Raz do roka sa americké ulice vždy na dvanásť nočných hodín premenia na peklo. Nepracuje ani jedna zo zložiek záchranného systému a všetky zločiny, vrátane tých najťažších, sú úplne legálne. Táto brutálna noc sa volá Očista. Vo chvíli, keď sa rozoznejú spásne sirény, všetky peklo razom končí, pozbierajú sa ranení a mŕtvi, opravia sa škody a ide sa ďalej. Pokiaľ sa však niekto nerozhodne pokračovať bez ohľadu na následky… Spojené štáty sa menia na peklo, v ktorom bojujú všetci proti všetkým, a kto chce prežiť, musí mať buď lepšie nabité, alebo využiť krátke okno, počas ktorého necháva dobrotivá mexická vláda otvorené hranice americkým utečencom. (CinemArt SK)

Allien.9

Komentář obsahuje lehké spoilery. Nebudu tvrdit, že se jedná o mou nejoblíběnější hororovou/thrillerovou sérii, ale mám ji ráda. Líbí se mi, že každý díl posouvá "příběh" o kousek dál, a i když už je samotná Očista trochu okoukaná, již podruhé se motáme kolem uprchlíků a ve druhé polovině to celé připomíná spíše post-apokalyptického "Mad Maxe" než "Očistu", pořád jsem se bavila. Asi nejvíc mi na pětce vadilo to ubíjející klišé. Texas je jako vystřižený z posměšné učebnice, nechybí správňácký tatík, charismatický blb, který se otočí o 180°, dcera rančera pokukující po mexickém honákovi, těhule těsně před porodem a samozřejmě zlí běloši a hodní uprchlíci. Upřímně, měla jsem "Očistu" raději, když se masakroval každý s každým a pleť byla všem šumák, ale hlavní uprchličtí protagonisté jsou překvapivě sympatičtí, takže i když se jedná o 103 minut dlouhou anti-trumpovskou agitku, dá se to s trochou dobré vůle zkousnout. Škoda té přeslazené pohádky v závěru (brala bych víc úmrtí), ta ironie Mexiko-USA-Mexiko je ale tak jako tak cool.;-) 3,5*. ()

mzss1

[70%] Viděno v kině. A sakra poprvé v životě se mi stalo, že jsem byl v sále sám. Ale co, aspoň jsem měl velké plátno sám pro sebe! :P Nicméně, nyní k filmu. Máme tu pátou očistu a tentokrát v mexickém stylu. Úvod mě trochu zarazil, respektive cca 1/3 kdy to vypadalo, že se rozjíždí noc očisty, párkrát se zastřílelo v dáli, trochu se to vleklo a pak byl konec a až poté započala takzvaná after očista. A až pak mě to začalo až bavit. Postavy byly celkem průměrné. Bavily mě asi tak jenom dvě, ale to tempo snímku, hromada akce – to už bylo lepší. Nebylo to ale točeno nijak profesionálně. Často to bylo takové zmatené, ale nikoliv rozklepaná kamera. Přesto jsem se bavil a finální akce byla solidní. Hudba ok. Určitý pokles od předchozích dílů tu je, ale ne moc výrazný. Tu 4* dávám s odř. ušima, ale celkově jsem se bavil. Další díl jedině uvítám. A doufám, že naváže tam kde to ke konci skončilo. Nemyslím tím pokračování s těmito postavami, ale tou situací s vyhrocením očisty. ()

kingik

Každoroční krvavý svátek dospěl do svého pátého dějství. Napříč Texasem se fanaticky rozléhá oslavný pokřik "Očista navždy" a v centru vyhlazování přistěhovalců se ocitá rančer se svojí rodinou, který uniká před běsněním rasistických maniaků. Kdyby nebyl zbohatlík, co na svém ranči zaměstnává imigranty, mohl přestát vládou stanovených 12 hodin tolerance zločinů všeho druhu relativně v klidu. Takhle musí nedobrovolně se svými nejbližšími absolvovat bonus v podobě násilných střetů s rasistickými a xenofobními přívrženci za bílého dne, který po ukončení tradiční Očisty bezprostředně následuje. Tušíte správně, pětka přichází s inovací, kdy násilí s naplněním sedmé hodiny ranní nekončí, právě naopak - má být (z filmu) tím nejvýživnějším. Otec námětu James DeMonaco už před pár lety režijní veslo předal svým kolegům, spokojil se s prací scenáristy, ten poslední, Everardo Gout, se věnuje převážně tv tvorbě a nikterak mu není blízký černý humor, takže tenhle kousek nemá až tak televizní proporce, ovšem černého humoru a morbidity by trochu víc bylo zapotřebí k celkovému oživení stagnujícího napětí, a to se nedostavilo. Méně jásat také budou ti, co v ulicích rádi spatřili pestrou čeládku násilnických typů a krev prýštila z každé odřeniny. Sekvencím, v nichž jsou vidět krutosti na různé způsoby, je věnován jen malý časový úsek, načež je krvavé řádění kamerou zabíráno z úctyhodné vzdálenosti(???). A pak teprve dojde k přepadení ranče, následuje úprk napadených jedinců a po cestě dojde k různým střetům s lidmi, se kterými byste se nechtěli potkat. Průběh je ok, má to tempo, krve mělo být povícero. V popředí se objevují známé herecké tváře, jako Josh Lucas, méně sympatický a je naznačena možná inklinace k rasismu (zcela nevyužitý zajímavý charakterní rys), a Ana de la Reguera, jako vždy mile sympatická a prcatelná samice. Will Patton se coby šéf ranče zdrží jen chvíli. A pochopitelně nejsme ušetřeni politického blábolení v médiích, které je tentokrát mimořádně otravné. Očista už patrně nenabídne víc, je znát určitá opotřebovanost nosného tématu. A pokud se ještě jednou chcete účastnit honu fanatických šílenců na ctihodné občany-přistěhovalce, tenhle díl přináší solidní dávku (nenávistné) tenze. 8/10 ()

Anderton

Vlastný tieň sa dá prekročiť iba málokedy, najmä ak ho stále vrháte vy, v tomto prípade scenárista James DeMonaco. Každá Očista je ale trochu o niečom inom, respektíve využíva iné prostredie, prípadne prebiehajú voľby a tak podobne. Z tohto hľadiska je Očista navždy asi najlepšie premyslená časť série, len mala ísť do kín ešte v Trumpovej ére, ale to aj pokojne dnes mohla ísť, výsledky boli tesné. Nakrútené je to ale stále pre svoje nie až tak náročné publikum, čo je trochu škoda, na druhú stranu Blumhouse nie je megaštúdio a radšej nakrúti viac kúskov za menej peňazí, než by mal investovať do jedného. ()

Frajer42 odpad!

Již předchozí díl atakoval přední příčky v rámci naprosté debility a nudy a tvůrci se v tomto trendu rozhodli pokračovat. Od prvních do posledních minut mě děj absolutně nezaujal a dávám to za vinu především příšerně napsaným postavám, které měly všechny jeden společný rys - byly hrozně obyčejné a tím pádem extrémně nezajímavé. Šíleně všichni splývali a byl mi po celou dobu jejich osud zcela lhostejný. Naprosto nechápu úvodní záměr s nastíněním nudných životů nudných postav. Měl se vynechat a rovnou se mohlo přejít k vraždění. Nesouhlasím se zdejším častým názorem, že bylo dobře, že byl tento díl jiný. Krok s nápadem, že se Očista neodehrává ve vyhrazený den, nýbrž až poté, byl podle mě krok velmi špatným směrem. Tvůrci se okatě a tendenčně pokusili svést na vlně rostoucího napětí mezi USA a Mexikem, ale nakonec se z filmu vyklubal jen jakýsi blábol s lehkým post apokalyptickým odérem. [10 %] ()

Dzeyna

Očistu mám ráda, i když je to vlastně docela sračka. Tenhle díl je nicméně alespoň trochu odlišný od těch předchozích, což je super. ()

Kudly4

!! VIVA MEXICO !! Po otřesný, černošský, odpadní čtyrce, jsem ani nedoufal, že by se tahle série mohla opět přiblížit k vrcholu - druhý díl pětihvězda a stále nejlepší. Jsem rád, že to po černochovi převzal mexikánec, který nedělal takový rozdíly a nevznikl z toho natolik protibělošský, rasistický, amatérský díl, jako byla právě čtyrka. Jsem mile překvapený, z tohoto asi posledního dílu, ale za případnou šestku se zlobit nebudu, pokud to dostane na starost, někdo schopný. Škoda jen toho závěru - útěk do Mexika, kde už to ztrácelo dech i skvělou atmosféru z první poloviny, která byla vyborná, ale i přes to, slušná podívaná a druhý nejlepší díl. ()

MikeCool

Mě se u Očisty hodně líbil samotný námět a myšlenka, která byla vcelku originální a v prvním díle jsem jí baštil plnými doušky. Ovšem tohle je bohužel jenom další příspěvek do kasičky. Koukatelný, leč zbytečný počin. ()

Yoshitsune

Po velice dlouhé době, opět v kině a takhle vypadá zklamání, tenhel film, totiž měl obrovský potenciál a ten potenciál. Ale nejdřív hezky všechno popařadě, všechny scény s Willem Pattonem, sou skvělý a jeho monolog, co si myslí o Očistě, Americe a těch kteří ji pořádají, řekl velice přesně. Nicméně, co mi na filmu vadí, že režisér se bál šlápnout pořádně na plyn a rozpálit to. A tak tady máme, tři celkem ucházející postavy, pak už jen dvě postavy a ten zbytek sou takový nezajímavý obyčejný postavy. A byť předchozí filmy, neměli nijak parádní příběh, měli zajímavé postavy, postavy které dokázali utáhnout celý film. No a druhé velké mínus je akce, nic moc z ní neni vidět, kamera se vždycky nalepí na nějakou postavu a tak převážně sledujeme záda té postavy a pak nějakou tu akci, která probíhá před ní, nebo okolo ní a však občas se objeví nějaká ta akce, která je hezky vidět a je slušná. A další a poslední mínus, je hlavní záporák, který mi až nápadně připomíná jedno z fanatiků z Far Cry 5, režisér asi pětku hodně hrál. Hlavní záporák, je prostě jenom další nezajímavý záporák, co kolem sebe střílí. Zatímco Volební rok a První očista, měla zajímavé postavy, šílené záporáky, vynikající akci a režiséři drželi napětí až do konce, tak tady sem v polovině říkal, že už by to mohlo skončit. Film sám o sobě neni vyloženě špatný, jen neni tak výrazný, jako předchozí díly a přitom, ve filmu se objeví, takové záblesky, při kterých sem si říkal "to je dobrý" nebo "to bylo chytrý". A také oceňuji to, že film nastavuje zrcadlo a říká "Podívej se Ameriko, tohle se z tebe stane, když nepřestaneš" protože letošní útok na Kapitol, byl jako vystřižený z filmu, akorát že to byla skutečnost.  Takže film neni vyloženě špatný, na jedno zhlédnutí, ale zároveň nijak nevytrhne a ani niajk nevyčnívá oproti předchozím filmům, což je velká škoda. PS: Výborný song ke konci filmu. ()

silentname

Prekvapenie. "The Forever Purge" je pre mňa skutočne obrovské prekvapenie. Konečne sa James DeMonaco (po štyroch filmoch) rozhodol s týmto konceptom priniesť niečo nové. A myslím si, že v rámci toho, čo sa v USA počas posledných rokoch udialo aj celkom aktuálne. Je super vidieť, že NFFA sú likvidovaní svojim vlastným výtvorom a v podstate si pod sebou podpílili konár. V jadre sa nedá povedať, že by tento film ponúkal vizuálne niečo iné, než predchádzajúce filmy, no minimálne do toho vložil otázku, ktorú sme si asi viacerí dávali. To skutočne po siréne všetci prestanú a sme v pohode? A nenašiel by sa nikto, kto by chcel porušovať pravidlá? Že to všetko funguje? V jadre je všade vidieť ako (a nielen v Amerike) stúpa napätie. Spoločnosť sa vysoko polarizuje. Nadávame si všetkého možného. Fašistov, slniečkarov, buzerantov a podobne. A nakoniec to celé vybuchne ako obrovská sopka. Čo na filme trošku nechápem sú pre mňa dve veci. Že tu máme týpka, ktorý vníma streľbu ako úžasnú nebeskú hudbu. Toto pôsobí už trošku komicky. Celá tá scénka v policajnom voze s tým týpkom s vytetovaným hákovým krížom na tvári a tou sfetovanou magorkou je divná. A rovnako nerozumiem jednému. "Očistci" chcú "očistiť" Ameriku od imigrantov a "teroristov", no keď im iná vláda umožní ísť domov a rozhodnú sa utiecť do bezpečia a preč z "ich krajiny" tak rýchlo ich ešte ideme zabiť, aby nestihli utiect. Prečo? Keď utečú do Mexika alebo Kanady, nie sú z "vašej krajiny" preč rovnako? Ale celkovo toto je popkornový akčňak, ktorý miestami úplne nerieši logiku. Ale prvýkrát som mal pocit, že do tohto sveta aj niečo priniesli. Kým predošlé filmy ma nebavili a dokopy neurobili so svojim konceptom nič prevratné a viac-menej recyklovali čo sme videli minule, tak tentokrát to tvorcovia trošku upravili a vďaka tomu máme zaujímavejší film, než som si myslel, že bude. Takže prekvapivo som našiel prvý film z tejto série, ktorý ma fakt bavil. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Ďalšia séria, ktorú neobišla propaganda, hoci samozrejme to urobili tak podprahovo, aby sa nič nepovedalo, ale pozorný divák si všimne, že za zlých sú tí zlí bieli Američania, ktorí sú mysľou niekde v stredoveku, nenávidia prisťahovalcov a zvlášť Mexičanov a samozrejme tí dobrí sú všetci s lepším odtieňom. Neviem či film nenatočila rovno Antifa. ()

classic

Navždy očista” , je v prvom rade - mimoriadne brutálnym a krutým snímkom, aký nemá v tejto sérii žiadnej obdoby, a to je vôbec úvodné varovanie pre každého jedného potenciálneho diváka, aby už bol skrátka dopredu informovaný, na čo sa má vlastne pripraviť... ? V podstate nás režisér absolútne  nešetrí, že si nikdy nemôžeme byť úplne ničím istí, a pritom tak trošku predsa tušíme, o čom by mal daný príbeh pojednávať, i keď zase na druhej strane sa ponúka i ďalšia alternatívna otázka: „Je možné, aby "Očista" pokračovala aj po uplynutí 12 hodinovej, už typicky stanovenej, časovej lehoty, keď na druhý deň ráno by všetci preživší snáď najradšej pozbierali všetky mŕtvoly z chodníkov a ciest, ktoré po sebe doslova zanechali samé potoky krvi, a opäť sa vrátili do starého normálu, že o rok sa znovu stretneme” ? Naše postavy sú v presne takomto rozpoložení, že sa nestačia diviť, ako sa situácia extrémne a neustále vyhrocuje, kde ani po dvanástich hodinách, zdá sa, nič nie je v naprostom poriadku, ba práve naopak, dianie potom bude oveľa brutálnejšie, ako sme boli doposiaľ zvyknutí... Záleží iba na tom, či príjmete takúto hru. Buď sa kráľovsky pobavíte, alebo budete pociťovať neuveriteľný odpor, kedy recenzent sa nachádza zhruba niekde v strede. Sledovanie filmu, vskutku najviac odporúčam pre jedincov s obzvlášť silnými žalúdkami, pretože aj mne robili niektoré typizované zábery veľké komplikácie, a to už je čo povedať (smiech) ! Jednoducho povedané, že tvorcovia si asi príliš nekládli servítky pred ústa. PS: Dosť ma desí myšlienka naplnenia scenáristovej mysle i do podoby reálneho sveta, najmä Ameriky, kde už pomaly hádam každý pako vlastní strelnú zbraň !? ()

Chrustyn

Popravdě žádná Očista mi nepřišla nijak zajímavá a ta předposlední docela dost průserová. Očista navždy (snad už poslední díl extrémně zaměnitelné série) je překvapivě snesitelná, přichází s nápadem zabíjení i mimo povolený čas, ale pořád není vyloženě dobrým filmem. ()

Marze

Konvenční žánrová pohádka, hororová frančíza. Mrtví, vraždy a zabíjení v nudném stylu. Je to zároveň satirický názor, který funguje celkem dobře. Je to argument proti anarchistům a funguje to jako Šílený Max. ()

TheEvilTwin

Nebudu lhát - osobně jsem čekal podle mnohých uživatelů daleko lepší zážitek než předchozí díly, ale výsledek mi přijde vlastně o kousek horší než předchůdci. První díly stavěly na dobře budovaném napětí, kvalitní herecké sestavě, výborných maskách, hororové atmosféře ulic či obléhaného domu a šokujících pilířích (vůbec téma očisty, byrokrati kupující chudé jako oběti jejich “lovu”, vytuněné auta a bojové vozy v ulicích…). V tomto díle se trochu obměnil koncept, kdy se vraždí po očistě, ale výsledek je vlastně stejný jako předtím, jen s tím rozdílem, že herci zde nejsou známé tváře, a tudíž k nim divák nemůže lépe citově přilnout, masky jsou odfláklé, postavy nezajímavé, dialogy katastrofální a děj nijak výrazný. Stejně tak scénář, kdy se všechny postavy chovají, jak kdyby byla akce a boj jejich denní chleba a znají bojové taktiky nazpaměť, taky úplně nepřidává na věrohodnosti. Ve výsledku jsem se úplně nenudil, ale i přesto, že se jedná o kino návštěvu po dlouhé době, nejsem úplně spokojen a je to taková nemastná, neslaná trojka s přivřenýma očima… ()

SOLOM.

Režisér a scénárista James DeMonaco se podobně jako několik jeho kolegů, rozhodl po delší době opět oživit svou značku a tak se i Očista dočkala po pár letech dalšího pokračování. Měl jsem obavy, že půjde o další vyčpělé a zbytečné prodlužování série, která po dvou celkem solidních dílech šla s kvalitou dolů. Nu očekávání moc velké nebylo, nakonec však rozhodně neodcházím zklamán. Nejnovější přírůstek jsem si užil o něco více, než trojku a čtverku.   Hlavním faktorem byly jakžtakž sympatické postavy, slušné herecké výkony a především porce filmového násilí a brutality. Počet mrtvých se ani nedal spočítat (jen lehce zamrzelo, že se nějak rapidně nesnižoval počet důležitých hlavních postav). I zde je nám nabídnuto několik zajímavých psychopatů – vrahů – milovníků Očisty, kteří tentokrát přestali respektovat pravidla a vytvořili po celé Americe totální chaos. Bylo vidět, že tentokrát byl k dispozici i slušný kapitál – jediné mínus vidím v několika nepříliš povedených digitálních efektech (viz hořící a zdevastovaný Austin či El Paso).   Nechybí ale slušná porce emocí, několik akčních pasáží se mi rovněž líbilo a mexický pár mi byl velmi sympatický (mnohem víc, než zbytek osazenstva). Samozřejmě se tu našla i řada nelogických kopanců, slabších a nepříliš záživných momentů, ale i tak si dovolím tvrdit, že jsem se u sledování tohoto dílu moc nenudil. Je však velká škoda, že tu Will Patton nedostal více prostoru.60% ()

Othello

U každého dílu si myslím, že jsem se dostatečně obrnil a přesto vždycky nevěřícně zírám, jak se může někdo, kdo třeba může legálně řídit auto, podepsat pod něco tak strašlivě pitomýho. Rád bych řekl, že DeMonaca lze alespoň uznat v rámci toho, jak se mu daří držet prst na tepu doby a přizpůsobovat tu idiotskou SAtiRu aktuálním náladám (kritika bohatých v pokrizové době, rasové třenice v současnosti), ale z jeho strany tam ani není žádná snaha ty scénáře nějak zbrousit, z těch postav udělat alespoň něco nad rámec neživých paňáců či jinak zkoušet zahladit ten čistý fakt, že se jedná pouhý money-grab, parazitující na aktuálních společenských neduzích. A tady je ten problém - já vlastně nevím, jestli se na něj za to zlobit, protože já si myslím, že on nemá na nic lepšího kapacity. Mám být naštvaný na hloupého člověka u moci nebo na společnost, která si ho tam na základě jeho hloupých hesel zvolila? Stejně tak si říkám, mám nenávidět hloupého DeMonaca nebo diváckou obec, která způsobila již čtvrté pokračování nejnesmyslnější a nejupachtěnější zápletky, co kdy šla do kin? (nemluvě o tom, že technicky, od digitálních plamenů a krve až po příšerný color-grading, to vypadá jak totální Asylum). ()

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy