Príčinou konfliktu, ktorý prerástol do legendárnej trójskej vojny, bola žena. Paris (Orlando Bloom), syn trójskeho kráľa Priama, mal rozhodnúť, ktorá z troch bohyní (Athéna, Afrodita, Héra) je najkrajšia. Afrodita mu v silnej túžbe po víťazstve prisľúbila najlákavejšiu odmenu - najkrajšiu pozemskú ženu. Paris jej úplatku podľahol a zvolil ju. Na oplátku potom Afrodita v roku 1193 pred n.l. pomohla Parisovi s únosom krásnej Heleny, ktorá bola manželkou Menelausa - kráľa Sparty. Navyše Paris okrem Heleny ukradol Menelausovi aj plnú kráľovskú pokladnicu. Tieto podlé činy sa stali dôvodom desať rokov trvajúcej vojny medzi obyvateľmi Tróje a gréckymi vojskami. Na obidvoch znepriatelených stranách stáli vodcovia a bojovníci, ktorých mená sú opradené slávou i v dnešných časoch. Do čela trójskej armády sa postavil Parisov brat Hector (Eric Bana - Hulk) a Grékov do vojny viedol Achilles (Brad Pitt) s výdatnou pomocou slávneho Odyssea (Sean Bean - Boromir z Pána prsteňov). Práve on navrhol postaviť trójskeho koňa, s pomocou ktorého sa gréci ľsťou dostali do mesta Tróje a otvorili brány svojím vojskám

Legendárny príbeh o príčine, priebehu a výsledku trójskej vojny ako prvý zaznamenal grécky spisovateľ Homér v epose Ilias a čiastočne aj v druhom s názvom Oddysea. Na filmové plátno sa ho rozhodol previesť Wolfgang Petersen (Nekonečný príbeh), režisér nemeckého pôvodu. Okrem hviezdneho hereckého obsadenia nás čakajú vďaka vysokému rozpočtu (135 miliónov dolárov) aj obrovské epické súboje, v ktorých sa naraz objaví až 1.000 lodí a 75.000 bojovníkov. (oficiálny text distribútora)

P.J.2

Teprve po prodloužené verzi zvedám na 5, nemám rád když u takových historických spektátů ořezáte příběh a bitvy na minimum, kazí to celkový dojem který jsem si u Troji napravil. ()

BeranSon

Velkolepě uspěchaný film, který mě nedokázal plně strhnout, tak jak měl. První půlka diváka slušně rozehřeje, nejde ani tolik o bitvy, ale jde spíše o charakteristiku jednotlivých postav. Druhá část příběhu není slabší, jen se vše odráží od bodu A do bodu B. Bod A je bitva a bod B taktéž, vlastně na nic jiného tvůrci nedokázali přijít, což je tedy škoda. Brad Pitt neuhrál své maximum, to musím říci i jako jeho opravdu velký fanda, ovšem na jeho obhajobu musím podotknout že v bojových sekvencích ladí parádně. Má švih a ještě ke všemu je neskutečně fotogenický, což mu umožní své mezery plně vyplnit svým vzhledem, ale přeci jen to není asi správně. Všechno mě nudilo, nějaké klišé se taky našlo, natahování bylo až příliš zdlouhavé a nebýt parádně vybroušené bitvy mezi Achileem a Hectorem, tak bych asi usnul. - 4/10 - ()

skeptic

Pomerne rutinná réžia, scenár kolíše niekde okolo priemeru. Niektoré možno zbytočné scény aj keď slúžia na profiláciu postáv (hlavne Achilla), no veľmi mi nezapadajú do celku, skôr už prechádzajú do samoúčelnosti. Väčšina hercov hrá svoj slušný štandard, Bloom je dosť nepresvedčivý. Plusom sú bojové scény, ktoré sú nie veľmi prehľadné, ale efektné (niektoré dosť prestrelené). Film dokáže (niekoho) strhnúť respektíve oklamať svojou pompéznosťou a to nie je na škodu, ak si ho chcete aspoň trochu užiť. 65% ()

Jano...

Zaujímavé. Perfektne zahrané, zrežírované aj napísané. Len sa mi miestami zdalo, že tá predloha je tomu skôr na škodu ako na úžitok. ()

GOREGASM

Většině filmům režisérské sestřihy nepomůžou, Tróje spíše ublížil. Je díky tomu už opravdu roztahaná a na efekt krvavá a vůbec ji to nesluší. Kinoverze byla decentnější a téhle sandálovce mnohem více seděla. Troy má výborné herce, kde ruluje Eric Bana, skvělou choreografii soubojů i masových scén, úžasné kulisy a výpravu. Místy jde o skutečně epickou podívanou, které ubírá body její občasná přeplácanost a dvojnásob u director´s cutu roztahanost. V součtu ale rozhodně kvalitní filmařina před i za kamerou. 80% (kinoverze) 60% (DC) ()

Rathalos

Wolfganga Petersena povazujem za vyborneho rezisera,jeho filmy mi jednoducho sedia a Troja nie je vynimkou,opat velmi dobre zvladnute,tato historicka drama si zasluzi dobre hodnotenie...:-) ()

BOURQUE

Je to veľkolepé, možno by sa dalo povedať, že grandiózne (ale len opatrne s týmito výrazmi). Film, ktorý na sebe nesú „bojovníci“, na čele (nielen) s B. Pittom. Za zmienku určite stojí veľký súboj Achillesa s Hectorom. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

helloween93

Popkornový historický spektátl bez větších emocí, který se i přes dlouhou stopáž dá vidět opakovaně bez toho, aniž by se divák nudil. Petersen nikdy nebyl žádný mistr, i proto tu masivní bitvy jsou nasnímány vcelku chaoticky. Pittův Achilleus a obsazení obecně je ale asi největším kladem tohoto filmu. 3* ()

Lyžař

Velky film. Dalsi velky film, ktery dlouho unikal me pozornosti. Nebo spis jsem utikal ja pred pozornosti tohohle filmu. Velkofilm, kupa lidi, hercu, kupa efektu, zdroju, hodne dobrej Brad Pitt! Pribeh o zene, pribeh o zrade, lasce, vrazde, smrtech, porad dokola. Tam a zpet. Musim ale rict, ze me to bavilo. ()

kocourMour

Dovedl bych si představit spoustu lepších věcí, které by se daly pořídit za těch 200 miliónů dolarů co stála tahle patetická a zdlouhavá sračka, plná hloupých frází, naolejovaného Pitta a tragika Blooma....a ty digitální bitvy už mě taky neberou. ()

Besyn

Ať si kdo chce co chce říká,mně se Trója velmi,velmi líbila.Má sice své slabiny (příliš velké odklony od předlohy,absence výraznějšího hudebního motivu,příliš rychlé zahájení a ukončení trojské války,pár nelogičnosti v ději),ale to na druhou stranu plně vynahrazuje skvělá,takřka monstrózní výprava,bezchybné digitální triky,které se vůbec jako digitální netváří a hlavně obsazení a herecké výkony prakticky všech zúčastněných (včetně Blooma-líbilo se mi jak dostal pořádně na budku).Tolik proklínaná absence bohů a jejich zásahů do děje mi zde vůbec nevadila,spíše naopak-líbilo se mi,že se zde o nich jen mluví a celý film je pojat jako ryze histrický bez jakýchkoliv fantastických a nadpřirozených prvků.Nechce se mi dál rozepisovat a vypisovat klady-zápory,takže to shrnu :Miluju historické výpravné velkofilmy,odklony od původní předlohy mi,pokud film dobře funguje jako film,nevadí a proto jsem si Tróju náležitě užil.A nejlepší scéna filmu je samozřejmě souboj Achilles-Hector - u té jsem zcela zapoměl dýchat. ()

levente

Po té, co jsem si přečetl zdejší i jiné recenze k Troji, říkal jsem si, zda vůbec má cenu na ten film do kina chodit. Jenže mi to nedalo, Ilaidu jsem prokousával s nadšením už jako malý, a tak jsem se stejně těšil. Nakonec jsem byl, jak plyne z hodnocení, příjemně překvapený. Příběh je jasný, vždycky jde jen o to, jak je daná pasáž přenesena na plátno. Dost jsme toho viděli v Traileru, ale stejně tu "zbylo" dost popravdě originálních míst. Bitva sem, bitva tam, všude kam se podívám. Neustále srovnávání s LOTRem je na asi na místě. Nicméně v Troji je doveden k dokonalosti realismus bitvy. Když se dvě vojska na pláni střetnou a přední řady jsou válcovány z obou stran, přičemž se vlhký středomořský vzduch pomalu začíná barvit do ruda, těžko se i v klimatizovaných kinech dýchá. Souboj Pitta a Bany, to je skvost. Peter O´Toole je skvělý, přesný. Zklamáním je opravdu Bloom, jenž mi do role Parise nesedl. Diane Kruger je s těmi 10 kg "navíc" kus ženský a ikdyž asi nesplňuje naše představy o "božské" Heleně, přesto je na ní něco zvláštního, zajímavého, takže také v pořádku. Film střídá rychlé pasáže s pomalými rychle tu volněji. Závěr mi přišel dost odbitý, ačkoliv třeba vysvětlení, jak to bylo s patou Achilla a smrtí je docela originální a úsměvné. Hudba. Hudba byla lehce podprůměrné, Hans ani Gladiátor to zkrátka není. Ale šlo to. Já bych přeze všechno Troju do letňáku doporučil. Nevidím důvod proč ne. ()

Asriel

Na Troy som sa velmi tesil. Ale ako to uz byva len niektore filmy slpnia ocakavanie. Troy ich nesplnila. Brad Pitt je nezabudnutelny, Eric Bana mu zdatne sekunduje, Peter o'Toole standardne skvely a Sean Bean takisto. Aj ostatny herci su vyborny az na Kruger a to drevo Blooma. V Premiere napisali, ze "ustredny milenecky par herecky pokulhava". Ja by som skor povedal ze je chromy na obe nohy. Efekty su primerane rozpoctu, a ocari choreografia subojov. To je ale asi tak vsetko. Hudba je nevyrazna, takmer nepocutelna. A v celom filme chyba nejaky scenaristicky silnejsi moment, ktory by vyvolaval nejake emocie. Takto ostava Troy len obycajnym popcornovy blockbusterom. ()

Narayan

Vcelku zklamani, hlavne co se tyce pribehove stranky, aneb Homer se obraci v hrobe. (ne-li primo rotuje) Pribehove zmeny jsou opravdu brutalni (preziti Parise me nastvalo + dalsi veci) a film postrada celkovou atmosferu trojskych valek. Jediny silnejsi moment filmu je souboj hekajiciho Hektora se smrticim Achillem a to co mu predchazi. Jinak je to ale bida. Bitevni sceny, ve srovnani s takovym Panem Prstenu, ale i treba s Poslednim Samurajem blednou a jsou pomerne kratke. A slibovana brutalita boju se taky kamsi vytratila. Celkove me Troja docela zklamala, ale presto je to snimek s kvalitnimi hereckymi vykony, na ktery se rozhodne da divat. ()

Yomega

Je mě jedno, že se film nedržel přesně předlohy. Je mě jedno, že je to pouze kalkul na prachy (co dnes není?), pro mě je podstatné jediné, abych se u filmu BAVIL! A to mě Troja nabídla měrou vrchovatou. Herci byli až na pár vyjímek dobří, ale to co předvedl Eric Bana jako Hector nemělo chybu. Dá se říci, že táhl celý film a zastínil i velmi dobrého Pitta. Stejně jako jsem byl z Alexandra velikého nebo Krále Artuše znechucen, tak jsem z Troji nadšen. Po Gladiatorovi je to nejlepší novodobý historický velkofilm. A mimochodem závěrečná scéna vpadnutí řeků do troje, kterou doprovází pouze ženský vokál, je mimořádně silná......tak jsem se po několika letech vrátil ke klasice a bohužel musím Troju vyřadit z elitní skupiny pětihvězdičkových filmů. Najednou vidím některé špatné herce, například přehrávající Sean Bean, nudné pasáže i občas slabé dialogy (jednalo se o Director's cut: 201 min). Pořád jsem se ale bavil skvěle a bojové scény, stejně jako souboj Hector vs. Achilles nedají vydechnout (18.6.14). ()

svobodas

No tohle je moc, žádnej příběh, jenom hodinu a půj dlouhá bitva, během které byly na obloze spatřeny 2 letadla, a jedna prdel Brada Pitta. FUJ ()

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

Zemřel režisér Wolfgang Petersen

16.08.2022

Ve věku 81 let zemřel slavný německý filmař Wolfgang Petersen. Režisér se proslavil v roce 1981 snímkem Ponorka, který obdržel šest nominací na Oscara. Tento úspěch vedl o tři roky později k dětské… (viac)

Hladová Odyssea

Hladová Odyssea

10.04.2015

Když se v roce 2004 objevila Troja a vydělala skoro půl miliardy dolarů, málokdo pochyboval o tom, že se dočkáme pokračování. Odysseus s tváří Seana Beana (Pán prstenů: Společenstvo prstenu) by… (viac)

Warneři udali Odyssea

Warneři udali Odyssea

02.07.2014

26. února 2016 nás čeká nová verze Ben Hura, kterou bude režírovat Timur Bekmambetov (Wanted, Abraham Lincoln: Lovec upírů). Půjde již o několikátou adaptaci románu z roku 1880 (ta nejslavnější… (viac)

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

Zemřel „modrooký ďábel“ Peter O'Toole

16.12.2013

Odešla jedna z velkých hereckých osobností. Legendární britský herec byl v pátek hospitalizován v londýnské nemocnici Wellington, kde v noci ze soboty na neděli vydechl naposledy. Dožil se 81 let,… (viac)