Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva

• Česko Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství (viac)

Vo filme Doctor Strange v mnohovesmíre šialenstva MCU odomyká multiverzum a posúva jeho hranice ďalej ako kedykoľvek predtým. Vydajte sa na cestu do neznáma s Doctorom Strangeom, ktorý s pomocou mystických spojencov starých aj nových prechádza mysľou a nebezpečnými alternatívnymi realitami Mnohovesmíru, aby sa postavil tajomnému novému protivníkovi. (Cinemart SK)

Tai_K_B

Je to jen něco přes dva týdny od chvíle, kdy jsem sem čerstvě po shlédnutí filmu v kině postla recenzi. Jak odstup od premiéry roste, dochází mi stále konkrétněji, v čem přesně mě Multiverse zklamal a proč jsem z něho stále rozpačitější a smutnější. (Holt, velká očekávání, velká zklamání.) Než tady zbytečně co měsíc aktualizovat můj původní elaborát, vyřeším to v tomto případě úplně jinak. Nechám recenzi, jak byla, když už jsem se s ní tak piplala (konec konců, je v ní zmíněno i pár světlých okamžiků, které vnímám stále stejně), ale uvedu ji stručným výčtem filmů, pod kterými si opravdu kvalitní horor představuji já. Každý z těch příkladů je hororový něčím jiným (vizuál, psychologie, duševní šílenství, jasně definované zlo, nadpřirozené zlo, neuchopitelné zlo, absurdita, splatter, naprostý úlet…), ale všechny jsou v tom „něčem“ brilantní. (Řazeno tematicky, nikoli dle oblíbenosti.) Přichází Satan! / Osvícení / Čekej do tmy / Mlčení jehňátek / Carrie / obecně Hitchcock / Černá kočka / spousta epizod Krajních mezí / Spalovač mrtvol / Drákula / Constantine / Záhada Blair Witch / Časožrouti / Screamers – Hlasy z podzemí / Věc / Vetřelec (celá sága) / Horizont události / Hellraiser (celá sága) / Noční můra z Elm Street / Kostka / Videodrom / Re-Animator (celá sága) / ze zombiáren Světová válka Z / a v neposlední řadě samozřejmě (uvádím schválně anglicky, aby to patřičně vyznělo) In the Mouth of Madness. Žel, z toho, co řadí výše zmíněné počiny do kategorie ušlechtilých „vyšších“ hororů, jsem v … in the Multiverse of Madness nezaznamenala ani ň. A tímto jsem, jak věřím, vyjádřila naprosto vše. ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– Původní recenze ze 07.05.2022: ––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––– SHRNUTÍ: Poutavý film, který neurazí, ale ani nepřimrazí k sedadlu. Snaží se nabídnout něco nového a neodradit při tom diváky, kterým to nemusí úplně sednout. Tím pádem si ale nepřijdou úplně na své ani ti, co horory nebaští, ani fanoušci splatterů, zombiáren a typického Sama Raimiho, ani fanoušci duševně deptacích hororů. Já osobně jsem si pobyt v kině užila, ale hororový „feeling“ se u mě nedostavil vůbec – při vší té snaze vyhovět každému zůstal film stát někde na půli cesty. Vizuálně to bylo velice vytříbené, jednotlivé reality měly svoje kouzlo a hlavně nebyly přeplácané efektními zbytečnostmi, což je nešvar, který se teď ve filmech rozmáhá jako mor. Dějově koherentní (navzdory tomu, že středobodem všeho je interdimenzionální chaos), chemie mezi hlavními charaktery fungovala perfektně. Naprosto diletantští Ilumináti (co tohleto jen probůh mělo znamenat?!). Hudebně nic moc, ale dobrá kamera i výprava. A typicky marvelovský břitký humor. ● Přehršel nových postav je určitě hotová mňamka pro ty úplně skalní fany, kteří mají načteny tisíce a tisíce comicsových sešitů se všemi hrdiny. Nicméně pro obyčejného smrtelníka, i když si udržuje nějaký ten elementární přehled, už MCU na můj vkus začíná bobtnat příliš. Do fáze 3 (včetně) jsem ještě zvládala držet krok, ale přistihuji se, že fáze 4 mě už místy začíná ubíjet. ◆ A teď DETAILNĚJI. Tenhle film se mi hodně obtížně hodnotí, ale s tím jsem počítala už od chvíle, kdy začalo personální šibování v tvůrčím štábu. Filmového Doctora Strange (2016) jsem si zamilovala na první shlédnutí a trvalo mi, než jsem si uvědomila, proč. Původně mě totiž ze všech postav MCU zajímal úplně nejmíň, protože mi připadlo, že se do univerza Avengers vůbec nehodí. Navíc Cumberbatche obecně příliš neprožívám a ani nečtu comicsy, takže předpoklady k tomu, že mě zrovna Doctor Strange tak moc chytí u srdce, byly mizivé. Ale pak vtrhl do kin a doslova mi učaroval (nečekané, od čaroděje, že?) tou atmosférou nejasné reality, imanentního, obtížně uchopitelného a všeohrožujícího zla a nevyslovitelnými názvy artefaktů, postav a entit, které zaváněly Lovecraftem. I zapátrala jsem v comicsové historii, zjistila, že a jak neodmyslitelně je Doctor Strange už od úplného počátku s mým milovaným mistrem weird fiction propojen, a rázem bylo jasno. :-) Takže si lze snadno představit, jakou euforii to ve mě vyvolalo, když začaly prosakovat zprávy o tom, že se chystá druhý díl pod lákavým názvem „Multiverse of Madness“, kde protivníkem Strange bude Nightmare. Pak ale léta plynula, covid řádil, natáčení se odkládalo, složení štábu se měnilo a mé nadšení postupně přecházelo v obavy, že z původně slibné syntézy komplexního marvelovského světa a psychedelického supernatural hororu se stane klasická Raimiovská zombiárna (nic proti nim, ale ty zkrátka mají svůj vlastní svět i specifické publikum). Tolik tedy na úvod, aby bylo jasné, proč je moje následující recenze tak rozporuplná (a dlouhá). ● Film se mi celkově líbil, nebyly to vyhozené peníze. 3D efekt sice nic moc hluboký, ale účel splnil. Z Nightmare jakožto charakteru nakonec nebylo nic, ale to nevadí – noční můry zkrátka v ději plnily jinou funkci. Mělo to silný příběh, bylo to tradičně marvelovsky vtipné, sebeironické a vizuálně vydařené (velmi jsem ocenila, že to nebyla nepřehledná a překombinovaná blikačka, jak jsem se obávala po shlédnutí traileru).  ● A teď hudba. Čím víc se nad ní zamýšlím, tím jsem z ní rozpačitější. Asi bych v ní potřebovala míň heroična a sentimentálna a víc ponura. Vlastně… celkově jsem od filmu čekala víc ponura, když to tedy bylo celou dobu tak vehementně propagováno jako první marvelovský horor, navíc v názvu s jasným odkazem na Lovecrafta, což je mistr v popisu snových běsů a takové té podprahové plíživé nejistoty, nebo vlastně jistoty, že je něco strašně špatně a vše neodvratně spěje k bezútěšnému konci. A to je ono – to je to, co mi v kině chybělo. To mrazivé šimrání v zátylku, které při sledování hororu prostě musím cítit. No… a já se nebála. Ani trochu a ani při jediné scénce. ● Přemýšlím, čím vším to bylo. Možná tím, že než stihla kterákoli z opravdu hrůzyplných nebo jímavých scének zapůsobit… bylo po ní. (Filmu by velmi prospěla delší stopáž. Nemám ani tak na mysli, jak byl sestříhán, to mi připadalo v pohodě, ale některé scénky by nemusely odsýpat takovým fofrem a zasloužily by si trochu zvolnit, aby stihly zanechat dojem). Že tam pobíhali zombíci (které fakt nemusím, ačkoli tady nebyli prvoplánově bezúčelní a masožraví, takže mi nevadili) a hrdinové umírali pěkně šťavnatě, nápaditě a určitě při tom nelidsky trpěli, to je sice hezké (a vítané, i když – jak už jsem si posteskla výše – zbytečně rychle se z těch scének ve střižně utíkalo), ovšem to z filmu ještě dobrý horor nedělá. Alespoň ne, jak si ho představuji já. Vlastně to celé byla taková vizuálně atraktivní umírněná gore hra na honěnou mezi dimenzemi (ta kreslená byla cool) a prvky psychologického hororu tu vykazovala jenom Scarlet-Witch-Story. Ale ta tedy zase stála za to – Wanda byla vážně úžasná(!) a její motivace dojemná. A pochopitelná i pro ty z nás, kteří ještě nestihli shlédnout WandaVision. Jednoznačně to byl nejchytlavější charakter a místy jsem se přistihla, že jí fandím. ● U Strange jsem si libovala téměř non‑stop, ale asi nejvíc mi přišla k chuti jedna atypická scénka, ve které jsem nemyslela, že ho kdy uvidím. Prostá starosvětská fyzická rvačka bez jakéhokoli kouzlení, a ještě k tomu v úzkém prostoru (to je vždycky super) a s poměrně atraktivní choreografií, ač špatně sestříhanou. Taky bylo osvěžující vidět Strange po delší době opět v „každodenních malých situacích“, nejistého a pocity zmítaného, tak jako v prvním filmu. Po něm totiž, v těch následujících čtyřech, vystupoval jen jako vedlejší nebo soubojová postava, co se dlouho nerozpakuje, jedná rozhodně, posouvá děj kupředu a nemá příliš prostoru pro sebe, aby neubírala čas na plátně ostatním hlavním hrdinům. Teď se nám tu ale konečně znovu objevily niterní a nelíčené chvilky typu Memory Lane nebo úsměv při vázání kravaty, po kterých se mi už docela stýskalo. Cumberbatch hraje na jedničku a Strange tu vystřídal spoustu emocionálních poloh. A taky účesů a duševních inkarnací – jsme v multiverzu, že. :-) ● V tomto kontextu bych ráda vyzdvihla jednu originální a neotřelou scénku: schizofrenní kouzelnický souboj paralelních „já“, kde hlavní zbraní byly Beethovenovy symfonie. Zaprvé: v této pasáži Danny Elfman zabodoval a opatřil ji zdařilým hudebním podkresem. No a zadruhé: v životě by mě nenapadlo, jak vražedná může být Óda na radost, když zkříží předznamenání s Osudovou, a jak ostré můžou být praporky od čtvrťových a osminkových not, když se s nimi umí správně zacházet. ● Ještě krátce zpět k postavám. Trochu nedořešený mi přišel Wong – na to, jakou zastával pozici, působil tak nějak nanicovatě. Filmový Mordo je mi extrémně nesympatický už od prvního dílu a vysloveně mi překáží i ve dvojce. Stále se nemůžu rozhodnout, jestli je to víc hercem nebo postavou. Humoristické cameo hororové ikony Bruce Campbella :-) bylo roztomilé a jeho marvelovská potitulková parafráze na „That’s All Folks“ byla boží. Christine tu opět dostala hodně prostoru a světe div se, opět zůstala pro nebohého Stephena nedosažitelná. A díky multiverzu jsme mohli nahlédnout i do té verze reality, kde to vedlo k „dalekosáhlejším“ následkům, než by leckdo čekal. Ach, ta láska. K ostatním postavám (a krajně dehonestovaným Iluminátům jakožto celku) se vyjadřuji níže, ve spoilerové části, tak to tu nebudu zbytečně dublovat. Taky jsem uvažovala, zda se vůbec nějak vyjadřovat k tomu, jak nebývalý rozruch vyvolala America Chavez, respektive sexuální orientace jejích rodičů. Ale ve světě MCU, který stojí a padá na tvorech nejroztodivnějších barev, stáří, vyznání, mutací, na plejádě interkdovíjakých bytostí a kříženců všech myslitelných živočišných i neživočišných druhů… Hmm… Zkrátka, že se uprostřed toho všeho někdo pozastavuje zrovinka nad tím, že jedno dítě vychovávají dvě matky, to mě prostě nikdy nepřestane udivovat. ● Co se týče takových těch míst, kde člověku zazvonil varovný zvoneček a donutil ho se zamyslet nad logikou viděného, tak těch jsem moc nezaregistrovala. Jasně, bylo to dílem taky proto, že člověk nemůže v kině všechno pobrat hned na první dobrou. Ale jsme ve fantasy, že, takže spousta otázek, které běžný selský rozum vygeneruje, se dá vysvětlit prostě magií. Tak třeba to, že posednutá zombie je schopna plynulé mluvy, i když má zteřelé plíce i hlasivky a ve tváři díru jako vrata.  ● Pointa mě nijak nepřekvapila, vše k ní směřovalo už od samého počátku. Hmm, tak mi dochází, že tohle je vlastně typicky lovecraftovský prvek. Vida! Tak přece se tu aspoň jeden našel! :-) No dobře, dobře, byl tu ještě i poměrně nepřehlédnutelný prvek číslo dva – ten obrovský Shuma‑Gorath, co se hned zkraje proháněl po plátně, dělal na Americu Chavez jedno velký… voko…, a nakonec valil bulvu, jak mu Strange vytřel zrak. :-D Tahle potvůrka sice vede k Lovecraftovi jen oklikou, ale v Marvelu spadá pod Prastaré (Great Old One), takže ano, i tahle narážka mě potěšila. A od teď už budu fráze typu „mít oči na šťopkách“ nebo „na někom oči nechat“ používat daleko obezřetněji. ◆ BODOVÉ HODNOCENÍ: Zatím jsem film viděla jednou, takže některé detaily se mi už z paměti loví těžko. I přes námitky k „nehororové hororovosti“ a dalším drobným muškám i větším masařkám (viz níže) dávám prozatím 4 hvězdičky. Až se na to za čas podívám s odstupem, možná ještě dojde k nějaké bodové úpravě, nevím, ale řekla bych, že se i výhledově budu pohybovat někde na hraně, čili okolo 7/10. ◆ Pozor, odsud až do konce už následují samé SPOILERY. Zaplaťpánbůh tam nebyl Tom Cruise. Důvod, pro tomu tak je, je mi celkem fuk – setkala jsem se i s takovými názory, že ho třeba jen na poslední chvíli vystřihli, protože v sále Iluminátů bylo přece sedm židlí, ale jen šest jich bylo obsazených. Ať tak, či tak, Cruisovo jméno před premiérou kolovalo mediálním prostorem zjevně jenom z čistě reklamních důvodů, jak jsem doufala. Nejen, že by tam mně osobně vůbec neseděl, ale hlavně, hvězda jeho typu by jen ubírala prostor té myriádě nových i staronových postav, které už i tak měly v ději hodně málo prostoru. ● Tak. A na závěr se ještě s dovolením poněkud rozhořčím. Co mi vadilo naprosto zásadně a co hned tak nepřekousnu, byla naprosto diletantská fraška v podání Iluminátů! V čele s – jeho fanouškové prominou – dementem Reedem Richardsem, který mě jen utvrdil v tom, že Fantastickou čtyřku opravdu nemá smysl brát vážně. Prý „nejinteligentnější člověk na světě“ (jak ho tak „příhodně“ titulovali)! A jak on to demonstruje? První věc, kterou udělá, že jak to nejprostší malé chvástavé děcko Wandě vykecá Black Boltovu schopnost, čímž ho připraví nejen o moment překvapení, ale v důsledku i o život. Jako fakt?!! (Tahle absurdní epizodka má pro mě obzvláště hořkou příchuť, protože návrat mého oblíbence Ansona Mounta do role Black Bolta a jeho přestup z nepříliš povedeného seriálu do filmového univerza mohl tuhle postavu výrazně rehabilitovat. Žel z původně očekávané třešinky na dortu se mi vyklubala třešinka shnilá a červivá.) Po téhle fatální střelbě do vlastních řad jsem Richardsovi ten neviditelný mlýnek na maso, kterým ho Wanda protáhla, opravdu upřímně přála. Nicméně zkažený dojem z celé Země-838 už mi pak nedokázal vyspravit ani Xavier, který jako jediný působil alespoň trochu důstojně a inteligentně. Captain „Maria“ Marvel a Captain Carter tady byly obě jen do počtu, degradovány na prachobyčejný kanónenfutr. Zkrátka Ilumináti se projevili jako banda žabařů a těžce se nepovedli, takže z celé této dimenze nakonec vyšel nejlíp tamní Strange, tou dobou už ovšem popravený, takže jim tam po všech těchto peripetiích zůstal „osvícený“ akorát Mordo. Z takového světa bych asi kvapem emigrovala. () (menej) (viac)

PanPyzamo

Nakonec jsem byl docela zklamán. Po vizuální stránce v určitých chvílích fakt bomba a je to fakt pecka sledovat. Jenomže tam to pro mě tak nějak skončilo. Hudba byla sice dobrá, ale nic, z čeho bych se posadil na zadek. Akční scény taky supr, ale přeci jen se už v Marvelu našly lepší. Nejvíce na tom pohořel příběh. Ten je podle mě celkem slabý a bohužel se začíná tento nešvar opakovat. Poprvé jsem tohle zaregistroval u Spider-Man: No Way Home, kde to ale ve finále nevadilo, protože se o všechno postarala trojice našich oblíbených Spider-Manů, kteří tahali celý film a kromě toho akce byla na jiné úrovni s lepší hudbou. Vlastně jsem si toho všiml už dřív u Venom: Let There Be Carnage, kde to právě moc nevyšlo. Pak po nějaké době přišel i nezdařený Morbius a teď tohle. Doctor Strange in the Multiverse of Madness z toho vyšel ještě dobře díky svému již zmíněnému vizuálu, který film udělal zajímavým. Jinak by to byl asi takový nadprůměr. Je to škoda. Chápu, že nám chtějí předvést něco grandiózního v podobě efektů na každém rohu, ale nemělo by se zapomínat na kvalitní děj, který zde není podle mě sice špatný, ale oproti jiným Marvelovkám rozhodně slabší. V historii se to již povedlo například v Avengers: Infinity War, kde bylo akce a pěkného podívání habaděj a přitom se nezapomínalo na dobrou zápletku s dobrým příběhem. Zde to šlo pro mě co se týče scénáristické stránky trošku do háje a to je dle mého názoru největší mínus nového Doctora Strange. Za mě dobrý film, který doporučuji spíš jen těm větším fandům Marvel světa. Běžnému divákovi bych doporučil tento snímek jen tehdy, pokud chce nějakou pastvu pro oko a nehledá nějaký hlubší děj. 7/10 ()

Matonny1012

Fúha ako by som to komentoval . Čakal som niečo iné dostal som niečo iné ale zážitok z kina je naozaj dobrý. Občas ma tento film dosť prekvapil občas sa stalo presne čo som čakal . Aj keď sa tento film volá Dr. Strange tak hlavná postava bola určite Scarlet Witch która dostala obrovsky čas pre seba a stalo to z to .  Najlepšia časť filmu jednoznačne na pôde Iluminátov. To bol vážne masaker. ()

Predator77

80 Procent, No tak po dlouhé době jsem z kina odcházel opravdu spokojený, tenhle film jsem si neskutečně užil a režisér sam raimi nám představil opravdu hodně jinou marvelovku s dobrými akčními scénami, hororovými prvky, lekačkami,skvělí vizuál ale i herecké výkony kde musím vypíchnout pozor měnší spoiler !!! záporačku wandu tedy spíš scarlet witch která tady předvedla opravdu skvělí výkon a kde se s hlavními ale vedlejšími hrdiny vůbec nesrala a tvrdě a někdy i dost drsně si šla za svým tak že její motivace my přišla dost silná, jediné co my teda trošku vadilo bylo až moc rychlé tempo snímku kdy se na nic nečeká ale zase film krásně rychle utíká tak že si zase není ve výsledku na co stěžovat, tak že co se mého názoru týče tak film rozhodně stojí za to ;) jo a pozor jsou tam dvě podtitulkové scény !!! ()

RKBoy

Raimiho rukopis cítiť a to je asi najväčšie pozitívum celého filmu, škoda, že je dej skratkovitý, nesúrodý a chaotický čo následne vidieť na plochosti a zbytočnosti niektorých postáv.. film sa snaží riešiť otázku dopadu Strangeovho rozhodnutia dať kameň Thanosovi a aký to malo dopad na ľudí a jeho samého, riešiť jeho vzťah s Christine, dať dejový a charakterový priestor Wande, do toho predstaviť úplne novú postavu a ešte sa hrať s multivesmírom.  Chaos s dobrými ideami a pár momentami ktoré ked sa vystrihnú vyzerajú naprosto cool a dávajú dojem skvelého filmu, ale pohromade skoro vôbec nefungujú.. na filme je cítiť a vidieť škrtanie a skracovanie, dovolím si tipnúť, že mal byť originálne tak o 30 či 40 minút dlhší.  škoda, premárnený potenciál.  btw. Krasinski sa mi ako Mr. Fantastic vôbec nehodil už ako špekulácia a film mi to len potvrdil, okrem toho v tomto filme mal od najinteligentnejšieho človeka veľmi daleko.. našťastie to bola len alternatívna varianta (dúfam). ()

marekspanel

Jak mi v některých současných snímcích vadí přebytek vaty a delší stopáže, tady mi to naopak chybělo. Děj nebyl chaotický, ale velmi urychlený. Každé rozhodnutí postav je okamžitě aplikováno a vyřešeno a působí to příliš prostříhaně nebo i nedomyšleně. Hlavní postavou je Wanda, nikoli Strange, a skutečně zde platí slova Kevina Feige, že nové seriály jsou nutné vidět v souvislosti s nadcházejícími filmy. Pokud jste neviděli seriál WandaVision, tak budete ochuzeni o motiv její postavy, který utváří hlavní dějovou linku. 4* dávám přiznám se zaujatě, jelikož postavu Wandy žeru! :D Navíc se zde utvrdilo, kdo je nejsilnější Avengerem v MCU, zajímavý by byl střet s Dark Phoenix v rámci Marvelu obecně.. :) Ovšem nebýt Wandy, Strange sám o sobě by to tentokrát moc nezachránil. Jeho postava se nikam neposunula, až nějaké odhalení rodinného traumatu z dětství. Bohužel i Wandino počínání bylo velmi předvídatelné. Nicméně vidět smrt některých ikon, byť jen jejich 150tých alternativ, bylo epické a totální fanservis. Nebýt mého zalíbení ve Wandě, potažmo Scarlet Witch, by tak hodnocení padlo níže a možná po druhé projekci doma ještě i spadne. Vyloženě otravná byla postava Americy, nutného dnes "zla", v podobě míšené teenagerky se dvěma lesbickými matkami (to tam bylo jen na 5 vteřin, aby si to mohli odškrtnout, velmi okatě). Film tedy mohl být i o hodinu delší, více si pohrát s detaily v různých vesmírech a zvýšit přístupnost, aby se Raimi nemusel tak držet na uzdě, i když tam šel i tak cítit (zombie, náběhy kamer jako evil dead apod). Takže onen horor se až tak nekonal. Hudba Dannyho Elfmana spíše průměr. Každopádně jsem se rozhodně nenudil. Ale chudák Patrick Stewart, taková neúcta k takové postavové i herecké ikoně.. :/ ()

Doggie773

Než jsem šla na film do kina, tak jsem se strašně těšila, ale zároveň jsem měla obavy jestli dokáží tak velký a rozsáhlý obsah nacpat jen do dvou hodin stopáže filmu. Obavy se napnily, scénář film zkazil, ale zase ne tak, že by byl film špatný:D Bylo hezké vidět kousek osobního života Stephena, ale jen na 10 minut, kéž by tam měl více prostoru. To stejné platí prakticky o všech postavách a hlavně o Iluminátech, kteří tam byli jen chvíli a pak to vyřešili tím, že je zabili, aby se vše vešlo do stopáže. Wanda se lusknutím prstu stane z neutrální postavy na hlavního záporáka bez pořádného vysvětlení ( podtitulková scéna ve Wanda-Vision se nepočítá). Kdyby byl film alespoň o 30 minut delší, patřil by mezi špičku nejlepších filmů od MCU...Elizabeth Olsen zase zahrála Wandu lépe, než mohla, ten herecký výkon byl neuvěřitelný. Film mě zklamal, ale zároveň se nejedná o špatný film. Takovéhle pocity jsem snad u žádného filmu ještě neměla, prostě film se mi líbil, ale....:D ()

halberdier

První Doctor Strange představil stěžejní postavu další fáze MCU v podání charizmatického Benedicta Cumberbatche. I když to byl povedený origin, tak možná neprávem ve světle dalších epičtějších Marvelovek, trochu zapadl. To určitě neplatí pro jeho pokračování, které má být stěžejní pro 4. fázi MCU a prim tu měly hrát hrátky s multiverzy, které opatrně naťukl už seriálový Loki a mnohem víc využil poslední Spider-Man. V tomto ohledu budou dívaci asi trochu zklamaní, protože paralelní vesmíry tu nejsou využity tak, jak by si zasloužily. Jde spíš o jejich představení pro budoucí filmy. Každopádně avizovaná camea jsem si užil. Na režiserskou židli se po dlouhých letech vrátil Sam Raimi, který stál u boomu comcicsových filmů s jeho trilogií Spider-Manů. Předem bylo avizované, že druhý Strange bude mít horrorový feeling. Tak žhavé to nakonec není, i když pár horrorvých scén se ve filmu nájde a jsou typicky Raimiovské. Co se týče postav - celý film táhnou postavy Strange a překvapivě Scarlet Witch (nepřekvapivě pro ty, co viděli seriál WandaVision). Film má zběsilé tempo, takže nikdy nenudí, akční scény jsou solidní, dojem z nich mně však kazilo místy horší CGI. I tak jsem ale od druhého Strange čekal trochu větší nářez a větší zapojení paralelních vesmírů. Na to jak to měl být důležitý film v rámci 4. fáze MCU, jsme se vlastně nikam moc dál neposunuli. (7/10) ()

misiaq

Tak Raimi sa nezaprel so svojimi pekelnymi napadmi... Asi som mal vacsie ocakavania ohladom Multiverza (mnohovesmir? to kto vymyslel)... ()

sebulba1981

Tento film si asi nejvíce užijí fanoušci Sama Raimiho a jeho zvráceného humoru. Při promítání v kině mi v hlavě běželo, že bych si znovu pustil jeho Evil Dead trilogii. Takže za mě tři hvězdy jenom za ty hororový výjevy. Jinak film vůbec nefunguje a to MCU miluji. Viděl jsem všechny jejich filmy i seriály. Některé i vícekrát. Ale tohle je prostě průšvih. Zatím čtvrtá fáze za mě moc nefunguje. Uvidíme,Thanos a jeho kameny nekonečna jsou prostě top a co bude dál ,to mě vlastně už asi nezajímá. ()

Lukrat

Po dlouhé době je tu snímek, který si opravdu zaslouží pár slov navíc. První dojmy se rovnají pocitům úžasu, dechberoucího a jedinečného zážitku, který film nabízí. Potenciál s paralelními světy je obrovský a musím říct, že byl využit s mírou, přijatelnou i pro běžného smrtelníka. Každopádně jsem byl potěšen volbou "paralelních/alternativních" postav a všelijakých easter eggů, které na čtenáře všudypřítomně vykukovaly. Taktéž jsem byl velice potěšen, když režisér začal konečně pracovat s Wandinou schopností téměř na plné úrovni a konečně jsme mohli sledovat střípek příběhu této vyjímečné Avengerky na velkém plátně. Film skvěle pracuje s věcmi, které již dobře známe z předchozích filmů, ale i seriálů! Toto dílko totiž vyloženě navazuje na Strange jedničku a seriál Wanda&Vison... Kde je tedy problém? Já osobně ho vidím v samotném Benedictovi, který prostě neumí hrát... Za ta léta pozorováním jeho rolí jsem si plně jistý. Možná mne chvílemi bavila více i postava, okolo které se to celé točilo. Nevím. Film si zaslouží více hvězd, ale určitě ne pět. Byla to skvělá jízda, jedna z nejlepších z onoho vesmíru. Konec - pro mě osobně, byl velké zklamání. Hudba parádní a byl jsem neskutečně rád, za hororové pojetí. Dokonce bych to klidně viděl příště na Rko. ()

tybro

Ani tohle nijak zvlášť nevyšlo. Trailer navnadil, ale pak ... První polovina taková no ... volovina :) Postavy mi přišly takový trochu arogantní. A na to, že by se tady mohly CGI pořádně vyblbnout, tak jako divák si nemám co užít. Párvteřinový sekaný záběry. Všechno rychle a než se rozkoukám, hned další. Děj taky jakš takš slabší, ani moc nevím proč Strange to všechno dělal, teda jako ... ale no nic. Až v druhé polovině, jak kdyby se toho chopil někdo jiný. Delší, klidně i panoramatický záběry, aby bylo znát proč to stálo 200 mega :) A to eRko, krev už to moc nevytrhne. Prostě Marvel ve čtvrtý fázi jenom klopýtá, no snad nepadne na pusu. ()

ReactLotus

Dr. Strange v mnohovesmíre šialenstva   Videl som všetko, čo som chcel, takže už môžem zomrieť. Idem sa zabiť. Či ?? Priniesť každým pokusom niečo lepšie je veľmi ťažké a v prípade Marvelu, kde sa MCU priam enormne rozširuje každým novým projektom, to je ešte viac náročnejšie. Práve v tom ich čiastočne zachraňuje diverzita pri tvorbe ich projektoch. V MCU projektoch sú výnimočný, často špecifický a osobití režiséri ( Taika Waititi, Chloe Zhao, bratia Russovci, Jon Favreau, et cetera a po novom aj hororový režisér Sam Raimi (Evil Dead, SM filmy s Tobeym Maguirom, mnoho hororov)). A práve Dr. Strange v M.o.M režíroval Sam Raimi.  Otázka znie, “Urobil Marvel dobre, že nechali Raimiho režírovať Dr. Strangea ? Dosiahol, prípadne presiahol nový Strange film svoj hype ? Je to niečo lepšie alebo úplne mimo ?”   - Myslím, že áno, takmer a oboje. Vo filme vidieť Raimiho hororový “podpis” a napriek tomu, že horory veľmi nemám rád, tu sa mi veľmi páčili tie prvky, a dokonca mi ich prišlo byť málo.😱 Raimi dokázal veľmi dobre spojiť všetky prvky filmu, pridal svoje vlastné nápady a vízie, a vo výsledku vznikol zábavný, hororový, napínavý, dojemný a geniálne skvelý film, ktorý avšak nevyužíva naplno svoj potenciál a film nevie príliš dobre pracovať s niektorými postavami a lokáciami. Ale k tomu sa neskôr ešte dostanem. Na pokračovanie Dr. Strangea z 2016 som sa veľmi tešil a zo všetkých MCU projektov som tento očakával asi najviac. Po prvom teaseri a traileri som bol veľmi nahypovaný a nemohol som sa dočkať, kým film vyjde. No a potom prišlo hádam aj 20 ďalších trailerov a teaserov, ktoré podľa mňa ukázali viac ako mali. Plus som videl niekoľko spoilerov (žiaľ som sa im nedokázal vyhnúť) a mal som nižšie očakávania a nadšenie.😢 Obával som sa, že ísť na to do kina bola chyba a budem nakoniec sklamaný. Sklamaný som úplne nebol, ale úplne nadšený som tiež nebol. Snímok, ako sA v MCU často deje, zase zachraňuje diverzita a inakosť, ktorá ma tu očarila a aj vďaka tomu môže povedať, že sa mi film napokon páčil, aj keď ma zároveň trochu sklamal.   Strih a tempo Film má 2 hodiny a 6 minút, čo je len o trochu viac, ako má Dr. Strage 1. Pred premiérou filmu bola ešte jedna verzia, ktorá bola o 40 minút dlhšia a výsledným strihaním sa teda dostali k tým 2 hodinám. Veľmi rád by som si pozrel tú dlhšiu verziu, ngl. Myslím, že by to ani žiadnemu divákovi neprekážalo, ak by bol film dlhší. Totižto tie 2 hodiny rýchlo ubiehajú a snímok sa prakticky nikde na dlho nezastavuje a lokácie sa menia pomerne často (aj keď sa tu hlavne strieda Zem 616 s inými). Strih a tempo filmu je trochu diskutabilné. Veľa scén, kde to nie je nutné, sú pomalé, zbytočne spomaľujú dej a sú navyše (kľudne by ich mohli trochu postrihať) a zase sú tu scény, ktoré sú príliš rýchle a mohli by trochu spomaliť.  Ale s tým nič nespravím. Prvých 15-30 min. mi prišli byť slabších a trochu som sa nudil, ale potom sa “Strange v mame” rozbehol a zabudol som, že som sa vôbec nudil.   Atmosféra a hudba/soundtrack Tieto aspekty sa asi najviac podarili. Soundtrack síce nie je vo filme tak výrazný ako bol v Eternals, respektíve je ho menej počuť, minimálne som ho veľmi neregistroval, ale keď som registroval, tak veru stál za to. (Dá sa nájsť na YT btw, odporúčam si to vypočuť, je síce v útržkoch…). Pamätám si hlavne (iba) hudobný podklad pre Šarlátovú bosorku (k tomuto menu sa neskôr vrátim), ktorý bol absolútne úžasný, mierne desivý a len podtrhol, kým Wanda je. Atmosféra je hlavne vďaka vizuálu a hudbe mierne hororová/desivá a je to najlepší hororový film od marvelu (pretože ani sa žiadny iný snímok veľmi nesnaží byť desivý ako práve tento, takže v MCU to je prvotina).   Kamera a obraz Ku kamere asi tiež nemám žiadne výhrady. Je špičková ako je u Disney/Marvel zvykom. Podtrhuje významnejšie scény a ukazuje to najdôležitejšie v každej z nich. Celkom ma zaujíma, ako by vyzeral film na plátne, ak by boli spojené vlastnosti Imax, ScreenX a 3D kina. To by musel byť neskutočný zážitok (aj keď nereálny…) Celkovo sa na film veľmi dobre díva.   Kulisy, lokácie a kostýmy Všetky lokácie sú zaujímavé, iné, vyzerajú cool a perfektne sa hodia k filmu a jeho atmosfére. Je tu “prehliadka” rôznych svetov v multiverze, čo je nádherné a umocňuje to veľkoleposť filmu. Obrovský potlesk ľuďom, ktorí pracovali na kostýmoch a make-upu. Postavy, obzvlášť Strange a Wanda majú veľmi dobrú vizáž. Wanda je….. Wanda je Scarlet Witch a podľa toho aj náležite vyzerá. Strange tu má tuším 5 rôznych vzhľadov a všetky sú zaujímavé, originálne, iné a ohurujúce. Neskutočne si s jeho vizážou vyhrali.      Efekty a zvuky Po niekoľkých posledných projektoch Marvelu som mal obavy, že tu bude umelo/nekvalitne spracované CGI. Je pravda, že v niekoľkých scénach vidieť tú umelosť a nereálnosť, ale bije to do očí menej ako v predchádzajúcich snímkoch (hlavne oproti Black Widow, kde takých scén bolo mnoho). V prvej lokácii vo filme a v prvom strete so Zemou 838 a v súboji s chobotnicou (resp. chobotnica samotná) mi prišlo CGI najslabšie. Zdá sa mi, že tu boli použité aj praktické efekty (mrtvý Strange). Sam Raimi rád a často používe praktické efekty, takže by som sa nečudoval, ak by tu fakt aj boli. Všetky zvuky boli vydarené a dobre sa počúvali. Marvel/Disney má peniaze, takže jediné, čo môžu pokaziť a za peniaze sa to získať nedá je príbeh. Ak dokazia niečo iné, tak je to hádam len ich nezodpovednosťou.   Herecké výkony a postavy Spoilery: Wanda Maximoff/Scarlet Witch (Elizabeth Olsen) veľmi dobre zahraná “mama”. 😏Za mňa je ako záporná postava lepšia a zaujímavejšia. Jej správanie je pochopiteľné a páči sa mi, že je u nej viac zapracovaná psychická stránka, a čo s ľuďmi robí psychická bolesť. Postava Wandy, aspoň z toho, čo som videl trpí exogénnou depresiou (strata blízkeho, pocit zlyhania, ale to nie je podstatné vedieť pre diváka). Film rozvíja jej postavu a je tu aj vidieť tzv. “character development” na konci filmu. Len škoda, že pôsobí trochu nelogicky (sila rodiny a láska je silnejšia ako najmocnejšia čarodejnica vo vesmíre ?!). Ale je to pekný koniec + sa tam stane ešte jedna vec, ale to je už spoiler a netreba to spomínať. Myslím, že pri Wande chceli ukázať myšlienku, že sa musíme posunúť ďalej a prijať fakt, že sa niektoré veci už nezmenia. Elizabeth Olsen je nenahraditeľná v tejto role a dúfam, že ju v budúcnosti ešte uvidíme. Perfektne zahrala pocity a šarlátovú bosorku. Veľmi dobrá postava s cool schopnosťami a všetkým ostatným. Mrzí ma, že ju niektorí ľudia nenávidia, ale za mňa to je jedna z najlepších záporných postáv. Taktiež je, nechcem povedať hot, ale ona je… ehm, sympatická. Proste dobre vyzerá…😅 Jej ďalší variant bol trochu slabší a nevýrazný, čo ma mrzí. Páčilo sa mi, že Wanda len chcela ochrániť svoje deti, lenže to isté chcela aj Wanda…   Stephen Strange/Dr. Strange (Benedict Cumberbatch) je tu 4 (vlastne ak rátame aj mŕtvolu, tak 5) verzii/variantov Dr. Strangea. Každá jedna verzia vyzerá inak (veľmi cool kostýmy tu sú) a je zahraná inak. Jedna je dobrá, druhá je zlá, tretia je nebezpečná, štvrtá je “nedôveryhodná” a neskôr aj mŕtva. Like wtf ? Geniálne.😅🤣 U Strangea sa tvorcovia riadne vyhrali a všetky verzie sa mi páčili. Benedict je jedným z tých hercov, ktorí dávajú to pomyselné srdce do svojich rolí (nie že by Elizabeth nedávala). Škoda, že vo filme nie je hláška, “Things just got out of hand.” - veľmi cool a “mrazivá/desivá hláška. Nerozumiem, prečo to nakoniec vystrihli. 😢Stephen sa tu tiež posunie (charakterovo) a na konci filmu je zase trochu iný, viac ľudský. Som rád, že bude mať nový love interest. Som zvedavý, kam až ho to dovedie…🤔   Amerika Chavez (Xochitl Gomez) k nej sa mi cesta hľadá ťažko a len miestami, hlavne ku koncu som si ju začal obľubovať. Príde mi ako rozmaznané decko, ktoré ale len vie (no, technicky nevie) prechádzať mnohovesmírom. Táto postava je LGBT, samozrejme to mi nevadí, ale je smutné, že ľudia aj kvôli takej banalite ihneď odsúdia každý snímok, ktorý zahŕňa takéto postavy. Samotná herečka mi prišla nevýrazná, tak hádam sa to v ďalších projektoch zmení (otázka znie, ako a či sa tak stane). Mala tu takú peknú “otcovskú” konverzáciu so Strangeom. vtipné je, že ona má mamy a nie otca. “Zákl. pravidlo mnohovesmírov - všetko je inak.” = vysvetľuje nenúteným spôsobom, prečo má takú rodinu, akú má. Amerika tu slúži ako doprovodná vedľajšo-hlavná postava. Má zaujímavú schopnosť, tak som zvedavý, ako ju v budúcnosti využijú.🤔🤷‍♂️   Wong (Benedict Wong) veľmi dobrá, vtipná podporná postava. Možno škoda, že tu nedostal väčší screentime. Bez neho by bol film horší, takže ho musím spomenúť.😅   Christine Palmer (Rachel McAdams) v prvom Dr. Strange film som ju aj mal rád, ale tu už ani nie. Hlavne jej variant z planéty 838. Ale som rád, že tu je. Tiež možno škoda, že nedostala väčší priestor.😢   Predavač pizze/Bruce Campbell tak ma nasral, keď na úplnom konci filmu bol práve on a nie niečo iné…🤷‍♂️😅🤣   Iluminati/Ilumináti Iron Man v podaní Toma Cruisa tu nie je… Asi to je aj dobre. To by tu bolo až príliš veľa cameí. Namiesto neho tam je variant Captain Marvel, aj keď neviem, či to bola Monica Rambeau alebo niekto iný. Celkom by ma to aj zaujímalo. Každopádne veľa nevydržala…. U nej mi to až tak nevadí Mordo a Strange. Chudák Strange. Zomrel ale za správnu vec, takže aspoň to. Na Morda som čakal už dlho, ale nie na tohto. Škoda. 😢Rozmýšľam, čo sa stalo s týmto. nevidel som ho zomrieť. Aspoň si to nepamätám. 🤔 Captain Carter, aka Peggy Carter. Prišla mi byť arogantná. Na Steva proste nemá. Anyway, tiež dlho nevydržala a rýchlo zomrela. To sa ľuďom stáva…😅 Black Bolt mohol mať tiež viac priestoru. Jeho smrť bola možno aj mrhaním. Tiež bola príliš skoro. Mr. Fantastc/Reed Richards v podaní Johna Krasinského nebol zlý, John je príjemný človek a mám pocit, že mu rola najmúdrejšieho človeka sadla. Hádajte čo, tiež veľa nevydržal… Patrick Stewart sa vrátil ako Charles Xavier/Profesor Xavier. Zo všetkých Iluminati členov bol hádam najpríjemnejší. Jeho smrť bola trochu nefér a veľmi smutná pre fanúšikov, ale zároveň nepríjemne desivá, vzhľadom na to, že zomrel rovnakým spôsobom, akým by aj on sám mohol zabíjať - pomocou mysle.😢😢 Mám pocit, že Iluminati neboli použití rozumne a len boli ukázaní, aby zomreli. Je pravda, že to v istom zmysle slúži ako ukážka moci Šarlátovej bosorky (milujem ten preklad😅🤣), ale aj tak…     Scenár a príbeh Michael Waldron a Jade Bartlett napísali scenár a čiastočne sa k nim pripojil aj Raimi. Nie je tu žiadna nová, významnejšia záporná postava a tak sa príbeh točí okolo nám už známych postáv a len ich viac rozvíja + nám film predstavil a ukázal zopár nových postáv. Hlavnými postavami teda sú Steven Strange, Wanda Maximoff a popri nich sa ešte ukáže Amerika Chavez, ktorá má ale skôr menšiu, doprovodnú rolu (aj keď to je tiež trochu diskutabilné) a jej potenciál sa v budúcnosti ešte ukáže (predpokladám, že bude v young avengers). Čakal som zaujímavejší príbeh, toho som sa nedočkal, nakoniec ale nie som veľmi sklamaný. Dúfal som v niečo viac, ale v čo viac ? 🤔🤷‍♂️Ani sám neviem,preto chápem, že tam nebolo niečo iné. Mnohoverzum je široký pojem a som rád, že nám ukázali nejakú jeho časť. Škoda, že tu nebol Loki. Hodil by sa tu…   SPOILERY: Je tu niekoľko cameí, ktoré podľa mňa mohli byť využité lepšie. Hlavne tie postavy, ktoré už v Marvel svete boli. Mám na mysli Black Bolta a profesora Xaviera. Príliš rýchlo sa ich zbavili, čo ma mrzí, pretože určite by si zaslúžili viac času na obrazovke. Ani nepredviedli poriadne svoju silu a už boli mrtví a príbeh išiel ďalej. Scarlet Witch ako postavu mám veľmi, veľmi rád a scéna, kde zabila profsora Xaviera bola dobrým jumpscarom a zároveň desivá, pretože ukázala, aká silná Wanda je, keď dokázala zabiť Charlesa (profesora Xaviera) de facto jeho vlastnou zbraňou - mysľou. To som už ale spomínal. Bola to veľmi cool a zaujímavá (čo sa týka spracovania) scéna, avšak mohli to trochu natiahnuť a predĺžiť ich súboj. Profesor nie je až tak slabý predsa. Mnohých tu až príliš ľahko zabila Scarlet Witch, čo vo výsledku nie tak podtrhuje jej moc a pokrok/silu, ktorú novo ovládla ako skôr nutnosť pokračovať v príbehu bez zastávok. Alebo neviem, prečo tak rýchlo/jednoducho sa zbavili tých postáv. Nedáva mi to zmysel. Jej schopnosti mi vtedy prišli byť umelo navýšené a bola až moc OP (overpowered) Taktiež mi tu chýbal Mordo z Dr. Strange 1. Na pokračovanie jeho príbehu som čakal a zaujímalo ma, čo spraví a nakoniec tu ani nie je. Why ?! Je tu jedna vedľajšia postava, ktorá sa ukáže aj v potitulkovej scéne. Nenávidím ho. Čakal som niekoľko minuút na poslednú potitulkovú scénu a oni tam dali….. jeho ?! Však povedal len. “Konieeeec.” Čo už.😢😅🤣   Réžia Sam Raimi je dosť osobitý a hlavne hororový režisér. Film zrežíroval perfektne a síce nemám veľmi v láske horory, tu sa mi všetky jumpscary a všetky hororové prvky nesmierne páčili a dokonca sa mi zdálo, že ich je príliš málo. Tento fakt si myslím stačí na to, aby sa dalo povedať, že bol dobrou voľbou a Marvel si vie vybrať ľudí do svojich projektov.   Postrehy navyše Za 1 deň som videl film dvakrát.😱 Raz v kine so slovenským dabingom, ktorý bol divný, bez života, síce nebol až taký zlý, len som si musel zvyknúť. Len tie preklady boli debilné. Šarlátová čarodejnica=Scarlet Witch. Lol, na tom sa hádam každý v kine ujebával. 😅🤣Celkovo v tom dabingu bolo viacero chybných prekladov, ktoré zneli skôr divne a komicky, čo trochu kazilo zážitok.😢 Hneď po kine som si pozrel aj leaknutú verziu nahranú na mobil, ktorá bola v originálnom anglickom znení a to sa fakt lepšie počúvalo. Tie dialógy mali viac života a síce bol obraz zlý (mobil je mobil…) dalo sa to pozerať a prekvapivo som sa nenudil a stále som si film užil, čo znamená, že sa film dá pozrieť viackrát za sebou a svoje čaro veľmi nestratí. V tejto kamerovej verzii bol jeden tiež pekný preklad - Červená čarodejnica=Scarlet Witch. Neviem, či tie preklady sú na plač alebo na smiech…😅🤣🤣 Pri SM: NWH, Eternals a Moon Knight som mal úzkosti a celkovo som sa cítil nepríjemne, čo sa mi u Dr. Strangea nestalo. 😢😢Veľmi zaujímavé.  Zdá sa mi, že som pri Schang-Chim hovoril, že by som chcel viac temný svet a MCU mi pripadá byť pomerne šťastné. Väčšiu blbosť som hádam nemohol povedať.😅🤦‍♂️ Ten svet je dosť smutný a depresívny. Hlavne v detailoch a vo veciach, ktoré nie sú hneď na prvýkrát vidieť a divák si to až neskôr alebo po opätovnom pozretí môže uvedomiť. MCU je síce dosť depresívne (v poslednej dobe čoraz viac a viac, ale dáva aj nádej a ukazuje, že nie všetko trvá večne, a vždy je tu možnosť napraviť svoje chyby. Vo finále aj preto sa mi MCU páči viac ako DC (tých dôvodov je samozrejme viac, nie je to len mierou temnoty).                                                                   Zhrnutie Všetky aspekty snímku sú veľmi dobre spracované, herecké výkony obzvlášť vynikajú. Desivá atmosféra tu robí svoje. Problémom ale je, že snímok nevyužíva naplno svoj potenciál a s postavami nepracuje úplne najlepšie. Film pomerne rýchlo ubieha, prichádza so zopár zaujímavými nápadmi a novými vecami, ktoré v MCU ešte neboli, prípadne ich viac rozvíja. Veľmi dobre sa na snímok pozerá. Hype a prezentovanie filmu vytvára možno vyššie očakávania aká je realita, ale stále to je myslím, že nadpriemerný film. 8/10 () (menej) (viac)

Calypso

No, kde začít... Na tenhle film jsem byla natěšená od chvíle, kdy byl oficiálně potvrzený. První Doctor Strange totiž patří nejen mezi mé nejoblíbenější filmy z MCU, ale mezi ty nejoblíbenější vůbec. Spolu s Marvelem, deklarujícím že stále více zmiňovaný mnohovesmír bude obrovskou součástí příběhu (obviously), byla tedy na místě pořádná dávka natěšenosti.  Rozhodně to byl jeden z nejočekávanějších, "milníkových" filmů univerza. Co nám však přistálo na talíři je rozpačitý eintopf, uklohněný ze všeho a dohromady vlastně z ničeho, který se snaží zamotat vám hlavu takovým stylem, že se nakonec chytá do vlastní pasti. Nebudu tu zdlouhavě vypisovat všechno, co se mi nelíbilo, protože by tenhle komentář měl asi kilometr. Všechno se to vlastně dá shrnout do pár výstižných slov - absolutně nedomyšlený, otřesně přeplácaný. Z jinak skvělých hrdinů jsou prázdné loutky konající iracionální rozhodnutí, nová postava Americy Chavez je zajímavá asi jako flek na okně. Nezajímá vás, co se s kým stane, emocionální scény postrádají jakoukoli nutnou eskalaci. Po odchodu z kina vám v hlavě nezůstane vůbec žádný dojem, jen prázdno a hukot v uších. Vlastně ani nevíte, o čem to ve výsledku mělo být... Natočit tak akcí nabitý film, u kterého se člověk stejně kouše nudou, to chce vážně asi jiný druh talentu... Já vlastně ani nevím, za co ty dvě hvězdičky dávám. Asi za Cumberbatche, který je prostě skvělý herec, a za speciální efekty (vizuálně se tvůrci vyřádili, tomu se asi nedá nic vytknout). Na víc pozitiv ale nepřijdu. Málokdy se mi stává, že se mi film na první dobrou vyloženě nelíbí (notabene pokud jde o Marvelovku), ale tohle už fakt nikdy znova vidět nechci... ()

Scaevola

Stoprocentní výsledek se nezjevil, ale upřímně jsem ho ani neočekával. Nicméně z mého pohledu stojí snímek o úroveň výš než předcházející Spider-Man, což je v rámci franšízy způsobeno lehce horrorovými prvky včetně několika morbidností i lekaček, a také poněkud nezáměrným zacílením na starší publikum způsobeným motivací antihrdiny. (následuje spoiler) Jistě, záporná postava se zjevila jaksi odnikud a je hanba s ní takto zacházet, ale scéna, během níž zamete s kompletním osazenstvem cizozemských Avengers je k nezaplacení a v následné honičce svou nezastavitelností působí jako vystřižena z Terminátora. Dokonce i značně chaotický závěr je natočen přehledně a srozumitelně, i když samozřejmě bolí neustálé překračování morálních mezí, když už si je postavy jednou vytyčily, ale i to lze chápat jako úlitbu horrorovému žánru. Výsledek mne tedy nadmíru potěšil a jsem navnaděn, která ze smrtí bude opravdu konečná. ()

Fuksinka

Pěkně využitý Sam Raimi. Mohlo tam těch jeho frajeřinek být i víc. Třeba přeseknutí létajícím předmětem si o nějakou tu krev vyloženě říká. Odkaz na jeho Spidermana potěšil. Chtělo to trošku vypilovat scénář a byla bych spokojená. Takhle je potenciál mnohovesmírů nevyužitý. O kolik mohla být lepší jednička, kdyby Derrickson dostal taky takhle volnější ruku? ()

Modular

Ano, musím přiznat, do kina jsem šel s vysokým očekáváním. Na Strange jsem čekal už velmi dlouho a Spiderman mu jen připravil plac. Dal mu perfektní možnost toho, co udělat. Ale i přes to se na to scénáristi s prominutím vykašlali a vytvořili si vlastní premisu. Což byl velmi špatný tah, neboť nevím, co je to popadlo, ale oni pustili tu příležitost za tohle? Abych se vyhnul spoilerům, tak nebudu jmenovat hlavního záporáka, ale jeho motivace a spád nedává žádný smysl (a i kdyby jo, tak ten spád byl až moc rychlý). Hlavní hrdinka je ztělesněním politické korektnosti (snědá mexičanka vychovaná lesbickým párem a podporující LGBT - neříkám, že je něco z toho špatně, ale tu korektnost aspoň mohli dát do více postav a ne všechno jednou ranou) a Strange? Ten se chová normálně, to je sice pravda, ale nevyužil svůj plný potenciál, jako tomu bylo v minulém díle. Tenhle díl totiž nebyl o něm samotném, což by zas tak nevadilo, kdybych neměl ten blbý pocit, že ho úplně vystrnadili. Camea byla super, to musím říct. Ale abych taky řekl něco opravdu pozitivního, soundtrack byl vskutku dobrý, ale celkově styl, kterým byl film natočen? Přímo famóza. Konečně se z Marvelu stala show i pro starší, využila plně všech možných efektů, což je u Strange nutností, ale i tak se hezky předvedli. Lehce temná atmosféra vůbec neškodí, naopak přidává. Strange není film pro děti, a to je dobře, neboť to alespoň zachraňuje celkový film. Takže abych to shrnul. Z kina jsem sice šel zklamaný a chtěl jsem onen film úplně zkritizovat, ale když jsem si to nechal uležet v hlavě, tak jsem zjistil, že to jediné špatné na filmu byl scénář. Takže tak. Doporučil bych se na to alespoň podívat, protože litovat nebudete, jen to asi docela zklame. ()

meda2016

Cumberbatch kdysi bez pláštíku byl zárukou zajímavého děje a prožití příběhu. Teď se ale na filmy s ním bojím jít. Tohle je zhmotněné divákovo utrpení. Trikaři se ale mohou u bourbonu poplácávat po rameni a říkat si, jak jim to pisálci dialogů znehodnotili. A zvedá se jim z toho, stejně jako mně, žaludek. (Ve filmu Casablanca jsou pánové se jménem aut.) ()

pepan9135

Od druhého Doktora Strange jsem očékával mnohem více. Už jen z názvu ''multiverse of madness'' jsem tak trochu doufal ve více šílených blbostí. Navíc se režie chopil Sam Raimi. Ovšem...chyba je ve scénáři. Příběh občas nedává hlavu ani patu, někdy ani nevíte co se děje a začnete se lehce ztrácet. Efekty a skvělý herci tohle dost tahají. Hudba je vskutku skvělá. Kamera také nezklamala. Bavil jsem se, ale má očekávání to nenaplnilo. Příběh je předvídatelný. Nicméně film nebyl nic hrozného, ale ani žádné dílo. Nadprůměr. 60% ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023