Pokémon

• Česko Pokémon (viac)
Japonsko, (1997–2023), 476 h 32 min (Minutáž: 22–25 min)

Réžia:

Kunihiko Jujama, Masamicu Hidaka, Norihiko Sutó, Júdži Asada (viac)

Ikue Ótani, Rika Macumoto, Minami Takajama, Majumi Iizuka, Júdži Ueda, Megumi Hajašibara, Šin'ičiró Miki, Bin Šimada, Činami Nišimura, Fumiko Orikasa (viac)

V roku 1995 autor Satoshi Tajiri priniesol do spoločnosti Nintendo ukázať svoj námet o Pokémonoch a rozpútal tak celosvetový ošiaľ počítačovej hry, na základe ktorej vznikol v roku 1998 japonský animovaný seriál s vyše dvesto epizódami. Desaťročný chlapec Ash má jeden obrovský sen chce sa stať pánom virtuálnych postavičiek a príšeriek Pokémonov. Vydá sa preto do sveta s cieľom stať sa majstrom v Lige Pokémonov. Spolu zo svojim verným Pokémonom Pikaču sa bude snažiť vybojovať osem odznakov na postup do ligy. Ash, Pikaču a pokemonskí kamaráti musia zachrániť všetkých vzácnych pokémonov pred ich zlými lovcami. Maskovaní nepriatelia ich môžu pomocou techniky a výbojov premeniť napríklad na zlých duchov. Ash, Misty, Brock a Pikaču sa preto musia vrhnúť do nekonečných dobrodružstiev a zachrániť svet! (oficiálny text distribútora)

Paul36

Japonský fenomén Pokémon mě svého času dokonale pobláznil. Sbíral jsem kartičky, samolepky a (skoro) každou sobotu a neděli ráno koukal na tento seriál. Je to pěkná nostalgická vzpomínka na dětství a proto dávám 4*. ()

JP84

Pi...Pika...Pikachu!Psal přelom tisíciletí a do českých obýváků vstoupil jeden z budoucích fenoménů.Opravdu nevím,proč se nad tímto seriálem tolik lidí pohoršuje(Tedy nepředpokládám,že by jim blikající Pikachu způsobilo epileptický záchvat jako se stalo v Japonsku).Vždyť jsme se na to tehdy v dětství dívali všichni,a kdo říká že ne,tak kecá.Souhlasím,že to nebylo žádné veledílo,ale zároveň je na tom něco až ujetého,že se na to člověk prostě dívat musel.Možná bych měl být s hodnocením přísnější,ale dokud to neuvidím znovu,budu se řídit nostalgií. ()

TheMe

Dámy a pánové, nic proti vaším názorům, ale přijde mi, že někteří trpí komplexy a hodnotí zle už jen kvůli názvu (nejspíš). Pochopím bezdětné lidi nad 25, spíše 30 let v době, kdy se Pokémon vysílal. Pro ty to opravdu mohla být katastrofa a nuda, která zabírala místo v TV programu. Ale ostatní?! Nikdo mi nevymluví, že Pokémon byl největší animovaný fenomén, který se k nám dostal. Začneme Game Boyem, pokračujme TV seriálem, od něj se odvíjející plyšáci, samolepky, bačkory, trička, mikiny, kalhoty.. Kam se cpe Spider-man, Batman a další. Ti si o tomhle mohli nechat zdát. Od počátku to bylo něco originálního, mělo to vlastní základ, fantazii. Až na úspěchu Pokémonu se zkusila přiživit laciná kopie jako Digimon a možná třeba i další. Někomu to mohlo přijít jako hovadina, ale každý ve věku, o kterém jsem psal byl tímhle fenoménem pohlcen a mraky z nich vstávali v půl sedmé o víkendu, jen aby viděli další díl. Někteří byli pohlceni asi zcela jistě i negativně, ale určitě ne 3/4 z hodnotících tady. Přijde mi, jako by se mnoho lidí za to stydělo. Já mám dodnes doma album se 148 pokémony. Dva jsem nikdy nenašel v balíčcích s nálepkami. A pyšný jsem na vzácnost - mrkací kartička Pikachu -> Raichu. Ten, kdo si přečetl tenhle text, tak mě asi bude mít za cvoka, ale zkuste se zamyslet nad tím, co jsem napsal. ()

Dawe.86

jako malej sem na tom vyrůstal a doby kdy sem ráno o víkendech vstaval v 7 hodin aby mi neunikl žadný díl rád vzpomínam,jasně je to kravina když se nad tím zamýslim,ale dřív pro mě existovali jen pokemoni. Sledoval sem to do nějaký 3.série a čím víc sem rostl tím víc mi to přišla jako kravina. I teď se juknu na nějakej ten díl když někde dávájí,protože mi to prostě připomíná dětství a všechno kolem. Pro mě to není nějaký vymatlávač mozku či kazení mládeže. V tý době sem to prostě miloval a proto 5 hvězd . ()

Yesenka

Pokemoni jsou roztomilé potvůrky. Podívejte se nachvíli dětskýma očima a řekněte upřímně- Jak může někdo nemilovat pikachua? ()

Roxeet

Ano, je to blbost, když jsem se na to před nedávnem díval, nudil jsem se a připadalo mi to hloupé. Ovšem, sledoval jsem to očima, tak říkajíc, dospěláka. Jako kluk jsem to neskutečně žral. Byla to mánie, která mě chytla a držela se mě dobré tři roky. Neměl bych srdce, kdybych to teď poslal do odpadu...zavrhl bych tak svoje dětství :)) ()

Bornd

Já nevím, ale jako dítě jsem na to strašně ujížděl a každý víkend stával před šestou, abych to stihl v televizi. A spousta mích vrstevníků na tom byli stejně. Teďka bych to už asi nevydržel sledovat, ale vzpomínky z dětství na to mam dobré tak proč nedat ****. ()

Tisto

dodnes mam na chladničke nalepeného charizarda a vždy ked sa nanho pozriem pomyslím si: ach that time of my chilhood. kultovka tento serial kto nezažil nepochopý 5* ()

DansteR

Tohle japonci vážně umí. Na animované ptákoviny a dětské seriály jsou borci. Na pokemonech jsem vyrůstal, takže i proto to vyšší hodnoceni, ale jinak je to samozřejmě o ničem a neznám člověka nad 12let kterého by to zaujalo a dal by víc než 1 hvězdičku (nebo víc než odpad) je to seriál pro děti a kdo se na něj nedíval jako dítě už mu na chuť určitě nepříjde :-) 40% ()

R_Dwarf

Dávám dvě hvězdičky. Pravda, je to blbost, na Pokémonech jsem ale vyrůstala. Pamatuji si, jak jsem brzo ráno vstávala, jen abych je stihla. ()

Mukl007

2 hvězdičky za to, že Pikaču zná každý a Pokémon přinesl fenomén dementních japonských animáků, kde má každý pusu přes půl hlavy a neustálé blikání obrazu uvádí diváka do tranzu (jak už bylo ovšem zmíněno i v Simpsnech). Co se Pokémonů týče, tak prvních pár dílů je ještě roztomilých a docela zábavných, ale s přibývajícím objemem příšer upadá "kvalita". Nevím, zda je vůbec možné zhlédnout všechny, asi ne a nikomu bych to snad ani nepřál. ()

sankacoffee

Ten, který Pokémony neviděl jako malý kluk/děvče nemůže objektivně hodnotit. Pak to dopadá, že kdejaký večerníček, který obsahově nedosahuje kvalit tohoto počinu je o desítky procent lépe hodnocen...je to hodně nefér. Pokémon je klasický produkt pro děti. Hlavní protagonista Ash z oblázkového města jde za svým snem dosáhnout úspěchu v lize, ve které bojují zvířátka jednoho trenéra, proti těm druhého. Pravidla jsou různá, pokémoni různí, mohou se trénovat, vyvíjet, měnit, chytat, pouštět, variací a možností je hodně, i když potenciál není zcela naplněn. Veškeré dění se podřizuje snaze o morální výchovu...prim tu tak hraje přátelství, obětování se, pokora, čest v té nejprimitivnější formě vstřebatelné i pro nejmenší. Napínavé dobrodružství je tímto způsobem sráženo, šablona "zlí vždy prohrají" nudí, taktika či strategie se v závěru promění na "hoď do ringu žlutou sithskou krysu, a ono to nějak dopadne". Dopadne to samozřejmě vítězstvím...když ne napoprvé, tak napodruhé. Ash nikdy nebude nejlepší, ale největší lucker, který se snad nikdy ničemu nenaučí, hlavní je přece, že rakeťáci letí ze scény a Pikaču je bezva kamarád. Klasický pokémon je jen dobrý seriál pro toho, na koho je mířen, nic víc, nic míň, ale elita ČSFD se bohužel zase předvedla. ()

Trilobajt odpad!

Nerad vzpomínám na to víkendové ráno, když jsem se probudil s těžkou kocovinou. Zapnu televizi a běží Pokémoni. Jen co kocovina odezněla, zas jsem ji měl jak z praku... ()

Sakikura odpad!

Tohle by dětem pouštět neměli a to z dvou důvodů. Zaprvé, anime v českém znění je jako když Dwayne Johnson dabuje šmoulinku. Zadruhé, co podpoří dětskou fantazii víc? Pokus o kodomo žánr se spoře inteligentní hlavní postavou a žlutým čímsi co s každým: Pika, pika přispívá k pozdějším bolestem hlavy nebo starý dobrý Miazaki a jeho Soused Totoro a nebo Princezna Mononoke? ()

Erico

Fakt by mě zajímalo, kolik lidí z těch co pokemony zažili ve svym dětství a čuměli na to každy vikend tomu dalo odpad... ()

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

Hlasujte o nejlepší anime desetiletí!

10.07.2010

Za posledních deset let japonská animovaná tvorba zažila neuvěřitelný boom a její vliv se promítl i do jiných sfér kinematografie a popkultury, jako například do videoklipů Linkin Park nebo filmu… (viac)