Agatha Christie's Poirot - Season 9 (2003) (séria)

Detektív Poirot: Päť podozrivých (S09E01)

(epizóda)
  • Slovensko Päť podozrivých (viac)

Spravodlivosť si žije celkom vlastným časom. A ani štrnásť rokov starý prípad sa nemôže cítiť istý v tom, že celkom zapadne prachom. Najmä, ak Hercule Poirot uzná, že je čas opäť ho otvoriť. Caroline Crane bola odsúdená na smrť za údajnú vraždu svojho manžela zo žiarlivosti. Keď sa však ich dcéra vráti z Kanady, dozvedá sa skutočnú pravdu o svojich rodičoch a presvedčí Poirota, aby opäť prešetril celý prípad. Čoskoro sa však ukáže, že pôvodní svedkovia zločinu nie sú otvorením prípadu vôbec nadšení. (STV)

Lupes

Perfektní a komorní vztahový propletenec, vše v intencích nejlepší poirotovské tradice. Dokonce i závěrečné kolečko dýchá jistou bezútěšností, neb obvyklé (a nelogické) přiznání bez důkazů je sice přítomno, ale nemá tentokrát kýžený efekt. Minulost navíc nelze vrátit, nic nelze odčinit ani potrestat. Nečekaně temný závěr lze jen pochválit, jsou však jiné vady na kráse. První je již zmiňované pachatelovo přiznání. Druhou a větší je soudobá ideologie. A tak, kde se vzal, tu se vzal, naprosto zbytečně, ale musí tam být: zamilovaný a něžný homosexuál. Kvóty naplněny. Myslím, že Agatha se už nejednou obrátila v hrobě. Až to budou točit v Hollywoodu, přibude i Afroameričan. ()

CaptNemo

U Hercula Poirota dávám přednost filmům z přelomu 70. a 80. let - Smrt na Nilu a Zlo pod sluncem jsou klasika. Taky mám asi o něco raději Petra Ustinova než Davida Sucheta. Britská série s ním je příjemná, ale je na ní znát omezený rozpočet, a to jak v lokacích, tak často v zapojení scénáristů. U většiny dílů se moc příjemně usíná... Tento film je však výjimkou. Dobrý výběr herců a jistý neklid od začátku udrží diváka v příjemném napětí a tipovačka vraha není vůbec snadná. Povedlo se! ()

LencaN

S09E01 - Jiný režisér, jiná kamera, jiné pojetí ... není to zrovna špatné, je to jiné. Trochu mi vadila třepající se kamera ve vzpomínkách na minulost, nedělalo mi to dobře na oči a u detektivky to rozptylovalo zbytečně moji pozornost, kterou jsem mohla víc věnovat ději. Poirot je požádán o přezkoumání zločinu, který se stal před x lety a obchází postupně všechny osoby, které byly přítomny oné vraždě, za kterou byla již jedna žena popravena, ale její dcera potřebuje vědět pravdu. Často to bylo jako v mlze nebo přes nějaký šedý filtr, naopak vzpomínky zářily nažloutle. O herectví Sucheta nemá cenu se vůbec zmiňovat, jako by se Poirotem narodil. A jako ženská musím vysmeknout uznání dámám Aimee Mullins a Rachael Stirling. Strašně jim to slušelo, nádherně je namaskovali a načesali. Ale bohužel i když byla předloha od Christie úžasná a bylo poutavé sledovat, jak každý viděl onen den z jiného úhlu, tak bohužel zpracování bylo chladné a nedýchala na mě ta dobovost jako v dosavadních dílech. ()

paniColombova

BRAVO BRAVO BRAVO. Natočeno v roce 2003 a výborné. Dobrá myšlenka rozřešit vraždu po tolika letech. Jen trochu pozdě. Smutný nespravedlivý osud jedné dobré ženy a jejího manžela. Jako vždy - vraha jsem netušila do konce filmu. Toto je jedna z mých srdcovek asi právě proto, že tento příběh je aspon pro mě nejsmutnější, co jsem kdy od Agathy viděla. Křehce natočený film a jeden z mála, který se Agatině stylu moc nepodobá, ale možná právě to je na tom to orginální, jiné. PS: Za pozornost stojí i dojemná hudba na klavír doprovázející film. ()

PKD

Squellá a démonická Julča Coxovic z Duny 2000 s kukadlama jako zrcadlama, jejíž bělostně porcelánový obličej dlouho nezapomenu. Venuše Illská? Hadr. V těch očích by se fakt dalo utopiti. Potěšil Toby Stephens z viktoriánských BBC adaptací. A vůbec mi tady nechyběl (naopak) věrný pejsek/sidekick, Herkulese Hruštičky. I když...já mám raději Tři malá Prasátka.:))) ()

• Meredith Blake je také jméno postavy ve filmu Past na rodiče (1998). (ČSFD)
  • Ve scénách z dětství maluje mladý Amyas Crale levou rukou, ale ve scénách, kde je dospělý a hraje už ho Aidan Gillen, maluje pravou rukou. (Sebi236)
  • Hlavní hudební motiv filmu je z pera slavného francouzského skladatele Erika Satie, konkrétně se jedná o sérii klavírních kompozic "Gnossiennes". (PhillM.)