Agatha Christie's Poirot - Season 13 (2013) (séria)

Slony majú pamäť (S13E01)

(epizóda)
  • Česko Sloni mají paměť (viac)

Príbeh sa začal pred trinástimi rokmi na útesoch v Eastbourne. Tragicky tam zahynul manželský pár a do dnes sa nevie, či Generál Ravenscroft zastrelil manželku alebo či manželka Molly zabila svojho manžela. Spisovateľku detektívok, Ariadnu Oliverovú, osloví istá pani Burton-Coxová a nalieha na ňu, aby zistila pravdu a tomto manželskom páre, keďže jej syn sa má oženiť s ich  dcérou. Ariadna zavolá na pomoc Poirota, ale ten práve rieši prípad vraždy profesora Willougbyho v jeho vlastnej psychiatrickej liečebni. Až neskôr Poirot zistí, že tieto dva prípady spolu súvisia a Ariadne pomoc prisľúbi. (STV)

consuela1

Moje touha nikdy se nerozloučit s milovaným Herculem ve ztvárnění Davida Sucheta byla naplněna novou sérií, kterou si po večerech odměřuji jemněji než nejvzácnější lék. Staré hříchy vrhají dlouhé stíny a když osudu pomáhá míchat karty Agatha Christie je zřejmé že se rozehraje nezapomenutelná partie, ze které jako velmistr vyjde jedině a pouze Poirot. ()

akisha

Knížku jsem četla a považuju jí za to nejslabší, co jsem kdy od Agathy četla. Na Agathu dost přímočará zápletka, málo vedlejších linií, což nemusí bejt vždycky na škodu, ale hlavní příběh je podle mě příliš průhlednej a očividnej, aby to utáhl sám. Chybí zajímavější postavy, v ústředí je opět "mladý pár, kterému není přáno" a to už mě moc neba. Stejně jako v knížce je i tady od půlky po pár zmínkách jasný to hlavní a žádný překvapení, kdy by brilantní a předem neviděná pointa všechno postavila na hlavu, se nekoná. Tudíž se nekoná to, proč Agathu tak zbožňuju. Dobře si pamatuju, kdy jsem zůstala po šokujícím odhalení zklamaně čučet, protože jsem celou dobu věřila, že tohle od začátku se nabízející řešení zaručení nemůže bejt pravda. Ale co. Je to její poslední knížka a dokonce se tvrdí, že mohla trpět Alzheimerovou chorobou, což by zase vysvětlovalo jistý nesrovnalosti. Navíc je to pořád Poirot, pořád Suchet, navíc Zoe je skvělá a výborně se se Suchetem doplňujou. K tomu je tu Ser Jorah, takže za to palec nahoru. Víc se sice těším na další 4 díly poslední série (obzvlášť na The Curtain, uch...), ale i tohle je pořád nadprůměrná záležitost. 65% ()

laepus

Překombinovaný případ, kterému chybí podezřelí, chybí mu závěrečná Poirotova přednáška, chybí mu lehkost - přesto je tady stále dost věcí, které za to stojí - a to hlavně stále vynikající Suchet. Jestli budou takového ražení i poslední čtyři díly, bude to bezesporu největší změna stylu, k jaké u poirotovek suchetovek během více než 20 let došlo - a já si na tu změnu budu muset zvyknout, protože zatím u mě na plné čáře vedou starší díly. ()

Tom_Lachtan

Tento způsob Poirota je poněkud... Poirotoprostý, nic proti madame Oliverové, je to dobrá vedlejší postava a dobrý protipól malého Belgičana, jenže tady často hraje první housle a to ji (i vzhledem ku genialitě ztvárnění titulní role) nesluší, i díky ní působí celý díl hrozně těžce. Navíc ve mě případ nedokázal vyvolat téměř žádný zájem a bylo mi upřímně jedno, kdo, proč a jak čin spáchal, což je rozhodně špatně, obzvlášť když je rozřešení poněkud laciné. Bohužel je to průměrný díl, v kterém neshledávám ničehož zajímavého, upřímně doufám, že další části série budou alespoň o stupeň lepší, navíc hodlám kout teorii o tom, že kvalita filmu je přímo úměrná úhlu zakroucení Poirotího kníru. ()

Filomena.I.

První díl nové seriálové řady Hercula Poirota byl pro mne poněkud zklamáním. Kam poděl se vtip a ťafky laškovné v anglickém stylu? Jako by vůně slavného detektiva poněkud vyčpěla. Ani jeho nová družka madam Oliverová příliš příběh detektivní vtipem neokořenila. I když jest dámou svéráznou. Pravda umí být krutá. Nuž Poirotova sloní paměť odtikává minuty do vyřešení staré vraždy a pročištěná ozubená kolečka závitů mozkových začínají do sebe zapadat. A všichni můžeme být rádi, že máme rozum pod kontrolou. Někteří více. Kulhavým na čelo bych však rozhodně nedoporučovala HYDROLÉČBU! ()