Prvá očista

• Česko První očista (viac)

Prežiť dvanásť hodín, počas ktorých pre vás nepohnú prstom ani policajti ani záchranári. To je cieľ potenciálnych obetí Očisty. Tí ostatní túto noc chcú využiť k beztrestnému vybitiu agresie a vyriadenie si účtov. Dnes večer to bude po prvýkrát. Čo sa stane, nikto nevie, ale pekný pohľad to asi nebude. Úspešná hororová séria od majstra hrôzy zo štúdia Blumhouse prichádza po troch dieloch so svojou prvou kapitolou. Vláda pôvodne naplánovala Očistu ako svojrázny sociologický experiment. Aby na zvyšok roka znížila úroveň kriminality pod jedno percento, vytipovala si jednu veľkú mestskú štvrť, ktorá by sa kvôli miere zločinnosti mohla bez problémov premenovať na „Peklo“, a v nej povolila legálnosť zločinu. Celá oblasť je samozrejme prešpikovaná kamerami a národ dostáva zadarmo zvrátenú reality show, ktorá však divákov veľmi nebaví, aspoň na začiatku. Síce je oblasť plná nebezpečných gangstrov a zvrátených ľudí, nič moc sa nedeje, potenciálny zabijáci zatiaľ vyčkávajú. Organizátori projektu „našťastie“ počítali i s tým a majú metódy, ako vlnu násilia zvýšiť. Stačí sem tam zvonku poslať pár ozbrojených propagátorov Očisty. Je jasné, že kto túto noc prežije, bude iný, než bol pred ňou. Ako napr. bezohľadný vodca gangu, ktorý dá pred ochranou svojho biznisu prednosť svojim susedom, alebo dievča, hľadajúce v nočných uliciach svojho brata, ktorý se chcel tiež „zapojiť do očisty“. (CinemArt)

ARI50

Řekl bych že jste to celé dost posrali, poprvé mělo být úplně jinak vymyšlené a ne kamery a pojeb oči a hlavně vše se odehrávalo kvůli pěnězum, ztratilo to kouzlo posledních dílu které měli aspoň trochu do sebe a měli co nabídnout. Krve se nešetří ale je to jednoduchá zabijácká černošská akce no pro mě velké zklamání čekal jsem jiný námět na úvod. ()

hous.enka

Experiment, který se v černošském ghettu trochu zvrhnul - tak by se dal popsat ve zkratce děj první Očisty. Už od začátku je jasné, kdo se experimentu bude účastnit a proč a samozřejmě v tom hlavní roli hrají peníze. Myslím, že skvělý potenciál toho maníka s injekcemi (Skeletorn?) zůstal nakonec trochu nevyužit, ale zase se mi líbilo pojetí místní mafie. Tenhle film v celé sérii rozhodně není špatný a kvituji s povděkem, že jsme i zjistili, kde se nápad na Očistu vzal. Prý sociologický experiment, pff. ()

BoredSeal

I když jde v sérii Očist autorům spíš o to béčkové vyvražďování a příběhy obyčejných lidí, jak se snaží noc Očisty přežít, stejně mě na ní vždycky baví spíš těch pár provokativních nápadů, občas snad i společenského trollingu, ostatně kdo by se neuchechtl nad levným způsobem, jak zbavit USA lůzy. Tento prequel přináší do jednoduché mytologie odpověď, zda Očistu zavedli republikáni nebo demokrati a jak se zaváděla do praxe. Velmi mě pobavilo, že do tradiční role zachránce, spasitele slabších počestných postav, je tentokrát pasován vůdce drogového gangu - být Afroameričany, tak se asi strašně urazím. :-) ()

SOLOM.

Tak jak tato hororová série začala zajímavým nápadem, tak s každým následujícím pokračováním její kvalita zamířila strmě dolů. Ač je samotná pointa dost diskutabilní a v mnoha ohledech nereálná, v prvních dvou dílech to byla vcelku slušná řezničina. Tedy v jedničce šlo spíše o slušnou naháněčku po domě rodiny Sandinových, která byla sice plná nelogických blikanců, ale brutální hra a samotný nápad s očistou tehdy spoustu lidí dokonale navnadil a dokázal uspokojit. Dvojka se už přenesla do ulic města, kde hromada nejrůznějších individuí dostala příležitost pořádně se vyřádit a taky to dělal mírou opravdu vrchovatou. Pořád to ale byla velmi slušná podívaná. To třetí díl už z dálky smrděl politickým podtextem (no to on vlastně každý díl), ale dost často jí docházel dech, přesto James DeMonaco dokázal ještě vyškrábat zbytek svých zvrácených choutek a ukočírovat to na okraji pomyslného průměru. Tentokrát však DeMonaco seškrábal pouze scénář, aby se naplno mohl věnovat natáčení stejnojmenného seriálu a režisérské křeslo obsadil Gerard McMurray. Ten měl sice minimum zkušeností, ale zase byl mezi svými. On celkově byl tento díl dost zvláštní. Jako prequel k Očistě ho beru, chtěli ukázat, jak to všechno začalo a jak je vláda špatná a ochotná udělat pro kýžený výsledek cokoliv, ale těch tvůrčích přehmatů tam bylo tolik, že jsem je nestačil ani počítat. I samotné vraždy byly dost divně natočené a digitální cákance krve dnes už uspokojí jen málokoho. Ono celé se to dá vlastně brát jako taková drsná pohádka o zlém chlapci, který se vykašle na byznys, aby zachránil zbytek osazenstva ghetta, které mu předtím nevadilo ničit svými výrobky. A ještě měl ve skříni slušný arzenál zbraní, že by se Sylvester Stallone a Arnold Schwarzenegger snad i trošku začervenali závistí. 40% ()

Necrotongue odpad!

Chvíli jsem doufal, že si ze mě tvůrci jen dělají srandu, ale pak jsem pochopil, že to mysleli vážně a neudělali mi radost. Po Židech nejvíce trpící etnikum se dostalo i do hledáčku NFFA a film šel rázem do kopru. Nejen proto, že jsou mi vztahy mezi černými a bílými Američany vcelku ukradené, protože má rodina nikdy nevlastnila žádnou plantáž v Dixielandu, ale hlavně z toho důvodu, že scénář stál za psí exkrement, Rambo se Stallonem byl lepší a celý snímek lezl černošské komunitě do řitních otvorů s takovým nadšením, že jsem měl chvílemi chuť rapovat a pověsit na zeď portrét Martina Luthera Kinga. ()

• Náklady na výrobu byly přibližně 13 milionů amerických dolarů. (NIRO)
  • V čase 33:47, kdy se Isaiah (Joivan Wade) snaží uprchnout před výbuchy, je na zemi vidět pohozený odpad, který ale záhy zmizí, aniž by se ho někdo dotkl, nebo by explodoval. (Likan7)
  • Zbraně použité ve filmu byly AK-47, AKU, M-16, M-4, MP-5, MP-7 a G-36. (K98)

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

Mravenčí Ant-Man má obří otvírák

09.07.2018

Nenápadná síla Marvelu spočívá v jeho dovednosti udělat ze svých sequelů ještě daleko úspěšnější filmy, než jak tomu bylo v případně prvních dílů. Tato pozoruhodná vlastnost se teď opět projevila na… (viac)