Nemocnica na okraji mesta

• Československo Nemocnice na kraji města (viac)
Dráma / Psychologický
Československo, (1977–1981), 18 h 21 min (Minutáž: 46–65 min)

Réžia:

Jaroslav Dudek

Scenár:

Jaroslav Dietl

Hudba:

Jan Klusák

Ladislav Chudík, Miloš Kopecký, Eliška Balzerová, Josef Abrhám, Hana Maciuchová, Ladislav Frej st., Daniela Kolářová, Jana Štěpánková, František Němec (viac)

Seriál nás provází osudy protagonistů spjatými ze všech úhlů pohledu s oddělením ortopedie. Do příběhu vcházíme ve chvíli, kdy do místní nemocnice je po autonehodě přivezen těžce raněný známý hokejista, reprezentant Přemysl Rezek, na oddělení primáře Sovy nastupuje mladá lékařka Alžběta Čeňková, právě sloužící, nezapomenutelný doktor Štrosmajer svérázně "chválí" sestru Huňkovou a primář Sova na rodinné oslavě začíná mít vážné obavy o svého syna Karla... A to zdaleka není celý výčet postav a událostí, které nás čekají v jednom z nejlepších Dietlových seriálů, podpořený skvělými hereckými výkony a vydařenými dialogy... Seriál měl původně třináct dílů, po velkém úspěchu pak bylo dotočeno dalších sedm. Roli primáře Sovy původně rozehrál Karel Höger, kterého po jeho úmrtí během natáčení nahradil právě Ladislav Chudík. (pfa)

Recenzie používateľa rakovnik k tomuto seriálu (21)

Nemocnica na okraji mesta (1977)

Čím jsem starší, tím více se mi tento seriál líbí a těším se, až ho budou reprízovat. Skvělí herci, složité mezilidské vztahy citlivě podané, vypiplané dialogy. A to si vezměte, že tento seriál vznikl v době tuhé normalizace. To lze poznat samozřejmě na postavě doktora Cvacha, která je dost přestřelená. Prostě parádní "rodinná pouta". ()

Výročie (1977) (S01E01)

Rychlé představení postav, kde lze snadno rozpoznat charaktery a jejich rozvíjení. Nejvíce se mi líbí Cvach s jeho "sérdžry", které jistě čtou všichni z týmu lékařů. Jinak hned v prvním díle nezapomenutelná hláška a "holubičce". ()

Strach (1977) (S01E02)

Záletný Blažej na lovu, vtipný Štrosmajer a zadělání na problémy s Přemyslem Rezkem i Sovou juniorem. Pěkně se nám děj rozjíždí. Zatím škoda, že Cvach má málo prostoru. ()

Spor (1977) (S01E03)

Tolik emocí v jednom dílu seriálu! Tahová cerkláž versus sádra na Olecranon, na scéně dcera Štrosmajera, rozhovor orce se synem a Františka s Karlíčkem (Pešek v epizodce, přesto vůbec nejsilnější scéna), ambice versus tradice. Věrtele moudra a věrohodných zkušeností z lékařského prostředí, až je to k neuvěření. ()

Lakeť (1977) (S01E04)

Řehoř a jeho gramce byly perfektní. Tak znuděné publikum se snad ani nedá zahrát. Rozmíška mezi Sovovými drsně vygradovala a Alžběta okouzluje široký zástup ctitelů. Teď už jen rozluštit, kdo je ta krysa ve sboru upřímných čestných kolegů. Tento díl měl více soudruhů, prohloubil děj, ale měl menší spád. Na druhou stranu Štrosmajer je čím dál tím větší sympaťák. ()

Rozvod (1977) (S01E05)

"Já jsem začal slibovat, že všechno dobře dopadne, jako septimán před deflorací." Řehořovi u gramce Betty málem usnula, ale té se stejně líbí Přemek i s kratší nohou. Králová je jako panna Marie, zato Libuška Havelková zazářila jako dračice v soudní síni. Škoda, že se s ní u soudu nemohla poměřit Emma. ()

Únos (1977) (S01E06)

V hlavní roli otcové a tchánové, velice akční díl. Emma byla opět roztomilá, snad ještě více, než Ina. Ale pět hvězdiček je především za poslední scény během proslovu primáře Sovy na schůzi SSM. ()

Ema (1977) (S01E07)

Ema se ač v titulní roli v podstatě na obrazovce neobjevuje. Zato si užijeme dosyta vztahového propletence. Ina, Řehoř, Jáchym, Čeňková, Rezek, Blažej... Vztahy příliš nedopadly, snad bude ten ileus lepší. ()

Hniezdo (1977) (S01E08)

Něco nového začíná, jiné naopak bohužel končí. Dialogy Sovy se Cvachem, ale hlavně se Štrosmajerem jsou vysoce působivé. Gentleman každým coulem. "Kolego, vy se na mě asi budete hněvat...". Navíc Vašek Pěnkava s Huňkovou dodali další silné emoce. ()

Odchod (1977) (S01E09)

Odchod Sovy, obzvláště mezi soudruhy, nebyl kupodivu nejsilnějším momentem epizody. Hlavní roli si po půli děje uzurpoval skoroprimář Štrosmajer, z jehož obočí šel strach. Ale jeho protagonista stihl zahrát během několika minut snad všechny emoce. Divil jsem se ale, že Blažej a Ina to zvládli bez povšimnutí. ()

Nástup (1977) (S01E10)

Celkem klidný díl, kde se vztahy opět přerovnávaly. Řehoř opět perlil, takového troubu aby člověk pohledal. Nejbouřlivější výstup proběhl mezi zcela proměněným a mocí ovlivněným Blažejem a Cvachem. Jinak pacienti a jejich maminky byli za minulého režimu podle seriálu hodně agresivní a jednali s lékaři jako se sluhy, dnes je to naopak. ()

Zmierenie (1977) (S01E11)

Velkorysý šéf přijme i někoho lepšího, než je on sám. Po tom, jak řádí Blažej na oddělení - bývalého primáře nevyjímaje, byla toto na závěr mohutná ledová sprcha. A jak jinak, od Štrosmajera. Jinak díl celkem poklidný, až na úsměvně naivní zásah u schizofrenika. Také mě baví neustálé omílání vetchosti padesátiletých "staříků" - důchodců. ()

Zrážka (1977) (S01E12)

Blažej dostal dva těžké zásahy. Jeden fyzický, po krátké automobilově honičce a jeden mnohem větší. Morální, od Sovy staršího. ()

Stretnutie (1977) (S01E13)

Každý si nakonec najde někoho, kdo jej změní. Až tedy na zoufalce Řehoře, který jen sedí a posluchá Bacha. Žádný bombastický závěr se nekonal, spíše jemný happiending. A to ani ne definitivní. ()

Reoperace (1981) (S02E01)

Třetí svatba za 14 dílů, to je kumšt. Jinak příliš mnoho osobní zášti Blažeje a příliš málo kouzla Štrosmajera. Každopádně Řehoř je stále stejný chudák a Fastová moc tlačí na pilu. Snad ji Sova otupí. ()

Gravidita (1981) (S02E02)

Nad Štrosmajerem se stahují mračna, která zastínila i graviditu. Ovšem také nápad, jak vyběhnout s potratovou komisí, byl dost zajímavý. Nástup Peterky mě potěšil mnohem více, než minule u Fastové a těším se na pokračování zelinářské patálie. ()

Zápal (1981) (S02E03)

Cvach zpět na scéně, byť dnes jen na pár vteřin, zastínil i "vejškrab". ()

Punkcia (1981) (S02E04)

Dosti vztahový díl, ačkoli bez významějších událostí, tak se zajímavým dějem. Snad jen příliš málo Štrosmajera. Škoda také, že si Blažej nechtěl více povídat s paní Dobiášovou. ()

Oponentura (1981) (S02E05)

Už jen zhodnocení aktivit paní zelinářky Dobiášové od dr. Štrosmajera samo o sobě stojí za *****. Ale celkově se jedná o vynikající seriálovou epizodu. ()

Percento hnisavých komplikacií (1981) (S02E06)

Geniální název dílu :) Od komise, neskutečně emočně vypjatý konflikt, až po Štrosmajera. Tolik emocí v pár desítkách minut, je až k neuvěření. ()

Zemřela herečka Hana Maciuchová

Zemřela herečka Hana Maciuchová

26.01.2021

Ve věku 75 let dnes v Olomouci po dlouhé nemoci zemřela česká filmová, televizní a divadelní herečka Hana Maciuchová. Nejvíce diváku si ji jistě bude pamatovat z televizních obrazovek. Zahrála si v… (viac)

Zemřela herečka Jana Štěpánková

Zemřela herečka Jana Štěpánková

21.12.2018

Česká herečka Jana Štěpánková zemřela. 84letá dáma nakonec nezvládla boj s těžkou nemocí, podle všeho zemřela již v úterý, dnes se s ní pak měli rozloučit její blízcí. Mezi její nejznámější role… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Ladislav Chudík 1924 - 2015

Ladislav Chudík 1924 - 2015

29.06.2015

Po těžké nemoci ve věku 91 let zemřel v bratislavské nemocnici herec Ladislav Chudík. Syn hutnického mistra projevoval zálibu v recitaci a herectví již na gymnáziu a později v ochotnickém kroužku.… (viac)