Avanpost

(festivalový názov)
  • Rusko Avanpost (viac)

V blízké budoucnosti se cosi přihodilo. Spojení mez většinou měst na Zemi se přerušilo. Kosmonauti objevili na území východní Evropy malou kruhovitou oblast, která stále žije. Co armáda nalezne za hranicemi této oblasti šokuje všechny. V obchodech, v automobilech, na silnicích, v budovách nemocnic a nádraží, všude jsou stopy boje. Kdo nebo co likviduje všechno živé? A jak dlouho vydrží poslední základna lidstva? (Týden ruského filmu)

Martrix

Avanpost je neuvěřitelná haluz. Jakoby někdo spojil dva filmy dohromady, nebo Kulikovovi někdo začal kecat do scénáře. První půlhodina je pomatená a nudná, kříženec nezáživné army-videohry a lehce zajímavé mystery-apokalypsy. Od chvíle, kdy se objeví postava Id, která začne vysvětlovat co se děje a proč, už to vše začne dávat aspoň nějaký smysl. I když...smysl...nemálo lidí bude dost ztuha kousat, že se propere jedna trochu ...kontroverznější teorie o původu člověka. Mě to zase tak moc nevadí...podobné alternativní teorie mě baví a tato nebyla rozvinuta úplně blbě. Takže jsem z hlavy těch úvodních cca 30 min. vytěsnil a jakoby jsem začal odznova. Baranov ukázal, že rusové dokážou po technické stránce konkurovat i velkým americkým produkcím. Navíc mají velkou výhodu v neotřelých a neokoukaných lokacích. Takže ano, davové scény připomínaly World War Z, Moskva budoucnosti byla působivá a stejně tak veškeré technické fičurovinky vypadaly na úrovni. Milovníci army-akce a přehlídky bojové techniky si přišli na své po celý film ...tolik ratatascén jsem v jednom filmu dlouho neviděl. Věřím, že si časem Baranova všimne a vypůjčí třeba Netflix. Jen je velká škoda, že tvůrci zvolili ten vážný tón. Avanpost se bere strašně vážně, takže často působí studeně a hloupě. Pointa žádná, vztahy, nebo nějaký zajímavý přesah minimální. Jakoby Kulikov stavěl jen na tom, že bude pro diváka ta zmiňovaná teorie natolik wow, že to bude stačit. Tento film bych chtěl vidět v komornější produkci od nějakého zkušenějšího režiséra, který ví že realisticky neznamená to samé, jako ze života. Bez toho jsou postavy jen figurky a to co se jim děje, se diváka nedotkne. ()

Juto

Vizuálne je to skvelý film, veľmi atmosférický, skvelá scenéria , skvelé akčné scény. Viem, že to nie je príliš skvelý príbeh, ale celkovo je to dobrý akčný film. Som len sklamaný z konca filmu. 6/10 ()

NiWi

Tak rusáci už se vizuálně zdařile dotáhly na své západní kolegy. Jestli se totiž musí moderním ruským velkofilmům něco přiznat, tak že vypadají skvěle a dobře se na ně kouká. Kde však přichází šílený rozkol je scénář a postavy. Scénář je místy hrozně zkratkovitý, nedotáhnutý, chce vyprávět mnoho ale místo chybí. Tam, kde vynikají akční scény člověk občas tápe po tom, co se vlastně děje a jaký to má význam. Skvělý vizuál a zajímavý námět to hodně zachraňuje, a vypadá to, že se na ruskou filmovou produkci budu muset odteď více zaměřit. ()

okkac

Chvílemi jsem uvažoval o plném hodnocení, přeci jen military sci-fi je pomálu a tady je deisgn techniky, uniforem skvělý a triky na vysoké úrovni jako Hollywood., Ano, mimozemšťané s vagínou na obličeji trošku směšní, ale celková atmosféra mi sedla. Akčních scén je tu jen asi 2,5. Ta první je rychle utnutá a finální je neskutečný masakr, kdy se masakrují skoro stovky lidí. Prostě takový ten typ filmu, kdy od toho člověk moc nečeká, ale dost mu pak sedne. ()

alchac

Tak něco mezi Dnem vítězství, Velkou vlasteneckou válkou Z, Rajónem 9 a Prométheem. Na pikniku u Strugackých. Žel po nadějném začátku prudce klesly kvocientní nároky na diváka a celé to vyvrcholilo poněkud bezradně trapným koncem, kde gerojové i trochu nasrali popřením Božské premisy, nicméně za autorovo předchozí obohacení světového kulturního dědictví tentokrát zaokrouhlím nahoru. ()

noriaki

Military sci-fi moc není, takže jsem vděčný za každou alespoň trochu kvalitní. Avanpost se k nim určitě řadí, protože disponuje slušnou akcí, neurážejícími efekty a napínavým dějem. Moskva vypadá jako z Blade Runnera, přestřelky jako ze zombie filmů a SPECNAZ budoucnosti působí velice schopně. Škoda jen té ujeté mytologie. Chtělo se to víc držet při zemi a trochu prostříhat přehnanou stopáž, a možná bych si upravoval svou soukromou top 20 military sci-fi. Jak říkám, moc jich není. ()

JohnSmith

Rozhodoval jsem se mezi 3 a 4 *. Nutno uznat, že ruský film je již na úplně jiné úrovni. Sci-fi je to pěkná, zajímavá, spousta slušné akce, jen ten závěr trochu podivný. ()

bizz_mjc

Hodně ambiciózní ruský projekt, jemuž ale chybí ještě rozpočet, ačkoli v něm muselo zahučet rublů až běda, a někdo, kdo by tu třetí, upachtěnou hvězdu, co dávám, naleštil a nablýskal. Takhle je to spíš taková nedomrdlá střílečka, kde chyběl pořádný silnější moment. ()

xLIGHTx

V poslednej dobe sa to dáko hemží ruskými filmovými vecami na plátne (lepšie filmovými na plátne, ako vojenskými v reále :) ). Čo ale nie je sťažnosť. Páčilo sa mi to. Je to slušné, je tam dávka tajomna. Mimozemšťania boli ok. Herci, herečky, možno až na tú jednu, neboli veľmi veľkí krasavci/krasavice, skôr takí normálni, tým sa aspoň narúša kult krásy a tiež, človek má možno pocit, že ide o bežných ľudí (a môže sa teoreticky lepšie stotožniť s hrdinami). Bolo vysvetlené prečo sú, akí sú. Áno, je tam vplyv rôznych iných sci-fi kúskov, ale nemám pocit vykrádačky, Je to celkom fajn vidieť slovanské typy hercov, opäť. Miestami tam je akási naivita alebo divnosť, ale dá sa to prežiť. Súdruhovia sa zlepšujú, mám pocit. ()

iXtr3m3

Veľký ruský blockbuster. Zaradil by som ho na druhé miesto za Vtorzhenie čo sa týka epickosti resp. megalomanskosti, ale čo sa týka technickej stránky, tak to bola lahôdka. Supermoderná vojenská technika, pancierovanie, exkoskelete (niekto si ich ani nevšimne, lebo neplnia úlohu ako v Edge of Tomorrow, ale skutočnú ako dnes, takže pomáhajú niesť napr. ťažký guľomet jednou rukou), štvornohí roboti od Boston Dynamics, výbava vojakov ako z projektu Land Warrior (kto pozná, pozná, kto nie, jeho problém), fantastické prestrelky a krvavé, hromadne umierajúce masy ľudí, aj keď krátka, ale predsa jazda transportérom a ľahkým tankom cez davy, brutálne efektné scény (úvod navnadí na film ako sviňa) a čuduj sa svete aj znovu originálna myšlienka, rovnako ako pri Sputniku to malo inšpirácie inde, ale len okrajové a myšlienka bola ojedinená, ktorú som v takejto podobe buď ešte nevidel spracovanú, alebo ak aj hej, tak to muselo byť nevýrazné, keď mi vyfučala z hlavy. Potešil Konstantin Lavroněnko, s ktorým som videl viacero filmov, naposledy Koma a tiež Pjotr Fjodorov, s ktorým som videl deň pred Blackoutom Sputnik. Držím Rusom na poli filmov palce. Niekomu sa ich filmy nepáčia, ale ja oceňujem jednak to, že v niektorých veciach sa na Amíkov dotiahli, v niektorých nie, v niektorých ich aj prekonali (náznaky originality sa veľmi cenia, USA je kopírka za kopírkou) a pritom stále zostávajú svoji. Mal som možnosť pozerať film s anglickým dabingom, ale po prvých pár okamihoch som ho vymazal a pozrel radšej ruský originál, ten tam predsa len sedel viac. Jediný iný dabing, ktorý im sadne je slovenský alebo český. Takže super. SPOILER: Koniec trochu otvorený resp. určený pre dodatočnú myšlienku, čo je tiež vzácnosť, ale keďže som film nepretrpel ako niektorí a pochopil a vnímal aj detaily, tak ja som pre seba pochopil koniec tak, že si deti nechali jednak preto, že to boli deti a chceli sa vzoprieť tak tej myšlienke, ktorú o ľudstve mal Id a v podstate sa týkala účelu ľudstva a jednak preto, že sa ich pokúsia vychovať "ľudsky" a časom možno využijú ich schopnosti liečenia, ktoré spomínal Id. Aspoň ja by som to takto urobil. SPOILER END. Späť k filmu. Je možno trochu trailerový, ale pripomína okrajovo jednak Battle Los Angeles a jednak World War Z a pritom si zachováva svoju tvár. Vsádza na efekt a úderné scény, dávkuje ich však obozretnejšie a nepreháňa to s nimi. Určite aj kvôli rozpočtu, ale dodatočný efekt je, že to nie je presýtené nikdy nekončiacou akciou, to je niekedy aj na škodu. Rusi jednoducho v military ladených filmoch sú jednotka vo svete. ()

DaeGurth

Mi se to líbilo. A to hodně. (Zdá se, že navzdory většině.) Hlavně byla příjemná ta absence otravných amerických klaďasů. Zajímavé je, že zrovna tohle mi doporučil kamoš z Chicaga, protože jinak bych to uplně přešel. ()

JM87

Tak strašně málo chybělo a mohl to být fakt super film. Možná dokonce i kult. Bohužel tam bylo hodně nesmysl ve scénáři. Jinak film má prvky Blade Runnera, Stalkera (hra), postapo budoucnosti T1 a T2 a je v něm tolik prvků, že to občas dělá bordel a občas pohladí na duši. Minus je taky, že postavy nedostaly moc prostoru na představení se, ale ve finále je stejně jedna z těch lepších scifi věcí, co jsem viděl za posledních pár let. ()

BOURQUE

Apokalyptický sci-fi na ruský spôsob, ktoré čerpá z viacerých známejších filmov zo západu. Ambiciózny film s určite nemalým rozpočtom, ktorý vo výsledku je fiaskom. Chaotický príbeh, ploché herecké výkony postrácajúce skutočne dominantnú a charizmatickú postavu (ani ten mimozemšťan s holou hlavou a bez pusy nie je tak dominantný, aký by mal byť), slabučká réžia a v danej forme zbytočný viac ako dvojhodinový pasáž. Film ako tak zachraňujú celkom slušné PC efekty. Ale (už dávno) vieme dávno, len toto že pre úspech nestačí. Osobné hodnotenie: 55% (*) ()

Rathalos

Obrovske ruske prekvapenie v podobe tohto akcneho sci-fi thrilleru,v ktorom si to medzi sebou rozdaju ludia versus mimozemstania,vyborne masky,efekty,triky,atmosfera,herci ci pribeh,niektore sceny su perfektne,urcite by som ocakaval aj vyssie hodnotenie,predsa len si to tento film zasluzi,snaha bola a je zjavna,s konecnym vysledkom som nadmieru spokojny...:⁠-⁠) ()

Johny M.

Livingblbova kritika je většinou záruka dobrýho filmu a vzhledem k tomu, že jsem neviděl trailer a nic moc od Blackoutu nečekal, byl jsem až neuvěřitelně mile překvapen... 4,5* ()