Adaptácia bestselleru Williama Styrona o hrôzach koncentračného tábora. Príbeh poľskej katolíčky Sofie, ktorú počas 2. svetovej vojny nacistickí vojaci prichytili s kontrabandom šunky. Sofia je za svoj priestupok poslaná do koncentračného tábora a tu prichádza o obe deti. Hoci vojnu prežije a odsťahuje sa do New Yorku, je navždy poznačená. Novú chuť do života nachádza až vďaka Nathanovi, americkému židovi, ktorý je posadnutý všetkým, čo sa týka holocaustu. Spolu sa nasťahujú do obytného domu, kde sa zoznámia s dospievajúcim Stingom. Stingo sníva o tom, že raz sa stane spisovateľom a príbeh Sofie a Nathana mu učaruje. Meryl Streepová získala za stvárnenie hlavnej hrdinky Sofie Oscara. (oficiálny text distribútora)

Marek1991

Silný film o voľbe smrti, silný film s trojicou, ktorá sa snaží byť šťastná, no minulosť ju ubila a prítomnosť je pre ňu len utrpenie. Ťažký a smutný film, dosť pretiahnutý, no nie zlý. Meno Sofia, Meryl Streep, holokaust a samovražda vo mne vyvolávajú smútok a nepochopenie a preto mi bolo jasné, že tento film si neobľúbim a ono to tak aj dopadlo, proste nie každý príbeh je dobrý. ()

corpsy

Snímok opierajúci sa hlavne o vynikajúce herecké výkony. Príbeh je zaujímavý, len škoda niekoľkých nudných momentov. Skvelé sú hlavne Sophiine rozprávania z minulosti v podobe flashbackov, ktoré sú za max a ponúkajú nekonečnú studňu emócií. Zvyšok snímku však ostáva len rozverným pohľadom do života jedného vzťahového trojuholníka, ktorý (ne)fungoval ani z jedného a ani z druhého pohľadu. ()

sidzej

Skvelý film s úžasným hereckým výkonom Meryl Streep. Jasný dôkaz toho, že aj 2a pol hodinový film založený výhradne na dialógoch nemusí byť nutne nudný, práve naopak. Určite záživnejšie než filmy Sofie Coppoly. Zaslúžených 5* ()

Philippa

Asi tato adaptace může být špatná a bez nápadu , ale nevím zda bych vůbec byla schopná zkousnout ji jinak. Už takto jsem si vše se Sophií pěkně protrpěla. Je mi špatně jen při pomyšlení , že by mi někdo položil stejnou otázku , natož abych musela volit ..... Tak já tleskám Alanu J. Pakulovi , že našel tu správnou míru , kde i slabší povahy mého typu dokážou tak silný příběh ustát a dodívat se až do konce. ()

NinonL

V roce 1947 přijíždí do New Yorku, „Sodomy Severu“, mladý začínající spisovatel Stingo. Hledá inspiraci, protože, jak říká, dosud nepoznal lásku a netuší, co znamená smrt. Ubytuje se v „růžovém paláci“ paní Yetty a brzy poznává i svoje nové sousedy, Polku Sophii a jejího přítele Nathana. Jejich hlučné projevy lásky i nenávisti musí poměrně často poslouchat přes tenké zdi. Sophie je veselá, trochu lehkovážná a introvertní a nemluví dosud dobře anglicky. Nathan je arogantní sebevědomý mladík, který pracuje jako biolog. Před časem zachránil Sophii život a vyléčil jí z následků jejího pobytu v koncentračním táboře. Sophie ho za to miluje láskou, velmi podobnou vděku. Toleruje mu agresivní projevy jeho povahy a stále mu dovoluje vracet se k ní. Brzy se z nich stanou dobří přátelé. Sophie často vzpomíná na svoje krásné dětství, zvláště na svého otce, profesora práv na univerzitě a oddaného bojovníka proti antisemitismu a nacismu. Zemřel v koncentračním táboře, stejně jako Sophiin manžel. Její matka zemřela na tuberkulózu, protože se Sophii nepodařilo sehnat dostatek potravin, aby ji mohla nakrmit. Při pašování masa byla Sophie přistižena a odvezena do koncentračního tábora v Osvětimi. Jen ona přežila a, jak tvrdí, musí za to do konce života platit pocity viny. Se Stingem se Sophie postupně stále sbližuje a mají více příležitostí k rozhovorům mezi čtyřma očima. Při vyprávění Sophie rozhovory často ukončí prohlášením, že „je toho tolik, co ti nemůžu říct, protože bys to nechápal“. Po náhlé hádce se Nathan se Sophií rychle odstěhují z domu paní Yetty neznámo kam. Stingo po nich pátrá a při té příležitosti se dozví pravdu o Sophiině otci i další věci, které zcela odporují jejím tvrzením. Když se se Sophií znovu setká a odhalí její lži, Sophie rezignuje. Rozhodne se říci mu celou pravdu o svém životě. A možná i celé svoje strašné tajemství, ukryté v nehlubším nitru. Celé svoje prokletí, před kterým není úniku… Jen málokterý film Vás tolik pohltí a zaměstná Vaši mysl na tak dlouhou dobu poté, co zmizí i poslední titulky. ()

baribal

Předem říkám, že knihu jsem nečetl. Od filmu jsem čekal trochu neco jineho, vetsi drama v koncetracnim tabore.. reseni momentalniho vztahu s Masonem bylo ke konci uz nudne. Vsichni vime k jake volbe film smeruje a je to opravdovy vrchol filmu, film patri mezi to nejlepsi co meryl streep natocila, takze urcite povinnost videt. ()

Pan Filuta

7/10 Bohužel též musím souhlasit s názorem většiny, že film a kniha je jako nebe a dudy. Zde platí dvojnásob, že některé knihy se prostě na plátno převést nedají. ()

MartinezZ

Jedna * za příběh a ta druhá hvězdička navíc je jen za Meryl, protože jinak to mělo asi tak o hodinu a něco víc, než by bylo zdrávo a koukatelno. Znovu a lépe. Vlastně raději ne. ()

ivishka

O knižní předloze jsem toho slyšela hodně špatného ale tenhle film zbožňuji ne proto, že bych byla nějáký zvrhlý "milovník" snímků s válečnou tématikou nebo že bych měla ráda Meryl Streep...ale pro jeho otevřenost a naprosto jiný náhled na druhou světovou...Hlavně oceňuji úhel pohledu matky, která si musela vybrat mezi dcerou a synem a nedokážu si sama představit jaký pocit asi tak mohla mít.Nepochopím nikdy lidi co si dovolují tvrdit, že holocaust nikdy nebyl a že je to jen výmysl chorých lidí-ano skutečně existují takoví ignoranti.Za mě je to plný počet bodů, protože tenhle snímek je spolu se Schindlerovým seznamem jeden z mála co stojí za shlédnutí(z válečného prostředí)a je skvěle zpracován. ()

Sandiego

Knihu jsem ještě nečetl, ale po tomto snímku se na ni určitě vrhnu. Meryl Streepová mě úplně odrovnala, celou dobu jsem z ní nemohl spustit oči a také mě přišlo neuvěřitelné, kolik tváří dokáže její role mít a ona je všechny stoprocentně zvládla. A navíc ty scény z koncentráku, hlavně ta hlavní, ve které jde o onu volbu, takovou sílu jsem dlouho nespatřil. Všichni říkají, že je kniha mnohem lepší než film, takže se už nemohu dočkat, jelikož tento film byl prostě dokonalý. ()

Orlau32

Příběhů z doby 2.svět.války je jistě hodně, je zásluhou potom režiséra, ale hlavně dobrého herce, jak se s danou úlohou vyrovná. V tomto případě zcela zaslouženě získala Oscara za hlavní roli MERYL STREEP, protože scéna na nádraží v Osvětimi, kdy jí odebírají děti a důstojník Wehrmachtu jí dá na vybranou, že jedno dítě si může ponechat, ať zvolí, které půjde do plynu, je srdcervoucí.....!!!! a zahrané vynikající !!!!! Některé pasáže ovšem byly nudné a zdlouhavé, ale hlavně, kdyby se vystřihly, film by nic netratil, protože se zde nic podstatného neřešilo. Pro tuto rozvláčnost dávám 4*. Samozřejmě, dívejte se ! ()

Makky

Čakal som naozaj silný príbeh a veľa dojímavých scén. Moje očakávania sa naplnili a film bol okorenený úžasnými výkonmi hercov. Klineov šialene pekný úsmev, MacNicolov milý a inteligentný pohľad na vec a krásna Meryl pozdvihli film o kategóriu vyššie. Najmä Meryl, priznajme si, že je to fenomenálny výkon (najmä jej prízvuk bol neuveriteľný), čiže ten Oscar je na mieste. Je jasné, že "spomienkové" scény sú zaujímavejšie ako tie "povojnové", ale nuda v mojom prípade išla bokom. Bol som zároveň sám zo seba prekvapený, pretože počas filmu ma jednotlivé scény príliš nebrali (s výnimkou voľby). No prišlo to až cez záverečné titulky, keď to všetko na mňa spadlo a uvedomil som si, čo som práve videl... ()

Alementina

Dlouho jsem slýchavala, jak je to drsný... takže jsem byla připravená, ale možná právě proto mě to asi tak nedostalo. Někdy je lepší o filmu moc nevědět a tenhle byl dějově pro mě hodně provařený ještě před shlednutím. A taková Million Dollar Baby je pro mě emočně daleko větší cloumák. ()

rt12

Výborně zahraná hlavní role, ostatně u Meryl nic jiného nepředpokládám. Děj filmu lehce drhne a chvílemi působí lacině. Kdo četl román se mnou nejspíš bude souhlasit, že film dobrý, ale William Styron bravurní. ()

Bones!

Poměrně dlouho jsem váhal, jak ohodnotit tento film. Téma bylo zajímavé, výkon Meryl kvalitní, přesto se mě to ale výrazněji nedotknulo. A to je zřejmě hlavní kámen úrazu, když k tomu navíc připočtu podle mého názoru nešťastné obsazení Kevina Klinea a především Petera MacNicola, navíc otřesný dabing (což sice není chyba filmu, nicméně výsledný dojem to kazí) nemůžu jinak, než že půjdu s hodnocením dolů. ()

dawe04

Lidské a po emočních stránkách nenásilné, přesto tak dojemné drama. Nejen Meryl, ale i ostatní herci jsou přesvědčiví a některé silné scény z pekla druhé světové se do paměti zaryjou navždy. ()

Čertova švígrmutr

Čertova švígrmutr

30.06.2006

Někteří charakterní herci hrávají v inteligentních hlubších filmech, když jim jde o umění a touhu něco po sobě zanechat. Z toho se ale objeví v tak prvoplánovém hloupoučkém čemsi, že se člověk… (viac)