Vedúci armádny virológ Sam Daniels (Dustin Hoffman) sa s pomocou kolegov zo Strediska pre výskum infekčných chorôb americkej armády pokúša zabrániť globálnej biologickej katastrofe - chce zastaviť šírenie životu nebezpečnej epidémie smrtiaceho vírusu menom Motaba, ktorý sa šíri do celého sveta z afrického dažďového pralesa a nepozná žiadne hranice! Jeho smrtiaca účinnosť je stopercentná. Samovi v náročnej a zodpovednej práci pomáha aj virologička Robby Keoughová (Rene Russo), ktorá sa sama stane obeťou vírusu. Jedni sú presvedčení o tom, že na záchranu tisícok ľudí je potrebné iba nájsť nositeľa vírusu - malú nezbednú opičku... Iní sa však domnievajú, že jediným správnym spôsobom, ako zabrániť šíreniu vírusu, je „radikálny rez“ - vybombardovať mesto a pochovať všetkých jeho obyvateľov... (TV Markíza)

Ruut

Zhruba na stejné úrovni jako v tuto chvíli aktuálnější a profláklejší Sodenbergova Nákaza. Tohle je samozřejmě o něco pohádkovější (hrdinské finále s helikoptérou) a kapánek nám film zestárl, ale oba dva kousky spojueje bohužel hlavně to, že nedokáží naplno využít potenciál celé příběhové premisy. Škoda. ()

S.Quentin QUALE

Pandemická klasika, která je zároveň druhým nejlepším Petersenovým počinem. Škoda, že se scénárista neudržel zcela na uzdě, vadila v mi takovémto druhu filmu do očí bijící shoda náhod. Ale jinak paráda okořeněná více než přesvědčivým Dustinem Hoffmanem. 85% ()

Allien.9

*Pozor, spoilery.* Dokud se film drží (vojenských) lékařů, má poměrně solidní atmosféru. Ta je ale ve druhé polovině z nepochopitelných důvodů odstrčena stranou a ke slovu se hlásí nepovedený akčňák. Honička vrtulníků a vyjednávání s bombardérem vyloženě bolí, stejně tak nález opičky a výroba séra, které je na světě během několika (desítek?) minut a obratem, bez jakýchkoli testů, aplikováno lidským subjektům. Meh. ()

kingik

Úvodní polovina, ve které virus napadá oběti a všichni propadají zoufalství, vypadá ještě dobře, ale tvůrci pak najednou dali výhybku a vše pokračuje v typických klišoidních kolejích. Všechno dobře dopadlo a pohádky je konec. Na zabití sledovat to přes dvě hodiny a dopadnout to podle očekávání. 50% ()

Anderton

Smrtiaca epidémia je veľmi napínavý film. Je tiež čisto komerčný, predvídateľný, so známymi žánrovými klišé a očakávanými zvratmi. Ale je aj zábavný a rýchlo utečie. Takže je to guilty pleasure, keď v takomto filme hrajú áčkové charakterové hviezdy a Hoffman sa tu háda so Sutherlandom o tom, že tí ľudia tam, na ktorých chcú zhodiť bombu, sú američania? Teda nie ľudia všeobecne? No je to sranda, hodná vyššieho hodnotenia, ešte keď to točí navyše Nemec. ()

Kothy

Parádní akční epidemiologický film od Wolfganga Petersena. Obsazení je neskutečně nadupané, prostě jedna hvězda za druhou. Divím se, že není vyšší hodnocení. Když tomu člověk odpustí pár chyb, tak je to super podívaná. Do USA se díky jedné opici dostane smrtící virus z Afriky. Začne se rychle šířit a vedení musí jednat. Dustin Hoffman se jako vojenský lékař proti svému rozkazu vydává spolu se svou bývalou ženou Rene Russo tento virus léčit. Nemají to jednoduché, protože jim velení neustále hází klacky pod nohy. Vše vyvrcholí ve skvělou honičku helikoptér spolu s Cubou Gooding Jrem. Zrovna v tuto chvíli jsou podobné snímky dost aktuální. Určitě stojí za vidění. "Vystřel do těch stromů." ()

predators

Nevidět Andromedu, asi bych těch pět dal. Ikdyž chápu, že v tomto případě se jedná o hodně staršího bratříčka, tak obsahuje pár hluchých míst. Né, že bych se vyloženě nudil, ale Zabij Virus junior je prostě lepší. Ale za vidění jistě stojí, už jen díky vynikajícímu hereckému obsazení a vrtulníkovým honičkám:-) 75% ()

nascendi

Tvorcovia filmov tohto typu to vôbec nemajú ľahké. Ak sa pokúsia nakrútiť realistický film o možnej epidémii, bude výsledok depresívny a nepredajný. Preto sa radšej držia hollywoodskej príručky a nakrútia film, akým je tento. Napriek tomu mal Wolfgang Petersen príležitosť nakrútiť vďaka štedrému rozpočtu dobrý "epidemický" film. Využil ju iba na začiatku filmu v Afrike a neskôr pri atmosfére v karanténovej oblasti a pokusoch o útek z nej. Už výber hlavných predstaviteľov nebol šťastný. Dustin Hoffman pôsobí v úlohe akčného hrdinu nedôveryhodne a obsadzovanie Cubu Goodinga do filmov ostáva pre mňa nerozlúštiteľným tajomstvom. Vo vrcholnej scéne mi Hoffman pripomenul príbuzného Miloša Hrmu, ktorý sa snažil zastaviť vysielaním myšlienok nemecké tanky prenikajúce do Prahy a Gooding pokusom o taran sovietskych ljotčikov z II. svetovej. Uvedomujem si existenciu množstva divákov, ktorým neprekážal superfrancuzák na letisku s polomŕtvym milencom, ani inštruktáž o šírení vírusu pri kýchaní v kine a už vôbec nie deravé ochranné odevy. Tí v budúcnosti ochotne zaplatia predražené lieky proti chrípkam operencov, nebudú sa čudovať hromadnému vybíjaniu dobytka pre BSE a v minulosti ochotne zaplatili za ochranu proti Y2K. Protože voto ttady de. ()

nash.

I po letech stále skvěle fungující vec. Napínavá a marazivá už jez toho, že tohle všechno až na happy end by se opravdu mohlo stát. ()

LaciLC

Realistický film s pôsobivou atmosférou, výbornými hercami a dokonalou dávkou napätia. Celé to fakt vyznieva veľmi uveriteľne, až som sa bál, aby sa také niečo nevyskytlo aj u nás. Ale ani Smrtiaca epidémia nie je úplne dokonalý film, asi pri štyroch pasážach je dosť nudný. Rozhodne je to však jeden z lepších Petersenových filmov. ()

Arsenal83

Staršia vec, videná už dávno a teraz znova. v dobre, keď vyšla, to bola výborná katastroficko-akčná vec a top hercami a nesklame ani dnes. Vďaka rýchlemu tempu sa udržuje po celý čas diváková pozornosť a keď budete film náhodou vidieť po prvýkrát, určite budete spokojní. Navyše je Smrtiaca epidémia dôkazom toho, že Morgan Freeman bol starý už v roku 1995. ()

marhoul

Kdysi viděno v kině a líbilo. Nedávno viděno v telce a líbí se mi to pořád. Výborně obsazený katastrofický velkofilm, pocity kolem žaludku všelijaké. ()

heyda

Nejlepší a nejzdařenější snímek v rámci filmů o epidemiích. Herecké obsazení více než skvělé. Režie šlape jak má, je podpořena skvělou dusnou atmosférou. Člověk by nevěřil, že taková opička dokáže nadělat takovou paseku. :-D Prostě skvělá práce a už se těším, až to budou dávat v TV. ()

Pejpr

Nebýt ve filmu tolik dementních patetických romantických sentimentálních klišé a příběh o viru by byl více okrajový, tak bych se nebál jít i na maximum. Takhle zůstávám na **** pro výborné herecké obsazení a nezapomenutelnou vrtulníkovou honičku :) Skvělý důkaz toho, jak herci dokážou vyhrabat obyčejný (pod)průměrný film ze stoky, kam by jinak bezpochyby zapadl... ()

Ivoshek

Hodně schématická záležitost, která se žánrově vrací skoro až studenoválečnicky k tématu boje party slušných lidí (lékařů) proti nebezpěčnému novému viiru a proti vojenské mašinerii, která by ráda tenhle vir ještě chtěla využít. Co se týče zpracování, považuji za povedenější tématicky podobný Kmen Andromeda , natočený podle Crichtonovy předlohy v sedmdesátých letech. Jestl má Smrtící epidemie nějaký zásadní klad, je jím Dustin Hoffman, jestli má nějaký zásadní zápor, je jím nablblá závěrečná scéna, které se shodou okolností opět účastní Dustin Hoffman. ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech