Hříšní lidé města pražského

• Veľká Británia The Sinful People of Prague
všetky plagáty
TV spot 17
Československo, (1968–1969), 10 h 25 min (Minutáž: 38–54 min)

Predloha:

Jiří Marek (poviedka)

Kamera:

Miloslav Harvan

Jaroslav Marvan, Josef Bláha, Josef Vinklář, František Filipovský, Gustav Nezval, Helena Růžičková, Luba Skořepová, Jaroslav Mareš, Jaroslav Raušer (viac)

Třináctidílný seriál kriminálních případů ze třicátých let 20. století podle povídek Jiřího Marka. Pražská "mordparta" policejního rady Vacátka bojuje s podsvětím. Ani ten nejrafinovanější zločinec nemá šanci uniknout dedukčním schopnostem inspektorů Mrázka (František Filipovský), Brůžka (Josef Bláha) a Boušeho (Josef Vinklář). Jejich práci si ze svého postu kriminálního rady hlídá Karel Vacátko (Jaroslav Marvan). Se stejným obsazením vznikly v letech 1970 - 71 čtyři celovečerní filmy - Pěnička a Paraplíčko, Partie krásného dragouna, Vražda v hotelu Excelsior a Smrt černého krále. V roce 1986 byl jako volné pokračování natočen seriál Panoptikum Města pražského. (mibara)

MickeyStuma

Český detektivní seriál z období první republiky je tak úctyhodným dílem, že se stal doslova kultem. Když se řekne rada Vacátko, je všem okamžitě jasné o koho jde a zároveň se vybaví zbytek osazenstva. Případy typické na svoji dobu a v jistém smyslu i obdivuhodné. Policejní zbor ze 'čtyřky' a honosná galerka jakoby se ve všem doplňovali. Každá epizoda je uzavřená a tak je možnost sledovat případ od případu. Seriál poutavost nezapře. Škoda, že ke konci vypadá, jakoby vyjížděl z vlastních kolejí. Prostě se už ze svého zajetého konceptu vybočovalo a tak je snad dobře, že se dál již nepokračovalo. Seriál jakoby nestárnul. Byť se v současnosti krimi seriály tváří přeci jen poněkud jinak, rada Vacátko stále dokáže oslovit. ()

Hapretor

V rámci detektivního žánru je toto důkazem, že nejsme úplně neschopní. Občas se tu a tam natočí něco, co je dodnes koukatelné a pobaví. ()

Evander

Zkusil jsem dva díly a zdejší hodnocení opravdu těžce nechápu, a to prosím mám opravdu velmi rád naprostou většinu herců ve významnějších rolích. I takový Marvan, kterého mám rád prakticky v libovolné roli, mě zde vytáčí do běla. Půjdu zde tedy silně proti proudu, ale pro mě jsou Hříšní lidé města pražského naprosto nekoukatelným paskvilem, který mi dokáže spolehlivě otrávit jinak příjemný večer. 42% ()

Gabretta

Do jisté míry ještě idylická atmosféra 20. let 20. století v Praze, k tomu výborné herecké výkony skvělých herců, zajímavé a napínavé detektivní příběhy, dobrý hudební doprovod. Takhle nějak si představuju kvalitní dílo. ()

Mr.FreeZer

Zdařená kriminálka se spoustou skvělých herců. Hlavně tedy Jaroslavem Marvanem. Z úspěšného seriálu vznikly později 4 celovečerní filmy. ()

DAPDO

Vacátko, Bouše, Brůžek, Mrázek - nejlepší mordparta v dějinách českého filmu. Výborná atmosféra staré Prahy, zločinci a jejich doupě Jedová chýše, nechybí humor a napětí. Už úvodní znělka přitahuje tak, že to prostě musíte dokoukat až do konce. A herecké obsazení netřeba komentáře, celkově jedním slovem prostě FANTAZIE ! ()

FOCKE_WULF

Marvan hrál celou svoji kariéru nabručené dědky a tady už to měl vypilované k dokonalosti, rada Vacátko je luxusní figurka. Dále bych řekl, že průměrná literární předloha (soudničky Jiřího Marka) zde byla pozvednuta na vyšší úroveň, seriál má tu správnou atmosféru, správný spád, dobré herecké výkony atd.. Můj nejoblíbenější díl je Špion přijede v sedm => Ten Filous bude asi moc hloupej, ale myslím, že asi nebude sám. Jenom mi prosimvás řekněte, jak je možný, aby takový ňůma se dostal v tak slavném ministerstvu k takovým tajným lejstrům?_____Filousův šéf, plukovník Lustig. Šel rovnou do basy. Ve vyšetřování jsou všichni důstojníci, kteří měli přístup k tajným trezorům. K panu ministrovi museli už třikrát volat doktora. ______No to si dám líbit, takové nóbl maléry, to já mám rád. ()

tranquill

První případy byly celkem banální, ale pak seriál dostal svůj výraz a tvář, včetně typických postav a výborné atmosféry prvorepublikové staré Prahy. ()

Fido

Krimi seriál "par excelence". Moudrost rady Vacátka, herecké výkony hlavních protagonistů, velmi pravdivý i věrohodný pohled na trochu jinou dobu, to jsou nesporné přednosti tohoto díla pana Sequense. Dnes zřejmě "málo akční", ale, přiznejme si, že ta "akce" není zase vždy až tak nutná! Velmi často nám brání vidět to skryté, zamyslet se nad tím a nechat se poučit, jako hoši z mordparty od "starýho". ()

Trixi

Mám ráda staré české detektivky a to mě právě naučil tenhle seriál. Každá z povídek je jiná a přesto mají všechny jedno společné - zajímavou zápletku bez potoků krve s inteligentním vyřešením. ()

tančísvlky

výborné v každom prípade . Marvan mi tam vadí , za to Bláha , Vinklář , Filipovský sú vo skvelej forme. Doba je vykreslená náramne , putiky , pavlače , Praha , krása ....Je mi jedno kto to natočil , vedel to skvele... ()

Shakaar

taková detektivka...to je něco. Dnes už takový seriál asi nenajdeme, ale dokazuje to že případ lze vyřešit i bez baterečky, rezpektive určení DNA. Tenhle seriál prostě mám rád a ani nevadí že je to ani ne z roku 1970, rád se na něj dívám. Role vrchního rady Vacátka se Marvan zhostil velice povedeňe a i další jako je Filipovský i Vinklář, kterého zase moc nemusím se své role vyšetřovatelů zhostili taky dobře. Takže kdo má už dost přiblblé Kobry 11 ( která ačkoliv je to dálniční policie, tak zachraňují pomalu celé Německo :) ) nebo podobných hovadin ( pro mě ) přepněte na Hříšné lidi a garantuji vám, že se nebudete nudit. ()

FireTight

Zajímavosti: Jaroslav Marvan byl během natáčení tak zabrán do své postavy, že na svojí ženu a známé volal stejně podrážděně, jako Vacátko na podřízené. *** Natáčení seriálu bylo původně zrušeno, protože finanční náklady přesáhly možnosti televize. Teprve až po dvou měsících se rozhodlo natočit alespoň dva příběhy. *** Díl Lady Mekbeth z Vinohrad obdržel televizní cenu a definitivně rozhodl o natáčení dalších dílů. *** Autorem povídkových předloh je Jiří Marek. *** Syn skutečného rady Vacátka (jmenoval se Josef Vaňásek) pravidelně chodil na natáčení a pozoroval práci filmařů. Vacátko mu prý připomínal otce gestikulací a intonací. *** Reálná mordparta rady Vaňáska sídlila na Bartolomějské ulici na Starém Městě. *** Během promítání seriálu přišlo do ČST několik dopisů, které nařklo radu Vaňáska z vystupování proti židům za okupace. To ale není možné, protože zemřel v roce 1938. ()