Jednoduchou, no zároveň poriadne desivou odpoveďou americkej vlády na večne aktuálnu otázku ako vyriešiť alarmujúco stúpajúcu krivku kriminality je už na prvé počutie znepokojivo znejúca legalizácia všetkých zločinov. V praxi to, žiaľ, znamená presne to, čo to sľubuje - na jednu jedinú noc v roku sa Amerika nie príliš vzdialenej budúcnosti zmení na najnebezpečnejšie a najkrvavejšie miesto na Zemi! Pretože, ak sa vás niekto... Hocikto... Rozhodne v túto neslávnu noc zmrzačiť, znásilniť či zabiť, nikto vám nepríde na pomoc. Polícia, záchranka, hasiči – všetci majú počas „Očisty“ štátom nariadený nútený pohov. Znie to šialene, no funguje to. A vďaka tomu je život v tejto už nie tak žiarivej niekdajšej kolíske demokracie vo všetky ostatné dni v roku ako splnený sen. Len sa ho musíte nejakým zázrakom dožiť.... Sandinovci, ktorí zrejme i vďaka tomu, že hlava rodiny James (Ethan Hawke) predáva bezpečnostné systémy, patria k horným desaťtisíc, sa cítia byť tento rok v podstate v bezpečí. No len do chvíle, keď sa pred ich dverami nečakane objaví neznámy votrelec a oni pochopia, že táto noc... Bude pekelne dlhá! (TV Markíza)

gogo76

Výborný nápad, bohužiaľ nie celkom využitý. Komornosť snímku neodsudzujem, uzavreté priestory mi vyhovujú. Atmosféra sa v nich buduje podstatne lepšie. Obsadenie som pred zhliadnutím bližšie neskúmal, preto ma "lady Lannister" - L. Headey, známa prevažne zo série Hra o tróny veľmi milo prekvapila. V závere potvrdila povesť tvrdej ženy, s ktorou sa neradno zahrávať, inak vám rozfláka lebku o stôl...Film je vlastne klasickou vyvražďovačkou, akých vznikli tisícky. Od iných sa odlišuje práve spomínaným dobre osadeným príbehom a pozadím, ktoré celý film rámuje. Tvorcovia vycítili príležitosť, úspech filmu tiež nebol zanedbateľný, preto už v tejto chvíli letí sieťou kín druhé pokračovanie , ktoré vraj podstatne lepšie využíva alternatívnu budúcnosť a chaos v uliciach. Neviem ako vy, ale ja sa na pokračovanie celkom teším a mám tušenie , že sa rodí nová hororová séria...70%. ()

-bad-mad-wolf-

Připosraná, bezkrevná, nenápaditá a většinu času úplně retardovaná očista divákova času. Tohle tu vážně nemáme každý den! Pokud pomineme základní myšlenku, která je ze sociologického i jakéhokoli logického hlediska totálně vymaštěná, stejně nám zbyde absolutní nic, což je problém poměrně kolosální - no, vlastně docela nepoměrně! Nebudeme ale pitvat filozofii, morálku a intělechtuální podtexty a tvůrci zvolená pravidla přijmeme, vždyť je to jen film, že jo. A za dané konstelace má potenciál na řádně šťavňatou a bezskrupulózně macatou kritiku (a)morální společnosti. Sledujeme standardní americkou rodinu, která se sestává z úspěšného tatínka, moralistické ženušky, dcerky, jejího tatínkem neoblíbeného bouchače a nakonec taky poněkud vyšinutého synka, který si staví úchylné hračky s kamerou. Tatínek je machr přes zabezpečovací techniku, takže svůj barák v průběhu Očisty přeměňuje v opancéřovanou pevnost. Přejdeme nějaká ta seznamovací klišé a vyčkáváme chvíli, kdy začne akce. Až sem je všechno relativně v pořádku a divák si oprávněně říká, že sleduje solidní náběh na nekorektní masakry. Pak to přijde. Synkovu stupiditu, když vpustí dovnitř úplně cizího člověka, omluví buď slovo dítě, nebo slovo stupidita (spíš to bude plichta). Přesně tady nastává nejsilnější moment filmu - těch několik sekund poté, kdy se anonymní postava dostane dovnitř, dveře se opět zavírají a všichni po sobě koukají v očekávání, co teda jako bude, je zdaleka nejnapínavější a nejnevyzpytatelnější scénou filmu. Pak jde všechno do kopru. Záhy se totiž na scéně objevuje boyfriend dcerušky, v ruce má bouchačku a snaží se sejmout nepřejícího tatínka. Představoval jsem si, co by bylo dál, kdyby se mu záměr povedl: Objal by se se svou dívkou, jíž právě popravil tátu, usmáli by se na sebe a žili spolu šťastně až do smrti? Mezitím se v nastalém zmatku kdesi v domě ztratí náš anonymní návštěvník, což by snad nebyla taková tragédie, kdyby krátce poté na dveře nezaťukala banda mladých maskovaných magorů a nezačala se dožadovat svého obětního beránka - a tím není nikdo jiný, než onen černoch. Nastává čas pro porci jednoduchých morálních dilemat, na jejímž konci maskovaní magoři vtrhnou do domu a debilita na hranici svých sil šplhá na pomyslný vrchol. Tady se mi na mysl vtírala další neodbytná myšlenka: jsem expert přes zabezpečovačku, miluju svou rodinu, vím, co se při Očistě každý rok venku odehrává a nakonec ze mě rezignovaně vypadne, že můj proslulý systém domovní ochrany je vlastně jen důmyslnou maketou? Kterou si navíc prozíravě namatlám i na svůj barák, aby jí parta magorů mohla za pět sekund strhnout svým žigulikem? Parta magorů je ovšem partou magorů skutečně profesionálních, takže jejich útok na dům probíhá zhruba následovně: Strhnou kryty na oknech a dveřích, vlezou dovnitř a následně začnou bezcílně courat či pomateně poskakovat chodbami jako zfetovaný gazely, přičemž jim vůbec nevadí, že se v domě ozývají výstřely a sami mají v rukou povětšinou sotva mačetu. Co to je? Útok sebevražedného komanda? Pythoni si s tím poradili líp. V závěru se dočkáme jednoho zvratu, o jehož smyslu raději polemizovat nebudeme a dostaneme se do vtipně moralistického závěru. Mimochodem, je tam zcela vážně myšlená scéna, v níž jedna mamina praští druhou maminu do držky pažbou pušky, vyrazí jí všechny zuby a zahlásí: "Už žádný násilí!" S tím se dá nakonec souhlasit, jelikož tenhle film spáchal tolik násilí na mojí chatrný trpělivosti, že to hraničí s genocidou. () (menej) (viac)

Lima

Oč originálnější má námět, o to blbější je jeho uchopení a průběh filmu. Celá druhá půle je jedna velká haluz, kde se klišé vrší na další klišé. Jestli vás ještě baví sledovat modelovou, tisíckrát ohranou situaci – v ohrožení přichází finální záporákův úder a ejhle, spása na poslední chvíli je tu! – pak si poslužte. Zde se toho dočkáte asi v pěti případech, s mírnými obměnami, podle toho, jakou zbraň ruka zrovna třímá. Nemluvě o tom, že hlavní postavy se chovají jako totální idioti. A když se trochu zapřemýšlí a vezme se to do důsledku, tak i ten námět je vlastně jeden velký nonsens. Divím se inteligentnímu Ethanu Hawkovi, že do toho šel. ()

choze

STRAŠÁCI, PŘEPADENÍ 13. OKRSKU (k jehož remaku DeMonaco napsal scénář a Hawke si v něm zahrál)... tak po těchto klasikách tenhle podprůměrný thriller jen smutně z dálky pokukuje. Zajímavý je jen svým provokativním (a pohříchu nesmyslným) nápadem s očistnou nocí, který musel obzvlášť v amerických divácích silně zarezonovat. Kromě něj, záblesků atmosféry a dobře vybraného a zahraného uhlazeně mrazivého záporáka už nabízí jen ploché a idiotsky se chovající postavy a nepříliš záživný děj - rozhodně nečekejte nějakou rafinovanou hru kočky s myší, protože tady hraje prim chaotické pobíhání po zhasnutém baráku a ani závěrečné zúčtování nemá nijak pamětihodné parametry. ()

J*A*S*M

S tímhle filmem jsem měl problém od prvního traileru. Onen námět, o kterém tu většina diváků hovoří jako o "dobrém nápadu", mi přijde naprosto debilní. Mé politologické já se okamžitě pouští do úvah, které vedou k závěru, že takovýhle režim by nefungoval a neprosperoval. Tvářit se po 364 a půl dne jako liberální demokracie a pak na dvanáct hodin zavést jakýsi hobbesovský přirozený stav, to je tak politologicky, filosoficky a morálně šíleně ujeté a nepřesvědčivé, že se o tom nemůžu alespoň nezmínit. No ale budiž, nehodnotím filmy jen podle námětu, ale snažím se přistoupit na pravidla hry daného filmového vesmíru. S takovým přístupem The Purge hezky funguje zhruba do okamžiku vypršení časového limitu, který dali útočníci Hawkeově rodině. S vlámáním se agresorů do baráku se ale celá konstrukce zbortí jak domeček z karet jen proto, aby na sebe kladné a záporné postavy mohly jedna po druhé narážet a vzájemně se likvidovat. Opravdu perfektní taktický výkon ze strany útočníků :-D ... V závěru pak tvůrci přijdou s jedním celkem zajímavým zvratem, ale jeho provedení není příliš přesvědčivé. The Purge je solidně řemeslně zvládnutý, navzdory problematickému námětu se mu po zhruba polovinu stopáže daří fungovat a vzbuzovat napětí. Škoda, že zvlášť v závěru působí ta společensko-kritická linie až směšně. ()

• Náklady na výrobu byly přibližně 3 miliony amerických dolarů. (NIRO)
  • Námět na film se zrodil v hlavě Jamese DeMonaca poté, co mu manželka připomněla incident, který se jim stal během jízdy autem, když je málem zabil opilý a agresivní řidič, který režiséra vyprovokoval ke rvačce. Jeho manželka to pak okomentovala slovy, jak by bylo skvělé mít jednu beztrestnou vraždu ročně. (Mrs.Blue)
  • Podľa záznamov bezpečnostných kamier je zrejmé, že každoročná "Očista" sa koná v noci z 21. 3. na 22. 3. (GTS_PUNK)

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (viac)