Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

chezush odpad!

Už jako malá, jsem na tenhle seriál měla alergii a pokaždé, když na něj narazím v televizi tak ho okamžitě přepínám, protože tolik nudy a nezáživnosti jsem snad v seriálu ještě nezažila. ()

Fiftis

Stargate je spoločne so Star Trekom najlepšia sci-fi séria, ktorá kedy bola natočená. Tento seriál je typický predstaviteľ sci-fi. Cestovanie bránou na iné planéty na veľké vzdialenosti, to je super téma. Aj keď sa občas niektoré diely nepovedú, prevažujú klady. Tento seriál je plný nápadov, dobrodružstva a nesmierny oblak fantázie vesmírneho sveta sa vznáša všade okolo, kedykoľvek sa na niektorý diel pozriete. Hlavná jednotka je zložená tak, aby si každý človek našiel tú svoju obľúbenú postavu. ()

Jacinda

HB je fenomén, který mě bral už od začátku. Je.to sice propagace USA (mnohdy o sobě nepokrytě mluví jako o těch nejlepších na planetě), když to ale vezmu kolem a kolem, asi bych jim tu Bránu nechala. Hlavní postavy překypují charismatem (Jack), roztomilostí (Daniel), naivitou a arogancí (Samantha), duševní i fyzickou silou (Teal´c) a moudrostí a rozvahou (gen. Hammond). Škála mimozemšťanů je také nepřeberná. Nejvíce jsem si oblíbila goaulda Baala. Nemůžu si pomoct, ale je to prostě super chlápek hláškující:(cca) "240 programů a na žádný se nedá dívat" a přitom kouká na digitální hodinky, "Abych použil lidský eufemismus proč schovávat jehlu v kupce sena když máte k dispozici stoh", nebo vytáhne mobil a zavolá prezidentovi: "Pane prezidente, hovořím s vámi z mé flotily na orbitě vaší planety"...Ještě bych dodala, že je dobře, že se odprostili od těch omrzlin při průchodu bránou. Je docela zajímavé porovnat první díl, kdy týmy prošly skrz a ven doslova vypadly, zvracely, motaly se a měly všude sníh a v dalších si ležérně procházejí sem a tam bez sebemenších potíží. Asi to bylo tím, že jejich brána byla tak dlouho u ledu...na 4dobré díly připadá asi 1nudnější a 1 vyloženě blbý. To je docela dobré skore. A nakonec musím pochválit i díly s Ori. Můj prvotní znázor se nepotvrdil. 10 posledních dílů jsem shlédla během dvou večerů (nocí). HB zkrátka bude navždy mým idolem. ()

ladynka

SG1 je pro mě kultovní seriál. Přesto si myslím, že poslední dvě série jsou nějakým trapným omylem a další díly jsou někdy nedomyšlené, polopatické nebo zkratkovité. Trpí různými klišé typickými pro sci-fi ale i americké seriály vůbec. Např. všichni v galaxii včetně jiných ras se bez problémů domluví: - "Myslíte, že mimozemšťani jedí jablka?" - "Proč ne, vždyť mluví anglicky."__Nepřátelé zde snadno umírají, zatímco celý tým SG1 má cheat na nesmrtelnost: To je samá sebevražedná mise nebo záchrana planety. Nikdo se už nestaví říct jen ahoj." Sem tam to vypadá jako vojenská agitka, kde USA jsou jako hodný ochránce a Rusové jako zlí cizinci: - „Jestli tím chcete říct, že všechno ruské je nekvalitní, tak tahle ponorka je švýcarská.“ - "Občas začne hořet, ale čas odměřuje přesně..."__Ale jsou tu také dobrodružné mise, fascinující protivníci, všudypřítomný humor a nadsázka a hlavně výborně poskládaný tým hrdinů. Vážný a hrdý Teal'c, chápající všechno doslova: „Nic jsme nechytili, rybaříme.“ * Geniální vědkyně Carterová: „Budou-li potřeba další hloupé nápady, víte, kde mě hledat.“ * Naivní, idealistický a upřímný Daniel: „Je to jenom rádio. Je na to, aby mě mí přátelé našli... a zastřelili tě.“ * A nakonec to nejlepší, sarkastický plukovník O'Neill: „Výborně! Takže jsme mrtví a máme tady Goa’ulda na útěku. V tom vidím problém. Ještě někdo v tom vidí problém?“ * Z vedlejších postav tým kadetů a vlastně celá epizoda Proving Ground: „Dobře, tak fajn. Jsou nadějí letectva, programu i celé planety. Potěš Pánbůh!“ * Mimoň Martin: „Jen proto, že jsem z jiné planety, nemám žádná práva?! Copak Ženevská dohoda nezahrnuje mimozemšťany?! Musím se na to podívat na internetu.“ * A také vědci Felger a Coombs: - „Trhni si, Coombsi! Mí hrdinové aspoň žijí. Já se nemusím převlékat za Klingona!“ - „Vulkánce, Felgere! Vulkánce!! Jak si můžeš říkat vědec a neklanět se před oltářem Star Treku?“ - „Á, jak se z toho dostaneme?! Má to co dělat s emitorem tachyonů?“ ()

Deimos

TV/// Obsazení 10/10 Děj 10/10 Hudba 9/10 Efekty 8/10/// +svět Hvězdné brány, vše je dokonale propojené, scénář naprosto sedí a děj a údálosti na sebe navazjí jak mají -znovukoukatelnost mohla být větší (většinou stačí vidět jednou, napodruhé už vás nic nepřekvapí)/// Někdy před 14ti-15ti lety jsem měl možnost zhlédnou jeden zajímavý snímek, který se jmenoval Hvězdná brána. Tahle dobroudružná sci-fi se mi velmi líbila a na první průchod bránou nikdy nezapomenu. V té době jsem si řekl jak by bylo krásné právě z tohoto námětu udělat seriál. Dál jsem to však pustil z hlavy a až jednoho dne, někdy před 11 lety začal běžet v televizi tento seriál. Dodneška si pamatuji, že jsem si nebyl jistej jestli Daniela hraje stejný herec jako ve filmu, ani jsem si tehdá nemyslel že Teal´c vydrží až do kocnce seriálu. Ovšem potěšila mě účast Richarda Deana Andersona, kterého jsem znal už z dětství jako MacGyvera. No a dnes tu máme konec seriálu. U žádného jsem nevdyržel tak dlouho. Všechny postavy jsem si zamiloval. První čtyři řady byly výborné. Pátá a šestá procházeli jakousi krizí, prostě byly slabší, Daniel odešel, přišel místo něj Jonas Quiin. Nebyl nejhorší, ale na Daniela neměl a tak možná proto se tam dlouho neohřál. DO sedmé řady se vrátil. Ta se mi celkem líbila. V osmé přišla na řadu Atlantida. V deváte Orájové a v desáte Merlin a hledání Archy pravdy. No pořád se něco dělo a jistota byla jen jedna, že z toho vždy vyváznou. Vlastně ne, nikdy to nebylo jisté, jen sme v to doufali. Škoda, že seriál neměl větší rozpočet. Kulisy byly dobré a akce taky, jen to vše mohlo být ve větším měřítku. Více komparsistů, větší boje, ještě víc akce. Jinak si ale nemohu stěžovat. Každá část byla něčím jiná, originální a zajímavá. Když už sme u té originality: skoro vždy mi přišlo, že ta a ta část se něčemu podobá. Nějakému filmu, nějaké situaci. Postavy se častokrát nacházeli v situaci, kterou jsem viděli v jiném filmu. Namátkou: Predátor, Poslední samuraj, Trosečník, a vzpoměl bych si na desítky dalších, už mi tam chyběl jen Terminátor. Byly sice i nudnější části, nebo čísti vyloženě průměrné. Mě osobně nudli části s Tokrama nebo s Džafama. Ale těchto části moc není, vždy tak 2-3 na jednu řadu. Ostatní stojí za pozornost a některé jsou dokonce nezapomenutelné. Pokud pominu ty dvojdíly, které by vydali za samotný film, tak mám na mysli především epizodu 1969 a epizodu s názvem 2010, obě patří mezi TOP. Na tento seriál budu dlouho vzpomínat, přinesl mi hodně zábavy, vzrušení a splnil mi moje přání, že by něco takového mohlo vzniknout./// Celkem 95%/// ()

Allien.9

Úžasný příklad bravůrního propojení filmu a seriálu. Jelikož miluji vesmír, neohrožené hrdiny a myšlenku cestování "bránou", byla jsem několik krásných dětských let v sedmém nebi.:-) S příchodem sedmé série se ale začala "Stargate" měnit, a to k horšímu. Nejprve prapodivné vykopnutím z klubu povznesených, poté odsunutím Goa'uldů na vedlejší kolej (Orájové bohužel neměli ani z poloviny takové charisma) a nakonec výměna hlavních postav (Jackův odchod zabolel nejvíc). Na druhou stranu se do popředí dostali replikátoři, které jsem měla ráda už od počátku a výrazně se zlepšila vizuální stránka. ()

HAL

1. série - rozjezd, trochu slabší, ale dějově docela našlapané, problém je v podstatě jen v tom že to celé je hodně "outdated", bez příklonu k větší komplexnosti a hlubšího zapojení "alternativní" mytologie s množstvím mimozemských ras to celé působí trochu směšně - samotní Goa'uldi a honba za pár jimi unesenými lidmi děj moc dobře netáhnou, navíc hlavní team není ještě tak dobře sehraný jako v letech následujících. 2. série - spousta výborných a překvapivě inteligentních dílů, a rozumný poměr hlavních a vedlejších dílů. 3. série - spousta hodně blbých fillerů, slabá řada. 4. série - fillerů které se prakticky netýkají kontinuálního děje je ještě víc, ale většina je na poměrně vysoké úrovni. Ale "dějových" dílů je minimum, a politika mezi Goa'uldy a Tok'ry, a k tomu věčně nesmrtelný Apophis, to není moc zajímavá náplň. Navíc řada končí takřka stejně jako začala, jediný významný (a velmi vítaný) posun je v tom, že se seriál začíná čím dál víc přesouvat do volného vesmíru, pomalu se z něj stává skutečná space opera místo pouhého skákání mezi lokacemi vesmírných bran. 5. série - povedené, jednak z hlediska děje (zajímavý vývoj příběhu a snesitelné vedlejší díly), a hlavně značným zlepšením vizuálu seriálu - přechod do nového tisíciletí se na něm dost podepsal, už to konečně nevypadá jako úplné Bčko, trikových scén je mnohem víc a jsou už na vcelku snesitelné úrovní, a hlavně kamera a nasvícení už jsou o mnoho tříd jinde než v počátcích seriálu. 6. série - kvalitativně jen mírně slabší než předchozí řada, zajímavé je že už se objevují i čistokrevně komediální díly (a jsou skvělé, těží z komediálního potenciálu sehraného hereckého týmu maximum) 7. série - Wow, hodně pecka, jak co se týče samostatně stojících dílů, které tady jsou nejlepší a nejchytřejší v celém seriálu, tak i částí příběhových s jejich epickým vyvrcholením (po kterém startuje spin-off seriál SG: Atlantis). Jen pár dílů jsou vyloženě kvalitativní propady úplně mimo. Zbytek - kvalita šla už mírně dolů, příběh s Oriy už je trochu navíc a k tomu zmizela postava O Neila, ale nahrazena je vcelku rozumně a ani v závěrečných sériích seriál nenudí, prohlubuje propojování lidské a mimozemské technologie, a navíc příjemně těží z propojení se spin-off seriálem Atlantis (i když ten samotný seriál je hrozná sračka, taky ty odkazy fungují). Na závěr jen dodám že Stagate seriál se mnou byl vážně hodně dlouho, jedna z nejsilnějších vzpmínek na hodiny proseděné v dospívání u televize... ale od šesté řady už jsem ho kdysi prakticky nesledoval. Vrátil jsem se k seriálu až o mnoho let později... a sjel ho komplet celý během jediného šíleného měsíce. Rozhodně to byl zajímavý experiment, žít tak dlouho výhradně v seriálovém světě, a hlavně mě to utvrdilo v názoru, že ač k ideím které SG razí mám výhrady nemalé, je to pravičácký vojenský kolonialismus uber alles, a liberální humanismus Star Treku mi prostě sedí víc, tak je to skvělý sci-fi seriál na který, hlavně kvůli skvělým postavám, budu vzpomínat hodně rád. () (menej) (viac)

misterz

Kedysi som tento počin trestuhodne pdcenil a stále odkladal a odkladal.... Myslel som si, že mi nemá čo ponúknuť, len to, čo už som videl vo filme a tak ako to tam skončilo, s tým som bol spokojný. Lenže chyba, a veľká. Seriál rozvinul pôvodnú myšlienku do grandióznych rozmerov a hlavné postavy si zamilujete doslova hneď ako sa vyskytnú na obraze. No super. Netvrdím, pár dielov bolo slabších, ale celkovo silný nadpriemer. 85/100 ()

k212

Váhavých 55%. Za poslední tři série, jiné jsem neviděla a asi nejspíš neuvidím, neb jsem přesedlala na SG-A. Seriál je značně nevyvážený dějově, některé díly jsou přímo řečeno zbytečné, hodně jich je průměrných a jen pár velmi povedených. Navíc jsem za těch 60 dílů vypozorovala stejný mustr, přes nějž je tlačen děj kupředu - dlouhá expozice a bleskurychlý epilog, někdy chybí pointa a obsah jen tak vyšumí do prázdna. Na druhou stranu se mi líbí Ori a Mirdin linie. Výměna hlavních postav v 9. sérii je mi více než sympatická. O'Neilovy sucharské vtípky jsou nahrazeny totálními slavysmíchupudícími hláškami Valinými. SG-1 pro mě nikdy nebylo žádné guilty pleasure, extra zábavným seriálem a už vůbec ne chytrým. Prostě patřím do party ST. ()

MaedhRos

Stargate JE americká militaristická agitka napěchovaná ideologickými podtóny, které se mi nelíbí. Asi nejméně se mi na tom líbí podpásová kombinace téměř nekritické oslavy euro-americké civilizace s chytrou dehonestací civilizací podstatně starších a občas možná funkčnějších. Seriál navíc docela pružně reagoval na soudobé poměry na domácí i mezinárodní politické scéně, takže poselství je nad slunce jasné. Euro-americká civilizace (případně převládající euro-americké náboženství) je to jediné legitimní, pravé a ořechové. (Což já si nemyslím.) -- Stargate je zkrátka tak neuvěřitelně white-anglo-saxon-protestant-centrická, až to občas opravdu bolí. Ale protože mám jistou slabost pro propagandu, a protože SG je výborně napsaná, skvěle obsazená a špičkově zahraná záležitost, já Hvězdné bráně ten pitomý spasitelský komplex odpustím. ()

InJo

Moje velká slabost, ale zároveň asi jediný televizní dobrodružný sci-fi seriál, který mám opravdu rád (i když ho občas musí divák brát hodně s nadhledem). Dobrá akce, nápadité zápletky a báječné, sympatické postavy v čele s nepřekonatelným hláškařem Jackem O'Neillem ve zdařilém frajerském podání R. D. Andersona. K tomu ještě celkem snesitelné efekty a navrch úžasný sebeparodický humor (který mi tolik chybí v jiných podobných sci-fi seriálech) a máme tu seriál, který v dobách svého vysílání patřil k mým nejoblíbenějším... S01-S08: 85 %; S09: 70 %; S10: 60 % ()

topr harley

Po mě vůbec nejlepší scifi seriál.Viděl jsem všechny díly a ne jednou.A musím říct že i když uběhlo hodně času co se natočil poslední díl tak já na původní SG1 nikdy nezapomenu.Nejradši jsem měl původní tým, ne že by mě pozdější díly nebavily ale dost mi to vadilo bez Jacka O'Neilla. ()

Webb

Nezapomenutelný sci-fi seriál s originálním námětem a charizmatickým Jackem O'Neillem v podání Richarda Deana Andersona, který předtím ztvárnil MacGyvera. Tady hláškuje jedna radost. Závislost do šesté řady zaručena. ()

HoneyBunny

Seriál neuvěřitelným způsobem obohatil svět, který divákům poprvé ukázal stejnojmený film. Gualdi, jafové, systém cestování hvězdnými branami, kradení technologií, šediváci a tuny dalších vylepšení. Michael Shanks sice nemá na Jamese Spadera, ale Richard Dean Anderson dává zapomenout na Kurta Rusella a dokazuje, že šikovný chlapík, co dokáže z tabulky čokolády vyrobit bombu, nebyl jeho životní rolí. Škoda, že jim to trochu kazí Judge coby Teal´c, jehož herecké schopnosti končí u zvednutí pravého obočí, Carterová je na tom o něco líp (kulí oči a zvedá obě obočí). Jednu za ucho by si tvůrci zasloužili za přešvihnutý počet sérií, těch dílů typu "projdeme branou-narazíme na vesnici-uděje se nějaký problém-Carterová vyřeší problém-odejdeme branou" je až moc. A, pravda, z dnešního pohledu je SG dost sterilní, málo emoce ždímající a akční sekvence tedy adrenalin rozhodně nezvednou. ()

Sinecod

No, jsme tu rozdělení na dva tábory. Já patřím k tomu lepšímu a rozumnějšímu táboru. Miluju tenhle seriál. Je skvělej. Pořád dobré nápady, všechny díly jsou fajn, teda neřikám, že se všechny povedly, nefandím zrovna dílům kde je jenom Teal´c a spoustu jeho jaffovských kámošů, ty jsou trochu nudný a Breatac je mi taky trochu protivnej, ale to mi vůbec nevadí. Mám ráda Daniela, šestou sérii sem musela přetrpět, Vala je skvělá no prostě všechny postavy sou dobré. Jediný co sem nikdy moc nechápala bylo v druhé serii když je Daniel v alternativní realitě a všichni se nechají zabít aby zachránily jinou alternativní zemi, no to je trochu na hlavu. Nevim jak vy, ale já bych to neudělala. Ehm. Takže! Juchůůů já miluju Hvězdnou bránu! Tenhle komentář rozhodně nepatří k mým nejlepším výplodům, ale šak je taky pár let starý a kdo sem abych se vysmívala sama sobě?-) ()

Frajer42 odpad!

Hvězdná brána...Upřímně jsem si k tomuto seriálu nikdy nenašel cestu a je pro mě hvězdnou záhadou, že si tolik lidí i z řad přátel cestu našlo a nedopustili by, že by jim třeba jen jediný díl unikl. To já si zase napamtuji, že bych jediný díl od začátku do konce viděl. Po chvíli mě to začlo supergalaktickým způsobem nudit. A pokud se člověk u TV nudí, tak není nic snažšího než přepnout. Jsem velkým fanouškem vesmíru a vůči všem sci-fi záležitostem, které se v něm odehrávájí jsem velmi přísný. Přece jen i z tohoto prostředí už známe pár důležitých zákonů, na které by se nemělo zapomínat. Ten často skloňovaný humor mi samozřejmě taky asi unikl. V seriálu neshledávám nic pozitivního, takže dávám odpad, i když takový ten z kategorie lepších. Tím chci říct, že třeba rovněž odpadem hodnocené Stmívání, patří o mnoho milionů galaxií níž. ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě