Hviezdna brána

• Česko Hvězdná brána (viac)
USA / Kanada, (1997–2007), 157 h (Minutáž: 42–96 min)

Grogan

OBSAHUJE SPOILERY! Hvězdná brána je prostě moje srdcovka, takže mé hodnocení není úplně nezaujaté. Dodneška si pamatuju, jak jsem vždycky po škole chvátal domů, abych stihl další díl. Každopádně neznám žádný podobný seriál, který by tak dlouho a zajímavě rozvíjel cestování po galaxii. Nic by samozřejmě nefungovalo bez opory skvělých herců. se všemi hlavními postavami i s řadou vedlejších jsem se snadno sžil a jejich osudy mě skutečně zajímaly. Přidejte k tomu vkusný humor, zajímavý náhled na mytologii a hodně akce a vznikne skvělý seriál. 1. řada (90%): Hned prvních několik minut je skvělé uvedení do tohoto seriálu.. Najde se zde řada strhujících akčních epizod, v protikladu k tomu se najdou i ty, které člověka zasáhnou spíše emočně. Seznamuje se s řadou zajímavých kultur. A závěrečný trojdíl patří svou promyšleností k nejlepším dílům. I přes všechnu chválu se zhruba kolem půlky najde pár slabších epizod, ale žádná velká katastrofa to není. 2. řada (100%): Všechny klady z předchozí řady zůstaly a několik nových přibilo. Pro celkový děj seriálu se udála řada nových věcí. Scénář je tentokrát napsán ještě o stupínek kvalitněji než v řadě první, žádná z epizod mi nepřišla nezajímavá. 3. řada (85%): Bohužel šlo o krok zpátky. Je to rozhodně stále nadprůměrné, ale oproti předchozím 2 řadám mi to přijde slabší. Rozhodně oceňuji návrat charismatického záporáka Apophise. Finále je opět velmi povedené a navnadí na další řadu. 4. řada (100%): Scénáristé mi opět dokázali, že svou práci skutečně umí. Čtvrtá řada je po slabší třetí skok zpět na nejvyšší metu. Najde se zde řada epizod, které patří k nejlepším v seriálu (hlavně nezapomenutelná Časová smyčka). Dosud nejlepší sezona. 5. řada (80%): Pořád skvělé, přesto několik úvodních zhruba 7 dílů mi přijde poněkud těžkopádných a nudných. Zhruba od 8 dílu se kvalita vrací do starých kolejí a je zde několik nejlepších epizod seriálu, hlavně předposlední emotivní díl - odchod Daniela a poslední epizoda, kdy na scénu nastupuje nový goauld Anubis. Zatím ovšem nejslabší sezona. 6. řada (100%): SG-1 dostala novou krev v podobě nového sympatického člena Jonase. Jeho sympatický herecký výkon je podle dostatečnou náhradu za Michaela Shankse. Tato řada se v jistém smyslu vrací ke kořenům seriálu - zkoumání a objevování jiných ras. A poslední epizoda nadhazuje nové téma, které bude hlavní zápletkou pro další řadu. Po předchozí slabší řadě opět kvalitativní skok vzhůru. 7. řada (100%): Sedmá řada aneb sezona plná změn. Hned v úvodu se do seriálu vrací postava Daniela Jacksona, Jonas tudíž vyklízí pole. Doktorka Fraiserová nešťastnou náhodou zemře a generál Hammond v závěru řady odchází na nové místo. Celá řada je založena na hledání Ztraceného města a na boji se stále nebezpečnějším Anubisem. A úroveň zůstala opět na nejvyšší úrovni. Konečné finále je zatím ze všech finále sezon nejlepší (v akčním i emotivním duchu). 8. řada (100%): Seriál dostává nové možnosti. Jack mi coby velitel základny přišel poměrně zajímavý. Na scénu se vrací replikátoři. Štafetu záporáka po Anubisovi přebírá sympaťák Baal ve skvělém hereckém podání Cliffa Simona. Stále nejvyšší kvalitní úroveň. Finále osmé řady mohlo celý seriál krásně ukončit. 9. řada (95%): Celý seriál výrazně mění vzhled. Nutno dodat, že změna vůbec nebyla na škodu, nová postava Bena Browdera sice není tak zajímavá jako Jackova, ale nevadí, noví záporáci, temnější atmosféra, několik nepříjemných proher pozemšťanů, nové změny ve vesmíru po pádu Goualdů, jediný problém je postava Valy Mal Doran, kterou jsem nikdy neměl rád, naštěstí zde ještě nedostala tolik prostoru. Celkově byla tahle řada skvělá, změna je život a i když se toho změnilo dost, přineslo to nové zápletky, které bohužel poslední řada dost pohřbila. 10. řada (70%): Poslední řada seriálu. Oproti předchozí řadě zde slibný námět s invazí Ori vyzněl poněkud rozpačitě. Pořád se zde našlo několik výborných epizod, ale z Ori zde už zdaleka nešel takový strach, dostali celkem málo prostoru, místo toho se zde objevila řada vycpávek (některé kvalitní, jiné horší). Dát Valu do hlavních postav taky nebylo dobré rozhodnutí, místy mi přišlo, že z toho dělá až frašku. Poslední epizoda mi pak přijde jako hodně slabé ukončení seriálu. Celkově bych tuhle řadu hodnotil jako slabší, byť zde pořád byla řada pěkných momentů. S SG-1 jsem prožil dětství. Jako celek jde o jedinečný seriál. Sem tam se najde slabší epizoda, ale který takhle dlouhý seriál ji občas nemá? Rozhodně je to mé nejoblíbenější sci-fi. () (menej) (viac)

Mitopus odpad!

Megadrsnej máčo McGyver, kterej libovolně rozhoduje o anihilaci mimozemskejch civilizací, protože mu to v tu chvíli přijde adekvátně americké, drsnej goauld s trapáckym razítkem na čele a očníma stínama za které by se žádná děvka nemusela stydět, úderná doktorka a neschopnej doktůrek. Jo ještě jsem zapomněl na plukovníka, ale to je spíš součást inventáře základny. To co udělal z filmu tenhle seriál, je vážně tragická záležitost. Z každé postavy - záporné či kladné se stala směšná karikatura. A co je nejodpornější, ta největší svatokrádež byla spáchaná na samotných záporňácích! Ve filmu to bylo jasné - mimozemšťan se převtělil do těla mladého chlapce a s pomocí úžasných technologií několika vyvolených z lidu vládl celému světu jako bůh. Byl jedinečný, byl všemocný, obestřený závojem tajemna a mystična. Seriál? Dozvídáme se, že Ra byl jen jedním z mnoha trapáků, mnohdy stejně blbých jako lecjaký jouda z ulice, kteří občas zasvítili očima a ještě do toho vklínili ty přiteplený goauldy s tím úděsným razítkem na čele! Všechno co dělalo film tak úžasným SG-1 totálně zkur.... nemluvě o celé egyptské estetice, která ke Stargate neodmyslitelně patří a v SG-1 dostala na prdel nehorázně pouťovým stylem. Ale uznávám, že alespoň jako kulisa se SG hodí, protože poté co jsem zahlédl v televizi seriál Čarodějky, laťka klesla do nových hloubek. ()

Respex

Seriál kde při hodnocení nebudu objektivní. Pravda, že někdo může namítnout naprostou nelogičnost některých dílů, pokulhávající zpracování prvních season či nedobré herecké výkony, ale já nic z toho neslyším a nevidím. SG SG-1 vám otevírá cestu do světa, kam se chce podívat každý malý kluk. Mimozemšťani, cizí planety a vesmírné lodě jsou na denním pořádku a já se tetelím blahem. SG SG-1, SG Atlantis a k tomu filmy co rozvíjejí děj, zkrátka někdo miluje a někdo jimi opovrhuje. Já budu navždy milovat. Za mě 5*. ()

hemoglobin

Určite najlepší seriál všetkých dôb, so skvelým obsadením(hlavne Richard Dean Anderson), prvé série netreba komentovať *****, po nástupe Ori to už bolo suché aj keď niektoré časti boli dobré. Pre mˇňa tento seriál znaméno dost, pretože som na ňom prežil detstvo, a preto si nezaslúži iné hodnotenie ako ***** ()

waska

Film byl skvělý a tak jsem od seriálu čekal docela dost. V čem mě nezklamal, je rozvinutí původního filmu. Ale to je asi vše. Některé díly jsou sice dobré, ale bohužel je více takových, které mě vůbec neoslovili a působili neosobně až nudně.. ()

Chrlič

Sice nepatřím mezi ty fanoušky, co si přesně pamatují jména všech členů týmů SGC a nazpaměť přeříkávají jednotlivé symboly na bráně. Ani film od Emmericha pro mě nebyl něco úžasného, ale jen jednohubka na zaplácnutí odpoledne, každopádně bych lhal, kdybych tvrdil, že jsem neviděl žádný díl SG1. Viděl, všechny a né jen jednou ;-) Tenhle seriál je jako všechny, prostě se trefí do určité skupinky lidí a ty ho prostě můžou. Sice asi stojím někde na okraji té skupiny, ale pořád jsem v ní. Pak si člověk jednoduše říká, že je to Hvězdná brána! A začne si vychutnávat ty skvělé díly (hlavně akčního rázu) a je schopen přežvejkat ty nehorázně nudné díly (jako že jich je tam dost). Seriál je rozhodně béčkového a místy skoro stupidního rázu, ale pro každého se může stát kultem velmi snadno. A určitě nejsem jediný, který s tímhle seriálem strávil pěknou řádku večerů (nebo jiné části dne), nemůžu tedy méně jak za čtyři * ()

Jenislávek

Pro mě je to srdcovka :) i když musim uznat, že SG1 mě přestalo bavit příchodem novych záporňáků - Oriů. Přesto je to skvělá sága a postavy mně přirostly k srdcu. Teal'c je někdo, s kym bych rád zašel na jedno, je to pro mě asi nejlepší seriálová postava, moc nerozumi pozemskymu humoru ale jeho hodnoty sou pro něho vším, myslím, že muže byt vzorem všech kluků, hrajících si na hrdinny válečníky. Postava O'Neila nikdy nezklame rozséváním vtipných a trefných hlášek a je nesmrtelná, jeho "odchodem" seriál velmi zchudl. Dr. Jackson je postava, která se v seriálu z myho pohledu nejvíce vyvíjí. Několik řad je v týmu pouze kvůli znovuzískání svojí ženy, ale potom e jeho poslání stává vyšší a vyšší, a než se člověk neděje, stává se z doktůrka-archeologa nesmrtelný inteligentní supervoják. Carterová je dokonalý doplněk týmu, která je nejen krásnou ozdobou seriálu, ale svou inteligencí a zběhlostí ve všech vesmírných technologiích předčí mnohdy i jejich tvůrce. Ale i další hlavní postavy jako Generál nebo hlavní doktorka sou naprosto perfektní a vedlejší postavy mají svoje místo i styl a záporné postavy sou jedna zapeklitější než druhá, přesto mou oblíbenou zůstává Apofis :) ()

kikikrikri

Už odmalička jsem se na SG-1 dívala s tátou...Asi kvůli tomu se na ni můžu dívat pořád. Nesmí se to ale brát úplně vážně + mám ráda RDA, takže neni co řešit...8,5/10 ()

Shrekito

Klasika mého dětství. Kdo by neměl rád starý tým( O´Neil, Carterová, Jackson a Teal´c, chvilku i Jonas), ale narozdíl od většiny jsem si oblíbil i nově příchozí (Mitchell a Vala). Hlavně teda Valu, která u mě stoupla co se objevila na druhé místo v oblíbenosti Stargate postav ( o první se tahají pořád O´Neil a Zelenka). Můj nejoblíbenější záporák je rozhodně Ba´al, nevím co všichni vídí na blbečkovi Aphophisovi 1.řada ** 2.řada *** 3.řada *** 4.řada **** 5.řada ***** 6.řada **** 7.řada **** 8.řada **(nuda k uzoufání, kromě dílu s Valou :-D) 9.řada ***** (objevuje se nový nepřítel super) 10. řada *** (promarněná příležitost) ()

CliffLee

Ze začátku celkem povedený seriál, který jsem každé odpoledne rád sledoval, ale postupem času se nadšení proměnilo v totální rozhořčení... Film sem viděl mockrát a tak jsem seriál určitě uvítal a léta jím žil, ale od asi 5. až 6. série kdy zmizel např. Michael Shanks (má nejoblíbenější postava Daniela už od původního filmu) a pak i nějak (teda asi) sám R. D. Anderson tak už sem se na to vzteky (samý WTF!?) nemohl ani dívat, což je škoda... 1.-2. série 8/10 3.-5. 5/10 zbytek 2-odpad! ()

Kvasekus

Každej má někde slabý místo a pro mě to je Hvězdná brána...prostě to mam rád hlavně těch prvních pět šest řad. Ty jsou pětihvězdičkový...potom ztrátou Andersona a přidáním jeho mladšího( a horšího já) + Orájové už to neni taková pecka. Nicméně 4 klacky jak vyšitý:-) ()

Nyan

I přes klasická klišé scifoidních béček, nejvíce do očí bijící je angličtina jako hlavní jazyk vesmíru, plukům tupých nepřátel, kteří se nechají bez větší námahy postřílet, nesmrtelnosti hlavních postav, postupem řad objevování nových a ještě silnějších nepřátel a některé vyloženě odpadové díly (hlavně ty sebeparodující bych nejraději ze seriálu vymazal) se tenhle seriál stal do jisté míry kultem. O'Neillovy hlášky válí, objevují se zajímavé nápady (pararelní reality, naniti, povznesení), klasický boj dobra se zlem, dobro vždy vítězí (i když ne nutně s čístým štítem a bez škrábanců), to vše dává dohromady pěknou a zábavnou akční podívanou, že jsem ochoten přimhouřit oči nad prohřešky seriálu. Ani ta propagace US Army moc nevadí. Jsem fanoušek tohoto seriálu, sleduju ho od té doby, co jej poprvé u nás začala vysílat Nova v neděli dopoledne, až do konce, přesto nemůžu dát víc jak 4* kvůli výše zmíněným neduhům a slabším dílům, které znevažovaly seriál ("Wormhole X-treme", chcípni!). ()

Shakaar

Mnohdy se nestává aby seriál tak prorazil, zvláště v dnešní době. Nicméně SG1 se to povedlo. Seriál měl do jisté míry uspěch hlavně z díky předchozímu filmu, proto si fanoušci seriál okamžitě oblíbili, včetně postav které se během 10 řad rozvinuli včetně jeho vesmíru. Osobně seriál mám radši než film což se odrazilo i v mém hodnocení. Na druhou stranu nemůžu říct že seriál je opravdová pecka. Jasně na svou dobu a v období mé puberty to mělo svoje kouzlo. Ostatně prakticky každoepizodní řežba goaldů a nesmrtelnost hrdinů včele s vtipkujícím zeleným mozkem R.D. Andersonem to prostě musel žrát každý, nicméně v dnešní době by si seriál ani neškrtl. V době nadvlády mystických seriálů a filmů kde proto aby jste pochopili děj musíte sledovat všech 5 řad se vyjímá SG1 jako přežitek. Ale takovým serialy se točili a i proto se zapsali do podvědomí diváka. Nepatřím mezi fandy Andersona ani Tapping přestože mi v období puberty připadala přitažlivá, ale ze sentimentality si občas mrknu na nějaký ten díl a zavrtím hlavou jak je možné že se na to lidi dívali :-). ()

Lamount

Co pro me byl MacGyver, kdyz jsem chodil do prvnich rocniku zakladni skoly, to byla pro me Hvezdna brana, kdyz jsem byl na druhem stupni. Takze druhy symbol detstvi, prikovani k obrazovce a proseni rodicu o omluvenku z odpoledniho telocviku, aby mi neuniklo zadne dobrodruzstvi Jacka O'Neilla (Ten Richard Dean Anderson byl proste nej, at uz se ohanel svycarskym zaviracim nozem nebo samopalem:) a jeho odvazneho tymu. Zasnu, ze se serial dockal krasnych 10 sezon a v mem srdci zustane i pres svou najivitu a jistou papundeklovost prvnich rad spojenou s neustalym pobihanim tymu po vancouverskych lesich, kde se natacelo, symbolem zanru, ktery tak miluji. ()

alienemo

Sci-fi ktoré som sledoval v tv od prvej série, nahrával na video v čase vyučovania a v inej neprítomnosti. Za 10 rokov sa seriál vyvíjal k lepšiemu a lepšiemu. Epizodičnosť prvej a druhej série kde bol boj proti hlavnému nepriateľovi len tak na okraji spomínany sa nahrádza sériami kde je ten boj už viac ukázany až do konečnej porážky a príchodu nového nepriateľa. Osobne si nemyslím že seriál mal skončiť siedmou sériou keďže ta ôsma je skvelá najme vďaka RDA vo vedení základne a osobne sa mi páči aj nový nepriateľ. Chyba seriálu sa však ukazuje v jeho prílišnej dĺžke, keď sa čím ďalej viac dostáva času na logické kiksy voči deju ktorý bol v prvych sériach ()

vincchuppo

Na tomhle jsem byl odkojen. Celou základní školu jsem s SG týmem létali na cizí planety a zachraňovali vesmír! Pro mě je Hvězdná brána mezi sci-fi seriály jasnou hvězdičkou. Třeba oproti Battlestar Galactice či Star Treku je Stargate akčnější a zábavnější. Velikým plusem seriálu je také samozřejmě Richard Dean Anderson, kterého všichni pamatují jako geniálního MacGyvera. Andersonova postava poručíka O'Neala ve Hvězdné Bráně není sice tak geniální jako byl MacGyver, ale o to je komičtější a zábavnější. Cestování po celém vesmíru pomocí hvězdných bran je skvělé dobrodružství. Vizuálně je to skvěle zpracovaný seriál, výběr všech postav a charakterů je také povedený. Story je skvělé, každá epizoda má jedinečnou zápletku. I když je to většinou takové okaté, ale na druhou stranu pro konzumenta pohodovější sledování. Mimozemšťané, super technologie, dávná i budoucí proroctví, boj a moc, záchrana humanity a přátelství. Ať žije SCI-FI! ()

Seriálové rebooty na cestě

Seriálové rebooty na cestě