Historický epos Posledný súboj je filmová, provokujúca historická dráma, ktorá skúma všadeprítomnú silu mužov, krehkosť spravodlivosti a silu a odvahu jednej ženy vo svete ovládanom mužmi, ktorá je ochotná riskovať a postaviť sa za svoju pravdu. Na základe skutočných udalostí film odhaľuje príbeh posledného súboja medzi šľachticmi Jeanom de Carrougesom a Jacquesom Le Grisom, dvoch dlhoročných priateľoch, ktorí sa  pod vplyvom turbulentných udalostí stávajú nekompromisnými rivalmi a úhlavnými nepriateľmi. Keď manželku Jeana de Carrouges Margueritu brutálne napadne Jacques Le Gris, tá odmieta mlčať a vystúpi, aby obvinila svojho útočníka, zo zločinu, jej čin odvahy a vzdoru, predstavuje v stredovekom Francúzsku čin, ktorý ohrozuje jej vlastný život. Kráľ Karol VI nariaďuje svojím poddaným šlachticom, aby vzájomný spor vyriešili rozhodujúcim súbojom. Následná skúška bojom a vyčerpávajúci vzájomný duel na život  a smrť, stavia osud všetkých troch hlavných hrdinov do Božích rúk. (Cinemart SK)

TheKleofa

Středověké romantické drama. V první polovině na tom bylo cosi tajuplného a lákavého i svou surovostí středověku. Čím se však film více blížil ke konci, tím ztrácel na tom, co na něm člověka zaujalo. No a poslední tři čtvrtě/půl hodiny je už možné v podstatě vynechat, protože si může každý domyslet, jak to skončí (ano, přesně tak, jak jste si mysleli hned na začátku, ale doufali jste, že film bude vrstevnatější). ()

Tr0nic

Najskôr prečo som nedal 5* keď to tak idem ospevovať. Trojica mužských hrdinov mi je nesympatická po všetkých stránkach a nevyhľadávam filmy kde hrajú. Affleckov účes ma tu doslova vytáčal. Teraz tie klady, je až neuveriteľné z akého banálneho scenáru sa dá spraviť 150 minútový film. Vidíme pohľady všetkých troch zúčastnených, teda niektoré scény sa čiastočne opakujú, ale aj tak. Niekedy po 30 minutách som musel dať moje zaujatie voči hercom bokom a užiť si kvalitnú filmarčinu Scotta, ktorému tieto historické drámy pasujú viac ako vesmírne sci-fi. V každej scéne vidieť ako si to užíva a to nie len v bojových, ktoré sú dokonalé. Viac takýchto filmov... ale s lepším hereckým obsadením. ()

sarulefilm

Ridley umí natočit ty spektakulární souboje, takže určitě doporučuju vidět v kině, kdy na plný pecky slyšíte ten dusot koní a tříštění mečů. Matt Damot je tady fakt démon. Je úplně propadlý do role a vlastně toho miláčka davů s širokým úsměvem ani nepoznáváte, protože tohle je chodící smrt bez strachu a slitování. Co se týče děje, tak nějaké momenty jsou trochu zdlouhavé, obzvlášť, když se po třetí opakují a jsou totožné. Nejvíc se mi líbila ta první část, která pěkně sviští. Není tu žádná postava do které bychom se jako divák mohli vcítit. Damon má spoustu vad a určitě nehraje kladnou postavu, stejně tak Driver. A ženská postava je zase až moc svatá, bez jediné chybičky. Je těžké říct, že se mi to líbilo, protože těch líbivých věcí tam moc není. Ale je to strhující a jsem ráda, že se tyhle filmy ještě točí. ()

orangee

Jako wow! Super nápad s rozdělením do kapitol z různých pohledů. Vhled do doby, kdy ženy bohužel neměly ještě žádná práva, byly brány spíše jako věci a názory církve byly značně scestné. Matt Damon pro mě ve velmi odlišné roli, pro diváka dosti slizké a protivné, ale zahrané parádně. ()

Neroy

Neexistuje spor mezi muzi, ktery by nevyresil souboj na smrt a nektere urazky je mozne smit pouze krvi. A zeny to nikdy nepochopi. ()

Mukade

Posledný súboj Posledného súboja je naprosto skvelý parádny superb, one of the best ever. A celkovo celý film je výborný, podľa mňa stvárňuje veľmi realisticky až dokumentaristicky stredovek a to vďaka tomu že nič neprikrášľuje, neeufemizuje, žiadna "servítka pred ústa" + áčková réžia, scenár, herci, atď............................ update 4.10.'23.: The beginning and end of this movie is unbeatable fffffu**** masterpiece....... (a celkovo je to mastapís... raz, možno, k tomu dorastiete, kto nesúhlasí, xD ♥ )  ........................... update 29.11.'23: videl som to, záverečnú bitku (s 1. časťou na zač. filmu) "nespočetkrát" (drunk a bit), ssso good ()

mokki5

Zajímavý příběh, ještě zajímavěji odvyprávěný: Z pohledu všech tří hlavních postav, takže si divák může udělat svůj vlastní obrázek. Takový přístup k příběhu oceňuji, jelikož není divákovi vše naservírováno na podnosu, ale můžeme si o celé věci udělat svůj obrázek. Obsazení bylo skvělé a bylo fajn vidět tolik známých tváří (Výtku mám pouze na Afflecka, který ačkoliv to zahrál dobře, nepasoval mi tam. Jeho postava zkrátka působí PODIVNĚ a to jak vzhledem, vystupováním, zkrátka vším. Zahráno to ale bylo dobře, to ano) Ridley je machr na točení historických filmů, Poslední souboj měl prostě vše, co má historický film mít: bitvy=spoustu krve, politiku a s tím spojené tehdejší poměry, lásku, zradu, přátelství i rivalství. ()

Bragi66

Zase malebná, výpravná a profesionální podívaná od mistrů. K tomu dobré myšlenkově, a to také tím, že stejný příběh vyprávějí tři různí účastníci, avšak ty různé pohledy nejsou nijak překvapivě odlišné, aby to tak dlouhou stopáž filmu občas neunavilo. Přesto ale kdo si počká na ten poslední souboj, tak nebude litovat. ()

Marcecek

Ridley Scott už vyše 40 rokov ukazuje, že je režisérsky Boh. Neviem čo pochváliť ako prvé, či réžiu, výpravu, herecké výkony, príbeh... Proste všetko do seba zapadá, krásny, zároveň drsný film. Za niektoré zábery by sa nemusela hanbiť ani Hra o tróny. Zjavil sa ako blesk z čistého neba, spolu s Dunou film roka 2021, zjavenie. Finančný neúspech si tento film určite nezaslúži. Po zhliadnutí som chviľku len civel a zpracovával, čo som to vlastne videl, v dobrom slovazmysle. A pri záverečnom súboji som ani nedýchal. Je mi cťou, že som mohol vidieť toto veľkolepé dielo. Bravooo. 5,5* ()

Polux

9/10 | Haleluja, Ridley je zpět a v plné síle. Bohužel nakonec bez Atmosu (díky Cinestare za imbecilní čas projekce a navíc jediný možný:-(), ale zážitek přesto vynikající. | Fantastická výprava a kostýmy, skvělý OST, u kterého dává Gregson-Williams vzpomenout na jeho taktéž výborné KoH, parádní herci (všichni do jednoho), z nichž pro mě ční v popředí Comer, která je prostě úžasná (tyhle trefy do černého ve svých historických kusech Ridley (resp. příslušný casting director:-)) vždycky uměl, viz Nielsen v Gladiatorovi a Green v KoH a TLD naštěstí není výjimkou), nekompromisní akce, která je zde sice pouze v roli "koření" všeho ostatního, ale když už dojde na věc, stojí to rozhodně za to (když první zahraniční kritiky zvěstovaly, že finální souboj je jedním z nejlepších za hodně dlouhou dobu a možná vůbec, tak fakt nekecaly) a v neposlední řadě hodně sofistikovaný "onion" scénář, postupně odkrývající jednu vrstvu po druhé, díky kterému film i přes svou dvou a půl hodinovou délku dokáže udržet divákovu pozornost a obsahující očividné, přesto nikterak nucené, paralely k současnosti (druhotná viktimizace, vnucené manželství, postavení a úděl žen v mužském světě, atd). | Jediné drobné výtky se z mého pohledu týkají cgi obvious jelena (naštěstí je ve filmu asi 5s:-)), a pak imho promarněné šance zapojit do děje otázku kdo je ve skutečnosti otcem potomka, což by mohlo pnutí mezi postavami ještě navýšit. Osobně bych volil ještě více tlačit na pilu stran postranních motivů všech zúčastněných postav a samotnému soudu věnoval více prostoru (který byl ve skutečnosti neméně zajímavý jako "rozsudek bojem" samotný), ale v podstatných věcech se film drží relativně věrně dochovaným písemnostem (finální souboj - až na drobné opomenutí pasování Drivera taktéž na rytíře - pak téměř doslova krok za krokem). | Tohle každopádně už na papíře smrdělo finančním průserem, což se bohužel stalo (Nebe a Země, jaká to nespravedlnost:-() a přesto do toho Fox šel (kudos jak za film, tak samozřejmě za eRko:-)) a já jsem za to moc rád, protože investiční ztráty zajisté "zabolí" (viz Blade Runner nebo zmíněný KoH), ale parádní film tady bude už navždy pro všechny fanoušky historických filmů, Ridleyho a kinematografie obecně:-). Snad se i House of Gucci povede stejně alespoň kvalitativně, protože finančně, obávám se, dopadne podobně jako TLD. | P.S. Klidně bych si dal ještě půl hodiny navíc a doufám, že se Ridley - jak je jeho dobrým zvykem - na UHD a BD vytasí s prodlouženou verzí. | PeZet ()

Kritickej

5/10 Převažující dojem po dokoukání je, že to prostě bylo moc dlouhý. Natočit konverzační drama ze středověku nebyl úplně dobrej nápad i když je na každém záběru vidět ta poctivost a snaha o autenticitu. Stejně tak mě nezaujalo vlastně hlavní téma filmu, postavení žen v tehdejší společnosti. Ridley vlastně neříká nic jinýho, než že to měly fakt těžký, což není zrovna nejobjevnější. Takže až na závěrečný souboj dost o ničem. ()

nMarek

Nechapu to vysoke hodnoceni, totalni nuda, krome toho samotneho duelu. Opakujici se sceny, nesympaticti herci do stredovekeho filmu. Scotta mam jinak vetsinou rad, po vizualni strance super. Skoda ()

W00DY

Výprava, kostýmy a kamera jsou fajn = na diváka dýchne hnus a smrad středověku až do obýváku. Na druhou stranu to nebyla nejpřívětivější doba k žití. Průměrná délka života byla kolem třiceti let. V porovnání s touto dobou už přesluhuju. Možná právě proto mi přijde jako strašné plýtvání drahocenným časem sledovat stejnej příběh třikrát po sobě - i když s drobnýma odchylkama. Jak to ve skutečnosti bylo chápavější divák pochopí velmi brzo a co se stane nám je vyzrazeno již na začátku filmu krátkou ukázkou ze závěru. Poslední souboj tím ztrácí napětí (Jasně, Matt jede zase do války - whatever stejně všichni víme, že se v pohodě vrátí zpátky). Zůstává nám z toho jen opakující se sociologické drama, zcela nečekaně zakončené posledním soubojem. Wau! Duel nápadně připomíná Gladiátora. Jen ta dýka je do těla zasunuta asi o 10 centimetrů výše.  Poměrně zklamání. ()

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

Ben Affleck a Matt Damon míří na Netflix

26.01.2024

Osvědčené hvězdné tvůrčí duo kráčí vstříc další filmové spolupráci. Po loňském chváleném dramatu Air: Zrození legendy a pár let starém Posledním souboji vyhlíží oscarová dvojice Ben Affleck s Mattem… (viac)

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům