Falcon a Zimný vojak

• Česko Falcon a Winter Soldier (viac)

Po událostech Avengers: Endgame se Sam Wilson (Anthony Mackie) spojí s Buckym Barnesem (Sebastian Stan) pro mezinárodní dobrodružství, které otestuje jejich schopnosti a trpělivost. (Cever)

geek.ondra

Uhynulé a nudné momenty střídají nádherné a pro skalní fanoušky epické momenty. Nevyvážené tak jak se na televizní projekt z MCU sluší ale nakonec je to vlastně super obzvlášť když vám tahle civilní forma sedí o dost víc než přepálené a barevné omalovánky nicméně potenciál na nějakou vážnější marvelovku byl samozřejmě zmařen. Nějaká ta akce, nějaký ten humor a je to v pohodě... ()

bararich8

Není to špatný. Hodně se čumí a rozumně kecá. Nicméně hlavní duo má dobrou chemii a dobře se pošťuchuje. Akce je pak na marvelovské úrovni a dobře zpracovaná. 4* ()

Davidkkk

Tady Marvel dokazuje, jak jednoduše si v posledních letech vytírá prdel svými fanoušky, kteří sežerou úplně cokoliv a budou jásat bez ohledu na kvalitu. Není to dobrý. Vlastně je to asi to nejhorší, co vesmír MCU kdy “obohatilo“ (přičemž beru na vědomí i druhého Thora). Jakýsi vhled do politického dění míchající se s nuceným rasovým podtextem vyloženě volá „Máme tady nejdospělejší marvelovku posledních let.“ Jenže ono to absolutně selhává na všech možných kolejích. A dokonce i v té akci, u které by divák čekal, že alespoň nebude zívat nudou. Bude. ()

darkreider

Je to mnou alebo posledná epizóda zabila seriál? Možno som čakal veľa, možno som nebol v správnej nálade, ale tak ako som bol celkom nadšený prvých 5 častí, tak posledná bol absolútne strašná. Chápem, aké všetky sociálne dilemy sa snažili do seriálu natrieskať, ale myslím by im stačila polovica. A Anthony Mackie to charisma stále nemá. Každá iná postava na mňa pôsobila vierohodnejšie než tá jeho (John Walker!!). A dej sa žiaľ rozpadol aj zmenou zápletky z pôvodného bioterorizmu, kedy flag smashers mali hlavnú motiváciu prefabrikovaný vírus, ktorý ich mal vyhladiť na .... ehm politiku? Díky Covidu sa toto na pol ceste zmenilo pretože... feelings. Finálne tradá postavy power brokera je úbohé a to som ešte mierny. Ešte včera by som takúto recenziu nenapísal, ale práve som pozrel tú poslednú časť a spokojný teda nie som. Ani trochu. ()

AloeB

Viděno před pár dny, jen nebyl čas se k tomu vyjádřit. Ono toho vlastně ani moc není co říct, Marvel posměšně ukazuje, jak točí stejně jednoduché snímky i jako seriály a jak na to obrovským hypem stejně nažene obrovské množství diváků - čímž se mimochodem moc neliší od tolikrát proklínaného Zacka Snydera. Je ovšem nutné zmínit, že v případě seriálové stopáže si nedostatků tohoto universa všímá mnohem víc lidí a občasná kritika tomu odpovídá. Abych ale neříkal jen jasné věci, tak musím zmínit pár věcí k dobru - delší délka nabízí mnohem větší prokreslenost a to i v případě dvou největších chyb druhého Captaina - tedy Falcona a Winter Soldiera. Moc se mi líbí postava Wyatta Russella, ten týpek je neskutečně sexy. Také jsem si oblíbil toho debílka z Uncivil war, kterého hraje Daniel Brühl, protože na rozdíl od předchozího filmu zde měl styl a nepůsobil jako náhoďák s náhodnou motivací. Též potěšil návrat Emily vanCamp, jejíž šedivá role (kromě toho, že je to alespoň snaha o originalitu) je zajímavá v tom, že ačkoliv je to skrytá záporačka, tak se to opatrní tvůrci snaží dát co nejméně najevo, aby nepobudili ty tupší fandy, kteří na to ještě nepřišli sami. Ještě vtipnější je, že ačkoliv se Praha v MCU už objevila několikrát, tak vždy hrála jiné město a dokonce i ve Far from home ji musel hrát (myslím) Liberec. Snaha o politický přesah si také zaslouží úsměv, který se ovšem promění v bolestný pláč, neboť Sokolův proslov v závěrečné epizodě je asi stejně debilní jako první dva díly Avengers. Závěrem tedy dodám, že Marvel by si měl své fanouškovské základny více vážit, protože když už ne kvalita, tak jsou to právě oni, kdo jej drží na nohou. ()

NiaWolf

Zatímco WandaVision měla vzestupnou tendenci, tady nastal pravý opak. Zpočátku celkem dobrý akční seriál, který divákům servíruje to, co mají na Capovi a spol. rádi. Pak se do toho postupně začnou přimíchávat další postavy, jejichž motivaci je čím dál těžší pochopit. A nejhorší průser je hlavní záporňačka - Karli. Předně herečka je hrozně nesympatická, to hraní ani její dialogy jsem ji vůbec nevěřila a o co ji vlastně šlo nechápala celou dobu. Jako asi to měla být nějaký představa ultralevičáka, co zachraňuje uprchlíky (?) tím, že zabíjí jiné lidi, co jim přijdou do cesty...aha tak to jo. Pak děsně hraje na city, jak ona bojuje za správnou věc, což nechápou ani její přisluhovači. No od první chvíle jsem doufala, že ji někdo ustřelí hlavu... Pak tu máme hromadu známých postav z dřívějších filmů, které jsou tam spíše do počtu a kdyby tam nebyly, tak se vlastně vůbec nic nestane. Všemu dává korunu pátý díl, který je vážně něco. Z akce se mávnutím proutku stane pořad Kozlíka Šikuly, který opravuje loď, ukazuje jak to mají černoši vlastně hrozně těžký a že Steve Rogers byl vlastně skoro nácek, co způsobil, že jsou černoši na tom tak špatně. Vlastně jsem už jen čekala, že si Bucky na konci dílu klekne a prohlásí BLW! Finále už sešup dokončí, nepohodlné postavy se prostě odprásknou, Falcon napraví svět tím, že řekne těm zlým hlavounům, co mají udělat, aby byl svět lepší a oni to udělají...Černoši mají svého hrdinu, uprchlíci svůj domov a nad Marvel svítí nádherná duha. Pohádky je konec. Díkybohům. ()

PEZ

Po obrovskom sklamaní z WandaVision som bol naopak príjemne prekvapený touto mini-sériou zo sveta MCU. Jednak bolo vidieť silné produkčné zázemie, ale hlavne sa mi páčilo, že sa konečne Marvel vybral smerom dramatizácie postáv a zameraním sa (aj) na ich civilný život a ich "problémy". Práve táto linka bola pre mňa OMNOHO zaujímavejšia, ako samotný season arc a súboje medzi "našimi" a "záporákmi". Tak ako som neznášal Falcona v predošlých filmoch, pretože vykreslenie jeho postavy bolo vždy megaplytké a len "do počtu", tak tu konečne dostal dostatočný priestor a aj Anthony Mackie mohol ukázať, že vie hrať. V podstate to isté platí aj pre Sebastiana Stana. U mňa spokojnosť a budem dosť rád, ak niekedy vznikne aj druhá séria. PS: Prvýkrát sa v MCU objavuje aj Bratislava. :D ()

Johny M.

Nejzbytečnější (a nejnesympatičtější) Avenger + jakžtakž v pohodě Winter Soldier + další nesympaťák, novej Kapitán ušoplesk, necharizmatická záporačka, která si úplně řiká o to, aby jí pánové tu hnusnou držku rozbili.... pak ještě hromada keců (na úkor akce samozřejmě) o rodinnejch problémech a rasismu. Díky ufňukanejm chudáčkům černochům ubírám * (no rasism, prostě je to trapný). Seriály jsou s rostoucí kvantitou čím dál větší opruz a ani Marvel je moc nezvládá (uvidíme co Loki). ()

B.Wilde

Přiznám se, že FWS jsem hrozně dlouho odkládala a na seriál jsem se podívala teprve včera. Co mě tam nejvíc bavilo? jednoznačně Bucky, který to tam podle mého dost táhl. Sam/CA pro mě nebyl nikdy zajímavá postava ani ve filmech a nějak jsem si k němu ten vztah nenašla... stejně tak jsem nebyla nijak odvařená ani z Walkera, Karli, ... dost postav mi tam bylo "tak nějak fuk"... což není úplně fajn. Co ale fajn bylo, tak že tam dali Zema. A popravdě, asi bych na něj dávno zapomněla a až teď se pro mě stal něčím zapamatovatelný. Já se přiznám, že příběhy CA nejsou úplně moje srdcovka, u Marvelu mě baví úplně jiné příběhy, tak asi i proto mi tak trvalo se k tomu dostat... konec jsem čekala asi trochu jiný a to co provedli s postavou Sharon mi tam také nesedělo. Na závěr bych asi už jen řekla, že mohli tu scénu, kde se Bucky přizná, udělat mnohem delší, mohl říct něco víc, čekala jsem na tu scénu od prvního dílu a pak to silně odflákli. Dost škoda... No z těch nových seriálů je pro mě FWS asi nejslabší, ale jsem ráda, že jsem si zase doplnila příběhové mezery. ()

Jajar

Sam Wilson se po odchodu Steva Rogerse spojí s Bucky Barnesem, aby společně bojovali proti teroristické skupině nazvané Flag Smashers, která chce vytvořit jeden svět bez hranic. Falcon a Winter Soldier je akční, špionážní drama. Marvel se vzdal experimentů a nabízí hodně fyzické akce, pěstních soubojů i přestřelek. Zároveň hlubším způsobem zpracovává psychologii dvou hlavních hrdinů, původně sidekicků z Avengers. Jejich traumata z minulosti, problémy s osamělostí, rasismem, rodinou. Základní narativ seriálu vychází z původních kapitánových filmů. Ať už jde o všudypřítomnou deziluzi z institucí a jejich autorit, nebo víru v individuality a lásku k vlasti. Škoda, že autoři občas nešli dál a kloužou až příliš po povrchu. O ještě větší kontroverzi a syrovost si námět přímo říká. Naopak potěší, že scénáristé neudělali tlustou čáru mezi “good guys” a “bad guys”. Každá postava má vlastní motivace, a chová se tak, jak to v její situaci dává smysl. Divák postupně zjišťuje, proti komu má Sam s Buckym vlastně bojovat. Proti šéfce anarchistického gangu Karli Morgenthau, novému Kapitánovi America (John Walker), nebo bossovi podsvětí v Madripuru (Power Broker)? Uchopitelnost morální roviny ztěžuje také fakt, že hrdinové dostanou z vězení jednoho z největších padouchů z nacistické skupiny Hydra, aby jim pomohl při pátrání po jiných zločincích. V dramatické rovině funguje seriál skvěle. V některých dialozích působí až příliš natahově, ale celkově se jedná o velké překvapení v pozitivních smyslu. Moc doufám v pokračování. ()

Urukhaj98

E01-E06: Snaha o dospělejší počin ve stylu špionážního Winter Soldiera tu Marvelu vychází tak nějak napůl. Příběh není zlý, ale netáhne tolik, aby si obhájil šestidílnou stopáž. Jako celovečerák by měl Falcon a Winter Soldier rozhodně větší tah na branku. Alespoň se tu však zvládá dobře představit budoucí člen Thunderbolts (na které se opravdu hodně těším) U.S. Agent v podání urputného Wyatta Russella. A Daniel Brühl jako Zemo si všechny své scény s přehledem krade pro sebe a dokazuje, že je jedním z nejlepších záporáků MCU. Anthony Mackie je rovněž stále sympaťák, jestli však utáhne vlastní film jako nový Kapitán Amerika, ukáže teprve čas. 6/10 ()

Maximilianus

Seriál The Falcon and the Winter Soldier mi prišiel viac zapadajúci do sveta Marvel, resp. Avengers ako Wanda a Vision, ktorý bol viac fantastický. Obe postavy sú sympatické, seriál má veľa akcie a tiež viacero iných postáv z Marvel sveta. Falcon/Captain Amerika je tu viac v popredí, ale aj Bucky rieši trochu svoju minulosť a má čo povedať. Nenahneval by som sa, keby bola aj ďalšia séria. Zatiaľ 7,5/10. ()

Withree

Nakonec pouze standardní seriál ze světa Marvelu. Bucky se Samem prostě nemají na to utáhnout celý seriál. Možná i proto z toho udělali pouze takový prodloužený film než plnohodnotný příběh na pokračování. Wandavision tohle dokázala lépe využít a dokonce nabídla něco navíc, co jsme v marvelovkách ještě neviděli. Nejzajímavější novou postavou je těžce nesympatický nový Kapitán John Walker. Závěrečná bitka ve čtvrtém díle zakončená "tou" scénou patří k jednomu z nejlepších seriálových momentů posledních let. Ústřední duo bohužel není moc zajímavé, ať už je to hereckými schopnostmi či scénářem. Příště to chce okořenit větší posilou, než Baronem Zemem. ()

Ceberus

Na rozdíl od bizarního WandaVision jde naštěstí o obyčejný akční seriál, takže jsem byl v tomhle ohledu už od prvního dílu rozhodně spokojenější. Dále je pak smutné, že Američané stále v 21. století cítí, že problém rasismu ještě nemají vyřešený a měli tak potřebu jej řešit i v tomto seriálu, byť vzhledem k barvě pleti hlavního představitele se tomu zřejmě nemohli úplně vyhnout. *SPOILER* - Ale že hlavní hrdina bude v závěru sezóny slovně obhajovat teroristy jako nepochopené občany, to by mě u Američanů nenapadlo ani v nejdivočejších snech. :-o A nejlepší hláška Falcona: "You gotta do better, senator." - No ještě že pan senátor dostal tuto užitečnou radu, hned ví, co dál. :-D ()

Hashirama

Tak za sebou máme jediný Marvel seriál, který mě upřímně zajímal, především kvůli Winter Soldierovi, od své záporácké štace trestuhodně nevyužitému. Co dodat k tomuto kolosu, který už určitě začíná unavovat nejenom mě. Zápletka z devadesátých let v šedé simulaci východní Evropy a pár neony opředených kulisách, jejímž highlightem jsou civilní pasáže, které v očích diváka dokážou skutečně polidštit postavy, jež má zažité jako nadpozemské hrdiny, jichž se běžné problémy netýkají. Tyto momenty však oprávněně ustupují nemastnému neslanému ději, čtyřikrát zdestilovanému z předchozích marvelovek, který (nepřekvapivě) hraje na první dobrou, ať už se dotýká sociálních témat či dějového posunu. Člověk tak buď trošku znuděně kouká do mobilu nebo si dává preventivní face palm při Falconově kýčovitém proslovu v urputně debilním kostýmku, po kterém se všichni začnou chovat hezky. Akce je chabým pokusem o druhého kapitána, přičemž realizační know how (odmítám uvěřit tomu, že jde o záležitost rozpočtu) tu evidentně chybí, Winter Soldier je tu jen jako doplňková stafáž a jeho rozehranému osobnímu oblouku se věnuje prostor zhruba dvacet minut na začátku a pět na konci. Dále pak chudý našedlý vizuál ve stylu Ant-Mana, extrémně generičtí záporáci, bizarní herecký projev Daniela Brühla, potřeba budit v divákovi emoce tím nejstupidnějším způsobem a pokud možno mu vše co nejtriviálněji vysvětlit a ukázat, pokud možno nechat několikavteřinový záběr na detail a počkat, až se chytne opravdu i ten nejslabší divák, do čehož ještě vstupují zvláštní přechody mezi tóny a scénami, takže v rámci jedné scény opravdu může velmi senzitivní divák nabýt dojmu, že trpí labilní poruchou. To vše je kupa malých produkčních aspektů, které by člověk mohl od Marvelu očekávat, přesto jsem tak nějak doufal, že se jim tenhle seriál, když už navazuje na nejkvalitnější trilogii v rámci MCU, šikovně vyhne. Divák si ale užívá, když může konzumovat to stejné stále a stále dokola, a Disney by byl blázen, kdyby na tuhle jednoduchou hru nepřistoupil. Zaráží mě však, že se takovou dobu po Daredevilovi někdo snaží prodat tuhle spotřební šmíru (to znělo zle) jako novou metu na poli seriálů a prodávat ji jako myšlenkově podnětné dílo, které hlásá velké sociální myšlenky. Leda hovno, pravím já! Falconovy rádoby vzletné pindy pronášené v nějakém oblečku od Cornetta můžou imponovat možná fanouškům Digimonů a Kevinu Smithovi, jinak z perspektivy soudného diváka můžu zahlásit “Jděte do prdele!” Dodatkem bych rád věnoval prostor finále, které se celé odehrává ve tmě, z akce člověk nic nevidí, protože...je ve tmě anebo neustále přerušovaná prostřihy, ale především silně evokuje předfinále Batman v Superman, ve kterém postavám stačí říct jedinou větu, aby odhalily padoucha a mohly se spojit, a místo toho se rvou, protože to potřebuje scénář. Fail na všech frontách. 4/10 ()

Sentax

Prvé tri epizódy majú pomalý rozjazd. Riešia sa osobné problémy hlavných postáv, ktoré nenaštvú ani nejako neohúria. Bucky, ktorý v minulosti zabil stovky ľudí sa to teraz pomocou zošitku snaží vynahradiť pozostalým. A potom Sam, ktorého sestra si od neho nechce dať finančne pomôcť. Postavy celkovo prechádzajú dosť rýchlymi a nepochopiteľnými zmenami, kde najviac vyniká Baron Zemo, ktorý sa transformoval z psycho konšpirátora na komickú postavu. Hneď za ním je US Agent, ktorý bol od začiatku zmrd a zrazu v poslednej časti pomáha našim hrdinom. Akcia je klasická marvelovská telo na telo, kde vyniká iba Falcon, ktorý používa svoje krídla na tisíc spôsobov (či už na zemi alebo vo vzduchu). Posledné tri epizódy sú už oveľa lepšie. Viacej akcie, rýchlejšie tempo, riešenie rasizmu, skvelé voľné chvíle Buckyho a Sama s jeho rodinou či samotný tréning Sama. Finále predvídateľné. Celkovo je tento seriál ľahký nadpriemer, ktorý neohúri ale ani nesklame. ()

Mouchal

Docela kvalitativní sešup po WandaVision. Tím neříkám, že byl WV nějaký dokonalý počin, spíš tím naznačuji, že Falcon a Winter Soldier není nijak velká pecka. Příběhově je to extrémně slabé, záporáci strašně nudní a celá zápletka a bohužel i většina hlavních postav nezajímavý. Asi největší příjemné překvapení celého seriálu tak pro mě byl John Walker, který i navzdory tomu, že byl od začátku prezentován převážně negativně a měl vzbuzovat odpor. Mě tohle minulo a dost jsem si ho oblíbil. Rozhodně víc než Sama se svoji politickou agitkou a antirasistickou propagandou. Seriál působí tak trochu stylem "vezmeme nezajímavé postavy z filmů, hodíme je do nezajímavého příběhu a ono se to třeba nejak vzájemně vyruší". To se bohužel nestalo a my tak dostali seriál, který spadá spíše tak nějak do obyčejného průměru. Bucky, John Walker a Zemo jsou v pohodě, zbytek nudný, nezajímavý balast. Aspoň příležitostný pohled na Prahu a pár akčních scén to zachraňovalo společně s pár fajn momenty (nejlepší moment opět pro Walkera). Nemůžu hodnotit více jak 60% a snad má pro nás Marvel připravené i seriály, které ovlivní i filmy v nějakém větším měřítku. ()

Sharpooter

Byla to dobrá akce, ale to není vše, co od seriálu požaduji. Akční scény byly fajn, postavy byly vcelku zajímavé, ale příběh tak to už je něco jiného. Mě osobně se příběh moc nelíbil, byl to takový průměr, jaký bývá u akčních výplachů, aby se neřeklo, že jde jen o akci. Tohle nebyl úplně tak výplach, ale i tak si mohli dát scénáristé trochu víc práce se scénářem. Příběh Buckyho a Falcona byl fajn, více jsme se sblížily s jejich životy, ale jakmile přišel na řadu hlavní záporák a jeho příběh, vše šlo do kytek. Zdálo se mi, že zde dávaly na sílu až moc postav, kvůli kterým byl příběh ještě větší mišmaš. 7/10 ()

Likan7

Druhý pokus Marvelu více propojit seriály s MCU a podruhé jsem z toho takový rozpačitý. Mělo mi to sednout více jak Wandavision, ale opak bude nejspíš pravdou. Skogland prostě není Russoovci a moc dobře nezvládá akční politický thriller, tedy přesně to, co byl brilantní druhý Cap. Do toho Mackie není jednoduše dobrý herec a trochu upozaděný Stan, jakkoliv má o půlku méně prostoru, je ve své roli mnohem lepší než Mackie. Stejně tak Wyatt Russell, kterýho jsem na začátku nesnášel, ale ve finále se i z něho vyklubala zajímavá postava. Jen škoda, že se totéž nemůže říct o záporácích, kteří ve mě vzbuzovali dojem party dětí, která se omylem dostala k superséru. Akce je dost, není moc přehledná ani zapamatovatelná. Proto vůbec nechápu, proč čtvrtý díl je tak jiný. Skvěle nasnímaný, dramaturgicky vymazlený, akce přehledná. Jako by ho točil někdo jiný. Ostatně bych uvítal, kdyby měl seriál spíš díly 4, té vaty je tu občas hodně. Doufám ale, že příchod nového záporáka na konci bude dál rozveden, určitě by to mohlo být zajímavé. ()

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (viac)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (viac)