Thor: Láska a hrom

• Česko Thor: Láska jako hrom (viac)
USA, 2022, 118 min

V novom príbehu Thor odchádza na zaslúžený odpočinok a pokúša sa nájsť vnútorný pokoj, ale nakoniec sa opäť  musí vrátiť do akcie a naverbovať Valkýru (Thompson), Korga (Waititi) a Jane Fosterovú (Portman) – ktorá je teraz mocným Thorom – aby zabránili Gorrovi the God Butcher (Christian Bale), zlikvidovať všetkých bohov. (CinemArt SK)

Dejvecd odpad!

Na nového Thora som pôvodne ani nemal v pláne si zájsť do kina, avšak nakoniec som sa tam nejakou záhadou objavil a naivne si povedal: prečo nie? Snažil som sa do filmu ísť s čo najviac otvorenou mysľou a s malým očakávaním, že to dopadne rovnako ako Ragnarok, čiže z toho vylezie zábavná blbosť. Avšak to sa nestalo. Po skončení filmu som sa totižto cítil unavený... Unavený z ustavičného chodenia do kina na veľkolepé Hollywoodske blockbustery, ktoré majú nulovú pridanú hodnotu a sú odfláknuto spracované a lenivo napísané. Už mám dosť neustálo zameriavania sa na malé pozitíva a snaženie si z celých síl film užiť. To sa potom odzrkadľuje aj na mojich hodnoteniach, kde proste chcem aby sa mi ten film páčil. Bohužiaľ (alebo bohudík) je Thor: Love and Thunder pre mňa posledná kvapka. Tento film je totižto aj napriek pár zaujímavým nápadom (za čo asi vďačíme Waititimu), absolútne nezáživným zážitkom. Aj napriek tomu, že nejaký prvotný nápad tu bol, tak to vo výsledku všetko prebije absolútna lenivosť zo strany tvorcov. Či už tú sú načrtnuté nejaké zaujímavé dialógy, alebo začaté nejaké reálne cool scény, tak je to vždycky spláchnuté do záchoda neochotou to poriadne dokončiť. A čo sa týka príbehu ako celku? Ono by to možno aj fungovalo, ale asi len tak 30 rokov do zadu a v inom vesmíre. Áno máme tu zaujímavý nápad, ktorý sa konečne netočí okolo zachraňovania vesmíru, alebo planéty Zem, ale vďaka nedokončeným, alebo príliš rýchlo odbitým scénam, to nakoniec pôsobí strašne meh. Čo sa týka Thora tak áno, konečne tu táto postava aj prejavuje nejaké emócie, ale buď to pôsobí hlúpo, nedokončene alebo skrátka smiešne. No a čo sa týka druhého Thora (Jane)? Tak tam tvorcovia urobili chybu, že vôbec začali. Jane ako Mighty Thor je dosť neobľúbená postava už v komiksoch, takže nechápem prečo mali tvorcovia potrebu to cpať aj sem? Ich zámer asi bol taký, že máme túto postavu ľutovať, súcitiť s ňou, ale po celý čas filmu tu nevidíme jediný dôvod prečo by sme s Jane mali straniť. Táto postava totižto vo filme, aj napriek tým čím si prechádza, pôsobí smiešne a jej schopnosti sa javia ako totálne nezaslúžené, pretože spôsob akým ich dostala nebolo zachraňovanie iných, ale seba. No a ja ako divák skrátka nedokážem obdivovať postavu, ktorej hl. motiváciou je zachrániť seba (viem ako na konci skončí, ale vďaka mizernému build upu som cítil skôr zadosťučinenie ako nejaké reálne emócie). Zároveň ďalší problém s touto postavou je ten, že skrátka nechybuje, má vždy pravdu a je vo všetkom čo robí absolútne dokonalá (mrk mrk Rey a Captain Marvel). Ako si má človek obľúbiť niekoho, kto je skrátka vo všetkom dokonalý a hneď ako chytí magické kladivko sa z neho stane ultra neporaziteľný bojovník čo seká hlavy záporákov po stovkách? K tomu ešte pripočítam vzťah medzi oboma Thormi, ktorý mal nejakú tú chémiu, ale pôsobil extrémne umelo a nedopečene. Ostatne tak pôsobil skoro každý charakter, ktorého účelom bolo buď len pobaviť divákov (Russellovi Crowovi a Mattu Damonovi sa to celkom darilo), alebo zničiť cool atmosféru (mrk mrk na Gorra, ktorý v jednej scéne pôsobí ako najviac badass záporák akého Marvel kedy stvoril a v druhej povie nejaký lacný vtip alebo mu scenáristi prikážu spraviť nejakú blbosť, ktorá podkope jeho autoritu až do zemského jadra). Thor je totižto film, kde nefungujú postavy, emócie, príbeh a ešte to ani nevyzerá pekne. Celé CGI totižto okrem dvoch-troch momentov pôsobí akoby bolo vystruhnuté z lacnejšieho seriálu na Disney+ a nie ako z drahého filmu, ktorý mal ísť do kina. Nie lenže pôsobí nerealisticky, hlúpo, smiešne, ale ešte sa mi zdalo, že v jednej scéne vidím časť mikrofónu, ktorý niekto zabudol kompletne vystrihnúť. Takýto film si môže Marvel strčiť tam kam slnko nesvieti. To si radšej rok počkáme na nové DC než aby som každé dva mesiace mrhal svojím časom a trpezlivosťou na generické, odfláknuté a absolútne nezaujímavé Marvelovky. Waititi natočil film, ktorý síce ponúka množstvo vtipných memes a gagov, avšak nič iné ako jeden veľký meme to nie je. Ďalší Marvel film už v kine pozerať nehodlám a doma na Disney+ asi tiež nie. Marvel by asi lepšie spravil ak by z Thora urobil hudobný playlist na Spotify, lebo tá hudba je reálne jediné, čo stojí za to. 1/10 () (menej) (viac)

HEED

Jedna je za soundtrack, druhá asi za dvě vtipné scény. Zbytek byl totální výsměch, nucený humor a hlášky zde prostě nefungují a jsou tam tak nějak vsunuty stylem (tak diváci, teď chci aby jste se smáli) prostě není to přirozené a nevyplývá to ze situace. Dokonce bych ani neřekl, že to mezi Thorem a Jane jiskří, ale spíše zkratuje. No a co ty teplé šutry, škoda slov. Ragnarok byl podle mě přesně ten střed, kterého se měl Waititi držet. Tohle je doslova situační komedie, velké zklamání. Malé přání, kdyby dalšího (raději už posledního) Thora dělal James Mangold, udělal jej po vzoru posledního Logana, bylo by to asi to nejlepší co by marvel mohl udělat. ()

habertek

Tak nevím. Asi už divák od pokračování Marvelovských filmů nemůže moc očekávat. Další vývar z postavy Thora jen s jiným záporákem. Za mě nic moc... ()

adamix

Sklamanie, ale to nijako neprekvapuje. Waititi sa vďaka sláve Ragnaroku a preceňovanému Jojo Rabbit stáva posledných pár rokov jedným z najviac spomínaných režisérskych mien. Toto je už ale cez čiaru a funguje to len z polovice. Všetko samozrejme kazí tentoraz už otravne infantilný humor, ktorý je väčšinou tak trápny, že to postavy len dehonestuje a dramatické scény stagnujú. Občas ale niečo zafunguje, či trošku drámy, romantiky alebo aj toho humoru, ale niečoho je moc a niečoho strašne málo. Thorova postava nemá vážnosť, Korg s Valkýriou sú nakoniec opačnej orientácie (samozrejme :), Portmanka je príjemná a ako jediný sa tu javí profesionálne iba Bale v roli Gorra. Pri jeho postave ale krachuje réžia, pretože prakticky zabije iba jednu bytosť a to hneď na začiatku. Zeus, ktorého hrá Russel Crowe je na zaplakanie a celé to dejové ukončenie je vlastne veľmi zvláštne. Je to príjemný trápny film, na ktorý sa oplatí ísť do kina ale nič nového vlastne neprinesie. Keby sa vo väčšej miere brala situácia vážne a film by nebol len prefarbičkovanou umelou detskou besiedkou v materskej škôlke ale radšej dospelejšou a krvavšiou drámou (s menšími prvkami komédie), filmu by to len prospelo a Baleova herecká profesionalita by nebola iba jediným lákadlom. Čiernobiela sekvencia ako z Dark Horse komiksu je vizuálne parádna a príjemne temná. Za mňa 65%. ()

instageek_cz

Jsem staromódní. Když mám namakaného supersilného hrdinu, potřebuju, aby pro něj hlavní záporák představoval skutečnou fyzickou hrozbu. Jo, ovládání kouzel apod. je fajn, ale nakonec chci vidět, jak lítají pěsti, meče třískají o sebe a můj oblíbenec je na pokraji sil. Chci se o něj bát. Takže ačkoliv tu Christian Bale hraje Gorra, zabijáka bohů, jeho voldemortský zjev ve mně žádné obavy o Thora nevzbuzoval. Bale je úžasný herec a mám ho rád v mnoha filmech, ale tenhle se mezi ně nezařadí. Naopak tradičně nezklamává Chris Hemsworth v titulní roli. Protože v reálu vypadá a působí jako dokonalá lidská bytost, tvůrci mu přidávají nejrůznější slabosti. Někdy tedy bývá osamělý, jindy smutný, tloustne. Navrch dostal před lety kopačky, což ho pořád žere. V Hemsworthově podání jde o naprosté „zlatíčko“, to jinak říct nejde:)) Dávno pryč je namyšlený asgardský princ, Thor teď ze všeho nejvíc připomíná zatoulané štěně. Ale jasně, jinak je nejen bohem hromu, ale i akce, takže jeho máchání obří sekyrou nabitou blesky je pořád tím nejvíc cool, co se dá v MCU vidět. Film hlavně díky němu skvěle odsýpá, člověk se nenudí ani na chvíli. Jen škoda, že režisér Taika Waititi občas neupustí od neustálé nadsázky a zlehčování. Máme tu několik moc pěkných, scén, které by čtyřku Thora posunuly na vyšší kvalitativní level, pokud by je Waititi nechal doznít s patřičnou vážností. Myslím, že některé by pak byly tak epické, že bychom z nich měli i husí kůži (Thor a děti ke konci!). Jenže místo osudového chorálu začnou hrát Guns N‘ Roses a veškerá velkolepost je v tahu. Parádní vykoupení zažívá Natalie Portman. Její dříve ne moc oblíbená „dr. Jane“ v očích fandů určitě pořádně stoupla. Super byla i Tessa Thompson a při vzpomínce na Dia Russela Crowa se musím smát. Hodně bizarní, povedená kreace!:)) Což platí pro celé LJH. Nejspíš se nezařadí mezi vaše top marvelovky, ale časem si ho klidně dáte znovu. Hodnocení: 7,5/10. PS: Mé další recenze na filmy i komiksy najdete na Instagramu, profil instageek_cz. ()

PlayEasy

Nejen, že Marvel se svojí korekností zabíhá v poslední době až příliš daleko, ale taky nám tento film ukázal, že dál si už Marvelovky budeme vybírat, např. dle recenzí, a ne na ně bezhlavě chodit do kina. Z Balea, který byl jinak fakt dobrý záporák, se stala na konci obyčejná uslzená bábovka a všichni ostatní (včetně Thora) hrají VELMI špatně, naopak navzdory všem očekáváním byl nejlepší Zeus (Russell Crowe) a jeho nezapomenutelný výstup. 65% ()

Donnie

Věřil jsem, že člověk, který natočil mistrovský film Jojo Rabbit nezklame a předloží kvalitní podívanou. Bohužel opak se zhmotňuje ve filmu, který začíná velice přímočaře a průměrně. Se scénářem si tvůrci nedali větší práci, skočili přímo po hlavě do rutiny a brouzdají se v jejích vodách celou délku stopáže. Scény se snaží býti vtipné, daří se jim však jen v lepším případě vysloužit si nespokojený úšklebek na tváři divákově, v horším zmatený výraz nad inteligencí humoru, se kterým se rozhodl strávit dvě hodiny svého času. Opravdu, téměř každá scéna, která má potenciál být seriózní (pár se jich najde) je nemilosrdně smetena nemístným, až trapným vtipem. Film tak vyzní jako změť do sebe nepasujcích částí, které ovšem postrádají i fungování sebe sama. Podstatná část dialogů a slovních výměn se mi zdála zcela zbytečná. Jediná síla, která se snaží film odvrátit od zkázy utonutí je Christian Bale. Postava, kterou ztvárnil mi sedla a představoval záchranný bod pro případ, že vše ostatní selže. Jen jsem doufal, že ho na plátně uvidím častěji. Palec dolů - 50% ()

Eraser

Předpokládám, že Chris Hemsworth přišel o práci. Pokusit se nějak napravit tenhle průšvih je asi nereálné. Thor se zde totálně zdiskreditoval a bude už působit jen jako komická figurka. Takže ho podle mě budou muset nechat pár let odležet, pak ho přeobsadí a pokusí se o restart. ()

Vykuk odpad!

Katastrofa, nic víc se k tomu nedá napsat.. dřív byl vtípek jen sem tam, decentně a naprosto skvěle to fungovalo, toto je parodie na komedii, americká hňupina se vším všudy.. ano po shlédnutí něčeho takového si snadno rodičové řeknou, že tyhle marvelovky jsou opravdu pro děti, ikdyž ono i ty pixarovky jsou mnohem zábavnější, nerad bych jim křivdil a srovnával je s tímhle.. ()

jprmusic

Že si Waititi chtěl natočit thorovský žhavý výstřely - nic proti. Jenže to by musel udržet kontinuitu celej film. A to se mu dost nedaří. Jeden totiž neví, na co se zrovna kouká. Chvíle s Gorrem jsou jak ze starýho dobrýho Thora (scéna s dětma je vyloženě strašidelná), na rozdíl od chvílí s Thorem a Jane, který jsou doslova parodie na Thora. Odchod Jane ze scény je odfláknutej a bez emocí, konec filmu jsem nepochopil vůbec. Slátanina narvaná spoustou hereckých hvězd nemá jasno v tom, čím chce vlastně být. A to mi dost lezlo na nervy. ()

Cermicek

Já víc prostě dát nemůžu, ač bych strašně rád! Thorovská série byla ještě jedna z mála posledních Marvelovek, co se držela nad vodou a proto k ní mám nejspíš větší nároky. Jak tu někdo psal - Love and Thunder neurazil ale ani neuchvátil! Gagy/Funny prvky určitě v pořádku, ale tentokrát jsou občas tak nevhodně zakomponované až to leckdy dost dře a působí až kontraproduktivně. Logický fauly jsou tentokrát hodně za čáru a proto prostě za tři. Se slzou v oku spíš slabší tři..🤷‍♂️ ()

LdaVinci

Už nehodlám být na marvelovky tak hodný. Prostě když to srovnám s nějakým kvalitním filmem, tak toto je blbina.. je mi jasný, že se to nemůže brát absolutně vážně a že je to jen zábava, ale já na to nemohu zcela přistoupit.. poslední marvelovky jsou digitální bordel a je to slátaný. Thor má v sobě vynucený a nepřirozený vývoje postav a celkově nepřirozené scény. Mělo to svoje momenty, užil jsem si to, ale o kvalitní produkt se nejedná. Kde jsou ty první skromný marvelovky. Teď už se jen ždímou peníze- nic nejde do nekonečna a jednou vše musí skončit.. Je mi líto, že si to musím přiznat, dřív jsem to miloval. ()

knihovna

Jenom 62%? Inu to musel Waititi hnout pořádně žlučí místním fanatickým vyznavačům komixových ptákovin. Ti sebe i komixy berou smrtelně vážně a on jim tahle sestřelil jejich nebe. A přitom to udělal parádně, dlouho jsem se tak nepobavil. Je tam vlastně všechno. Humor, dojetí, akce, i to pošahené komixové hrdinství. Jenom je na tom moc znát přístup Waititiho ke komixům. Prostě odlehčená zábava. Díky za Taika a jeho přístup. Natálka je krásná i když hraje člověka na konci své cesty. Chris podává výborný sebeironizující výkon, a Christian je konečně pořádný a uvěřitelný záporák ( i když - je to opravdu záporná postava ? ). Russell je ve svém krátkém výstupu opravdu boží, ten si to fakt užil. Za mě plný počet. ()

hrumsrt

Úplně zbytečný sequel od nějakýho úchylnýho novozélanďana.. Bylo mi tehdy 12, když jsem viděl film s názvem Thor, nic jako MCU prakticky neexistovalo a já cítil, že otevíráme něco velkého. Začalo něco neuvěřitelného, co už nikdy nebude, ať nám budou nalhávat cokoli jiného. Tehdy jste se každý rok těšil na novou marvelovku, nemohli jste ani dospat, kdy už budou další Avengers. Až jednoho dne jsem šel do kina na jisté Avengers: Endgame a zažil naprostý vrchol ságy. Inu a od tohoto momentu následuje pád dolů. Aktulně jsem v situaci, kdy na tuhle značku už fakt kašlu, seriály mě štvou, filmy nudí. Absolutně nepochopili, že to má růst spolu se mnou (s námi). Dneska se snad až stydím, že jsem uvažoval o kino návštěvě.. Thor byl geniální postava, která v až shakespearovském dramatu musela dospět. Ale díky Waititimu a konceptu Kevina Faiteho je zněl jen hláškující pablb. Když už to v přemrší těch infantilních barev vypadá, že se vrátí Natka a uvede se herecké jméno jako Christian Bale (oba prostě v MCU nemají, co dělat a i televizní romantická komedie je posune víc), čekáte aspoň něco, víra se vrací... Ale ne, jsem naivní starej blázen! Snad nikdy jsem se u Marvel filmu takhle nenudil a nenaštval zároveň. O co v tom filmu šlo? Četl vůbec někdo z toho štábu, že drama má nějakou aktovou strukturu?! Hlavně, že tam hrají hudební pecky a všechno bliká a svítí. Je mi z toho zle.. Tohle by nezachránil ani song od Imagine Dragons "Thunder", který tu opravdu navíc mohl zaznít... V momentě, kdy bude Marvel film řešit (ne)léčbu rakoviny apod., tak čus tohle vidět nechci! Jo jinak ten Bale to byla nějaká parodie nebo co?! A dost! 35% ()

liquuid

Jakoze rozhodne to nema grady jako ragnarok, ten byl vazne nekde jinde, ale uplne bych to nehanil. Bale jako zaporak velice zajimavej, silnej a charismatickej. Spousta vtipnych vystrelku a akce prakticky celou dobu. Clovek se nad tim musi trosku povznest. Pribeh mohl byt lepsi, ale videl jsem i tunu stokrat horsich. Trosku slabsi ctyrka je adekvatni hodnoceni. Kozy byly top! ()

Renie42

Viděla jsem spoustu negativních, ale i pozitivních recenzí, ale chtěla jsem si udělat na to názor sama. Možná se to malinko vyniká než předchozí filmy s Thorem, ale to mi nevadí a je to na takové veselé struně s občasnými vážnými scénami. Ty kozy byly boží, protože takový velký kozy ještě nikdo neviděl, Hromovrah žárlící na Mjölnir, Zeus jako nějaký obšourník a úchylák, kameny homosexuálové a valkýry lesby. Jestli to bylo i v minulých filmech, tak to šlo nějak mimo mě, teď jak to strkají všude, tak mi to tak brnkne přes ucho a říkám si proč. Thor je skvělý a zároveň mi je ho líto, jak pomalu přicházel o všechny, které miloval, prostě mi bylo líto, jak přišel o matku, bratra, otce, přátele, lásku. Ale konec dává naději, že to bude fajn pokračování. ()

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

Jak dlouhé bude pokračování Captain Marvel?

30.08.2023

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

Jak se Ahsoka vyhnula problémům s Volume?

27.08.2023

Rychle a zběsile v kinech uspělo

Rychle a zběsile v kinech uspělo

21.05.2023

Ještě pár let nazpátek by podobný titulek byl brán jako naprostá samozřejmost. Jenže po covidových letech a klesajících kvalitách posledních snímků v sérii Rychle a zběsile se přece jen mnozí… (viac)

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

Šéf Disney chce být se Star Wars opatrný

12.03.2023

Jen před několika dny se objevily zprávy, podle nichž jsou filmy Star Wars, jedné z největších franšíz všech dob, víceméně v bodu mrazu. Jediný projekt, co by mohl v dohledné době dorazit, je prý… (viac)