Buffy, premožiteľka upírov

• Česko Buffy, přemožitelka upírů (viac)
USA, (1997–2003), 105 h 50 min (Minutáž: 42–83 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Sarah Michelle Gellar, Nicholas Brendon, Alyson Hannigan, Anthony Head, David Boreanaz, Seth Green, Emma Caulfield Ford, Marc Blucas, Charisma Carpenter (viac)

V každém pokolení je jedna vyvolená. Vyvolená, aby bojovala proti upírům, démonům a jiným zlým silám. A aby s nimi navždy skoncovala... je to přemožitelka.  Buffy je na první pohled obyčejná holka, která se od svých spolužáků liší tím, že je vyvolená pro boj s upíry. K tomu aby přeprala a zlikvidovala všechny démony potřebuje pomoc školního knihovníka Gilese, napraveného upíra Angela, nejlepší kamarádky Willow a kamaráda Alexe. (oficiálny text distribútora)

wosho

Škoda, že Buffy není pořádný pornohoror s krvyvými gore efekty, To by mohla být švanda. Ale takto je to prachbídná kečupová teen blbost s občasnýn dobrýn námětem, či nápadem a sexy S. M. Gellar. ()

Paity

Jako ještě stále náctiletý jsem se na to občas koukal, ale jen kvůli Sarah Michelle Gellar. Dnes už s odstupem musím říct, že ani ona za to nestála. Je to jen splácanina s upíry v hlavní roli. ()

danielosbourne

K tomuhle seriálu se mi velice těžce píše komentář, protože bych ho nerad pokazil. Jde totiž o seriál, který je pro mě důležitý a dá se říct, že v podstatě odstartoval moje seriálové šílenství. Tedy pokud nebudu počítat ranní animáky co dávaly o víkendech. Moje první setkání s Buffy the vampire slayer bylo asi ve 3 třídě, kdy jí dávali ještě na nově. Musel sem vidět každý díl a v té době to pro mě bylo něco neuvěřitelného mezi pořady, které v té době běželi. Byla to růže mezi trním, ke které jsem si vytvořil zvláštní závislost. V té době jí však dávali jen do třetí řady a já si myslel, že tím to končí. O dalších sériích jsem se dozvěděl až v 9 třídě, kdy jsem se bavili s kamarádkou o seriálech a navázali na tento seriál. V tu dobu jsem měl doma čerstvě zavedený internet a začal seriál sledovat dál od 4 série. Právě v tu chvíli seriál dostává až ty správné grády. 1. série: Je spíše o tom vyrovnat se s novým městem, novými lidmi a novým zlem. Největším problémem je zde však vyrovnat se pořádně s tím, že Buffy je přemožitelka. Ale jak se ukázalo, je to vyrovnávání na 7 sérií a já se tomu nedivím. 2. série: Seriál jde kvalitou nahoru. Jde zde více o vztahy a překvapivé zvraty ve skupině. Kdo zná určitě ví. Finále této řady mě dojalo a na druhou stranu i potěšilo....možná je dobré zde říct, že nemám rád Angela. Spike a Drusilla ruleez :) 3. série: Na scénu přichází Faith, což je jedna z nejlepších postav seriálu. Ukáže se tu další způsob, jak by se přemožitelka mohla chovat. Nic moc záporák, přes to jde o jednu z nejlepších serií. 4. série: přechod na vysokou, nástup Rileyho (který není snad nikým moc oblíbený) a jeho týmu. Serie to není špatná, ale má ty nejslabší díly, kteé v celém seriálu kdy byly. 5. série: Podle mě se zde objeví ten nejsilnější záporák, s kterým se musí Buffy utkat. Jde o serii, kde je asi nejvíce vidět Buffyino dospívání. Asi všichni kdo viděli vědí proč. Aby toho nebylo málo, tvůrci vytvoří postavu Dawn, která mi celou sérii lezla šíleně na nervy. 6. série: Tuhle sérii bych označil jako nejzábavnější. Všichni hýří vtipem, vtipné epizody, ale na druhou stranu i několik velice emotivních scén, které převrátí celý seriál. Poslední 3 díly ??? WOW. 7 série: Poslední série je už vážně dospělá. Příchod mnoha nových postav a některých již skoro zapomenutých. Téhle sérii jsem dlouho nemohl přijít na chuť, ale když jsem celý seriál projel asi 3x dokola, začal jsem si říkat, že jde možná o jednu z nejlepších sérií. Jak už jsem říkal, tenhle seriál pro mě hodně znamená a odvíjí se od něj i spoustu mích oblíbených herců. Joss Whedon vytvořil skvěle promyšleny, emotivní, vtipný a dnes již legendární seriál, který mě hodně ovlivnil. ()

farfalla

Teenagerský upírsko-psychologický seriál. Buffy na střední škole a pak na univerzitě. Některé zápletky jsou zajímavé, ale zpracování se opakuje. ()

LittleMonste

Nadčasová, originální, svá... to je Buffy, taková byla a taková navždy bude. Svého času jeden z nejsledovanějších a nejoblíbenějších seriálů. Divák si snadno dokáže zamilovat jak hlavní, tak vedlejší postavy. Slovy ani nedokážu popsat jak moc mi Buffy změnila život. (100%) ()

Mauric

Kdyby nebylo mé sestry,asi bych se na to nedíval.Kdyby nebylo mé sestry dávám 4*,protože i mě se to líbilo.Ale jelikož jsem s ní neviděl pokročilou fázi tohoto seriálu a hlavně protože je mé sestry,tak dávám s klidným srdcem 5*,protože ona tohle žrala a já se s ní na to díval.Rád =o) ()

Tristaver

O kvalitách tohoto seriálu jsem ochoten polemizovat. Ano, není to zrovna kvalita sama, ale na to, že je to seriál určený pro odpoledne, je to fajn horor. A pokud vás hororové scény nezajímají (a jste nadržený/á puberťák/čka), máte tam extrémní jiskření mezi Buffy a Angelem. ()

jasiska

Ja som za každú haluz, čiže mám slabé miesto aj pre Buffy. Samozrejme krásny Angel tiež neškodí a Spike má proste parádny zmysel pre humor:-) A od druhej série to už nie ani také hrozne trápne. A keď som si myslela, že už som videla naozaj všetko (nejaká tá smrť blízkych, zmŕtvychvstanie, koniec sveta, vládna armádna zložka, dušuberúci sex, lesbičky...:-) tak príde muzikálový diel - best idea ever!!! Ale vážne. S koncom high school a odchodom Angela mi seriál na čele so samotnou Buffy začal čím ďalej tým viac liezť na nervy. Tie prvé tri série síce boli také dosť naivné a filmársky menej vymakané, ale mali svoje kúzlo, pre ktoré si ho obľúbili tisíce divákov a Buffy sa stala pojmom. Potom to síce bola cool akcia s lepšími trikmi, parádni záporaci, dosť hlboké psychologické štúdie jednotlivých postáv a ďalších x aj keď originálnych preda len halúz, avšak obzvlášť posledná séria bola neskutočne depresívna (uznávam, že asi zámerne) a keď Sunnydale vyletel do vzduchu, nebolo mi za seriálom ľúto, skôr som si pomyslela, že no konečne. ()

peetriss

Tento seriál je vykrádačkou všeho možného, co z filmového světa známe... Vše je oděno do klasického teenagerského kabátu s prvky hororu, jindy zase s prvky horor parodujících. Buffy v sobě bezesporu obsahuje nemálo zajímavých momentů, někdy i poměrně dobře natočených, jenže co z toho, když jsou tyto momenty záhy zasypány sprškou hloupých scén, které tento seriál stahují až do vod podprůměru. Buffy není absolutní průšvih, pokud nemáte doma do čeho píchnout a televize nic zajímavého nedávají, dá se i tento seriál použít k zabití nudy a nijak vás to nepoškodí. Ale hltat Buffy díl po díle, to opravdu ne! ()

J*A*M*A*L

Buffy není špatný seriál, má to docela solidní příběh, a taky obsazení, ale je to průměrný seriál. Především často jsou v epizodách zbytečné a nudné scénky, které mohou trvat až do konce epizody, ale za to závěrečné akční scény stojí za to vidět a některé epizody dostali solidní vizitku alespoň na závěr. Jinak to určitě nebyl nijak zvláštní seriál. Čistý průměr. ()

Bingos

Ke vstřebání prvních dvou sérii je zapotřebí tu více tu méně (postupem času však čím dál tím méně) nadhledu a nadsázky. Ale zhruba od půlky seriálu začíná čistá scénáristická dokonalost! Tak komplexní, originální, dojemná a upřímná sága, která je přes celou svou fantastičnost konečně jenom víceméně tragickým líčením dospívání, by svou neotřelostí měla být prototypem seriálu. A hlavně, pokud chcete dát seriálu šanci, sežeňte si prosím verzi nezkurvneou českým dabingem. ()

willis

Solidní teenegerský popcorn s dobrými dialogy, ale že je tohle kult, o tom mě nepřesvědší ani Jirka Pavlovský. (9.1.2006) ()

Risolutore

Je to jako kdyby Bůh sestoupil za kameru........ a Joss Whedon ho zabil a vydělal z jeho kůže filmovej pás. "Have you seen the new girl? I mean, what kind of name is ´Buffy´?" "Hey, Aphrodisia." "Hey." ()

EbiGuetta

No nevím. Po několika prvních dílech mi to připadalo skvělé. Zvlášť zápletka Buffy-Angel, ale potom už mi to začalo připadat hodně jednotvárné. Jakoby se režiséři snažili držet "klasických seriálových pravidel". Vyvolená dívka, která chce žít normální život, jenže nemůže. Stará se hlavně o sebe a hrozby bere na lehkou váhu. Zamiluje se do upíra, bude se ho snažit zabít a nakonec to skončí otázkou: "Proč jsi to udělal?" Nikdo nikoho nezabije, všichni se v klidu rozejdou a to je jediné co na tomhle seriálu bylo zajímavé se pomalu vytrácí. Jediné co mě na tomhle pořád jakž takž baví, je knihovník. Po shlédnutí 6. série: OK, Angela nemám ráda. Lepší je Spike. ()

Movie Gourmet

Tenhle seriál je asi o hvězdičku lepší než jeho dvojče, seriál Angel (Anděl) (Angel, 1999). Řekl bych, že má lepší scénář, ale hlavně má Sarah Michelle Gellar (a Alyson Hannigan), což jako chlap musím ocenit. Ale i tak je to bída. Verdikt: 1* a 20 %. ()

Milky.

Tak skončil můj 2 a čtvrt měsíce dlouhý maraton všech sedmi sérií Buffy (shlédnout ještě Angela a animovanou verzi už neplánuju, to už by bylo moc) a nakonec tedy můžu opravdu říct, že je to nejpropracovanější, nejkomplexnější, nejlidštější a nejrealističtější seriál jaký jsem kdy viděl. Neklepejte si při slovu "nejrealističtější" na hlavu když vás napadnou upíři atd...na tom Buffy vůbec nestojí. Vlastně v tom seriálu o tyhle věci překvapivě vůbec nejde. Seriál celý stojí a padá na postavách, budování jejich životů, na jejich osudech, chybách, prohrách, triumfech a následcích. Ty postavy skutečně žijí, nejsou to jen nějaké plytké loutky, které znáte běžně z televize a pokud bych měl kopírovat ostatní komentáře tady tak se dá říct, že seriál je opravdu hlavně o dospívání. A jako takový jej nemůžu ohodnotit jinak než plným počtem. Když potkám člověka, taky jej hodnotím podle toho jaký je teď a ne podle toho jaký debil to byl v pubertě a dětství. Přesně tak se dívám i na Buffy, která se z podprůměrných (ale hodně slibných) prvních sérií vyvinula na asi nejdokonalejší psychologické dílo kdy napsané pro obrazovku. Vždycky si vzpomenu na Lost, které se ohánělo tím, že postavy psali přímo psychologové a jak skončilo. Tady nám stačí dokonalý Josh Whedon u kormidla se svým talentem a schopností vnést nadhled a lidskost do naprosto každé scény. Bez toho aby to scénu nějak shodilo. Jen je mi líto, že ne všichni vidí seriál jako celek a hodnotí jej pouze podle pár sračkoidních dílů v televizi nebo tuctových masek upírů. Holt ne každý má tu trpělivost. ()

AIMÉE

Teprve od 4.série to dostávalo švih a postava Spikea je to nejlepší co seriál mohlo potkat. Některé díly ulepené bláboly a některé mě překvapily, jak byly scénaristicky dobře napsány. Osvícený televizní zázrak to není, ale už z nostalgie nemůže jít níž než průměr. Go Spike go. ()

fredisek

Padaly mi mléčné zuby, nenáviděl jsem svou základku a v televizi běžela Buffy. Tahle blonďatá dáma má v mém albu vzpomínek svoje jasné místo, přestože bych na ni nejradši zapomněl. Když ji dnes občas chytím v televizi, tak se musím smát. Něco tak stupidního je kultem? Je, i pro mě. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Buffy čeká restart

Buffy čeká restart

22.07.2018

Kultovní seriál Buffy, přemožitelka upírů se dočká rebootu. Studio Fox ve spolupráci s tvůrcem původního seriálu Jossem Whedonem (Avengers 1, 2) v roli producenta hodlá seriál restartovat s černou… (viac)

Joss Whedon se vrací do televize

Joss Whedon se vrací do televize

15.07.2018

Režisér prvních dvou Avengers Joss Whedon se mezi geeky poprvé proslavil díky seriálu Buffy, přemožitelka upírů. Od té doby měla jeho kariéra jenom vzestupnou tendenci, jenže pak přišlo zklamání řady… (viac)

Spielbergova apokalypsa se blíží

Spielbergova apokalypsa se blíží

30.09.2012

Přesněji „robokalypsa“. Dlouhá léta připravované historické drama Lincoln je připravené na start v kinech (oficiální světová premiéra 16. listopadu) a Steven Spielberg se může zase pustit do něčeho… (viac)