Agatha Christie's Poirot - Season 7 (2000) (séria)

Detektív Poirot: Smrť lorda Edgwara (S07E02)

(epizóda)
  • Slovensko Smrť lorda Edgwara (viac)

Slávna herečka Jane Wilkinsonová by sa zo všetkého najviac najradšej zbavila svojho manžela, lorda Edgwarea. Nie však tou najprostejšou cestou, ale celkom prozaickou. O rozvode však vážený Lord nechce ani počuť. Poirot už s Jane mal tú česť práve vtedy, keď ho žiadala o radu, ako vykĺznuť z nie práve najšťastnejšieho manželstva. Keď je však Lord Wilkinson zavraždený, práve famózna herečka sa dostane na prvé miesto medzi podozrivými. Inšpektor Japp sa ujíma vyšetrovania a spolu s Poirotom zisťujú, že nič nie je také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Sú tu však aj iní členovia rodiny, ktorí mohli mať oveľa zrejmejší a celkom logický motív: peniaze... (STV)

Grogan

Jedna z nejlepších poirotovek, kde je na začátku hlavní podezřelá osoba, která je záhy očištěna, aby na konci byla odhalena jako vrah. Děj je tu velmi šikovně vystavěný, podezřelých i možných motivů je tu hora a i při opakovaném shlédnutí je radost pozorovat, jak šikovně se tu pracuje s vodítky a jak šikovně nás autoři zavádějí i na špatnou stopu. Je pravda, že v reálu by mnohé z toho, co nám autoři ukazují, bylo velmi pochybné a těžko uvěřitelné, ale překombinovanost mi osobně v detektivkách nevadí, mám ji radši, než když hned na začátku začnu větřit kdo, jak a proč a nemám šanci, že se ještě něco změní. Trocha humoru neškodí ("Poirot se nezamilovává, on jen pozoruje."), jedna z posledních epizod se starou partou a pár pěkných slečen ve vedlejších rolích (kromě už zmíněné kloboučnice ještě dcera zavražděného), pro mě jasných 5 hvězd. ()

Snorlax

Tohle se Agathě Mary Clarisse lady Mallowanové příliš nepovedlo. Předlohu bych spíše připisovala A.B.Šťastnému, neslavnému autoru slavného Léona Cliftona. Tak ostudně hloupou pointu aby pohledal, po tomhle debaklu se měla Christie vrátit do zdravotnictví. Ale naštěstí to neudělala a napsala i dobré detektivky. Tohle dílko bychom měli spíše považovat za humoristický román. Je naprosto neuvěřitelné, co s předlohou tvůrčí televizní tým udělal. Až do smutně překombinovaného závěru se divák může bavit. A ani když Poirot ústy Sucheta (u nás Kostky) vysvětluje, jak byl proveden zločin, nepůsobí to trapně. Klobouk dolů. ()

Autogram

Tento diel nie je žiadny skvost, ale dalo sa to pozerať, veci mali logiku aj vyvrcholenie. Klasicky príliš dlhý úvod so stretávaním celej starej partie, pár nevýrazných fórov, záverečné odhalenie trochu naťahované, ale aspoň zaujímavé. (6.12.2013) –––– Po čase musím na druhé pozretie radikálne zvýšiť hodnotenie. Divákovi je naservírovaných toľko podozrivých s motívom, že sa to stáva veľmi zaujímavým, a riešenie je, samozrejme, zhola nemožné nájsť. V tom je čaro Agathy Christie, že vymyslí absolútne nepredpokladateľné riešenie, tentoraz dosť pritiahnuté za vlasy, ale jedinečné. (22.9.2018) –––– A co když je to všechno naopak? ()

Šandík

Opět naprosto fenomenálně zfilmovaný díl, jemuž bych asi i dal pět hvězdiček... Problém je ovšem v předloze. Ne že by byla špatná... Jenom je zcela nepravděpodobná, plná náhod a příliš složitých konstrukcí... Zase jsme u charakteristik "anglické" detektivky. Při jejím čtení je zkrátka nutné přestat přemýšlet nad reálností a jenom se nechat unášet pátráním po vrahovi... Při převodu do "reálného" světa filmových postav ovšem umělé konstrukce, nelogičnosti a příliš okaté "náhody" ční jako ona příslovečná sláma z bot... Celkový dojem: 85% ()

maoc

Poměrně průhledný případ, alespoň co se odhadu pachatele týče, byť se jako obvykle objevuje mlžení a náhody, které mají odvést pozornost (místo v čase vraždy je hotový průchoďák). Potěší větší porce Jappa, Hastingse a Lemonové, ale zamrzí starý dabing, který mne u některých postav dráždí (Lemonová). Klasicky dobrý díl, který má mnoho kladů (mimo jiné docela pohledné herečky, obzvláště kloboučnice se mi zamlouvala), ale i pár záporů. ()

• Postava Penny Driverové (Deborah Cornelius), musela být přejmenována. V knižní předloze se totiž jmenovala Jenny, což je velmi podobné s jménem Jane Wilkinsonové, kterou hraje Helen Grace. Tvůrci si mysleli, že by se jména mohla divákům plést, proto vyměnili začáteční písmeno. (Sebi236)
  • V tomto díle se českého dabingu hlavních postav, mimo Hastingse (Hugh Fraser), ujali jiné osobnosti, než je tomu u ostatních dílů celé série. (necisty)