Panika v ulicích

• USA Panic in the Streets

New Orleans. Ilegální přistěhovalec vyhraje v kartách příliš velkou částku. Gangster Blackie a jeho kumpáni proto muže zabijí a peníze si vezmou zpět. Netuší, že jejich oběť byla infikována vysoce nebezpečným plicním morem a že se od ní sami nakazili. Městu tím pádem hrozí katastrofální morová epidemie. Je třeba očkovat každého, kdo přišel se zavražděným a s dalšími nakaženými lidmi do styku. Lékař z Veřejné zdravotní služby Clint Reed a policejní kapitán Tom Warren mají osmačtyřicet hodin na to, aby našli vrahy a zabránili nejhoršímu. Musejí přitom tajit pravdu o hrozící nemoci. Panický útěk obyvatel z města by totiž znamenal katastrofu pro celé Spojené státy... Brilantně natočené černé kriminální drama o lovu na zločince a o závodu s časem je dalším dílem proslulého režiséra Elii Kazana. Film, natáčený na svou dobu nezvykle v reálných prostředích a nikoli v ateliéru, získal Oscara za scénář. (oficiálny text distribútora)

Superpero

Úúú tak tohle byla kvalita. Má to opravdu originální námět a netradičního hlavního hrdinu, jakéhosi epidemiologa. Richard Widmark byl opravdu sympaťák a opravdu jsem jeho postavě fandil. Při sledování honu na zločince, který dalece přesahoval jeho povinnosti, jsem uznale pokýval hlavou. Hlavní záporák je naprosto perfektní. Jack Palance je opravdu nezapomenutelná držka. Dlouhán s distingovanou mluvou posedlý utkvělou představou, že mu uniká legendární "kšeftík". K podtrhnutí jeho hrozivosti ho ještě schválně dávaj do záběru s trpaslíkem :) Vůbec celý film je vizuálně neuvěřitelně vymazlený. Hodně záběrů je v exteriérech a ne někde ve studiu a je fakt znát. Kolikrát jsem se přistihl, že uvažuji jak bych si nechal určité prinstcreeny zarámovat a měl bych stylový obraz. ()

Wacoslav1

Dost dobrá stará detektivka. Nevím proč furt někdo do toho cpe ten noir. Všechny filmy z tý doby nebyly úplně noir. Tohle je přímočará záležitost s na tu dobu opravdu neotřelým námětem. Ústřední dvojka akční lékař a inspektor bručoun je sympatická a nemají to lehké, protože najít bezpodmínečně do 48 hodin vrahy bezejmenný mrtvoly kterou nikdo nezná, bez zapojení veřejnosti s maximálním utajením není žádná prdel. A mladý Jack Palance a jeho psychopatický primitiv je dokonalý. Na ty pěkný 4* to v pohodě dá.80% ()

MrCreosote

Vydařený noir s luxusním obsazením - Doktor Widmark, snažící se zastavit nákazu dříve, než zkosí celé New Orleans; zbabělý Zero "Producent" Mostel, který zde projevil svůj komický talent; a nakonec respekt vzbuzující Jack Palance, jehož potkat sám v temné ulici, raději bych mu odevzdal všechny peníze a poníženě se odplazil po čtyřech pryč. ()

Slasher

Doktor-hygienik běhá po městě, očkuje o sto šest a nařizuje karantény ve snaze zastavit morovou epidemii, přičemž původní šiřitel byl obětí vraždy a chce to urychleně lapit její pachatele. Přiznávám, že Widmark nepatří mezi mé oblíbené hlavní herce, rodinný život jeho postavy mě nezajímal, tím spíš jsem většinu filmu probloumal bez valného zájmu, nějaké to vytržení pouze na začátku a ve finální honičce před zákonem na molu a mezi pytli kafe. Přihrádka se štítkem slabší noir. ()

classic

Nie je to až tak dobrý film,nie je to typický Elia Kazan,má zaujímavé obsadenie:Richard Widmark,Paul Douglas,alebo Jack Palance,vidím pôsobivé prostredie New Orleans,vskutku zápletka ohľadom nákazy populácie je určite prospešná,napríklad Oscar za originálny scenár pre Ednu a Edwarda Anhaltových,a to je asi tak všetko. Mám tu dva tábory:Lekár a polícia na stope vraha Blackieho+jeho kumpánov,jedna partia vie,že toho chlapa,ktorého zastrelil Blackie doniesol so sebou nebezpečný mor,ktorý sa rozšíri v momente nachádzania sa v blízkosti tohto chlapíka,a tak práve nielen Blackie bude v nebezpečenstve,dozvedel sa,že sa všetci zháňajú po ňom a on si myslí,že Kochak (to je ten zavraždený),že má niečo pre neho cenné,jeho dvaja kumpáni medzitým pociťujú strachy,lebo jednému z nich je veľmi zle... Čo je zaujímavé asi najviac je to,že sa nakrúca v reálnom prostredí,kde v prístave bude najlepšia scéna z celého filmu! PS: Najväčšie PLUS je JACK PALANCE ako Blackie,ktorý sa ženie za niečím,čo neexistuje,kde si myslí,že ten veľký hurhaj má na svedomí ten emigrant,ktorý najprv vyhral peniaze,potom ho o ne pripravil pomstychtiví Blackie s partiou,zavraždil ho,neuvedomuje si.že prichádza do kontaktu s človekom,ktorý je ťažko chorý... ()

• Režisér Elia Kazan se ve filmu objevuje jako asistent v márnici. (J.A.K.)
  • Jack Palance počas natáčania jednej záverečnej scény sám šplhal po lodnom lane po tom, čo dvaja jeho kaskadéri zlyhali. (westerns)
  • V scéne, kde Blackie (Jack Palance) zasiahne Reeda (Richard Widmark) pištoľou do hlavy, si to herci najskôr nacvičili s gumovou pištoľou, no keď sa začalo natáčanie tejto scény, Palance mal skutočnú zbraň. Widmark, po jeho údere zostal dvadsať minút v bezvedomí. (westerns)

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech