Forman vs. Forman

• Česko Forman vs. Forman (viac)
Česko / Francúzsko, 2019, 78 min (televízna verzia: 55 min)

Dokumentárny film rozpráva o životnej ceste režiséra Miloša Formana, jedného z najvýznamnejších českých filmových tvorcov, ktorému sa podarilo presadiť aj na svetovej úrovni. Režisérka Helena Třeštíková, známa najmä svojimi časozbernými dokumentami, v ňom prostredníctvom bohatého archívneho materiálu i autobiografického rozprávania, ktoré načítal Formanov syn Petr rozpráva o jeho úspechoch i ranách osudu, s ktorými sa musel vyrovnávať už od útleho veku. (RTVS)

McMurphy

Moc jsem se těšil. Velmi povedené. Dá se říci, že mix a shrnutí všech již vydaných dokumentů o MF do jednoho celku tak, aby byl příběh tohoto velikána filmu srozumitelně představen divákům odkudkoli na světě. Jedinou výhradu mám k vynechání Muže na měsíci a k závěru celkově. Přesto si paní režisérka i spolurežisér zaslouží velký respekt, že tento projekt se jim povedlo dokončit a v archivech vypátrali mnoho zajímavých materiálů. ()

Tomas_PO

Je neuveriteľné, ako sa komunistom podarilo pre generácie doslova vymazať časť našej histórie. Jeden z najznámejších filmových režisérov sveta, umelecký výkvet, na ktorý by boli národy hrdé. Ideológia si však ale povedala - veru nie. Preto je tento dokument extra dôležitým pre všetkých, ktorým bolo odopreté prácu Formana sledovať, či pre mladšie generácie, ktoré sa môžu dozvedieť viac o živote svetového československého režiséra počas komunizmu. Hutným spôsobom, v 78-mich minútach sa dozvedáme o jeho ťažkom detstve, poznačenom nacizmom, škole a filmových začiatkoch a to všetko fotograficky a kamerou zdokumentované, doplnené príjemným hlasom rozprávača. A cez politické turbulencie, rodinný život, emigráciu, ťažké začiatky v USA, až k prehľadnému prierezu jeho famóznej tvorby. Prelet nad kukučím hniezdomVlasy a samozrejme Amadeus, neuveriteľné skvosty filmovej kinematografie, pri ktorých nahliadneme nielen do natáčania, ale aj príprav, námetov, scenárov, a ďalších detailov. A to všetko behom nedlhých 78 minút. Ach, akoto sme mohli byť na náš národ hrdí, nebyť 40 rokov totalitného marazmu a potláčania slobôd, kreatívy, a umeleckého individualizmu... ()

trx2010

Nechápu smysl tohoto dokumentu. Vše co v něm je bylo již v jiných dokumentech o Formanovi v minulých letech. Navíc to bylo i lépe zpracováno. Pokud je toto první domument o Formanovi co jste kdy viděli, možná budete spokojeni. ()

baron156

Miloš Forman je a zůstane jedním z našich nejslavnějších režisérů. Již mnoho záběrů bylo použito v jiných dokumentech např. Co tě nezabije... ale i tak je na co se dívat. ()

Bobik71

Nějak mne to zklamalo- a to je Forman můj oblíbený režisér. Ale zde jsem se nedozvěděl nic nového. Po tom všem, co již bylo o režisérovi natočeno, mi tohle připadlo moc po povrchu, rychlé, neůplné-vlastně zbytečné. Škoda.. ()

Kivis

Perfektně odvedená práce s archivem. Zajímavé jsou především Formanovy rozhovory pro zahraniční média. Celkově jsem se zase dozvěděl poměrně dost nových informací. Přesto jsem se neubránil pocitu, že se jedná z velké části o opáčko. A to nemám Formana úplně v malíčku. Chápu, že ti, kdo ho v malíčku mají, můžou být z tohoto dokumentu docela zklamaní, protože jim asi nic moc nového nepřinese. Taky je podle mě škoda, že dokument končí s rekapitulací v roce 1996. Přitom Muž na Měsíci i Goyovy přízraky nemají ve Formanově filmografii nijak podružné místo. ()

PMU

Pár “nových” záběrů.. ale jinak bylo již vše řečeno stokrát jinde a lépe. Nechápu proč podobné dokumenty stále vznikají. ()

Fever

Forman je Forman, bavilo by mě to i kdyby to bylo udělaný jakkoli. Paní Třeštíková se udělala na těch časosběrných dokumentech a na filmech o tragických osudech nešťastných lidí. Vždy si kladu otázku, nakolik jde ještě o filmový dokument, a nakolik už je to jen citové vydírání prostřednictvím reportážní sondy. Kameru nemá nikdy zvlášť nápaditou, ale dokument je přece taky film! U Formana jde o sestřih z archivních materiálů, což někdy dobře funguje a stačí to, ale u Heleny Třeštíkové mi to přijde málo. Jakoby slízla smetanu za někoho jinýho. ()

Marcel25

Rešpektujem výber tvorcov zaoberať sa viacej tvorbou Miloša Formana, ako jeho životom, avšak zatiaľ čo v prvej polovici sledujeme, miestami až, prevádzanie vývojom jednotlivých filmov, ktoré je robené dôkladne a prepracovane, ku koncu už dokumentu dochádza čas a tak sa zameria len na rýchle rozprávanie a aké, také zakončenie celého dokument, ktoré mi vyznelo príliš skratkovito a urýchlene Dokument je pri tom tvorený, z väčšej časti, len archívnymi zábermi z natáčanie či rozhovor, ktoré sú len "zlepené" dokopy a neprehlbujú tak všeobecný kontext Formana. Ako snaha však o sumarizáciu tvorby významného českého režiséra, ktorý prerazil aj do zahraničia, postačujúce. ()

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů