Falcon a Zimný vojak

• Česko Falcon a Winter Soldier (viac)

Po událostech Avengers: Endgame se Sam Wilson (Anthony Mackie) spojí s Buckym Barnesem (Sebastian Stan) pro mezinárodní dobrodružství, které otestuje jejich schopnosti a trpělivost. (Cever)

Fr

SVĚT JE ROZBITÝ A VŠICHNI HLEDAJÍ NĚKOHO, KDO BY HO SPRAVIL…“   Typická Marvelovka. Hezký obrázky, technický serepetičky, jednoduchý dialogy a akce! No… nakonec to s těma dialogama není až tak jednoduchý, ale pochopíte všechno i bez titulu z jadernýho inženýrství. Příběh se rozvíjí pomalu a nikdo nečeká žádný nóvum, takže půjde zase o záchranu světa (v podstatě). Což asi nevadí, páč jsou to… přesně! Tady nakonec kecají víc (a dýl), než se mi líbí. Je to taková záplata, než přijde něco většího. Šest dílů je tak akorát, ale přestože je v nich hodně vztahů a slov, emoce nevydolujou. Třeba WandaVision (2021) mě bavil víc, hlavně proto, že to byla jiný. A takovej The Mandalorian (2019) – to je úplně jiná liga (a to nejsu „hvězdnej“ nadšenec).   /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Hail Hydra! 2.) Vždycky jsem říkal, že štít Kapitána Ameriky má bejt od krve. /// Thx za titule „titulkomat“.     /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  *  AKCE  ***  NAPĚTÍ  * ()

verbal odpad!

Kapitán Wakanda a prkenný Zimní slizák mohl být hezky natočeným přitroublým homixem na krásné dvě hvězdy a dementně ocumlaný palec, kdyby jej soudruzi zase nezneužili jako demagogický nástroj pro cílené programování skopových hlav k novým korektním světopořádkům Velké proletářské kulturní revoluce Mao So-Roshe. První Kapitán Aneurysma byl buzerant, druhý nesympatický labilní kokot, a tak nastal čas jej konečně správňácky očernit, aby bylo zřejmé, kdo je tu odteď pilíř společnosti a ochránce Ameriky, před kterým je třeba klekat. Ale nad tím by se v klidu dalo mávnout apartheidem a v bavlněném tričku bez emocí tu tupoakci s úsměvem dokoukat, protože homixy rozhodně nejsou žádná kultura, spíše tradiční kulturní degenarativum a pomocná berlička plošně klesajícímu intelektu i vzdělanosti, tak ať si ty oeslaťákované bukvolidi hrají třebas Eskymáci. Dalo, nebýt těch neustálých filipik mezi Čokosokolem a Dědou Negrem typu „Jen ten hajzlový poklop zvedni! Po tom, co nám ti zkurvení bílí rasisti všechno udělali, si to zasloužíme!“ „Když já ti nevím, dědo, ti privilegovaní předsudeční zmrdi by se na mě pak mohli dívat divně a škaredě, protože ještě nemám vybělený anál!“, a existenciálních mravokárných instáčových polemik s jakože naoko zápornou, avšak vlastně kladnou mimořádně odpornou socialistickou sluníčkářkou z neziskovky s velkobritským přízvukem, která přece násilím jen bojovala o rovné squaty pro všechny a mír pro sterilní dobroserné stádo s kolektivním myšlením. Co asi bude dál? Ebenový Spájdrgej, prcající korektně černé pavučinky po hnusných bílých xenofobních kapitalistech? Rasistická Bílá vdova, terorizující naprosto bezbrannou mírumilovnou komunitu Harlemu, dokud jí to nezatrhne Wonderoprah Winfeyová? Hrdinný Supertransafroameričan, potírající neonacistické árijské otrokáře z planety Kryplon? Otázky, samé otázky. Když k tomu ještě připočtu angažmá jednoznačně nejnesympatičtějšího a nejslizštějšího nehereckého rypáku světa, Šebestiána Stanu, najatého jen proto, aby se jako správně prozřivší a napravený rasistický vrah mohl až oplzle pateticky poobjímat s loskokošnými malými šelnoušky, hážu kosu a pálím odpad. ()

Malarkey

O mnoho slabší, než WandaVision. Klasičtější, bez výraznějšího nápadu. Se solidní digitální akcí a s herci, kteří jak přijdou, tak odejdou. Jestli WandaVision z vedlejší postavy dokázala svým seriálem udělat postavu v hlavním centru dění, tak Falcon a Winter Soldier si tady tak prochází po světě spolu s novým Kapitánem Amerikou a já na to tak bezhlesně čuměl a nic to se mnou nedělalo. Co jsem se opravdu těšil, tak na záběry z Prahy. Těch jsem se ale nakonec dočkal poskrovnu a nic, co by vysloveně překvapilo. Superhrdinský průměr s hlavními hrdiny, které si Daniel Brühl s přehledem strčil do kapsy, a který nic navíc nepřinese. Pravověrní by ale vzhledem k mnohým komiksovým narážkám mohli i přesto být spokojení. ()

EvilPhoEniX

Po Wande/Vision jsem byl skeptický, protože tam jsem se nudou doslova trápil, ale naštěstí Falcon a Winter Soldier už víc připomíná Marvel a konečně si tvůrci uvědomili, že Marvel má být akční a tím Falcon a WS bezpochyby je. Chvílemi jsem měl pocit jakobych sledoval sequel ke Captain Americovi, což po Avengers považuji za nejlepší Marvelovku, jelikož se drží "při zemi", takže místo kouzel a Sci-Fi světů dostává prostor můj oblíbený martial art a fighty na PG-13 tu jsou překvapivě solidní a místy i nečekaně drsné. Vývoj Falcona v ( Kdo viděl, tak ví) je satisfakční, potěší nový Captain America na scéně, Winter Soldier mi přišel trochu nevyužitý, přišlo mi, že svou ruku téměř vůbec nepoužívá a častěji kope, ale budiž a rozhodně potěšil Baron Zemo a návštěva z Wakandy. Každý díl je akční a těch konverzačních pasáží není tolik, abych se vyloženě začínal nudit, je to zábavné i hezky natočené a byť záporáci jsou opět slabší ( Největší slabina Marvelu se potvrzuje i zde), tak mi to až tak nevadilo. Po Wandě rozhodně krok vpřed a doufám, že Loki to natrhne všem! 7/10. ()

novoten

Kdyby se se mnou někdo chtěl hádat, že je seriálová zastávka oblíbených postav jen výplní, neměl bych moc argumentů, jak oponovat. Samovo popasování se s odkazem a možnou budoucností a naopak Buckyho drásavé vracení se do neveselé minulosti "jen" posouvá oba hrdiny tam, kde být mají a dává si s nimi právě takovou práci, jakou bych očekával a jakou bych si zároveň i přál. Děje se tak v až cynicky jednajícím politickém světě, kde není čas na nostalgii a dojemné vzpomínky. Show a štít musí jít dál, ať z toho pojde co a kdo chce. Scénář se navíc nebojí dotýkat společenských témat, na která v celovečerácích není dostatek času a kterých se dotknout je pořád ještě potřeba. Předkládá je naštěstí nevýchovným, ale příjemně konverzačním a přemýšlivým způsobem a právě to má největší zásluhu na extrémně pozitivních finálních dojmech. Tohle je daleko víc vlastní, do budoucnosti směřující krok, než jen povzdechnutí nad již jednou uzavřeným příběhem milovaného a nepřítomného člověka s hvězdami a pruhy na hrudi. A o tom, že Sebastian Stan už je "vyhraný" tak dokonale, že svoji roli v dobrém slova smyslu přerostl, se můžeme bavit zase někde jinde. ()

tron

„Vždy tak čudne zazerá?“ – Zvykneš si.“ Áno, Captain America bol spočiatku neskutočne naivný a neznesiteľný patriot. O tom z historického hľadiska nemožno pochybovať. Ostatne, má to už v prezývke. Postupne sa ale vyvinul. Zmenil sa. Smer, akým sa vybrali tvorcovia tohto seriálu, vôbec nie je zlý. Naopak, dokonca je najlepší. Špionážny, neprehľadný a komplikovaný vojenský svet, kde je politická situácia nesmierne krehká, spoza každého druhého rohu vykúka pološialený extrémista (ktorý si samozrejme vždy nájde dostatok dôvodov pre odpálenie bomby uprostred námestia plného nevinných ľudí), zradca sa môže vykľuť z vášho najsilnejšieho spojenca a naopak nejeden raz nájdete priateľa vo svojom úhlavnom sokovi. Politicky nestabilný svet praje zrade a nečakaným zvratom, kde panuje neistota, pričom aj činy uznávaných superhrdinov, ak sa na ne zahľadíte z iného uhla, môžu zrazu šokujúco pôsobiť ako činy absolútneho násilia, z ktorých sa obete (alebo potomkovia obetí) spamätávajú celé životy. K tomu si pripočítajte manipuláciu verejnosti, či už prostredníctvom médií alebo inak a máte zamiesené na niečo, čo vo svete Captaina Americu perfektne funguje. Seriál je v tomto super. Bohužiaľ, scenáre nie sú žiadny zázrak, cameá na mňa pôsobili samoúčelne a akcia bola slušná (triky tiež), ale na nejaký enormný zázrak by som to nevidel (napriek tomu, že sa tvorcovia v akcii zjavne inšpirovali jednou z najlepších filmových marveloviek, druhým Captainom, ale nakoniec nevydalo). Mackie a Stan medzi sebou síce nemajú až takú dynamickú chémiu, ako zrejme všetci (vrátane ich, tvorcov a fanúšikov) čakali. Každý si ide to svoje a príliš nevníma, že má vedľa seba kolegu. Prekvapivo to ale nijako zvlášť nevadí a ich spoločné scény sú napriek tomu celkom zábavné. A hoci scenáre fakt nie sú žiadna pecka (ale vcelku sa mi pozdávala pehavá záporáčka, ktorej motiváciám sa dalo veriť), príjemne drzo búrali očakávania fanúšikov. Viď. počet kandidátov na Captaina alebo nečakaný spôsob, akým bolo narábané so Zemom (ktorého si mimochodom sympaťák Daniel Brühl dosť podstatným spôsobom užíva) od ktorého každý čakal, že automaticky zasadne na post záporáka a nakoniec to s ním bolo inak. Avšak nestačí to a po dobrom rozjazde to (napriek nízkemu počtu epizód a napriek ich rozumnej minutáži okolo 45 – 57 minút) stratilo drajv. Predposledná časť bola vyložene o hubu. A nakoniec som bol rád, že to skončilo. ()

Morien

Těžké, těžké zklamání. Celé to působí jako fan fiction, chování není nijak provázané s vnitřní realitou toho světa, skutky nemají následky... Jako kdyby to vyráběla banda teenagerů bez supervize. Co na tom, že Anthony Mackie je na mém seznamu nejvíc hot Avengerů na vrchních pozicích a (že "Dancing Zemo" is now a thing) že Civil War Zemo byl podle mě nejlepší (nejchytřejší, nejsystematičtější a nejpochopitelnější) MCU záporák, stejně bolelo se na to dívat, když nic nedává smysl. ()

3DD!3

Akce není všechno. Za prachbídný příběh přepsaný z bioteroristické hrozby na neCovid pobíhání na po Praze (v té čističce jsem byl kdysi se školou na exkurzi) jsem ještě ochoten přivřít oko, ale za diletantskou režii už ne. Často jsem nechápal propojení scén, to kde se kdo nachází a proč dělají to co dělají. Mackie se že sympatického Falcona transformuje v nesympatického mravokárce a bohužel ho tvůrci mění příliš rychle a někde mezi dvěma posledními díly. Mnohem zajímavější je tak zrod US Agenta. Buckyho přeměna v klaďáka se točí okolo jednoho dědy a notesu přeškrtaných jmen. Z výborného Zema z filmu je zase komiksová karikatura. Lepší scenáristy, lepší režiséry. Kluci na akční scény, herci a trikaři to sami nezvládnou. P.S: GRC je hodně blbá zkratka. ()

Spiker01

Malinko zbytečný seriál s nejméně zajímavými postavami a s cringe narážkami na MCU.😄 Je to takový meh s, na poměry seriálů, se slušným rozpočtem, ale pořád je na tom vidět, že kinofilmová distribuce je někde jinde. Toť ve zkratce. Překvapilo mě, jak je první polovina seriálu taková pozvolná, mnohem více se věnuje ústředním postavám (starý známý Zemo tu má skutečně zvláštní dějový oblouk), přesně tak na což není ve filmech úplně čas. V druhé polovině se to ale rozjede a naopak se zrychluje veškeré dění, dochází ke zkratkovitosti a finále vyloženě rozráží dveře spíše než do druhé řady k dalším filmům ve čtvrté fázi. Snad to ten Loki v červnu vyzdvihne malinko více ať nemusím ještě více litovat ukončení seriálů Marvel Television (Daredevil)...70% ()

Kaka

Jako rozšíření Marveláckého universa OK. Nazval bych to takovým add-onem, který neurazí, nabízí nějaké nové funkce a vychytávky, ale že by to plně nadchlo, nedej bože se to tvářilo jako plnohodnotný film - to zase ne, ačkoliv to své světlé momenty samozřejmě má. Akce je na seriál OK, triky ucházející (až na pár drobností) a pořád je tam cítit ten drajv a dynamika, na které jsme byli u Marvelu zvyklí. O příběhu se nemá moc cenu rozepisovat. Nějakou hlavní zápletku to mít musí, takže daleko zajímavější je větši počet hlavních postav a jejich konfrontací v různých situacích. Pokračování asi snesu, ale není potřeba. ()

Nevka

S celou sérií (a konkrétně i s posledním dílem) mám celkem čtyři problémy. Když se podívám na technickou stránku, všechno to vypadá většinou moc hezky, ale ten střih soubojů je tady jednoduše šílený (s výjimkou druhé epizody, kdy vizuál vypadal jako vytažený z popelnice). Absolutně souhlasím s těmi, kdo s ním měli problém. Při každé příležitosti se to střihne, pohledy se mění jako na kolotoči a akce, která by mohla být i docela zajímavá tak občas ztrácí dost výrazně na kvalitě. Dalším problémem je Walker, který je napsaný skrze celou sérii naprosto otřesně. Ten borec a jeho charakter je totálně mimo. Chvilku absolutní magor, potom zase pohodový cápek, občas něco mezi tím. Přitom jediná vcelku logická změna v chování přišla po lince s Lemarem. Russell jako takový do role celkem sedí, ale to by ji tvůrci museli pojmout úplně jinak. No... Pak je tady linka s Sharon, která je dokonce ještě méně dotažená než Walker. Člověk se po poslední epizodě nezmůže na nic jiného než na pouhé a znělé: WTF! Problém dva a tři pak dohromady tvoří čtyřku. Protože jestli na něco série trpí, pak je to fakt, že nemá minimálně 8 epizod. Ano, chápu to, že fanoušci by prskali, protože by nabyli dojmu, že by se znásobila domnělá "výplň" seriálu. Ono to ostatně lze vidět i na hodnocení první a páté epizody, kde se více řešily vztahy a akce bylo pomálu. Konzumní divák o to zřejmě nemá zájem a to je škoda. Zrovna tyto epizody jsem si užil nejvíce, protože politika a rasová problematika tady prostě funguje. Když sleduji reakce, chápu, čeho se Marvel bál. Ale minimálně linky Sharon a Walkera na tom hrozně utrpěly. Na vysoko rozpočtovou "televizní" produkci je to ale pořád velmi kvalitní projekt. Jen prostě mohl být ještě lepší... ()

Spooner

Promarněná šance. Jako fanoušek sólovek Kapitána Ameriky jsem po upoutávkách logicky doufal, že týmovka jeho dvou největších kumpánů se ponese ve stejném duchu. Jenže snaha je jedna věc a naprosto rutinní a chvílemi i dost utahaný výsledek věc druhá. Scénář pracuje s několika zajímavými motivy včetně rasismu i politické a společenské situace po probliknutí a sympaticky si hraje s hezky načrtnutými figurkami. Jenže režie a nakonec i scénář pracují s těmito proprietami zcela fádně, bez jiskry a výrazných překvapení. Režisérka Kari Skogland sice sem tam dokáže vykouzlit silnou či výraznou scénu, do atmosféry naspeedovaných akčních thrillerů s civilním a politickým nádechem dobrodružství Kapitána Ameriky má však novinka poměrně daleko. Místo toho nastupuje hodně utahané tempo s často zbytečnou dialogovou vatou. Scénář se pak tvůrcům postupně rozpadne pod rukama a všechna zmiňovaná témata dokážou proměnit jen v totálně nezajímavou zápletku okolo bandy aktivistů s jednou z nejotravnějších a nejnudnějších záporaček v historii MCU. Potenciál řady postav je nakonec solidně promrhán a nejzajímavější vývoj má postava Johna Walkera, jenž mě v druhé polovině série začal až překvapivě bavit. Falcon a Winter Soldier není špatným seriálem, má několik skvělých momentů, parádní herce. Při srovnání nejen s Kápovými filmy, ale i nedávnou WandaVision, však po scenáristické i režijní stránce seriál hodně pokulhává a potenciál projektu byl prostě někde jinde. ()

Davies182

Ještěže to celý nemělo třeba deset nebo dvanáct dílů, to bych asi umřel nudou. Není to špatný seriál, to rozhodně ne, na to má dobré akční scény, silné poselství, a hlavně mocně posouvá dějem směrem k další marvelovské fázi. Jenže je taky celý zbytečně moc ukecaný, a obsahuje tunu balastu v podobě nic neříkajících scén, které měly nejspíš prohlubovat divákův vztah k ústřední dvojce, ale namísto toho jen vyčpívají do prázdna. Druhá epizoda asi nejlepší. ()

Tom_Lachtan

Je to dobrý, ale než to budu chtít vidět příště, pravděpodobně se celé MCU restartuje a na Havaji budou dovolenou legálně trávit lední medvědi s občanstvím Svobodné Patagonie. Samotný děj je hrozná nuda. Byť parta teroristů zde má relevantní důvody pro páchání nepravostí, pořád to nezastře neskutečně nudné téma, neosvěží ho ani relativně nečekané postavy, jako je kapitán č. 2. Zůstanu-li u postav, Falcon i Winter Soldier se drží solidního standardu a jejich osobní odbočky jsou docela fajn a příjemně zpestřují, ovšem Zimnij Soldat by si zasloužil víc scén, kde se vrací ke své minulosti a tomu, jakej bordel mu to udělalo v hlavě. Ne že by Falkonovo rodinka na jihu nebyla zábavná, ale dalo se vytěžit víc. Naštěstí je tu ale návrat Barona Zema - postava v MCU tak padoušsky šedivá, že jsem na ni zcela zapomněl se vrací a - je skvělá! Dlouho mě nějaký padouch nebavil tak moc, jako on a to především z toho důvodu, že se takřka stvává antihrdinou alá Punisher a jako bonus má postaršího komorníka, díky kterému není nepodobný Batmanovi, co ovšem nemá problém zabít. Hodně se tu cestuje po celé středovýchodní evropě, kde vypadá vše podezřele Pražsky a pro děj to mnoho nedělá, nahánení padouchů není ani Bondovsky agentské, ani nijak napínavé a konec je až příliš naplněn patosem a přestože chápu proč to v seriálu bylo, mnohde to jede až moc na sílu a je to otravné (aneb proslov Falcona). Ale pořád to stojí za (minimálně letmé) skouknutí. ()

DJ_bart

zajímavý buddy seriál o eskapádách Sokola a Zimního vojáka, nic víc či míň.... baron Nula vykastrován na tančícího panáka. ()

Fiftis

Sklamanie a nuda. Ak ste od seriálu podobne naivne ako ja očakávali štýl buddy movies (Smrtonosná zbraň, Tango a Cash, Posledný skaut) či aspoň rozvernosť napr. Strážcov Galaxie, zrejme budete ohromne sklamaní. FaWS síce nepochybne pracujú aj s motívom nesúrodého parťáckeho tandemu, avšak iba okrajovo. Sam a Bucky spolu majú trochu napätý vzťah, občas jeden prehodí hlášku na účet toho druhého, o nejakej závratnej chémii sa ale hovoriť nedá, lebo o ňu tvorcovia ani neusilovali. Celé ich dobrodružstvo sa totiž nesie v dosť vážnom duchu. Riešia sa tu pomerne zložité (a rozhodne neveselé) témy a tak na nejaké srandy nie je počas necelých šiestich hodín skoro vôbec čas. Osobne ma to hrozne mrzí. ()

Shakers

Nebolo to zlé, určite lepšie ako WandaVision. No nakoniec mi tento seriál aj tak príde zbytočný a rovnako ako v prípade vyššie spomenutého seriálu, si myslím, že to bolo úplne zbytočné, aby s tohto príbehu, bol tak dlhý seriál. Samotný príbeh nebol zlý, aj Falcon a Bucky to utiahli v pohode aj bez Capa (aj keď to úplne nie je ono), no seriál ma niečo vyše 5tích hodín (čo sú dokopy dva diely kapitána) a to je dosť veľa na takýto pomalý príbeh s nevýraznými záporakmi. Poteší pekne prepojenie na filmy, návrat známych vedľajších postav, akcia tiež ujde, hudba, či efekty sú tiež fajn, ale určite by bolo lepšie, ak by to malo iba 2 hodiny a hlavne lepších zloduchov, ktorí v MCU nikdy neboli bohviečo, no zrazu sú čoraz slabší a nudnejší. 70% - 3* ()

filmfanouch

Po WandaVision na Disney+ v posledních šesti týdnech zavládl další seriál z dílny Marvel Studios s názvem Falcon a Winter Soldier. Režie se přitom ujmula zkušená televizní režisérka Kari Skogland a seriál dopředu avizoval, že se krom výtečné akce můžeme těšit také na důležitá téma, kterých se seriál dotkne. Od Black Lives Matter po důležité globální otázky, které především reagují na závěr Avengers: Endgame a moment, kdy se po 5 letech najednou polovina planety Země vrátila zpět. Falcon a Winter Soldier tak dopředu avizoval tak trochu ambiciózní podívanou. Podařilo se mu ale dostát očekávání? Falconovi a Winter Soldierovi se dá v podstatě přezdívat Captain America 4. Steve Rogers sice po závěru Endgame položil svou superhrdinskou kariéru na hřebík, to ovšem neznamená, že by tím svět automaticky přišel o Captaina Ameriku. Už závěr Avengers: Endgame naznačil, kdo se novým držitelem legendárního štítu z vibrania a ikonické identity Captaina Ameriky ujme, seriál Falcon a Winter Soldier ale ukazuje, že nic není tak jednoduché. A dost možná za to nemůžou nejen osobní předsudky, ale strach předsudků z okolí. Mohl by se vůbec stát Captainem Amerikou muž černé pleti? Dovolila by to americká vláda? A co na to okolí? Nebyl dar od Stevea Rogerse na konci Endgame pro Sama Wilsona spíše tak trochu přítěží? A je vůbec Sam Wilson hoden toho, aby se stal nástupcem Stevea Rogerse? To jsou otázky, které Falcon a Winter Soldier představuje. Hlavní postavy Sam Wilson a Bucky Barnes v podání Anthonyho Mackieho a Sebastiana Stana dostávají více prostoru, než kdy dřív a oba se s následky Steveova odchodu potýkají po svém. Hned na začátku se přitom Sam Wilson zbaví Captainova štítu a nevědomky tak způsobí, že se držitelem Captainova štítu stane muž, kterého Steve neznal a který by dost možná jeho standardy řádně nesplňoval. Bucky tak přišel o nejlepšího přítele, muž, kterému měl dle Stevea věřit zahodil jeho dědictví a do toho se se musí potýkat s problémy, které mu zanechala mnoho odžitých let v mrazáku u HYDRY. A do toho je tu problém, že se Falcon a Winter Soldier navzájem pořád tak trochu nedokážou vystát. Falcon a Winter Soldier v podstatě do velké míry funguje jako klasická buddy movie v tom ohledu, že se dva hlavní hrdinové na začátku úplně nemusí, aby si postupem děje a závěrem seriálu ujasnili, že to vlastně mají společného dost a mají se i tak trochu rádi. Každý se přitom potýká se svými problémy a seriál dokonce představí nový pohled na to, že být superhrdinou automaticky neznamená vděčnost, ze strany banky nebo podobných institucí a že přes všechny vaše dobré činy dost možná pořád za sebou zanecháte stíny minulosti. Anthony Mackie a Sebastian Stan si vzájemnou chemii ozkoušeli už v Captain America: Občanská válka a právě zde prý vznikl impuls pro vytvoření společného projektu pro tyhle dva superborce. Především ale Mackie a Stan dostávají větší příležitost předvést své herecké výkony a oba zde zanechávají výborné výkony. Především Sam Wilson se časem více a více ukazuje, jako ideální nástupce Stevea Rogerse a dokazuje, že v závěru Endgame Rogers neudělal mylné rozhodnutí. Sledovat budoucnost obou hlavních hrdinů v MCU bude v budoucnosti určitě zajímavé. Zajímavé je to v tomhle ohledu i se záporáky. Hlavním protivníkem v seriálu Falcon a Winter Soldier je skupina Flag Smashers, především její vůdce Karli Morgenthau v podání Erin Kellyman. Flag Smasherové přitom nejsou záporáky v pravém slova smyslu. Jsou to vlastně oběti následků závěru Avengers: Endgame, kteří v jednom momentě přišli o všechno a své činy vlastně páchají kvůli většímu dobru nejen pro sebe, ale i pro lidi ve stejné situaci. I proto tyto postavy dostávají v jistých kruzích tak nadšené ohlasy a proto jsou přirovnávány k bandě Robina Hooda. Dává to do jisté míry smysl. Kellyman přitom do ztvárnění Morgenthau dává hodně a to především v momentě, kdy se činy Morgenthau začnou zhoršovat a otázka její dobré úmyslnosti je do jisté míry na vážkách. Celé to působí věrohodně i proto, že vše na světě není tak černobílé. Nikdo není vyloženě dobrý a ani vyloženě zlý. Každý má své negativní vlastnosti, přičemž je poté otázka, do jak velké míry kladné vlastnosti převažují ty negativní a zase naopak. To se dá v podstatě říct i o jiné postavě, která se již v MCU objevila. Daniel Brühl se vrací jako Helmut Zemo a je prostě opět boží! Prozatím doposud jeden z nejlepších záporáků v historii MCU se stává spíše antihrdinou. Nejde mu o ovládnutí světa, ani dosáhnutí moci. Motivaci Zema vede rodinná tragédie, přičemž se snaží o to, aby se nic podobného již nikdy stát nemuselo. A je mu přitom jedno, jak moc velkou oběť za to může zaplatit. Zemo tak čím dál tím více funguje spíše jako antihrdina a i přes to, že dá nad jeho činy polemizovat, Brühlovo charizmatické podání a ukázka tanečních schopností dokazuje, že je Brühl naprosto ideální volba pro tuto roli a bude zajímavé, jakou případnou úlohu ještě Zemo v budoucnosti MCU sehraje. John Walker v podání Wyatta Russella je poté novou postavou, která je zajímavým přírůstkem. Už po jeho nástupu na scénu ho pochopitelně spoustu lidí začalo nenávidět, protože není Steve Rogers. A to si on sám uvědomuje. Walker je strašně komplikovaný charakter, kterému nejdou upřít jeho kladné ani negativní vlastnosti. Nedá se pochybovat o tom, že to je v jádru dobrý člověk, přesto se ovšem v jeho charakteru dají objevit jisté neduhy. Je sice držitelem tří medailí za statečnost, sám ovšem pochybuje o tom, zda jich je skutečně hoden. Dle všech výsledků je sice ideální následovník Stevea Rogerse, je ale tomu skutečně tak? Walkerovy jeho traumata a přílišná očekávání tak trochu začnou lézt na mozek a zlomový moment ukáže, že je strašně těžké tenhle charakter rozebrat. Jde prozatím o další ukázkový příklad antihrdiny, přičemž Wyatt Russell je do této role naprosto ideální volbou. A bude zajímavé sledovat, jakým způsobem se s Walkerem bude nadále sledovat. Emily VanCamp se vrátila jako Sharon Carter a vypadá to, že někoho v MCU napadlo, jak jí dodat případný další zajímavý dějový arch. Danny Ramirez jako Falconův známý Joaquín Torres je ideálně zvolený sympaťák, Adepero Oduye jako Samova sestra Sarah představuje postavu Falcona v novém světle, Clé Bennett zde též dostává též důležitou úlohu, především je tu ale také Carl Lumbly. Jeho postava Isaiaha Bradleyho především na slávu identity Captaina Ameriky hází zcela nový pohled a je ještě větším příkořím pro Sama Wilsona v otázce toho, zda by se měl Captain America skutečně těšit. Lumblyho výkon v těch pár scénách je silný a dokazuje, že si v Marvel Studios snad někdo skutečně hlídá casting libovolné postavy. Režisérkou všech epizod je přitom Kari Skogland, která je sice zkušenou televizní režisérkou, Falcon a Winter Soldier má ale rozpočet jako jeden celovečerní film. I proto tak Falcon a Winter Soldier působí jako Captain America 4, který je ovšem oproti svým předchůdcům zhruba o 2 hodiny delší a je rozsekaný na šest kousků. Jako celek to ovšem funguje skvěle. Nedá se přitom vyloženě říct, že by Skogland kopírovala styl bratrů Russových u dvou předchozích dílů Captaina Ameriky, přesto to ovšem stojí za to. Falcon a Winter Soldier představuje výrazný vizuál a především Skogland zvládá režírovat akční scény, které jsou v případě Falcona a Wintera Soldiera v mnoha momentech i fyzické. Ty akční scény jsou nápadité, choreograficky vyšperkované a především přehledné. Především se ale tvůrci nebojí občas brutálnějších momentů, kdy se to sice musí obejít bez stříkanců krve, přesto jde ovšem cítit údernost a především snaha o drsnější a i tak trochu realističtější podívanou. A přesto se do toho všeho pořád funkčně zapojuje humor, který je v mnoha ohledech tak funkční především i díky skvělé chemii mezi postavami. Především se vrátil Henry Jackman, autor hudby ke Captain America: Winter Soldier a Captain America: Občanská válka. Jackman se přitom nebojí nepoužit dávno osvědčené hudební motivy, zároveň ale i hudební motivy nové, které nejlépe znějí v akčních sekvencích. Jackmanova hudba je správně úderná, je v nich cítit lehký nával nostalgie k dávno osvědčeným Jackmanovým hudebním motivům a přesto se nedá říct, že by šlo o vyložené kopírky. Jackman zde předvádí dost možná jeden ze svých nejvýraznějších soundtracků. Falcon a Winter Soldier si především pokládá otázku, jaký by měl vlastně nástupce Captaina Ameriky být. Potřebuje vlastně nutně supersérum? Nedělal náhodou Stevea Rogerse Captainem Amerikou jeho charakter? Nejsou důležitější věci, které dohromady tvoří Captaina Ameriku? Je ideálním následníkem Stevea Rogerse Sam Wilson nebo John Walker? Do toho všeho se navíc zapojují ony známé rasové předsudky, které jsou dost možná základním kamenem úrazu v tom, proč se Sam Wilson sám bojí Captainem Amerikou stát. Jenomže veškeré jeho charakterní vlastnosti, podobnosti se Stevem Rogersem a zároveň jisté aspekty, které Steve postrádal z něj dělají toho pravého nástupce, i přesto, že on sám si to nejspíš neuvědomuje. Mackieho Sam Wilson se díky tomuto seriálu stává jedním z nejzajímavějších hrdinů pro následující roky MCU. Falcon a Winter Soldier je prostě skvělá podívaná. I díky filmovému rozpočtu to celé vypadá neskutečně filmově, především se ale seriál může opřít o opravdu skvělý příběh, výtečné postavy a talentované tvůrce. Prozatím jde o jeden z vrcholů Marvel Cinematic Universe, který navíc patří mezi nejvýraznější projekty, které MCU prozatím představilo. Na (velmi pravděpodobnou) 2. sérii AKA ´´ Captaina Ameriku 5 ´´se osobně neskutečně těším a věřím, že i tentokrát tvůrci přijdou se zajímavými nápady, jak s oběma hlavními charaktery ještě pracovat. Jestli se nadále bude seriálová tvorba Marvel Studios uhýbat tímto směrem, bude to jednoduše super...... () (menej) (viac)

Nin

Super akční film na pokračování. První díl mě tolik nechytl, ale od druhého už se to pořádně rozjede. Nejvíc asi okouzlí padouch Baron Zemo, který je zábavně napsaný a dobře zahraný, ale i jiné postavy mají co říct. Je opět paráda, jak se seriál inspiruje komiksy, často i v různých detailech, a povedlo se mu věrohodně převést do MCU tu jakousi legendu o Captainu Americovi. Možná až moc, protože se pak na internetu objevuje hromada mimoňů, co vše kolem toho, kdo bude nový Captain America, moc prožívají a jsou schopni i obtěžovat herce... Každopádně seriál má promyšlený scénář a překvapivě se otírá o různá nelehká témata. Kromě pěkně pojaté problematiky rasismu (opět z komiksů výborně vytažený "černý" Captain America) tu je především originální paralela na problematiku přistěhovalců - zde jsou "migranty" ti, kteří byli přijati z jiných zemí během "blipu", který vymazal půlku populace, jenže když se zase lidé zázračně vrátili, tak jsou vyháněni pryč. Což se jim nelíbí a stávají se teroristy. Ačkoliv je to jedno z hlavních témat seriálu, tak bych řekl, že to není komunikováno tak napřímo, což může být někdy matoucí, ale zase je docela fajn, že vám nikdo nekřičí do obličeje své názory a spíš můžete ty věci v seriálu sami hledat. Každopádně průšvih pro mě byly dvě postavy, Sharon Carterová a hlavní teroristka Carli. Obě dvě se snaží neúspěšně dělat drsňačky a bylo pro mě někdy dost otravné je sledovat... Celkově však výborný seriál Marvelu, který rozhodně předčil moje očekávání. (8/10) ()

Tajná invaze má pomalý start

Tajná invaze má pomalý start

30.06.2023

Čtvrtý Captain America našel režiséra

Čtvrtý Captain America našel režiséra

09.07.2022

Před dvěma dny vstoupilo do kin po celém světě nejnovětší akční dobrodružství od studia Marvel pod názvem Thor: Láska jako hrom režiséra Taiky Waititiho a zatímco nový snímek o hrdinovi z Asgardu… (viac)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

29.12.2021

Kleopatra mění režisérku

Kleopatra mění režisérku

07.12.2021

Režisérka Patty Jenkins (Wonder Woman, Zrůda) v krátkém časovém horizontu opouští již druhý velký projekt. Po zprávě, že se filmařka vzdala svého Star Wars projektu Rogue Squadron tak přichází… (viac)