Agatha Christie's Poirot

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
Veľká Británia, (1989–2013), 85 h 4 min (Minutáž: 47–105 min)

Predloha:

Agatha Christie (kniha), Agatha Christie (poviedka)

Recenzie používateľa misterz k tomuto seriálu (63)

Detektív Poirot: Nemý svedok (1996) (S06E04)

Zatiaľ môj najlepší Poirot. Je tu všetko to najlepšie od A. Christie - Poirot i so svojimi bonmótmi, zaujímavá krimi záhada, napínavé vyšetrovanie vraždy a páchateľ, ktorého by ste čakali najmenej. Ono vôbec, záhada okolo vraždy pani Emily nebola vôbec jednoduchá a rozlúsknuť ju chcelo riadne ponapínať mozgové závity, Poirot sa veru zapotil, aj keď zase na druhú stranu sa dá povedať, že mu pomohla náhoda a bystrý psík. Fantastický diel. ()

Vražda Rogera Ackroyda (2000) (S07E01)

V tomto diely vystupuje do popredia hlavne extra zamotaná zápletka, kde k jej rozmotaniu opäť raz dopomohla iba náhodná pomoc kapitána Hastingsa a neodolateľný Poirotov šarm. Dúfam, že si Poirot uvedomil, že pestovanie tekvíc nie je pre neho. 85/100 ()

Detektív Poirot: Smrť lorda Edgwara (2000) (S07E02)

Výborná partia šachu medzi geniálne pripravenou vraždou a geniálnymi šedými bunkami H. Poirota. Môžete hádať kto vyhral, bolo to však o vlások. 85/100 ()

Detektív Poirot: Diabol pod slnkom (2001) (S08E01)

Príbeh celkom netradične rozdelený na dve časti. Prvá funguje prevažne ako vtipné zoznamovanie sa s postavami, v ktorej sa dá tušiť akurát len tak budúca obeť. V tej druhej už divák sleduje zaujímavé pátranie, v ktorom aj samotný Poirot musel zapnúť mozgové závity na plné obrátky, aj keď mu v mnohom pomohla náhoda. A opäť raz jeden pôsobivý záver s prekvapivým rozuzlením. 85/100 ()

Detektív Poirot: Vražda v Mezopotámii (2001) (S08E02)

Vražda v Mezopotámii spája všetko to dobré, čo mám na tomto detektívnom seriály najradšej - krimi zápletku, ktorá dokáže každému zamotať hlavu a ktorú dokázal s noblesou sebe vlastnou vyriešiť jedine Hercule Poirot a mne veľmi príjemné exteriéry archeologického náleziska. Jediné čo je trocha na škodu je fakt, že v tomto diely, celkom netypicky, sa páchateľ prezradí sám hneď na začiatku. Nemyslím dejovo, alebo predčasným odhalením, skôr len po hereckej stránke, herec/herečka kľúčovú scénku zahral/a veľmi zle, naivne a teatrálne, takže od toho momentu som si bol istý, kto je vrah/vrahyňa. V knižnej podobe by som ale nemal šancu. Našťastie príbeh v sebe obsahoval ešte zaujímavú nadstavbu, takže konečné Poirotove odhalenie v závere nebolo celkom bez prekvapenia. 85/100 ()

Detektív Poirot: Päť podozrivých (2003) (S09E01)

Celkom určite jeden z najlepších dielov z detektívneho cyklu s H. Poirotom. Príbeh, krimi zápletka a jej brilantné rozuzlenie ma celého uchvátili. Navyše tento diel disponuje aj niečím navyše, a síce vynikajúcou dramatizáciou jednotlivých udalostí, pričom sa nezabudlo ani na emotívnu stránku, proste extra výživný, parádny diel. ()

Detektív Poirot: Tmavý Cyprus (2003) (S09E02)

Zatiaľ môj najlepší Hercule Poirot. Tmavý cyprus je zosobnením všetkého toho najlepšieho čo môže Agatha Christie ponúknuť - páchateľove rafinované finty na zahladenie zločinov a ešte rafinovanejšie Poirotove odhalenie. Niekedy nezostáva nič iné iba žasnúť nad tým, čo všetko vo svojich dielach dokázala A. Christie vymyslieť a ako všetko krásne zamotať. V tejto časti ponúkne hneď niekoľko alternatív na možného vraha, raz je podozrivý jeden potom hneď druhý, finále však ako obyčajne prinesie rozuzlenie, ktoré by vás nenapadlo ani vo sne. To všetko s príslovečným humorom šarmantného Poirota. ()

Detektív Poirot: Dolina (2004) (S09E04)

Výborný diel so zápletkou, ktorej vyriešenie si vyžadovalo istú dávku všímavosti. Na začiatku bola jedna vražedná scéna, na ktorej sa Poirotovi už od začiatku niečo nezdalo. A mal pravdu... Tieto časti cyklu, kedy Poirot opustí svoj ultramoderný byt v Londýne s cieľom relaxu, no pritom sa mu do cesty pripletie vražda, sklamú iba málokedy. 80/100 ()

Detektív Poirot: Záhada Modrého vlaku (2005) (S10E01)

Úvod tejto časti mi prišiel trochu otravný a nie tak pútavý ako obyčajne, ale od vraždy je to už starý známy H. Poirot, pričom vôbec najlepšie bolo záverečné odhalenie páchateľa. 75/100 ()

Karty sú na stole (2005) (S10E02)

V rámci vysoko postavenej laťky čo sa týka celej ságy s H. Poirotom, ide o výborný diel, ale je aj veľa lepších. Kvitujem hlavne množstvo šikovných udičiek, ktoré majú odvrátiť pozornosť od najpravdepodobnejšieho vraha/vrahyne, čoho dôsledkom je príbeh krásne zamotaný. 80/100 ()

Detektív Poirot: Po pohrebe (2006) (S10E03)

V rámci celého cyklu s H. Poirotom trocha slabší diel, ale stále dosť dobré na to, aby vo finále došlo na zaujímavé odhalenie páchateľa. Len tá cesta k tomu nebola tak pútavá ako zvyčajne. Na druhú stranu ale bolo zaujímavé sledovať bok po boku s H. Poirotom začínajúcu budúcu superhviezdu M. Fassbendera, zahral výborne. 75/100 ()

Unesené prúdom (2006) (S10E04)

Výborná melancholickejšia atmosféra a predovšetkým vynikajúca hudba dodali tomuto dielu osobitý šmrnc. Pátranie bolo síce aj tentoraz zaujímavé, ale len v rámci nadpriemerného štandardu tohto detektívneho cyklu, nič výnimočné. Musím ale uznať, že rozuzlenie tohto zamotaného prípadu bolo vynikajúce. 80/100 ()

Smrť pani McGintyovej (2008) (S11E01)

Vynikajúci diel, ktorý sa oproti ostatným vyznačuje takou zvláštnou melancholickou atmosférou. Možno k tomu prispela aj zvlášť výborne zvládnutá dobová výprava. Samozrejme, nemôžem zabudnúť ani na pani Oliverovú, ktorá tu bola ešte osobitejšia ako inokedy. Samotné vyšetrovanie bolo tiež zaujímavé, ale rozuzlenie na záver.... to bolo zo všetkého najlepšie. 85/100 ()

Mačka medzi holubmi (2008) (S11E02)

Opäť raz jeden zvláštny diel, od iných sa líšiaci hlavne výbornou potemnelou atmosférou, dokonca by som sa nebál tejto časti prideliť aj nálepku thriller. To všetko veľmi vhodne umocňuje hudba, ktorá bola pre túto časť umne zvolená. Čo sa týka príbehu, ide o klasicky zamotanú krimi zápletku, avšak v tomto prípade i s prímesou špiónstva a s ľahkým závanom politiky. 80/100 ()

Tretie dievča (2008) (S11E03)

Diel s názvom Tretie dievča ponúkol jedno z najprekvapujúcejších odhalení vraha a opravdu grandiózne finále, ľudská nenávisť naozaj nepozná hraníc... Svedčilo to tu aj pani Oliverové, ktorá je Poirotovi rovnocenným sparing partnerom podobne ako bol predtým kapitán Hastings. 85/100 ()

Schôdzka so smrťou (2008) (S11E04)

Opäť raz jeden diel, ktorý mi náramne ulahodil aj svojim prostredím - archeologické nálezisko v Sýrii. Mám rád, keď sa H. Poirot vyberie na cesty a tam len tak bajočko vyrieši nejakú tú vraždičku. Ani teraz nezaostal za očakávaniami - veľmi zaujímavé pátranie po tajomnom vrahovi, ktorý bol v tomto prípade ale obzvlášť mazaný, Poirot mal čo robiť. Finálne rozuzlenie a geniálne Poirotove odhalenie páchateľa mi opäť raz vyčarovali údiv na tvári nad tým, čo všetko Agatha Christie dokázala vymyslieť. Niečo neuveriteľné... 85/100 ()

Halloweensky večierok (2010) (S12E02)

Jeden z ďalších popredných dielov tohto detektívneho cyklu, ktorý sa od tých ostatných vyznačuje vynikajúcou mysterióznou ba priam až hororovou atmosférou. K tomu rafinovaná vražda a spletitý príbeh s grandióznym odhalením páchateľa. Poirot sa v tejto časti poriadne zapotil. 85/100 ()

Detektív Poirot: Vražda v Orient exprese (2010) (S12E03)

Tak tomuto poviem Poirotovská dokonalosť, formálne ešte o kus lepšie ako Lumetova verzia z r. 1974. Dokonalé skĺbenie formálnej stránky (tu vyčnievala predovšetkým úžasná hudba) a zaujímavej detektívnej zápletky. Dosiahla sa tak jedinečná ponurá atmosféra sústavného upodozrievania a neistoty, ktorá bola na záver podtrhnutá famózne zahranou morálnou dilemou. David Suchet je kráľ! ()

Hodiny (2011) (S12E04)

Diel, v ktorom už cítiť blízkosť nadchádzajúcej vojny a prítomnosť špiónov. Síce málokto verí, že bude, no i tak sú prípravy na ňu v plnom prúde. A v tomto prostredí sa Poirot snaží vyriešiť nanajvýš komplikovanú vraždu. Vynikajúca časť. 85/100 ()