Umučenie Krista

• Česko Umučení Krista (viac)

The Passion of the Christ je film o posledních dvanácti hodinách života Ježíše z Nazaretu. Film začíná v zahradě Getsemanské, kam se Ježíš odešel modlit po Poslední večeři. Ježíš odolává Satanovým svodům. Následkem zrady Jidáše Iškariotského je Ježíš zatčen a odveden zpátky do města Jeruzaléma, kde ho vůdcové farizeů obviní z rouhání a vynesou nad ním rozsudek smrti. Ježíš je předveden před Piláta, římského místodržícího v Judsku, který si vyslechne obvinění vznesená farizeji proti Ježíšovi. Pilát pochopí, že se jedná o politický spor, a předá záležitost králi Herodovi. Herodes vrátí Ježíše Pilátovi, a ten předloží lidu volbu, zda má propustit Ježíše nebo zločince Barabáše. Lid rozhodne, že propuštěn má být Barabáš a Ježíš má být odsouzen. Ježíš je předán římským vojákům a zbičován. Ježíš, ztýrán k nepoznání, je opět předveden před Piláta, a ten ho ukáže lidu, jako kdyby chtěl říct: "Nestačilo to už ?" Nestačí to. Pilát si nad celým dilematem myje ruce a nařídí svým lidem, aby konali tak, jak si to přeje lid. Ježíš na sebe bere svůj kříž a musí ho nést celým Jeruzalémem až na vrchol Golgoty. Na Golgotě je Ježíš přibit na kříž a prožívá poslední pokušení - strach z toho, že ho jeho Otec opustil. Svůj strach překoná, pohlédne na Marii, svou svatou matku, a řekne něco, co dokáže plně pochopit jen ona: "Dokonáno jest." Pak umírá se slovy: "Otče, do Tvých rukou odevzdávám svého ducha." V okamžiku jeho smrti se země otřásla.
Scénář k filmu The Passion of the Christ vytvořil producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem (Chladnokrevně, Zelda). V podstatě se jedná o upravené pašije zkompilované ze všech čtyř evangelií - Matoušova, Markova, Lukášova a Janova. Gibson od počátku věděl, že nejdůležitější bude najít toho pravého herce pro roli Ježíše Krista. Jeho volba nakonec padla na Jima Caviezela, který naposledy hrál ve filmu Hrabě Monte Cristo. Caviezela, který je aktivní katolík, tato nabídka okamžitě oslovila. Jako pozoruhodná shoda okolností se mu jevilo i to, že právě oslavil 33. narozeniny a dostal se tedy do "Kristových let". "Ještě nikdo takhle Ježíše neukázal a podle mě Mel ukazuje, jak to doopravdy bylo. Nepoužívá násilí pro násilí, nikdy to nebylo bez důvodu. Ten realismus bude asi mnohé šokovat, ale právě proto je ten film tak nesmírně silný." Pro scény, kdy Ježíš absolvuje bití a bičování nechvalně proslulým římským vynálezem, "devítiocasou kočkou" (důtky s kovovými konci, které trhaly kůži), musel Caviezel podstoupit dlouhé přípravy v maskérně. Po makeupu, kterým měl pokrytu většinu těla, mu naskákaly puchýře, díky kterým pak nemohl v noci spát. Scény ukřižování se natáčely 14 dní, během kterých musel nést, či spíše vláčet cca 70 kg těžký kříž (skutečné kříže vážily až dvojnásobek) až na Golgotu, to vše zahalen pouze do plátna, přestože se natáčelo během zimy. Někdy byl tak podchlazen, že nemohl ani promluvit a štáb mu musel na obličej přikládat ohřívací balíčky, aby vůbec rozhýbal rty. To ještě nebylo všechno - při natáčení během bouřky do Caviezela a pomocného režiséra Jana Micheliniho udeřil blesk - sjel do Micheliniho deštníku a zasáhl i Caviezela, ale jako zázrakem nebyl ani jeden z nich vážně zraněn. Caviezel nicméně na natáčení vzpomíná v dobrém: "Kdybych tím vším neprošel, nebylo by to utrpení tak autentické, takže to tak muselo být," říká. (oficiálny text distribútora)

paphaja

Velmi zvláštní, velmi rozporuplný a nikdy se stoprocentní jistotou nepředpověditelný film. Opravdu to tak bylo? Bestiálnost a krvavost hlavně bičovací scény brala dech ale je to, co příběh měl říct? Co si z historie máme vzít? Vždyť Ježíš byl hlavně mesiáš, posel dobra, který se obětoval pro blaho a povstání duševní morálky lidu. Ano, trpěl a film to opravdu velice živě servíruje, nejde ho nelitovat a osobně vydržet neplakat mi šlo do 4té minuty. Ale..Ve filmu je možná až moc znát Gipsovnův zatrvzelý věřící pohled na svět a na víru jako takovou. Opravdu historii naší víry pojal trpitelsky a je velká škoda že nezůstalo alespoň trošička místa pro to takzvané světlo boží. ()

kubilov

Opravdu velmi obtížné hodnocení, jak už to tak obvykle u podobné sorty filmů bývá, protože Mel Gibson natočil zřejmě nejbrutálnější film plný násilí a neskrývané bolesti, která má takovou sílu, že je snad cítit i skrze obrazovku. Pro Jamese Caviezela mám jen slova chvály a obdivu, tato role musela být teda pěkně psychicky i fyzicky náročná, proto si myslím, tři hvězdy jsou takové diplomatické a snad i objektivní řešení. ()

vipeerr

Horší pocity jsem neměl u jakéhokoliv horroru. Rozporuplné pocity..lítost, strach, nechuť či úzkost. Člověk jakoby tu bolest nevědomky cítil s ním. Nejsem věřící ale i tak se mě tento film velice dotkl a ačkoliv si myslím že hlavní hrdina přehrává a je to celkově trochu "MOC" neboť něco takového by člověk ani za mák nesnesl, tak je to nejspíše Biblicky správně a teď již nebrát na lehkou váhu přirovnání k Jidášovi :) horší nadávka pro mě ted neexistuje. ()

Brano

Nádherné, brutálne a zároveň poučné dráma, ktoré je plné emócii. K tomuto dielu netreba veľa zbytočných komentárov, to treba vidieť. Gibson natočil filmový unikát, ktorý dokonale zobrazil posledné dni pozemského života Ježiša Krista. Brutálne scény, akým bolo bičovanie Vás citlivo zasiahnu a tiež výborný nápad natočiť film v pôvodnom jazyku, ktorý len umocní tak silný dojem a pocit z filmu. Tiež nemôžem zabudnúť ani na Jamesa Caviezela, ktorý dokonale stvárnil svoju postavu. ()

Guran

Opravdu pěkně sfilmovaný konec Ježíše Krista. Velké plus za jazyk palestinců, který ve filmu uslyšíte až do konec. Jenom je z toho hrozná představa jak Ježíš trpěl, krvácel a byl mučen. Neměl hezký konec, ale film je opravdu pěkně natočený. Pro katolíky jako pro mě je tento film natočen opravdu skvěle! ()

matobystro

... keď premietali tento film ešte v predpremiere vtedajšiemu pápežovi Jánovi Pavlovi II, tak po skončení filmu vyšiel zo sály a povedal: ,,Presne takto to bolo." Ján Pavol II mal ten dar že to celé precítil, precítil posledné hodiny Krista. A Mel Gibson to zachytil tak aby to mohol precítiť každý, James Cavaliez to chcel zahrať tak ako svoju životnú roľu a to sa mu podarilo. Pri tomto filme netreba pozerať na vizuálnu, technickú alebo hudobnú stránku filmu tento film sa musí precítiť. A preto že som kresťan a dobre poznám krížovú cestu ale aj život Ježiša tak som tam nebadal ani jednu chybu. Amen.... ()

WolfIssen

Ať už někdo v křesťanské dogma věří či nikoli, tohle se Gibsonovi musí nechat. Fakt autenticky se mu podařilo zachytit jak stavební prvek křesťanské mytologie, tak primitivnost a omezenost tehdejšího stupně myšlení člověka. ()

adamix

Strašne ťažko povedať, ako ohodnotiť tento film, pretože pri brutálnych scénkach máte chuť zavrieť oči a radšej film vypnúť, než sa ďalej trápiť, no z druhej strany film dosť pôsobí aj na city, pretože veľakrát máte chuť zakričať do filmu, aby to utrpenie už skončilo a aby hlavná postava sa nevzdávala a aby bojovala proti ľudskej nenávisti. Slovo ,, brutalita " je slabé slovo oproti tejto Gibsonovej snímke. Stále nechápem, ako mohlo Gibsona niečo takéto napadnúť. Ťažko vedieť, či to Kristove umučenie nieje až moc prehnané, alebo až moc pravdivé a reálne. No film nieje zas taký zlý. Má nám ukázať, ako Kristus trpel, keď chcel ukázať ľuďom, že je ich spasiteľom. Obsah filmu s názvom až neskutočne súvisí, hudba je vynikajúca, nápad skvelý. Od herca ako je Mel Gibson (vynikajúceho herca) by som niečo takéto fakt nečakal. Dosť chápem užívateľov, ktorý film videli, ale neohodnotili ho. Určite mali v sebe dosť zmiešané pocity a to chápem. Dávam 5* (po druhom videní). ()

helrohir

Kontroverzie budiaci film, ktorý je pre niektorých len zbytočná brutalita, kým pre iných skutočné prežitie utrpenia ich Spasiteľa. Tento film je určený hlavne veriacim, a to nie len z dôvodu emotívnejšieho prežitia deja, ale hlavne pre pochopenie pohnútok, konania a vôbec celkovej identity zúčastnených postáv. Prípadná averzia zo strany ateistov je tak celkom pochopiteľná. Ale aj v takom prípade sa filmu nedajú uprieť mnohé kvality, najmä Gibsonova remeselne dokonalá réžia či zručná kamerová práca a samozrejme aj výkon maskérov, atmosféra a v neposlednom rade aj krásna Debneyho hudba. Okrem toho dávam Gibsonovi veľké plus za použitie starobylých jazykov, ktoré podobne ako v jeho nasledujúcom filme dodávajú filmu ešte väčší kus vernosti a historickej atmosféry. Čo sa týka hercov, chudák Caviezel okrem občasných bolestných stonov nemá čo hrať, a až na dobre napísanú postavu Piláta sa ani ostatné postavy nevyhnú úlohe obyčajných štatistov, čo je určite jeden z nedostatkov filmu. A hoci ma náboženské filmy nikdy veľmi nelákali, myslím si, že toto spracovanie danej udalosti je s výnimkou pár historických či evanjelických nepresností asi najrealistickejšie a najpôsobivejšie a právom si zasluhuje osobitnú pozornosť. 90%. ()

Plastík

No, pomohlo mi to uvšdomit si, čím si Ježíš prošel, aby nám projevil svoji Lásku s velkým L. Filmově maximálně skvělý. Ale po biblické stránce hodně výhrad. Na to ale nekoukám, to jde mimo mě. ()

Blazkowicz

Existuje snad lepší film na Velký pátek? Pochybuju. Povinné sado-maso pro každého (nejen) křesťana. Docela se divím, že to nedávají o Velikonocích třeba na ČT 2 nebo TV Noe místo těch dokumentárních srágor co tam mají. Při filmu mi párkrát i ta slzička ukápla, tady se nedalo jinak. 5* ()

Binne

Uf, opravdu je zde tak vysoké hodnocení kvůli rekonstrukci zločinu? Je tomu 2023 let, co byl v Jeruzalémě zbit, zbičován, týrán a nakonec ukřižován muž se jménem Ježíš z Nazaretu (do dnešní doby je Blízký východ mimořádně známý tím, že s oblibou kamenuje a popravuje, především pak ženy). Ohledně jeho samotné osoby existuje řada historických pramenů, které některé skutečnosti dokazují - jiné ale ne. Režisér (známý antisemita) vytvořil snímek, který by se dal popsat dvěma slovy, názvem filmu. Nenabízí nám hluboké myšlenky mesiáše, který má promlouvat k našim srdcím. Nabízí nám pohled na to, jak je někdo 120 minut mučen a nakonec zabit, není nouze o sentimentální scény bez jakéhokoli podtextu, pouze "silné" scény hrající na divákovy emoce. Dvě představitelky hlavních ženských rolí neřeknou za celou dobu jediné slovo, pouze se snaží hrát "očima", k čemuž jim stačí kapky do očí a zdánlivě utrápený pohled. Hlavní představitel je po celou dobu natolik zbědovaný, že z jeho očí naopak nelze vyčíst vůbec nic (ano, jsou scény, kde je velmi krásný a má moudrý pohled v dál - bez jediného slova). Vedle toho horda naštvaných židů se jeví jako pěkně buranská partička hloupých individuí, kteří neumí nic jiného, než nesmyslně opakovat "UkŘiŽovat" - nad čímž se pozastaví, jak Poncius Pilát, tak Herodes (který jen tak mimochodem nechal zavraždit neviňátka a přesto z celého filmu vychází lépe, než skupinka židů). Máme zde první mrtvolu v podobě Jidáše, který trpí vinou, kterou spáchal a za neustálé křeče v obličeji a neschopnosti zahrát skutečný pláč končí na provazu, dvě ženy, které chodí a pláčou, papaláše, kteří to tak vlastně vůbec nemysleli, rozohněný dav (oblečen ve stejném židovském mundůru a řvoucí stejný nesmysl pořád dokola) a zbitého, zmrzačeného, svůj trpký osud statečně nesoucího a buranský dav milujícího muže, který všem žehná...Vyjde nám z toho vstupenka do nebe pro Mela Gibsona...Na konci filmu jsem pociťovala nutkání vytvořit další koncentrační tábor...Mel uspěl. Ráno jsem se naštěstí z tohoto pocitu probrala, dala si facku a něco tak otřesného a laciného snad už nikdy neuvidím. ()

ostravak30

Tak trochu podezírám Mela Gibsona, že se tímto filmem chtěl pomstít všem lidem světa, celé společnosti. Ano, čím více krutosti, tím lépe. Snaha šokovat prochází celým filmem. Šokovat a děsit je zde naprosto jasná. Navíc to i s jeho vztahem k židům bude asi polovina důvodů, proč M. Gibson natočil Umučení Krista právě takhle. Tuny krve, odlétající maso z Kristových bičovaných zad, hřeby doprostřed dlaní. Druhá stránka je ta, že snímek obrovsky vydělal, takže je otázkou, proč na něj lidé vlastně chodili? Minimálně z trailerů museli tušit, jak film vypadá. M. G. se sice snižuje k obrovské krutosti, ale jedno se mu vyčíst nedá, se svými filmy umí donutit diváka, aby se zamyslel. Vždyť to nebyl on, kdo podobné krutosti dopustil, režisér o nich jen vypráví. Sledujeme zkrátka práci člověka. Toto je naše historie. Oč je tedy tento film horší než třeba snímek zobrazující pohazování vyhublých mrtvol na jednu hromadu v koncentračních táborech? Nakonec v těchto věcech jsou si témata podobné. I zde máme velitele a jejich oddané vojáky, kteří se vyžívají v krutostech. A fanatický dav, který podpořený hojným počtem si troufne. Film svá křesťanská poselství a náboženské myšlenky ale přeci jen má, jen je třeba je hledat v náznacích. A ani já nejsem znalý Bible, takže jsem si o nich musel přečíst. Jinak ale lze chválit především masky, kdy vše vypadá věrohodně. ()

hrumsrt

Ačkoli nejsem věřící ve smyslu víru v Ježíška Kristů, tak již od útlého věku, kdy jsme poprvé uslyšel příběh, toho jenž jiní nazývají spasitelem, mě nepřestával jeho osud překvapovat a toužil jsem vidět to na velkém plátně.. Že je Mel Gibson skvělý herec, kterého mám nejradši v takové akčně komediální póze, asi nikoho nepřekvapí, ale on je i vynikající režisér. Umučení Krista je jeho třetí film, kdy sedí za kamerou, ale taky první v němž nemá nějakou, ba hlavní, roli.. Film se drží veškerých známých faktů, které sebou příběh nese, do Jidášova zrazení, trnité koruny atd. Ovšem než aby šlo o nějakou velkolepou oslavu okamžiku, ke kterému se každý rok křesťanská společnost třeba jen Velikonočními svátky vrací, jde především o "umučení". A James Caviezel, který tu jinak nemá kromě smutných ztrhaných očí moc co hrát, je tady skoro ty dvě hodiny všelijak trápen. Film si více než v nějakém příběhu libuje v násilí a brutalitě, až se můžete ptát, zda to už nestačí, zda to už není moc. Ovšem taková je i Bible, plná utrpení, zla a násilí, které nebere konce. Tvůrci si drží od celého děje až chirurgický odstup a o nějaké emoce na plátně takřka nejde zavadit, což jen podporuje nehumánnost všech činů.. I když se některé další postavy divákovy představí, tak pořád jde jen o takové figurky v pozadí, které jinak nemají větší význam.. Neskutečně opulentní podívaná, která sice zvedá lidi ze židle, ale to že nakonec dokáže médium bouřit diváky a vařit emoce je ta nejlepší vizitka.. Co je trestem za vraždu syna božího? Věčné zatracení v životě jiných smrtelníků, kteří si týden co týden ukrajují ze svých chvil poctou, tomu jehož jste ze světa sprovodili.. Stačí vědět, že něco takového existuje, ale šance, že bych si tuhle sadomasochystickou seanci ještě zopakoval, není největší. 70% ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (viac)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (viac)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (viac)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (viac)