Krajina Nomádov

• Česko Země nomádů (viac)

Po ekonomickom a sociálnom kolapse banského mesta v rurálnej a izolovanej časti Nevady sa hlavná hrdinka Fern v hereckom podaní držiteľky Oscara Frances McDormand rozhodne radikálne zmeniť svoj rozpadajúci sa život, ktorý sa ocitol v slepej uličke. Zakúpi si starú rozpadajúcu dodávku, ktorú si prerobí na karavan a vydáva sa na spirituálnu cestu hľadajúc život mimo konvenčnej spoločnosti ako jej moderný kočovník. (CinemArt SK)

xxmurphyxx

Veľmi ľudsky a civilne natočený film o každodennom zápase človeka, ktorý sa ocitol nie svojou vinou na okraji spoločnosti a hľadaní svojho miesta a zmyslu pokračovať ďalej. Celé to stojí na bezchybnom výkone FrancesMcDormand, ale pochváliť musím aj ostatných. Neviem koľko z nich bolo amatérov a koľko profíkov, ale žral som im každú jednu vetu, každý jeden pohľad. ()

Renswo

Nomadland: Oskarová dráma. Trošku z iného súdku načnem , mali sme tu XY filmov kde situácia a postavenie človeka bolo o dosť zložitejšia ako má 60 ročná Fern. Tak prečo práve toto muselo vyhrať Oskara ? Veď nevieme skoro nič , len že jej zomrel muž a nemali deti. Má sestru, ktorú navštívi a tvrdí že je cestovateľ , dobrodruch a žije v jednom dome už desiatky rokov. Čo je to za kktina ? Fern cestuje v dodávke naprieč Amerikou a stretáva podobnych ľudí , snaží sa byť milá , rada sa podelí o cigaretu , s radosťou obdivuje každý kamienok a pod. Udalosti a scény skákaju z miesta na miesto....a ide to strašne pomaly. Osobne má táto cesta Nomadov ničím neuchytila , možno preto že nesom Američan ale Európan. A možno preto že peniaze sa dajú zarobiť aj normálnou prácou a nie každý mesiac byť zamestnaný niekde inde. Myslím si že ľudia ktorý žijú v zlých podmienkach a v chudobe by “Vám” mohli dať oveľa lepši príbeh. Tie 2 hviezdičky idu Frances McDormand ktorá je výborná herečka ,ale celkovo film má nenadchol a neoslovil. ()

Ricci

Oscar? Pokud by to nebylo v časech korony, tak ani náhodou. Líbivá kamera, nerušivá hudba. Spousta životních "mouder". McDormand OK. Průměrný, slušně natočený film se slabým scénářem. ()

Alex_01

Nevím, nějak na mě tady ta poetika divočiny nepůsobila ani zdaleka tak intenzivně jako v "Into the wild". Spíš mě to udržovalo v mírné nudě a depresi o tom, co mě čeká. Vrásčitý ksicht, rozpadající se tělo a finanční omezenost (něco jako v "Babím létě"). Nelíbí se mi hlavní hrdinka (můj problém), nelíbí se mi pomalé klavírové tóny (sry působí lacině), libí se mi originální námět a autentičnost prostředí, jednoduchý střih váže skvěle odvedená zvuková práce. Not for me, ale chápu, že to někomu příjde super. ()

cerdax2

Pekne vykresleni americkeho fenomenu - novodobych nomadu.  Klanim se jim, protoze jako jedni z mala chapou, co to znamena byt za sebe zodpovedny a nespolehat se na ostatni ci nejakeho velkeho bratra (napr. v podobe statu). Ale tak, jak se hlavni hrdinka v podani Frances McDormand stala lhostejnou k ostatnim, tak obdobne prosel kolem mne tento film. 70% ()

blondboss

Nomadland nie je pre masového diváka a po pravde sa ani netvári, že by chcel byť. Je to snímok tak civilný a reálny, že aj keď sa v ňom nič významné prakticky nedeje, ste v tom deji a hlcete takmer každú sekvenciu. Herecký výkon Frances McDormand prakticky bezchybný. Štvrtú hviezdu ja ale osobne pridávam hlavne za hudobný balzam na dušu od Richardsa, ktorý pozdvihuje úroveň filmu do iných sfér. 80 % ()

Blazis34

Na celém filmu nejvíce oceňuji herecký výkon Francesky McDormand. Také prostředí, ve kterém se děj odehrával, bylo ukázkové. Stejně tak zapojení skutečných nomádů. Celkově na mě Země nomádů působila dosti zachmuřele, ale také přiměla k zamyšlení. O což asi i tvůrcům šlo. Hodnotím za 60%, tři hvězdy. ()

muti

Netuším prečo tento film dostal Oskara ale pozrel som si ho práve kvôli tomu. Roztahane a nudné, melancholické a osamotené. Proste drama bez "drámy". Keby Chloe Zhao nepovedala v minulosti čosi nepriaznivé pre komunistickú stranu Číny tak by sa film vysielal aj v Číne. Ale asi o veľa neprišli. Myšlienku to ale má l, see you down the road ()

schluke

Na to kolik to má ocenění teda nic moc, tuna záběru ničeho jen aby proložili tech par scen kde to Fren drzi nad vodou svým charisma. ()

BlondJames

Dát tomu barvy a veselejší historky, tak by to byl sen. Příroda, karavan a klid... Jenže ona je to depka, a depek už mám plnou hlavu, nepotřebuju se na ní ještě tak dlouho dívat. ()

spoock

Strašné se mi líbí, jak lidsky ten film funguje. Žádný nucený konflikt, romance, prostě se to meditativně sune svojim tempem od začátku do konce. ()

Themyth

Ustredni pujcovna filmu Praha uvadi Americky film.... Krajina Nomaaaduuu. Zdam sa vam trosku z cesty ?? Nie nepil som nic. Iba mi hlavou niekedy prejdu reminiscencie, ktore sa zmiesaju s momentalnymi pocitmi a vzniknu z toho divne asociacie. Ako keby som sa vratil o 30 rokov dozadu a pozeral v telke nejaku Americku klasiku. Pri tomto filme som mal podobny pocit. Pribeh vyzera byt velmi jednoduchy. Ale byt tulakom vo svojom Vane, to je po prve naprosto originalna tema, co je pri Americkych filmoch dnes uz skor rarita a je to zaroven jasna metafora. Tento samotarsky sposob zivota je reakciou a vzdorom proti diktatu moderneho sveta. Fern nasla v tomto kocovnom sposobe zivota svoju utechu pred drsnou realitou aj ked tento samotny sposob zivota je drsny az az. Ludia neveriacky krutia hlavami ako takto moze zit. Ale ona vie. Sklamanie zo straty manzela a z ludi riesi izolaciou. Dobrovolnym vzdanim sa konvencneho sposobu zitia. K tomu ked priratame opat nadpozemsky vykon Frances McDormand, je to jasne za 5. Uz sa tesim na dalsi masterpiece s nou v hlavnej ulohe. V poslednych rokoch je to uz druha rana do srdcovej komory po Troch billboardoch za Ebingem. Do tretice vsetko dobre, ako sa hovori. Bude tretia pecka novy Wes Anderson ?? Nechajme sa prekvapit. ()

rigby

Možná by film fungoval víc jako dokument o lidech bez domova, ale jako celovečerní film mě neoslovil. Chybí jakýkoli děj, postrádal jsem hlubší vhled. Celé se mi to zdálo takové nijaké. Tím ho ale zcela nezatracuji. ()

kockodan

Příšerná existenciální depka, protkaná teplými (a to i klimaticky) momenty a nádhernou hudbou. Krom až lyrických momentů rozjímání nad krásami přírody a panoramaty, se Fern neustále zaobírá a osaměle prokousává bolestivými ztrátami manžela, práce, místa k životu, komunity, a s tím spojeným truchlením, a smrtí všeobecně. A tu taky, často nachází v osudech druhých lidí se kterými přichází do styku na svém nomádském putování. Jakoby se film snažil naznačit, že všichni máme podobný osud. Je těžké říci, co ve filmu působí víc depresivně, jestli ztroskotané existence posedávající v rybářských křesílkách před svými po domácku a na levno "vytuněnými" dodávkami, přebírající šutry z pouště a seroucí do kýblů, nebo jejich sezónní nádeničina mytí hajzlů kdesi v kempu, a lepení balíků u pásu v Amazon centru, aby jakš takš přežili a měli aspoň na tu instantní polívku uklohněnou na propanbutanové láhvi. Tahle sorta lidí se cítí opuštěná, zrazená a zapomenutá, bez povšimnutí, a to všemi, vládou, světem, a často i vlastní rodinou, a jejich komunita nomádů potkávajících se "down the road" na stále stejných, či podobných místech jim dává pocit sounáležitosti a snad i jakési rodiny. Myslím, že film prvoplánově nechce být doják, ale občas sem tam nějakou tu slzu zamáčknete. Celkově všechny postavy ve filmu, a to jak nomádi, tak nenomádi, jsou přátelští, laskaví a milí, a vždy ochotní nezištně pomoci, ať už zapalovačem, poskytnutím střechy nad hlavou, či finanční půjčkou, což je ulítlá a pěkně za vlasy přitažená myšlenka. I ti největší vandráci a špinavci byli naprostí svatí, laskaví a milí pohodáři, zpívající si vespolek kumbajá u táboráku. Díky tomu pro mě film postrádá jakýsi reálný rozměr a hloubku. Jakoby se nám režisérka snažila namluvit, že tahle odvrácená, alternativní část společnosti, zbavená jha kapitalismu, honby za mamonem, hypotékou, dluhy z kreditek a neustálým stresem z kariérního postupu, je jiná, lepší. Lepší než my ostatní žijící v kapitalistickém, prohnilém mainstreamu. Politicko-společenský aspekt, a fakt, že z těchto životem a společností zhrzených lidí se z 90% rekrutují bezuzdně oddaní, zfanatizovaní Trumpovci, Q-Anon příznivci, a far right gun toting and bible thumping lunatici, je ve filmu jaksi zcela opomíjen. Ne že by film nemohl fungovat bez antagonisty, či konfliktu, ale tato glorifikace a skoro zbožštění těchto lidí a jejich životního stylu, mi docela vadila a ve finále se režisérce nepodařilo "až dokumentární" zachycení života nomádů (jak jsem se zde taky dočetl), ale naprostá lež a nepravdivá, na růžovo natřená glorifikace okraje společnosti, která na tom sice není zas až tak bídně aby si nemohla dovolit roztřesenou dodávku, ale zase ne zas tak dobře aby v sobě neměli nenávist a nespokojenost s těmi nahoře, kteří za všechnu tu jejich bídu samozřejmě můžou. Všichni víme, že zas taková idylka tento životní styl nebude, přesto se nás režisérka neustále snaží přesvědčit, že jakási pseudo svoboda zajet si s dodávkou kam chci, a milé, citově vřelé a kamarádské prostředí nomádské komunity jaksi automaticky vyvažuje jejich vyvrhelství a zbytečnou materiální bídu, či ponižující, nekvalifikované, většinou ůklidové práce za minimální mzdu a všudypřítomnou nejistotu. A i když jsou těžkosti (se zdravím, a zdravotní péčí, např.) okrajově zmíněny, vždy je vše zahrané do outu a down played právě tou naprostou pohodou a laskavostí všech, se kterými se Fern setká a kteří ji vždy ochotně a laskavě vytáhnou z maléru, či nějak pomůžou, poradí, a to od cizí ženské z benzinky, která za ní vyleze do vánice jen, aby jí poradila a varovala před nočními mrazy, až po vlastní sestru či rodinu jejího "přítele", kteří nabízejí peníze, či přístřeší. Jakoby naivní idea, že když na sebe budeme hodní vyřeší to všechny problémy a nespravedlnosti světa. Z těch všech laskavých a milých lidí jsme měl pocit jako bych se měl pomalu stydět za to, že nežiju jako oni, a že jsem jen sobecký kapitalistický křeček v kolečku, honící se za mamonem a že chci bydlet v pohodlném domě s teplou vodou, elektřinou, WC, a plnohodnotnou postelí! Pár laciných momentů jako vlaštovčí hnízda na srázu a rozloučení u táboráku s moudrou a krásnou osobou kvůli její rakovině bych ve filmu oželel, ale jinak, i přes tu agitku, snažící se nám namluvit, že "oni" jsou na tom morálně lépe, než "my", se na to koukalo kupodivu docela pěkně. Ve filmu shlédneme krásy přírody Jižní Dakoty, Nebrasky, Arizony, Nevady a Kalifornie. 75% () (menej) (viac)

NovySvet

Jsem rád za silnou, soběstačnou a pokrokovou ženu v hlavní roli, která naštěstí nepodlehne žádným chlapským svodům a taková jaká je i zůstane. Jsem rád za to, že film též natočila žena. Co mi ale dost vadí je naprostá absence všech menšin. Jako by je paní režisérka ignorovala, to jí fakt jsou ukradená práva homosexuálů? A na BLM taky kašle? Přes 3* skutečně jít nemohu. ()

Ace.A.T.L.

Film, co vás usadí do křesla, chytne vás za srdce a drží, až do konce. Frances McDormand je skvělá. Je to styl filmu, cosi na nic nehraje, nic nepřikrášluje a jede si vlastním životem. Silný a skvěle natočený. Za mě 4* a DOPORUČUJU ()

Tomas_PO

Melancholické, až mierne depresívne drama o strate práce, rodiny, samote a (ne)možnostiach riešenia týchto problémov v Amerike počas hospodárskej krízy. A to všetko na pokraji seniorského veku. V hlavnej úlohe s parádnou Frances McDormand, na ktorej celý film stojí. Na 6 nominácii na Oskarov, vrátane kľúčových kategórii, by však počas nepandemickej situácie film zrejme nedosiahol. ()

Gregor_Samsa

Člověku se to hned vybaví, Arizona, Nevada, sekvoje, benzinové pumpy, levné motely, přesmažené hamburgery. Tak dávno – ale skoro jako by to bylo včera. Měli jsme tenkrát Jeep Grand Cherokee, krásná hranatá krabice to byla, pár kempů, co šlo rezervovat, a jinak on the road. 1000 mil z Grand Canyonu do LA, tu ceduli mám pořád před očima, pláně a polopoušť Nevady, hodiny na cestě, big loop po středozápadě. Povedenej biják; myslel jsem, že to je Hauschka s Dustinem, ale on Einaudi. Předvánoční šichta v Amazonu může hodit love, ale nechtěl bych, nechtěl. Sympatické, mám pochopení – je tam smutek, melancholie, je tam něco, co už nejde vrátit. Kdo ví co nás ještě čeká Prachy bída konec světa A co jsme to za lidi [70%; 2021-03-21 Home sweet home] ()

Muf911

Zvláštní pomalý film, ve kterém se toho moc neděje. Vdova opouští město, kde prožila život a které zároveň zaniká a vylidňujese. Projíždí Státy ve své obytné dodávce, občas sezónně pracuje tu a tam, potkává stejně zaměřené lidi, kteří se rozhodli opustit dům a žít na cestě. Přestože to takhle nemusí znít nijak úžasné, film má něco do sebe. Chce to tu správnou náladu a pochopím ta relativně vysoká hodnocení. ()

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

Co chystá režisérka Chloé Zhao?

21.09.2022

Režisérka Země nomádů a Eternals Chloé Zhao uzavřela exkluzivní smlouvu se společností Searchlight Television, pro kterou nyní bude vyvíjet nové seriály. Searchlight mimo jiné produkoval právě první… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

Nominace na Oscara zveřejněny

Nominace na Oscara zveřejněny