Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Djkoma

Když si uvědomím, že první 4 sezony seriálu se v podstatě vezou na zbytcích původního filmu z roku 1994, tak je nutno uznat kvalitu nejen snímku, ale i scénáristů seriálu, kteří opravdu umí (v rámci žánru). Přesto se seriál nevyhne špatným, slabým i nudným dílům, ale na ty lze rychle zapomenout. Naneštěstí horší je, že se tu neustále opakuje protivník-jsme v háji-dali jsme ho-další protivník-..., ale zase co jiného, že?:-) Hvězdná brána je dnes chápána skoro jako fenomén, kterým byl Star Trek a v mnohém je to pochopitelné. Jistá naivita i nedokonalost se seriálu musí prominout, jinak na něj nemá cenu koukat. ()

Gemini

Film byl takřka přelomový, alespoň co se vizuálních efektů týče, a měl skvělý, nápaditý scénář. A jeho potenciál se v seriálu rozvinul naplno. Hlavní představitelé jsou vybráni tak, aby se podobali svým filmovým "předlohám", odkrývání tajemství naší civilizace a boj se zlými mimozemšťany je podán skvěle zábavnou formou, nemá smysl tady plýtvat slovy...Prostě je to zábava, a to výborná. A co takhle anketa o nejoblíbenější postavu? První místo plukovník Jonathan "Jack" O'Neill (nezapomenutelné hlášky), druhé místo Teal'c (díly napsané Christopherem Judgem nikdy nezklamaly a "Indeed" je dokonalé;)) a třetí příčka pro úžasnou mimozemskou bytost jménem Vala Mal Doran. Tam je škoda slov, to se musí vidět. A slyšet, ale v první řadě vidět;) A jen tak mezi námi, místy nemístný hippiesácký přístup Daniela Jacksona mi pěkně lezl na nervy:) Seriál obsahuje naprosto nezapomenutelné díly, které se podle mě mohou stát klasikou celého sci-fi žánru - třeba Ascension a Unnatural Selection - a především - naprosto nejlepší závěrečnou epizodu jakou si dovedu představit. Tým okolo SG-1 během těch let filmařsky zrál jako víno a posledních pár desítek minut s jednou provždy hvězdami mého mládí je esencí kvality celé té ságy započaté už v roce 1994. Za některé díly, scény, okamžiky jasná stovka, pro seriál jako celek pak 80%. PS: Gonna miss you... ()

Malarkey

Když tenhle seriál přišel do ČR ihned jsem si ho oblíbil. Bylo to možná tím že v televizi dávali jenom Star Trek a jiný sci-fi v té době nebylo k vidění. Dnes je to pro mě jeden z nejlepších sci-fi seriálů vůbec. Oblíbil sem si všechny členy posádky a tak mi je líto že postupně i ti v seriálu odpadají i když se to dá čekat když nyní nastupuju na scénu 10. řada. Už tím je vidět, že seriál je velmi oblíbený a úspěšný. Pravda je, že tu občas nějaký díl je velmi špatný, ale všeobecně vzato je to velmi dobrý nápad a podle mě i výborné zpracování seriálu, který se podle mě již zapsal do historie SCI-FI, teda u mě určitě a co si budeme povídat, může za to hlavně geniální Richard Dean Anderson aka MacGyver, který boří vážnost sci-fi do smysluplně a zábavně laděné epické geniality plné zábavných hlášek a laických názorů. (10/10) ()

T2

Rozpočet $1,4milióna(na 1 epizódu)║ __Stargate SG-1: 9.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $3,936,547 //počet predaných kusov 107,920 ║ __Stargate SG-1: 10.sezóna ▐ Tržby za predaj DVD v USA $5,196,897 //počet predaných kusov 167,412 ║ __Richard Dean Anderson presedlal na sci-fi a sadne mu to ale takýchto podobných vesmírnych seriálov tu už bolo spomeniem aspoň dlhoročný Star Trek či Babylon 5, ktorý mali omnoho kvalitnejšie zostavené príbehy, ktoré dokázali aj zaujať. ()

Renton

Mnohými zatracovaný Emmerichův film Stargate mám moc rád. Proto mě tento seriál opravdu zklamal!! Rozvedení původního příběhu se příliš nepovedlo a dobrodružství ve většině cizích světů mě skutečně nudily. Až jsem překvapen kolik fanoušků (či fanatiků) tento seriál má. ()

Dever

Soundtrack Joel Goldsmith, Richard Band, Kevin Kiner a Neal Acree: 1. Main Title [1:01] ,2. Return to Active Duty/General Hammond [2:50] ,3. The Bomb/Jack's Protest [3:07] ,4. Jack's Story/Memory Of A Son [1:38] ,5. Egyptology/Sha're/Aliens [8:10] ,6. Apophis/The Ceremony/Escape [6:39] ,7. Entering the Stargate [3:12] ,8. Chosen for Life or Death [4:16] ,9. Final Battle/Ultimate Victory [8:47] ,10. SG-1 vs. The Aliens [5:52] ,11. Choosing a Queen/The Test [3:26] ,12. End Title [0:58], ()

novoten

1. série - 55% - Dlouhotrvající seriály z konce devadesátých let mívají slabší rozjezd a mytologické pozadí či hrátky s hloubkou charakteru hlavních postav většinou přicházejí až v pozdějších dobách. Stargate SG-1 není výjimkou. Vesmírné výlety jsou hlavně v prvních dílech jednotvárnými misemi s náplní objevování dávných kultur, ale už tam se najde tu a tam díl, který zaleze nebezpečně hluboko pod kůži (Cold Lazarus) nebo naznačí mytologické možnosti (The Nox, Enigma). Hlavní dějová linie je viditelně určená pro mnohem více sérií, takže v tuhle chvíli je mě asi možné zastihnout na nějaké další výpravě. 2. série - 65% - Tok'rové, první náznaky zcela oddechových dílů a dokonalé scénáristické kousky Message in a Bottle a The Fifth Race. K tomu stále se vyvíjející mytologie, atmosféra a soundtrack. Bohužel občas přijdou natolik slabé díly, že nestačím kroutit hlavou nad tím, že je to všechno stále ten samý seriál. Cesta pokračuje.. 3. série - 75% - Poctivé žánrovky (Shades of Grey), romantika alternativních vesmírů (moje srdcová záležitost Point of View) nebo jako bonus nefalšovaný jaffský vtip. A kdo by čekal, že se finále bude odehrávat ve znamení dopointování zápletky s Hersesisem, ten utrpí při souboji s doposud nejstylovějším nepřítelem asi pořádný šok. Stargate definitivně potvrzuje, že tenhle běh na dlouhou trať se vyplatí. 4. série - 90% - Zlatá doba, umlčení všech zlých jazyků a důkaz, že seriály nevystřílí své nejlepší náboje hned na úvod. Scénáristé se drží přesně toho, co nejlépe fungovalo až doposud a díky pevnému fanouškovskému zázemí si dovolují čím dál překvapivější žánrové odskoky. O'Neill s Teal'cem hláškují jako nikdy předtím, mytologické zákruty jsou na jedinečné špičkové úrovni a jako třešnička na dortu se objevují nezapomenutelné perly Upgrades nebo Window of Opportunity. Dobrodružství už dlouho nechutnalo takhle sladce. 5. série - 85% - Další posunutí hranic světa kolem Cheyenne Mountain. Tentokrát je na pořadu dne dopointování zápletky s Ascheny, stále komplikovanější vztah s ruskou protistranou nebo překvapivý a originální nápad v podobě seriálu na motivy Hvězdné brány. Největší předností je ale fakt, že i v SGC někdy nastanou nenapravitelné ztráty, díky čemuž je atmosféra celého seriálu zase o něco osobnější. A záporák, jehož příchod na scénu je připravován téměř polovinu sezony, slibuje velké věci. 6. série - 85% - Pozměněná základní sestava pomáhá brojit proti Anubisovi, pravidělně očišťuje své jméno a dokonce se vrací do míst, kde to všechno před lety začalo. Ze seriálu se tak díky tomu definitivně stává dobrodružná klasika, která nejvíc překvapuje tím, že dokáže příběhů na podobné téma přinést dost, ale zároveň se vyhnout byť jen náznaku dlouhodobé repetetivnosti. A z Teal'ca je nadobro neodolatelný hláškující pohodář. 7. série - 85% - Sezóna maximálních protikladů. Zatímco po výborném rozjezdu přišel tvrdý pád a někdy kolem překvapivě špatné epizody Space Race i pocit nastavované kaše, druhá polovina sedmého roku ukázala směr na vrchol i způsob, jak na něj dojít. Už bez nicneříkajích odboček, ale naopak s neskutečným tahem na bránu, kde je svatá trojice epizod Grace, Heroes (part 2) a finální Lost City tím nejlepším, co jsem mohl s O'Neillem a spol. zažít. 8. série - 90% - Něco končí a něco začíná. To neplatí jen při úvodním střídání stráží na velitelském můstku, ale i pro úplný finiš uzavírající jednu krásnou a dlouhou éru. Ale nejen finální sprint, ve kterém snad šest dílů v kuse není čas na vydechnutí, stojí za to. Tím, co dělá z osmé série fantastickou jízdu, je totiž i nová výzva pro O'Neilla, další pohled do soukromí Samanthy Carterové nebo nenápadné uzavírání dlouhodobých vedlejších linií (Kinsey, Maybourne,..) jako varování pro budoucí velké změny. Éra klasických sérii právě tady definitivně končí, zlatý věk ale pokračuje. 9. série - 85% - Bez velkých průtahů a loučení skok do neznámých vod. Přichází mladá krev v podobě Camerona Mitchella a s ním i zcela nový nepřítel přinášející i nový pohled cestování skrze bránu a boje s nepřítelem. Hvězdná brána se totiž na stará kolena odklání od klasického sci-fi a přináší to, co už několikrát v samostatných epizodách lehce nakousla - fantasy. A nepřekvapivě i tenhle experiment tvůrcům vychází. Neznamená totiž jen Ori nebo Merlina, ale i atmosféru občasného rytířského souboje či změnu klasických epizodních "vesnických" dílů na epizody stěžejní pro další vývoj. 10. série - 90% - Už už to vypadalo, že na samém konci došly hrdinům síly, ale po nevyrovnané první polovině přichází dvojdíl The Quest jako do té doby nevídaná fantasy jízda a po něm už velkolepý finálový dojezd. Poslední série má v sobě ale dva obrovské klady - prvním je Adria. Úžasná, fascinující a přenádherná Morena Baccarin se pro její roli snad narodila a kterýkoli díl se zabývá nejvyšší představitelkou Ori, jedná se automaticky o prvotřídní herecký koncert. Druhým kladem je závěrečný díl Unending. Neuzavírá Ori, neuzavírá seriál, ale je to snad nejemotivnější díl celého seriálu, víc o postavách než jakákoli libovolná série. Kdo miluje jednotku SG-1, uronil u tohoto dílu slzu. Za něj díky a hlavně díky i za deset sérií plných dobrodružství. Nebyla to vždycky snadná cesta, ale stálo to za to. () (menej) (viac)

tron

Čisté peklo. Keď v roku 1994 Nemecký univerzálny vojak Emmerich nakrútil Hviezdnu bránu, mnohým sa na jazyk tislo slovo béčko. Nenápaditý scenár, tuctové akčné scény, priemerné postavy a absencia inteligencie. Ale tiež solídne herecké obsadenie a pekná vizuálna stránka. Povedzme 50%. Hoci sa snímka stala - i vzhľadom na nižší rozpočet - komerčným hitom, dodnes nevzniklo pokračovanie. Sám Emmerich nejaký čas tvrdil, že po spúšti, ktorú spôsobil seriál, si ho už ani nevie reálne predstaviť, okolo roku 2016 ale otočil a začal plánovať reštart. No po prepadáku Deň nezávislosti 2 Fox stratil záujem a režiséra hodil cez palubu. Na mizernom seriáli bol najlepší Richard Dean Anderson ako cynický seržant, ale na Kurta Russella nemal ani náhodou. Zvyšok jeho tímu ma nikdy nebavil, pripadali mi ako čudáci a exoti (najviac som si obľúbil obskúrneho Teal'ca). Scenáre boli strašné, postavy podpriemerné, herecké výkony na úrovni porna, no vrcholom bola sračková akcia, extra lacné efekty a nesympaticky lacná výprava, oproti ktorej si umelohmotná Xena zaslúžila Oscara za výpravu. Väčšinou je to stále rovnaký les s pár stromami alebo lúka s minimom trávy a uprostred toho nejaký blbec z tatrovky povyhadzoval veľké umelé kocky, ktoré potom ďalší blbci postavili na seba a bol to akože mimozemský dom. Ďakujem veľmi pekne za takú lacnú snahu, vážení. Pozoruhodné bolo i to, že - česť výnimkám - prieskumníci vždy na cudzej planéte objavili ľudských mimozemšťanov, ovládajúcich angličtinu. Na rozdiel od iných sci-fi seriálov (Star Trek, Babylon 5), tento nerešpektujem ako kult. ()

B!shop

Lepsi nez film, ale tezko hodnotit. Ze zacatku byl kazdej dil originalni protoze prines vzdy neco noveho, ale postupne se napady vycerpali takze se jen opakuji situace, jen se odehrajou krapet jinak a jinde. Ale pokud nebudu hodnotit z hlediska originality, tak je to neco mezi 1* a 5* kazdej dil je na tom jinak, jednou skoro nedychate jak ste z toho hotovy a po druhy skoro nedychate pac se o vas pokousi mdloby. Celkove bych to hodnotil jako prumer, ale na druhou stranu az na Star trek me nenapada jinej povedenej sci-fi serial co se vysila u nas takze za tohle pridavam. ()

Boss321

Bohužel Hvězdné bráně jsem nikdy nepřišel na chuť a to jí podlehli téměř všichni moji kamarádi, takže jsem se na to s nimi párkrát koukal a i z těch několika dílů můžu říct, že mě tohle zkrátka nechytlo....... ()

Pethushka

Seriál jsem nejdříve hodnotila odpadem. Po přehodnocení a zhlédnutí všech dílů první série jsem dala 2 hvězdy. Vlastně to vůbec není můj žánr, ale načla jsem druhou sérii. Ta byla o dost lepší než první. Třetí byla o dost lepší než druhá....a u čtvrté série jsem zjistila, že mě to vlastně strašně baví. 10. série mě nadchla ze všeho nejvíce (93%) a měla jsem chuť pustit si ho zase clý znovu. Seriál jako celek 75%. ()

Djoker

Neustále se měnící kvalitou jednotlivých epizod to silně připomíná další kult z 90. let Akta X, jenže kdo na tom vyrůstal a má trochu nadhledu, tak ani po těch letech to nemůže mít týmu SG-1 za zlé. Konečně si svůj dětský kult střihnu od první do poslední epizody a už na konci pilotu, při definitivním sestavení nového týmu, mě mrazilo jako dlouho ne. Hláškující frajer O´Neill, intelektuál a lingvista Jackson, roztomile emancipovaná Carterová a mlčenlivý Jaffa Teal´c jsou rozhodně jednou z nejlépe poskládaných a skvěle si nahrávajících seriálových partiček. Pro Shankse, Tapping a hlavně Judgeho to jsou životní role. Seriálový dinosaurus Anderson má samozřejmě ještě jedno starší eso v rukávu. Mytologické linky je v první sérii minimum, ale dost mě překvapil její strmý nástup už ve druhé sérii. Samostatně stojící epizody, kde spolu s SG-1 jednorázově prozkoumáváme cizí planety, jsou většinou kvalitativně na nižší úrovni než ty mytologické, ale pravý fanoušek Hvězdné brány si tam svoje guilty pleasure záležitosti má šanci najít. Navíc tady o dost více než třeba ve zmiňovaných Aktech X fungují komediální epizody. Od začátku nechybí trademarky jako červený telefon na prezidenta nebo největší seriálová osina v zadku buzerant Maybourne. Z původního filmu sem bylo přeneseno i rivalské špičkování mezi Jackem a Danielem a tvůrci se nebojí vrátit ani k dosti ožehavému tématu v podobě Jackova syna. Trošku mě zde zarazilo množství nenávistných výlevů na adresu SG-1. Když však mezi těmi exoty poznávám ufňukance, kteří pod údajně geniálním Firefly brečí, že jim to po par dílech stopli, tak si s blaženým úsměvem pouštím jednu z více než 200 epizod Hvězdné brány a je mi dobře. 1. série: 70%, 2. série: 75%, 3. - 7. série: 80%, 8. série: 75%, 9. - 10. série: 70%. ()

M.a.t.t.

Hviezdna brána je jeden zo seriálov, ktorých hodnotenie je mierne problematické. Na jednej stranke jednoduchý a maximálne chytľavý nápad, atraktívna mytológia, zaujímavé postavy so skvelou vzájomnou interakciou a na druhej strane nespočetne veľa nezmyselných častí, alebo častí nezasahujúcich do hlavnej dejovej línie. A to sa ešte v každej sérii sa nájde minimálne jeden diel, ktorý je totálne mimo SG univerzum a divák len priblblo pozerá, čo mu vlastne tvorcovia servírujú. Lenže tie vydarené diely zase ponúkajú zážitok na úrovni a nie je ich málo. Nemyslím si, že SG1 vznikla len kvôli ťahaniu peňazí z fanúšikom, kvôli tomuto faktu vznikali skôr jej ďalšie a ďalšie série a niekedy to až kole oči. Ale nebyť toho, asi by sme sa nikdy nedočkali Ori, ktorí sú snáď ešte zaujímavejším protivníkom ako Goa'uldi a príchod tak skvelých postáv akými sú Vala Mal Doran či Cameron Mitchel. Kvalitná televízna zábava ale najlepšie sci-fi? Určite nie. 80% ()

gudaulin

Jestli si Star Trek v 60. letech vysloužil mezi televizními pracovníky a recenzenty nálepku "sci-fi seriál pro intelektuály", pak Hvězdná brána je seriál pro popkornově naladěné publikum, které od televizního seriálu očekává nenáročnou zábavu, při které může divák vypnout mozek, rozložit se na gauč nebo do pohodlného křesla a tři čtvrtě hodiny se oddávat nicnedělání. Je to naivní, místy i blboučké, ale takovým tím roztomilým způsobem. Nikoliv náhodou vznikla dlouhá šňůra řad a komerční efekt je nezanedbatelný. Celkový dojem: 40 %. ()

Dudek

Stargate SG-1 trpí klasickými seriálovými vrtochy, hlavně tedy nevyrovnaností některých dílů, tedy různě se houpající kvalitou. Zatímco u prvních dílů se zdálo, že na sebe bude vše navazovat, již brzy jsme vyvedeni z omylu. Není to tak, protože každý díl hraje sólo, což byl velice chytrý krok. Jako divák tak můžu sledovat díly zaměřené na různé rasy a technologie a poté díly, které spíše hrají hru s diváky a byly natočeny spíše pro jejich pobavení (Časová smyčka). Po dlouhé době jsem se rozhodl změnit hodnocení na celých pět hvězdiček, hlavním důvodem je má láska k tomuto dílu. Dá se říct že jsem na tomto seriálu vyrůstal, protože jsem s napětím sledoval nový díl, pamatoval si různé planety, božstva a rasy. A nevidím nic špatného na tom, že sem tam něco nevyšlo, protože některé díly jsou rozhodně naprosto geniální. Tvůrcům se skvěle podařilo rozebrat původní film a trochu si s ním pohrát, mnohem více jej rozšířit. Hvězdná brána se tak stala fenoménem, vlastním světem plným fanoušků a rozhodně si to zasluhuje. Btw má nejoblíbenější postava byl Sokar, vládce jedné soustavy, který byl nakonec zabit vlastním sluhou, hnusným hadem jménem Apophis. ()

Gilmour93

Je to jako zásah Zakňaktelem - první díl vás omráčí nudou, druhý unudí k smrti a při třetím se vám vypaří z hlavy myšlenka vůbec to sledovat. Nicméně cítím kolem sebe přítomnost fenoménu SG-1 a proto mírně poupravím výrok Voltaira: „Nesouhlasím s tím, co sledujete, ale až do smrti budu bojovat za vaše právo sledovat to“. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě