Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

saaaky

Hvězdná brána - to je filmový pojem, jež mě doprovází od útlého dětství až doteď. Stargate je kultovní seriál, kterému propadly tisíce lidí po celém světě. Jde o netradiční sci-fi, které se dotyká ale všech témat lidské existence - mezilidské vztahy, pud sebezáchovy, obětování se pro přátele. To vše sdružuje Hvězdnou bránu a její tým dohromady. Nejde tedy o klasické Sci-Fi tak jak ho známe - plné litých bojů na život a na smrt, kde neexistují přátelé, ale jen nepřátelé a vůně olova. Ani to se samozřejmě Hvězdné bráně, coby v samotné podstatě taky sci-fi, nevyhlo, ale zároveň je doplňováno o již zmiňovaná klasická lidská témata. To vše, ale ještě více - notná dávka napětí, kvalitních efektů, propracovaného počítačového postprocessingu - to vše dělá ze série Stargate jeden z kultovních a nejlepších sci-fi seriálů současného filmu. ()

Mesmeric

Hate it or love it. O tomhle seriálu to platí doslova. Je mi úplně jasné, proč hodně lidí kolem mě považuje SG-1 za snůšku blbostí a nesmyslů. Já se naučil SG mít rád. Vzal jsem jednou půjčený štos DVD s kompletním seriálem a začal sledovat a na tom pomezí propastí, jsem padnul do té propasti "milovat". Líbí se mi nápad, líbí se mi efekty, ale co obzvlášť zbožňuji je role Teal´c a Jack O´Niel. Ti 2 vždy uměli pobavit a obzvlášť v díle s časovou smyčkou jsem dostával záchvaty smíchu. ()

veere odpad!

Nejhorší televizní splašky slité do jednoho "veledíla", a přesně všechno proč je považované něco s nálepkou sci-fi za podřadné. MacGyver pobíhá po cizích planetách, po stovkách střílí emzáky, a u toho moralizuje o tom jak jsou lide "hodní", už jako děcko jsem to neměl rád... Chápu že je to pro mladší publikum, ale nemůžu si pomoct. Hrdě dávam ODPAD a je to ještě málo. ()

Naby

Jde o lidi co cestuji pomoci hvezdné brany na ruzne Svety v prevazne stejne galaxii. Strasne se mi libi, ze je zde obrovska rozmanitost ruznych Svetu, ktera podpori fantazii snad kazdeho clovicka. Tohle proste muzu ;-). Ta 4ka je za to, ze nektere serie nebyly tak super a za to, ze lidi porad vyhravaji, i kdyz jsou technologicky uplne mimo. ()

Jarosh66

Nic tak převratného, nic tak odpuzujícího. Zajímavý scifi seriál, který určitě neurazí, sem tam se na něj podívat. Já osobně jsem ho celý neviděl, ale nikdy mi nevadil a vlastně se mi i docela líbí/l/. ()

martin5514

V úvodu bych chtěl říci, že mé vysoké hodnocení vyplývá z radosti nad relativně dobrou sci-fi podívanou. Ano, přiznávám, mám pro sci-fi slabost. A pokud je navíc spojená s humorem, tak chrochtám blahem, což není případ Hvězdné brány, ale Červenýho trpaslíka, kterého považuju za vrchol, který v jedinečné symbióze propojil svěží humor se sci-fi podívanou. Ale dost. Tohle je recenze o Hvězdné bráně. A ta nemá za úkol prvoplánově bavit, tedy ve smyslu humorných dialogů či skečů, i když kolega recenzent Sbinda u sledování jednoho nebo dvou dílů řval hystericky smíchy a plácal se do kolen, ale chce bavit osvětově a potrápit fantazijní představy. Seriál jsem sledoval víc než rok, denně jeden díl, jako večerníček na dobrou noc. Oceňuji především dobře zpracovanou nosnou myšlenku, minimální prostor pro romantická klišovitá témata, kde by hlavní hrdina kvůli dívce svých snů vyváděl nějaké triviality a částečnou absenci patriotismu (pokud to lze o americkém seriálu říci, navíc, když v něm hraje profláknutý Richard Dean Anderson; toho MacGyvera mu už nikdo neodpáře). Suma sumárum, při sledování všech sérií jsem zaznamenal jen několik vyloženě špatných momentů, kdy jsem se za tvůrce začervenal. Na celém zpracování hnidopich najde plno otazníků. Na drtivé většině planet mluví všichni plynně anglicky, znají poslední americký slang a dokáží ocenit dobrý vtip MacGyvera. Všechny planety mají stejnou gravitaci jako Země, procento kyslíku v atmosféře takřka vždy odpovídá Zemi a většina planet vypadá jako Kanada :)…což nelze tvůrcům zazlívat, byl by hřích to nevyužít. A tak tým SG-1 vyráží roztomile v šortkách a tričku vstříc novým dobrodružstvím. Malinko ironizuju a přeháním, jistě by se našlo plno dalších prkotin. Ale proč je hledat? Pokud vás seriál baví, není co řešit. Vychutnejte si ho. V science-fiction jde o jedinečný počin. ()

sospik

Tak na tomhle jsem vyrostl, zhlédnuté všechny série tak 4-5x :D Každá postava mi něco dala, navíc proč by Brána neměla existovat :D ()

KleaCarter

Prvních pět sérií bylo úžasných...mě všechna dobroudružství na různých planetách opravdu bavila (a z hlediska jednoho z komentářů níže, se vážně nepoovažuji za fanatika)...bohužel, tým SG1 bez R.D.Andersona docela ztratil šťávu a příchodem nových členů...možná začal seriál dokonce ztrácet smysl.. ()

Fazulina

Tento seriál můžu sleduju už spoustu let a nikdy mě neomrzel. Můžu sledovat pořád dokola a dokola. Trošku mě mrzí sterilní prostředí, které se ze všech sil snaží vyhnout dlouhodobějším citům, ale i tak má u mě 5 hvězdiček. Ani poslední dvě sezóny s Cameronem Mitchellem a Vaou Mal Doran mě nepřesvědčí o opeku. I když O´Neil byl můj hrdina od mladších dob, podle mě byl plnohodnotně nahrazen a seriál nijak neutrpěl. Prostě moje srdeční záležitost. ()

Stereoid

Tenhle seriál rozhodně nepatří do světového bohatství mezi seriály, ale určitě patří mezi jasnou klasiku. Nikdy mě ani nenapadlo, že by patřil do mý TOP, ale snad každej díl jsem viděl několikrát. Je paráda, když přijdete ze školy, nebo z práce domu a na uvolnění si pustíte Jacka, jak kosí jednoho parchanta za druhym a ta jeho zelená kšiltovka k němu neoddělitelně patří. Přiznávám, že jsem si před pár lety za sto pade koupil u vietnamců alespoň tim vzhledem podobnou:D ()

Trevize

Po delší době mi přešel děj dost stereotipní. Kazdý díl nějaká záchrana lidstva, pseudo vědecká hláška od Certerové, trocha skepse od O'neilla a zvednuté obočí od Teal'ca. Nicméně hlavní dějová linie si zaslouží obdiv, celé filozofie hvězdné brány je dotažená. Zaostává za favority oboru jako Krajní meze nebo Akta X...Hvězdná brána se hold vydala trochu zprofanovanější cestou ()

Kanec.Pumba

Hvězdná brána je rozhodně jedním z nejlepších seriálů, které běžely na našich televizních obrazovkách. Těší se velké oblibě nejen u nás, ale i v zahraničí. Film Hvězdná brána byl přelomový nejen svým nápadem, ale také svým nenásilným podáním. Seriál jen úspěšně navázal na velkolepý film a rozvedl se v úžasnou podívanou, která potěší jak mládež, tak i dospělé. Na herce se dobře dívá, jednotlivé díly srší vtipem a jsou dynamické. Pokud se chcete uvolnit a máte rádi fantasy, určitě doporučuju. ()

omnihash

ale jo, někde uprostřed to bylo ještě zábavný... začátek jenom sprostá vykradačka filmu a konec už tisíckrát omletá nastavovaná kaše, ale ten prostředek, ušel jako sci-fi průměrný seriál. Bohužel, celkově to působí tak o dvacet let starší, než ve skutečnosti je, takže se parta ultrakladnejch hrdinů vydává nakopat zadky celý galaxii. Co na tom, že bojují kvérama proti civilizacím ovládající půlku galaxie, to nevadí to je jenom malý zdržení. Plus těch pár dílu na konci, kdy už si dělali nepokrytě srandu sami ze sebe viz třeba díl o tom, jak stargate team jde na derniéru seriálu vzniklého na základě úniku dat o SG ()

SunnyMan

První sezóny jsou krásně a zábavně prkenný, že se tomu člověk směje i po letech čím dál víc ( hlavně 3 díl "Emancipace" je přišerný zabiják bránice..:) ), tak někdy kolem 4 sezóny to začíná být moc fajn scifi seriál, který kumuluje pak sezónou osmou, kdy největší cvok a vtipálek získá velení a zbytek bandy se jen modlí...a 9-10 série, to už spíš lítaj na lodích a hvězdnou branou chodí jen na kafe, ty se i přes vyprázdněnost hlav scénáristů, neschopných dobrého nápadu, řešících tento problém stylem "tak aspoň pořádnou hovadinu", kdy se SG1 převléká za drogové dealery obchodující s vysoce návykovou kukuřicí a kdy se Ben Browder aka plk. Mitchell snaží zopakovat svého Johna "Kreténa" Crichtona z Farscape, i tak Stargate prostě drží pohromadě a funguje moc dobře, byť je o 2 sezóny delší, než byla její životnost....a za to má moji úctu a obdiv..... ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě