Stvorení pre lásku

• Česko Stvořeni pro lásku (viac)

Film o nenaplnenej láske, premlčaných slovách a odvrátených pohľadoch. Príbeh sa začína roku 1962 v Hong Kongu, kam sa do jedného domu nasťahujú dva mladé manželské páry: Chowovci a Chanovci. Keďže pani Chowová a pán Chan trávia väčšinu času na zahraničných služobných cestách, ich polovičky sa počas osamelých večerov často náhodne stretávajú na spoločnej domovej chodbe. Prehodia zopár zdvorilostných slov, ktoré viac zatajujú, ako hovoria, letmo sa dotknú... Režisér Wong Kar-Wai týmto filmom nadviazal na svoju ťažiskovú tému (ne)komunikácie medzi mužom a ženou, ktorí sú odsúdení na večné stretávanie a míňanie sa. Film sa vyznačuje čistým vizuálnym štýlom, dokonale zladeným s hudobným soundtrackom. Získal si taký vplyv na divákov na celom svete, že ovplyvnil medzinárodné hitparády i štýl obliekania. Na MFF Cannes získal cenu za najlepší mužský herecký výkon a Grand Prix technique, Cézara za najlepší zahraničný film a mnoho iných. (oficiálny text distribútora)

MurielRezek

Pro mne jeden z nejpůsobivějších filmů asijské kinematografie.Křehkost celého tohoto filmového skvostu, jeho poetiku, vytvořil tandem obdivuhodných tvůrců. Kameru, která tak citlivě snímá vnitřní svět dvou osamělých lidí, dotváří geniální hudba japonského skladatele Shigeru Umebayashiho. Jeden z nekrásnějších milostných filmů. Díky, pane Kar-wai Wongu. ()

vitekpe

Kdysi davno jsem videl "dvacetctyricetsestku", takze zacatek me trosku zmatl...chce to obracene poradi. :) Film je opet vizualni nadhera, a ma opet velmi meditacni tempo. Cili pripravte si plno casu a sily na sledovani a budete vrchovate spokojeni. (a dejte si pak hned 2046) ()

masr

Docela slušný film, čirý průměr... Jenže kde vzal 85 % ? Aha, k tomu je potřeba dvou věcí: 1)režisér a herci se musí narodit v Asii, aby nám jako mohli ukazovat, že svět je jiný a lze ho chápat jinak; 2) přesvědčit diváka, že všechny ty zpomalené záběry a hluboká zasnění mají strašně, ale strašně(!) hluboký a skrytý smysl... ()

noctambule

Zajímavě natočeno, krásná kamera, příběh smutný, za 5* to není jen kvůli tomu zrychlenému a podivnému konci. Velké plus snímek má za to, že mi připomněl můj oblíbený film, možná těmi krásnými hudebními mezihrami a úchvatným vizuálem. ()

Seti

Filmová báseň představující starosvětský pohled na nešťastnou lásku, jež na diváka dýchne svoji úžasnou poetikou. Po dějové stránce toho však Kar-Waiovo dílo příliš nenabízí. ()

matolas

Vypiplané do ľúbeznosti. Perfektná kombinácia farieb, pohybov kamier a upätého herectva. Atmosféru to má hutnú, ale ku koncu ju častými preskakovačkami trochu stráca. Ústredná dvojica úplne perfektná. Po Fallen Angels a Chungking Express príjemná zmena prostredia, hoci v hyperkapitalistickom Hong Kongu 90. rokov mi Wongov štýl sedel viac. ()

Zagros

Filmová balada či báseň, nebo dlouhý a nudný film? Pro mě jde jednoznačně o první možnost. Velmi krásný a něžný milostný příběh. Je o dvou podvedených lidech, kteří k sobě začnou cítit lásku. Její vyjádření je netradiční, ale svým způsobem uchvacující. Lze milovat téměř bez fyzického kontaktu? Ano! K výborné kameře se přidává přímo magická (ač jednoduchá) hudba a vzniká tak atmosféra, ve které se lze zasnít a příjemně utápět. ()

cab

Usinal jsem a asi jsem nebyl "naladen na lasku" v asijskem provedeni. Nedokazu se ztotoznit s vychodnim stylem uvazovani a jednani. Ale na druhou stranu jsem rad, ze jsem tento mnohymi oslavovany snimek shlednul, i kdyz musim hodnotit negativne. 45% ()

bila.tecka

Pocitová nádhera. Na jakoukoli formu lásky by se mělo nahlížet se zúčastněným pochopením nebo ještě lépe hlubokým citem. Kar-wai Wongovi se podařilo obojí. Nenaplněné touhy dvou lidí, kterým osud nepřál a oni nebyli schopni se vzepřít společenským konvencím. Nejsilnější je film v pomalých záběrech podmalovaných doslova podmanivou hudbou. Žádné zbytečné výbušné emoce, důraz je kladen na pozvolné budování atmosféry. Musím zmínit osobní poznámku - po včerejším skouknutí Posledního tanga v Paříži nacházím spoustu styčných bodů, je to velice zvláštní zkušenost nahlížet na oba filmy v jakési podivné spřízněnosti... ()

F.W.Colqhoun

Nádherný omalovánky. Sice se tam jen chodí průchodem pro nudle, ale pod povrchem to vře, což mě jako osobu, která mravním zásadám hlavních postav zcela nerozumí, celkem zajímalo. Bohužel jsem se lecčeho nedovtípil, což nemusí být nutně chyba filmu. Na druhou stranu se chvílemi vkrádalo cosi jako akademická nuda, a to přes elaborované vyprávěcí způsoby, změny tempa a hezkou, byť poněkud repetativní hudbu. Škoda, že Kar-wai Wong neproložil vlhké dívání se hlavních hrdinů ukázkami z akčních příběhů, na nichž spolupracují. Mohla vzniknout moc hezký čínská verze Muže z Acapulca... ()

Pat.Ko

Vizuálne pôsobivý a emotívny film, ktorý presne zachytáva atmosféru a náladu romantického vzťahu. Režisér Wong Kar-wai sa v tomto diele skvele venuje dôkladnej charakterizácii svojich postáv, a to nielen slovom, ale aj tým, čo zostane nenazvané a nevyslovené. Príbeh dvoch susedov, ktorí postupne objavujú, že ich partneri majú mimomanželské vzťahy, vytvára silný základ pre zložitý a citlivý vzťah medzi hlavnými postavami. Ich spoločný pocit izolácie a tajomstva prináša nevýslovné pocity, ktoré sa často prejavujú prostredníctvom pohľadov, gest, hudby a neverbálne. Vizuálna stránka filmu je jedinečná a fascinujúca. Wong Kar-wai a kameraman Christopher Doyle dokázali vytvoriť nádherné obrazy, ktoré evokujú nostalgickú eleganciu 60. rokov. Farby, kompozícia a výber hudby sa spájajú, aby vytvorili hypnotický zážitok. Celkovo vzato, "In the Mood for Love" je krásny film a vyvoláva pocit melanchólie a túžby. Jeho vizuálna nádhera a výkony hlavných hercov ho robia hodným pozornosti. 7/10 ()

TheDude

Lyricky plynoucí, křehká a poetická navštívenka do studie mezilidksých vztahů. Nápaditá kamera s ústředním hudebním motivem vytváří formálně precizní ucelený skvost. A během filmu nejspíš dostanete hlad, mně se to podařilo. ()

Rozjimatel

[3,5*]     "I didn't expect it to hurt so much." "This is just a rehearsal."     Subtílny príbeh jednej nenaplnenej lásky, naplnený až po okraj melancholickou náladou. Oproti Chungking Expressu (1994), predchádzajúcemu slávnemu dielu režiséra, je film nakrútený konvenčnejším spôsobom, minimálne čo sa obrazovej stránky týka. V čase, keď bola vo svete ručná kamera veľmi módna a nadužívaná, sa jej Christopher Doyle paradoxne vzdal, takže tu nevidíme žiadne rozmazané svetelné machule, ale veľmi pôsobivé statické zábery. Ani nemusím zdôrazňovať, že takáto kamera mi vyhovuje podstatne viac a v tomto filme je jednoducho úchvatná (nádherne zabraté stiesnené priestory činžiaku, pôvabná pani Chan, ktorá je tu ako taká módna figurína a v každom zábere ma na sebe iný model šiat, jeden krajší ako druhý). V čom naopak film nie je ani trochu konvenčný, je podanie príbehu dvoch spriaznených duší. Krásne poetický dej-nedej je totiž zámerne nejasný, aby si (náročnejší) divák trochu potrápil mozgové závity. Ako je u režiséra dobrým zvykom, hudba je opäť výborná a hlavne výborne použitá. Veľmi sa mi páčili aj herecké prejavy dvoch hlavných predstaviteľov - Maggie Cheung (pani Chan), ktorú som v Police Story filmoch kritizoval pre jej topornosť a prehrávanie, tu má vzácne umiernený prejav a Tony Chiu-wai Leung (pán Chow) je skvelý vo svojej zádumčivej polohe.     "I thought we wouldn't be like them. But I was wrong." ()

conery1

" Nemôžem strácať čas premýšľaním čia to bola chyba. Na to je život príliš krátky." Neuveriteľne jemná a citlivá sonda do vzťahu dvoch podvádzaných ľudí. Na jednej strane úľava s toho, že človek už nemusí rozmýšľať za dvoch. Na strane druhej pocit nekonečnej prázdnoty. Kamera bola fakt geniálna ( detailné zábery umocňujúce pocity ako cigaretový dym, dážď, pohľad s pod postele...). A ten koniec v rozvalinách chrámu v Kambodži... To dokážu jedine Ázijci. ()

Mikino00

Romantický film pro náročné. Po vizuální stránce naprosto dokonalé, rovněž scénář je na vysoké úrovni, jenomže stále je to jen romantický film s jednoduchou zápletkou. Stále mě ta asijská kinematografie nějak neoslovuje. ()

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků