Raz do roka sa americké ulice vždy na dvanásť nočných hodín premenia na peklo. Nepracuje ani jedna zo zložiek záchranného systému a všetky zločiny, vrátane tých najťažších, sú úplne legálne. Táto brutálna noc sa volá Očista. Vo chvíli, keď sa rozoznejú spásne sirény, všetky peklo razom končí, pozbierajú sa ranení a mŕtvi, opravia sa škody a ide sa ďalej. Pokiaľ sa však niekto nerozhodne pokračovať bez ohľadu na následky… Spojené štáty sa menia na peklo, v ktorom bojujú všetci proti všetkým, a kto chce prežiť, musí mať buď lepšie nabité, alebo využiť krátke okno, počas ktorého necháva dobrotivá mexická vláda otvorené hranice americkým utečencom. (CinemArt SK)

POMO

Možná zatím nejlepší ze série. Nejen Josh Lucas a Will Patton, ale i vyšší production values z filmu dělají docela nabušené dobrodružství. Samozřejmě temné a násilné dobrodružství, které se z idylkového prostředí texaského ranče divoce prostřílí až do takřka postapo prostředí jako od Snakea Plisskena. Ambicióznější jsou zde jak akční scény (dvě z nich jakoby pomrkávali na slavné jednozáběrovky z Children of Men), tak tematické léčení ran z trumpovské anti-mexikánské éry. Scenáristicky sympaticky a aktuálně vytěžujíc politicky pozoruhodný námět celé této série. Silné 3*. ()

verbal

Očistit Spojené sráče od všech zkurvených přistěhovalců není zas až tak špatný nápad, ovšem ti Indiáni by to už dneska kvantitativně nezvládli. Každopádně po výživném prvním dílu a čtyřech nudných, sterilních a přitroublých pokračováních se do pětice všeho nenávistného opět urodilo a čistí se zase jakž takž s grácií, svižně, dramaticky, zábavně a vcelku hlavopatoidně, byť kapku klišovitě a tendenčně. A tak tu máme předsudečně rasistického texaského rančera, co se nakonec bezhlavě zamiluje do altruistických Mexičanů, bandu exemplárně vypatlaných Okamurů, Vandasů a dalších neonacistů, kteří, jak jinak než zaslouženě, dostanou sežrat jejich vlastní rasistcínu, obří pravicovou konspiraci á la zlá Trumpeta i socialistickou hispánskou lůzu, které chyběla už jen Aurora. A když se všichni vzájemně zkoxují, morálním vítězem je mlčenlivě moudrý náčelník Povislá tortilla, jenž je nad všechny ty bílé, černé i hnědé huby vysoce povznesen. Neomarxistická manipulace tu však tentokrát zdaleka nepřevládala nad xenofobii, homofobií, strachem z tranzistorů i nebinárních pacientů, tudíž poctivé 3,5001245, protože jsem 103 minut skoro vůbec nezlobil. ()

J*A*S*M

Líbí se mi, že se tady poprvé ukazuje, jak je ten koncept Očisty úplně pitomý a nesmyslný, což mi vytrvale bránilo skutečně si užít jakýkoli z předchozích dílů. Paradoxně k tomu tedy tvůrci dospěli až poté, co na něm postavili už čtyři celovečerní filmy a televizní seriál, ale neva. V The Forever Purge se rozdovádění američtí vlastenci vyprdnou na sirény oznamující konec Očisty a řádí dál jak utržení ze řetězu. Musí se uznat, při vzpomínce na lednové záběry z washingtonského Kapitolu, že tvůrci se touhle celou sérií docela trefili do nálady Ameriky a Očista jako fenomén tak vlastně přesahuje své jednotlivé dílky, což jsou přinejlepším průměrná béčka. Předchozí epizody mi trochu splývají do jednoho, ale mám dojem, že u tohoto posledního kousku jsem se bavil nadprůměrně. Možná taky proto, že po několikaměsíčním absťáku jsem na Očistu - vůbec poprvé - vyrazil do kina. ()

Enšpígl

Nemůžu říct, že by to bylo špatný. Výborná kamera, přestřelky taky dobře udělaný, ale podprahově jsem tam cítil politiku, tu na kterou jsem už úplně alergický. Mexiko forever a amíci co nechtějí migranty, zlý fašouni, násilný psychopati, atd. Jinak se zdá, že v USA, ale i Mexiku má snad každej výcvik minimálně od Ramba, zbraně tam jsou ve stejný míře jako u nás řepkový lány, takže když to amíky chytne, jedou, ale to víme i ze zpráv. Strhující národ, film už poněkud méně, ale zase dát si trocha akce mixklou politickým názorem na kterej beztak seru, není úplně zlý. Takový 2 -3 *. ()

MrHlad

Očista tentokrát neskončila po dvanácti hodinách a v Americe vypuklo peklo. V ulicích jezdí vraždící magoři a likvidují každého, kdo se jim postaví do cesty. Povede se hrdinům najít místo, kde by mohli být v bezpečí, nebo i je pohltí Očista, která by neměla nikdy skončit? Pátý díl akčně-hororové série představuje nové prostředí a nové hrdiny, ale pořád sází na kombinaci lekaček a střílení v hořících ulicích měst. Okoukané to bylo už pár dílů zpátky, jenže tentokrát je to ještě o chlup hůř natočené. Fandové budou asi spokojení, protože ten úpadek oproti předchozím filmům není nijak zásadní, ale pokud jste měli v minulosti pocit, že už vám Očista stačila, klidně tu nejnovější vynechte. Najdete tam jen to, co tam bylo minule. Akorát to celé o chlup hůř vypadá a baví. ()

T2

║Rozpočet $18miliónov║ Tržby USA $44,539,245 ║ Tržby Celosvetovo $76,994,245 ▐ Tržby za predaj Blu-ray v USA ║ Tržby za predaj DVD v USA ║ Ďalší výborný likvidačný diel ale tak akurát na kočku. Zas sa to úplne rozpadlo pod rukami na drobné omrvinky. Malé plus bolo len obsadenie známych hereckých mien ale už takmer zabudnutých - Josh Lucas či Will Patton.  /40%/ ()

Fr

„…PROTOŽE NÁS ČEKÁ KAŽDOROČNÍ SVÁTEK KRVE…“ ///    Téma migrace a VĚČNÝ očisty. Pouliční válka za bílýho dne – to si kurva nechám líbit! Navíc sympatický postavy… je to napínavý a AKČNÍ! Kurva tohle není horor!   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Vždycky jsem se chtěl zeptat „šmejda“ jestli rozumí dávce z brokovnice. 2.) Hledám (po volbách) něco místo každoroční zabíjačky.   /// Thx za titule „titulkomat“.     /// PŘÍBĚH  ***  HUMOR  ne  AKCE  ***  NAPĚTÍ  ** ()

EvilPhoEniX

5 díl snad i poslední je zároveň společně s prvním dílem nejslabším článkem.Na Očistě jde hodně znát, že se jedná o dojnou krávu bez vyšších ambicí, ale tentokrát mi přišlo, že se ani moc nesnažili držet toho, v čem mě předchozí díly bavily.Je sice fajn, že pořád dokážou přijít relativně s něčím novým a zajímavým, ale celý tenhle díl u mne postrádal šťávu. Gore se zde moc nedočkáme, prostředí Mexika je sice fajn, ale když si vybavím Sicario, tak tam měl člověk nepříjemný pocit při každém záběru, to se zde určitě nekoná, akce je natočená rutinně, přestřelky neoslní ( místy to působilo jak levnější béčko z 90. let), dokonce i Masky, to čím je Purge proslavené, tak po zhlédnutí si žádnou Cool vybavit nemohu. Po tomhle díle rozhodně výprodej kostýmů na Halloween nebude.Další díl raději už ne.Příběh 2/5, Akce 3/5, Humor 0/5, Násilí 2/5, Zábavnost 3/5 Hudba 2/5, Vizuál 3/5, Atmosféra 2/5, Napětí 3/5. 5/10. ()

tron

Tvorcovia prekvapili nielen novým prostredím (mexické pohraničie) a čerstvými ingredienciami (Indiáni), ale tiež inováciou zápletky („po Očiste“). Výprava je super (hlavne ranč), obete sympatické a záporáci šťavnatí (aj keď v tejto sérii sa často z obete stáva predátor a naopak). Opäť nechýbajú drsné, nekompromisné akčné sekvencie a fajn kasting (Will Patton, Zahn McClarnon). ()

Jara.Cimrman.jr

"Tohle je věčná očista. Ta nikdy nekončí. Děkujeme za účast." Mít možnost jedenkrát v roce si kohokoli beztrestně zastřelit je skvělej nápad a jasná oslava americký svobody. Ovšem mít tuto svobodu každej den, tak to je nekonečná párty. Paráda. Díky Otcové zakladatelé. Jenže mě nebaví střílet lidi ani migranty, takže já bych asi byl na odstřel a to zase taková zábava není. To se radši zamknu, zapnu bezpečnostní systémy a podívám se na Očistu. Mě to totiž na obrazovce celkem spolehlivě vyplachuje mozek a jelikož tohle nemůže začít jinde než v USA, tak se doma cítím poměrně bezpečně. ()

Marceloo

V Amerike sa k moci opäť dostane zoskupenie NFFA a obnoví tradičnú Očistu. Tentokrát sa do problémov dostanú prisťahovalci, na ktorých majú zálusk šialenci, ktorí chcú vyčistiť Ameriku od všetkého nečistého. - Prekvapivo podarená časť, ktorá mala byť záverom The Purge série, ale keďže sa z toho peniaze stále sypú, James DeMonaco sa dal Jasonom Blumom nahovoriť na ďalšiu časť. The Forever Purge nie je velmi hororová časť, ale dej je nabitý akciou, takže to až tak nevadí. Velmi mi sadli postavy, či už išlo o američanov z farmy, prisťahovalcov z Mexika alebo domorodcov z rezervácie. Dal by som aj štyri, nebyť toho otravného woke podtextu a otrasného záverečného songu od Snow Tha Product. ()

Gilmour93

To jsou mi ale paradoxy. Kdysi se utíkalo do Mexika před rukou zákona, nyní za jejím bezpečným objetím.. DeMonacovo vemeno je vytahané až k podlaze a hodnoty akcií firem vyrábějících neprůstřelné žaluzie lámou rekordy, jenže i přes atraktivní vizuál, který se to občas nebojí vytáhnout na denní světlo, se není čeho chytit. Napětí nic, nápad nic, postavy jedno velké nic. Navíc ty vzorce rasy a morální integrity.. Zatvrzelé to zase o něco více zatvrdí, ty s kritickým myšlením a schopností nadhledu otráví. Ještě nebyli terčem Eskymáci a důchodci hrající bingo.. ()

Eliott

V žebříčku se tato očista nejspíše zařadí někde doprostředka, ale vemte si, že už je to v pořádí pátý díl a rozhodně si nemůžeme na výsledek stěžovat. Děj byl napínavý a dosti zajímavý a celé dílo se od ostatních očist v zásadě liší. Za nevýhodu považuji, že i když je nám naservírována spousta akce, přeci jen jsem doufal v trochu nápaditější pasti a chaotičtější záběry z vraždění v ulicích. Nicméně, postupně sestavená skupina klaďasů je charismatická v čele se sexy mexičankou a wannabe cowboyem a v průběhu několikrát dokazuje svoji schopnost v boji. Nad jejich plot armorem však místy zůstává rozum stát a z toho důvodu také považuji za nejslabší část závěrečnou scénu v poušti, kdy bez větších problémů a dostatku nábojů přemůžou přesilu nájezdníků v čele s velitelem alfou a z celého jeho squadu udělají naprosté pitomce. O to zvláštnější to činí fakt, že tito bojovníci před chvílí zlikvidovali armádní složky v celém městě a donutili je k ústupu a následně jim hrstka civilistů takhle zatopí.  Finále mi tedy pokazilo dojem natolik, že jsem byl nucen strhnout celou hvězdu. 59% ()

castor

Fíha, jsem překvapený, že se potkáváme už popáté. Duchovní otec série James DeMonaco se už nějakou chvíli stáhl pouze do role scénáristy, šílené nápady má ale pořád. Očista je tu proto, aby v té kouzelné Americe srazila kriminalitu na minimum (lidé se vybouří, rozsekají několik sousedů, přejedou pár bezdomovců a bude na rok klid). Jenže nově se povolené upouštění páry krapet zvrtlo. V Texasu našel domov mexický pár, který se snaží zapadnout, sledujeme i osudy rodiny bohatých rančerů. Jelikož krvavá řež po dvanácti hodinách nekončí, společně se pokusí pláchnout za hranice: ano (exprezident Trump), paradoxně za ty mexické. Několikrát se tak otřeme o národnostní menšiny, přijde pár „velkých“ myšlenek, každopádně všichni čekáme a doufáme ve stylovou béčkovou zábavu. Přijde, ale už dávno není cool a jen zoufale opakuje to, co možná fungovalo minule. PS: Vždyť ty márnice tohle nemůžou nikdy pojmout. ()

Xmilden

5. díl překvapivě nabídl jisté zlepšení. Očista se tentokráte absolutně vymknula z rukou a Spojené státy hoří v plamenech, jak se to ostatně v dnešní době poměrně často předpovídá. Rovněž zde silně rezonuje imigrační téma. Přesto věřím, že není potřeba vznik dalších dílů. 40% ()

-bad-mad-wolf-

Všecky Očisty jsem neviděl, ale tahle je docela sympatická. Hlavně proto, že DeMonaco ze svého původního konceptu, který si nechal napsat cvičenou opicí (nebo ho napsal sám, zatímco mu primát s činelama zuřivě třískal v hlavě), konečně vydojil trochu potenciálu. Motiv agresivní revoluce se za dané konstelace přímo nabízel a přestože jeho provedení není o moc inteligentnější, než samotný námět, poskytuje alespoň nějaký vývoj. Sedlo i začlenění mexicko-americké přistěhovalecké problematiky. Každopádně je smutné, že jádro myšlenky, nesoucí vydatný potenciál pro brutální kritiku zhýralé společnosti, přineslo pět lobotomických thrillerů místo jednoho řádně propečeného antikonzumního stejku. ()

darkrobyk

Proč odcházet z Mexika? To si nejspíše řeknou dvě hlavní postavy, když zjistí, že až tak dobrý nápad to nebyl. Takže jak postavit další díl Očisty? Nejlépe tak, že nikdy neskončí. Magorský nápad se konečně ukázal v pravém světle. A kdo že je pravý Američan? Počítám, že maximálně Indiáni, všechno ostatní je náplava. To ale náckové a pseudovlastenci nechápou. I když ta svastika na zlobivci v antonu byla komická. Rasismus, násilí, chudoba, prostě takové ty motivy, co se pořád přetřásají. Od půlky, kdy se film postupně přehoupl do dalšího dílu série Mad Max, to začalo pěkně šlapat. Akce, napětí, honičky, mrtvoly. Jako oddechovka ano, v brzké době si ale asi ani obsah nevybavím. „Matko, ne!" Co jí to provedli? Co si zasloužila... ()

filmfanouch

V roce 2013 do kin dorazila Očista. Komorní thriller/horor, který se odehrával v nedaleké budoucnosti, kdy je jednu noc v roce dovolené páchat veškeré zločiny, policie si dává volno a je legální i vražda. Od té doby došlo na dvě pokračování a jeden prequel s názvem První očista, série prozatím nadále nekončí. I přesto, že byla Očista navždy původně propagovaná jako závěr série, tvůrci nakonec v poslední době prozradili, že plánují pokračovat dál. Je Očista navždy známkou toho, že je na konec série ještě brzo? Očista navždy nejspíš rozhodně neurazí, především i proto, že jde v podstatě to samé. Nicméně se alespoň páté Očisty vydáme novým směrem a definitivně navíc dojde k tomu, co je očividné už od prvního filmu. Některým lidem prostě pravidelná roční Očista na den nestačí a rozhodnou se v ní pokračovat. Jinak ovšem vše zůstává při starém. Především drsná akce a sem tam nějaký pokus o sociální komentář Ameriky. Je to opět jen velmi úsměvné, od Očisty ovšem člověk už v podstatě nic jiného očekávat nelze. Potěší ovšem alespoň to, že se ona kvalita pořád drží.   Do jisté míry vlastně Očista navždy ukazuje, že byl závěr událostí Očisty: Volebního roku k ničemu. Tehdy sice byla Očista zrušena, v úvodu pátého filmu ovšem přijde informace, že se ta zlá organizace opět vrátila k moci a opět zavedla Očistu. Opět tak vše po celou dobu probíhá lehce. Prostě jen další Očista, kdy se musí vydržet jedna noc a pak je po všem. Jenomže právě v Očista navždy pojem konec už pro podporovatele Očisty nic neznamená. A proto Očista pokračuje. Místo odehrávání se na jedné lokalitě se tak hlavní hrdinové vydávají na road trip, kdy se musí prostřílet přes šílené anarchisty. A opět se na to celkem slušně dívá. Režie se chopil v sérii nováček Everaldo Valerio Gout, kdovíjak výrazný rukopis ovšem sérii nedává. Točí v podstatě stejně jako předchozí díly, nějak závažně to ovšem nevadí. Akce je navíc tentokrát větší a výbušnější a skutečně ukáže, že se Očista vymkla kontrole. Dochází tak k větším akčním sekvencím, brutálnějším úmrtím a především faktu, že tentokrát se v podstatě na čas nehraje. Většina akčních sekvencí je přehledná, film celkově působí trochu dráž než je oficiální rozpočet (25 milionů dolarů) a ukazuje se, že se tvůrci částečně utrhli ze řetězů, přesto ovšem nadále tak trochu zahazují potenciál.   Od Očisty nejspíš divák jednoduše dostane co chce. Opět to má fajn obsazení, především Tenoch Huerta i Josh Lucas ve svých rolích. Josh Lucas je po Ethanu Hawkeovi a Franku Grillovi další výrazný protagonista, Tenoch Huerta zase nadále ukazuje, že je neskutečný sympaťák. Zbytek obsazení je též relativně fajn, jen celkově chybí další výrazná tvář. Osobitější look prostě chybí. Přesto potěší alespoň ta změna prostředí a stylu. V mnoha momentech má Očista navždy blízko k béčkovému Šílenému Maxovi a je béčkem opravdu zábavným. Nedá se to nadále příliš brát vážně, ty pokusy o satirický komentář jdou nadále jen úsměvné a pořád je to do jisté míry promrhání potenciálem. Tedy krom závěru, který láká na zajímavou budoucnost série. Očista navždy ve finále závratnou změnu do série nepřináší, přesto drží slušnou laťku a i vizuál není úplně nezajímavý. Zajímavá zápletka s tím, že Očista lidem přeleze přes hlavu, pořád slušné tvůrčí uchopení a především skutečně brutálních nápadů. Očista sice nadále totálně zahazuje svůj bohatý potenciál, přesto je pořád slušnou zábavou. A i když jsou ty pokusy o satirické rýpnutí do americké mentality a nevraživosti vůči migrantům spíše úsměvné než chytré, pokud si série Očista takovou kvalitu udrží i nadále, klidně může v téhle formě nadále pokračovat......... () (menej) (viac)

Cappuccino

Strach sa z tejto série úplne vytratil. Ide skôr o triler s dobre známym konceptom, ktorý je viac akčný, než desivý. Ale na jedno pozretie s tým vôbec nemám problém. Ok priemer. ()

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy

Deváté Rychle a zběsile trhá rekordy