Príbehy zo záhrobia

• Česko Příběhy ze záhrobí (viac)
Horor / Fantasy / Komédia / Thriller / Poviedkový
USA, (1989–1996), 40 h 57 min (Minutáž: 20–39 min)

Tvorcovia:

Steven Dodd

Réžia:

Walter Hill, Robert Zemeckis, Richard Donner, Howard Deutch (viac)

John Kassir, William Sadler, Marshall Bell, Larry Drake, Joe Pantoliano, Billy Zane, Richard Thomas, Lela Rochon, Tim Roth, Amanda Plummer, Timothy Dalton (viac)

Strážce krypty uvádí příběhy, ve kterých není nouze o černý humor a překvapivé pointy... Seriál se natáčel v letech 1989 - 1996 a vzniklo na 93 epizod. Drtivou většinu z nich produkovala pětice Richard Donner, Joel Silver, David Giler, Walter Hill a Robert Zemeckis. (5150)

Recenzie používateľa Omnibus k tomuto seriálu (29)

Príbehy zo záhrobia (1989)

"Crypt Keeper je léčitel... kámoš, saďour, učitel." Přes třicet let staré seriálové maso, prolezlé červy, ale přesto stále chutné a výživné, s čerstvým odérem potu smrtelného strachu. Jak je to možné? Že by ten rošťák Crypt Keeper, rozverný zahnívající uličník, cynicky vychechtaný při uvádění a glosování jednotlivých epizod, znal tajemství věčného života, resp. věčně svěžího rozkladu? Kam se hrabou dnešní fastfoodové horor burgry z mletého separátu, překořeněné nadměrným množstvím laciných lekaček, které člověk z hladu jen automaticky zhltne a pokud hodnotí až druhý den, tak pracně vzpomíná, na jaký film se to vlastně koukal, protože pokrm byl suchý, chuti nevalné a chyběla mu příběhová šťáva. Medium rare Steak from the Crypt je lahodný, křupavý jak kostičky vypečené manželky a s výraznou krustou člověčiny. A teď mě omluvte, musím s kýblem kostí do sklepa, připavit pelíšek pro Crypt Keepera - bude u nás bydlet a vždy po mém otráveném návratu z práce mi bude svým morbidně úchylným chichotáním a krvavě poučnými historkami ze života zlepšovat náladu! ()

And All Through the House (1989) (S01E02)

"Dárky nejsou zdarma, nejdražší je karma." Což potvrdí každý všemocný i duševně nemocný Santa Claus, každá (z)dravá paní domu s pohrabáčem v ruce, pochvalující si, jak se ty svátky letos vyvedly (zlobilka jedna) a určitě i natěšená holčička, podávající úchylné obludě pomocnou ručičku, aby ty pravé cryptoidní Vánoce s hvězdou na stromečku, tatínkem pod stromečkem, resp. pod drnem a se Santovou sekerou vykostěnou maminkou v troubě, konečně mohly propuknout naplno! "Jingle bells, jingle bells... jingle all the way. Bloody hell, bloody hell... bloody all the day." ()

Dig That Cat... He's Real Gone (1989) (S01E03)

"Matika je záludná, vražedná i obludná." Kdo na základce v matice prolejzal jen s odřenýma ušima a má problémy i s prostým odčítáním, ten špatně vyřeší i triviální rovnici (K-1) - Y =  x  //kde "K" je konstanta počtu životů kočky domácí, kterých je, jak všichni víme, na počátku (!) devět, "Y" je počet spotřebovaných životů, včetně toho při dalším vystoupení, čili 8, a kde "x" je počet životů, které mu po vystoupení zbydou // pročež mu vyjde výsledek x = 1, což sice vypadá dobře, ale coby řešení zmiňované rovnice je to bohužel špatně. Po svém "posledním velkém představení" si pak aplausu už moc neužije. Jinými slovy, bude si moci tak akorát škrábnout. Doslova. ()

Jenom povrchní věc (1989) (S01E04)

"Čas jí zvrásní kůži hebkou, obdaří ji těžkou depkou." Jo jo, stárnout s grácií je umění, to je stará vesta. Jizvy ženu hyzdí, chlapa krášlí. A s vráskami jako s jizvami. S tím rozdílem, že jizvám se dá vyhnout, je-li člověk opatrný, ale věkem svraštělá kůže číhá za nejbližším nárožím na každého. Ale zatímco nám chlapům to takříkajíc vrásky nedělá, pro ženy je každý i sebemenší varhánek na čele tragédií antických rozměrů. Ovšem pointa mě dostala. Dojemnou chvíli, kdy stará mladá babice si v náručí kolébala svůj vlastní obličej, sádrový odlitek své bývalé krásy, jsem si užíval, utíral slzy dojetí a chystal se dát 4 hvězdy. Pak mě i tu hnusnou bábu na chodníku potkal zlomyslný osud a její i moje vzpomínky rozflákal na cimprcampr. Moc pěkná třešnika na sádrovém dortu a jasných 5*. Jo a moc bych za to nedal, že té emeritní prostitutce nastavil nohu (resp. svou holenní kost) samotný uličník Crypt Keeper. To by mu bylo podobné :-). ()

Miláčku, přijď mě rozsekat (1989) (S01E05)

"Se sekerou navěky, zalezem si do deky." Ano, ano. Taky jsem to loni odsouhlasil, to obligátní "Dokud nás smrt nerozdělí...", aniž bych domyslel důsledky. I moje vyvolená byla neobyčejně vdavekchtivá, podobně jako divoška "Honey Bunny", ale já určitě rozsekanej na dablcimprcampr neskončím. Doufám? ()

Správná předpověď (1990) (S02E01)

"Mastný buřt teď chtíčem slintá, kráska s ním o lásce cintá." Brrr, nechat se olizovat od takové nabubřelé bečky nesoudného sádla se zmačkaným žilnatým ksichtem, to je oběť, doslova k nezaplacení. Netušil jsem, že vznešená labuť Demi Moore má takový kachní žaludek. To by si zasloužilo udělení rytířského řádu Blbkráska se Slinzvířetem ve zlatém poli, udělený Cathy Finch in memoriam. Ponaučení? Určitě omezím pravidelné návštěvy maringotky mé osobní věštkyně. Jak vidno, i v té sebelákavější předpovědi budoucnosti může být zakopaný pes, resp. prase. Obludné monstrum, ale přesto s egem až na půdu, sebejistý, žoviální a vychechtaný vepř. Takže pozor na proroctví, zejména na ta zlomyslně přesně naplněná. Ale můžete být klidní, Madam Vorna se nikdy nemýlí! A nabídněte si zvířátkový cracker, Trocký se po nich může utlouct... ()

Nezapomenutelná hra (1990) (S02E03)

"Souboj jedna báseň, uhryznu ti dáseň!" Kvalitně zahraná ruská ruleta vám zježí chlupy na rukou, zejména verze 6/3, o kterou si rákosníkům řekl Robert De Niro v Lovci jelenů. Ovšem ultimátní varianta ruské rulety, čili 1/1, ta už je padlá na (ne)prostřelenou hlavu. Ale takový "sekací poker" má taky něco do sebe. Holky tohle nechápou (ta moje teda ne :-)), ale my chlapi jsme, při tzv. vzájemném poměřování pinďourů, holt hraví a soutěživí. Však nadarmo se neříká: "Kdo si hraje, nezlobí." Bodejť by taky zlobil, když už nemá čím. Btw, ten Lance Henriksen má teda pech - další film, kde ho zůstalo jen půl a tak obdržel jen poloviční honorář. ()

Three's a Crowd (1990) (S02E05)

"Depresí se protlouká, kdo parohy otlouká." Myslivosti i podezíravosti zdar! Funkční loveckou kuš do každé (zatím) bezdětné rodiny aneb když paroháč loví, jak to skončí? Kdo ví? Já už to vím. Bezva trefou, prima trofejí na zdi a slovy roštáka v rozkladu jménem Crypt Keeper: "Tak tomu říkám dotáhnout manželku na mejdan!" A taky Omnibuse k seriálu. ()

The Thing from the Grave (1990) (S02E06)

"Umělecký pacholku, ty mi nečum na holku! Nefoť její polibky, nebo půjdeš pod kytky!" Stacey, dívka co se nebojí trochy toho zdravého pohybu, ideálně vleže. Na záda jí funí spolusportovec, majetnický manager a samozvaný snoubenec Bruckner. Dále jeden mlsný fotograf plus jeden vykopaný hrob mínus náhrobek, kde původně mělo být vytesáno desatero přikázání. A jako první to známé Nepožádáš samice bližního svého (samice proto, aby se to kromě manželek vztahovalo i na snoubenky). No a pokud kameník při tesání zakázky zapomene na Nezabiješ, nic se neděje, to je podle Brucknera spíš pouhé doporučení, nežli přikázání. Na bibli zapomněl, na amulet nepomyslel. Shrnuto, slovy mrtvolně zapáchajícího glosátora Crypt Keepera: "Zdá se, že chudinka Stacey přišla naráz o všechny nápadníky. Ale co. Kdyžtak si zase může nějakého vykopat." ()

For Cryin' Out Loud (1990) (S02E08)

"Moc hlasitě... Dost! Proklatě!" V úvodu se dozvíme, že Crypt Keeper by se rád stal rockovou hvězdou. Slušivou blond paruku už si pořídil a teď pilně cvičí prstoklad. A pak už nás skutečný rocker Iggy Pop pozve na svůj koncert a nešťastný Marty (Lee Arenberg) do své hlavy. Btw, v souvislosti s drastickým řešením zoufalé situace se přímo nabízí bonmot, že tento hudebník asi nebyl nejostřejší tužka v penále :-). To já se nepotatil, čili hudební sluch nemám a s kytarou díru do světa nikdy neudělám. Ani cizí hlasy v hlavě neslýchám nijak zvlášť často ani příliš hlasitě, takže si žádnou tužku ořezávat nemusím. Kolikrát zadrnčí struna? Třikrát. Po druhém zhlédnutí už čtyřikrát. ()

Four-Sided Triangle (1990) (S02E09)

"Po chlívu ji chlívák honí, strašák v poli slzy roní." Ostré vidle jsou dobrý sluha, ale zlý pán, jak vám potvrdí každá otep slámy, slaměný strašák v kukuřici či mechem obrůstající plesnivý obšourník, kterému se na stará revmatická kolena začala zapalovat žilnatá lýtka. Což samozřejmě není zdravé. Zatímco kulhavá bába, s černým pásem v bojovém sportu Holí po hřbetě, děvečku s temnou minulostí šikanovala a řezala na potkání, farmářský ježidědek (John Kassir) si tu obdařenou dívenku (Patricia Arquette) plánoval splést s matrací, imrvére ji šmíroval, valil na ni úchylné oči a funěl a slintal chtíčem tak, že nám to z televize teklo až na koberec. Ovšem ve vidláckém finále pro mě nebyla morálním vítězem pošahaná Mary, i když její veselé prospěvování a odskotačení do kukuřice mou černou duši pohladilo, to zase jo, ale body získal vilný prasostrašák, při strachu z prozrazení ještě víc submisivní, než ten mlácený z filmu Noční můry z temnot. ()

Mršina (1991) (S03E02)

"Do Mexika úprkem, s mlsným supem za krkem." Chudák sup. Ten musel koukat jako vejr. Kdy a na co? No když se prokloval skrz oční důlek (výborná oční bulva, mňam), v očekávání lahodného mozku... a ono nic. Bodejť by taky jo, u naprostého bezmozka. Diggs, sériový vrah, který zabil už několik lidí ("...a to ještě nevědí o těch 5 v Kansasu"), včetně tří zdravotních sester, které navíc i zohavil, čili řezník, co se trochy té krve a porcování lidského masa nebojí. A napadlo ho mrknout se "dovnitř", kdepak asi ten klíček od pout po spolknutí skončil? :-)) Nebo useknout ruku. Mrtvole, ne sobě, vole! Místo toho se vydal do pouště splnit si turistický odznak 100 jarních kilometrů se zátěží a tahal mrtvolu na hřbetě jako nějaký soumar, v jeho případě spíš pořádný vůl. Teprve na pokraji sil (jeho i mých, diváckých) se konečně pokusil o kreativní řešení problému, ovšem s tristním výsledkem. Což jsme kvitovali oba, já i sup Lassie. ()

Léčka (1991) (S03E03)

"Justiční omyl karmický, pojistku zrušil... navždycky." Dostat elektrické křeslo za svou vlastní vraždu, to je rarita, to se hned tak někomu nepoštěstí. Propracovat se až k takhle morbidně žertovnému justičnímu omylu, to nezvládne kdejaký blbec, to chce fištrón a mít pořádně za ušima! Jako měl například Lou Paloma, průkopník nového typu pojistného podvodu (tzv. Smithův karmický). Pobavil i vyfešákovaný Crypt Keeper, v obleku a s kravatou děsně seriózní mumie, ten by mi prodal cokoli, třeba i životní pojištění proti rozkladu. ()

Abrakadabra (1991) (S03E04)

"Otevři oči mrtvolo, v pitevně bude veselo!" Vše, co jste chtěli vědět o posmrtném životě, ale báli jste se svého patologa zeptat. Jedna z nejmorbidnějších a současně i nejzábavnějších historek věhlasného neurochirurga Crypt Keeper M.D. Též nezbytný studijní materiál při přípravě mediků na zkoušku ze zombielogie. Jen věčná škoda, že jsem Abra Cadaver nezhlédnul již dříve, ještě před mou loňskou zástavou srdce při operaci (kdy moje tělo a mysl byly navráceny zpět do světa živých až na ARO, komplet na přístrojích). Hned bych to umírání a oživování bral víc s humorem. Například buzení z mého několikadenního umělého spánku starým taškářem Crypt Keeperem v lékařském plášti, to by bylo něco! Zapínám defibrilátor naplno a uděluji pět elektrošoků. ()

The Reluctant Vampire (1991) (S03E07)

"Do prasáka kůl, Van Helsing je... vůl." Aneb nejen mistr tesař, ale i certifikovaný upírobijec se někdy utne. Ovšem Michael Berryman jako Van Helsing, ten byl! Úžasný ksichtík, jen vstoupil úplně nás oba rozsekal, takový záchvat smíchu jsme už dlouho nechytili! Vynahradilo mi to slabšího upíra Donalda Dlouhozuba. Čekal jsem, že Malcolm McDowell na mě bude z očí pouštět běsy, jako ve většině svých rolí, plus nějakou tu nosferatu temnotu, ale ten pacholek si roli upíra střihnul v lehce rozverném duchu. No ale chápu, furt hrát jen zvrácené psychouše je vyčerpávající, i maniak jeho formátu si potřebuje někdy orazit, něčím veselejším. Čtyři rány do kůlu dávám. Ooops, kdo že to vlastně ležel v rakvi? :-) ()

Easel Kill Ya (1991) (S03E08)

"Stojan a plátno krvavé, umění pravé je (nez)dravé. Umrlá můza když šeptá, srdce tvé milé louh leptá." Oblíbené kvízové okénko: [][] Co nejhoršího se malíři může stát? A) když je jeho model příliš živý a neustále se na židli vrtí, B) když je model příliš mrtvý a blbě se aranžuje, C) když malíři zatvrdne... štětec a dostane se do nepovolaných, např. policejních rukou. [][] A jako obvykle, všechny tři možnosti jsou spávně, v uvedeném pořadí. Jo jo, nejhorší není dočasná ztráta inspirace, ale chvíle, kdy tě můza políbí jen to mlaskne... a stejně je to každému buřt. Lhostejnost a nezájem o tvou úžasnou tvorbu, ty tě sežerou zaživa. Pan Oranžový malíř může potvrdit. A Vincent Van Ghoul, Crypt Keeperův oblíbený expresionistický malíř v rozkladu, určitě taky. Nemluvě o všech úžasných, ale nedoceněných csfd komentátorech. Tak jen doufám, že se kvůli inspiraci a úspěchu nezačnou vraždit mezi sebou, aby mohli psát komentáře čerstvou krví :-)). ()

Čas rozdělení (1991) (S03E11)

"Manžel pařez... Byl to nářez!" Chudinka Liz, hodná (!) a pracovitá holka. Doufala, že jednou se po ní, místo sprostého vošousta z kamionu, sveze princ na bílém koni. Dlouhou chvíli si krátila tak, že v dřevorubeckém baru i širém okolí přeřízla všechno, co nosilo kalhoty a včas neuteklo na strom. Pak se konečně dostavil princ... a byla svatba. Hm, docela fofr (ale taky znám :-)). Dixon byl chlap hodný, pracovitý a toleranci by mohl vyučovat na vysoké dřevorubecké. Dělal, že mu nevadí, jak po svatbě bude chodit někam, kde už před ním byli úplně všichni z jeho party, většina i několikrát. Samozřejmě, pohádka se pak zvrhla v horor (ty ženy, ty ženy). Svatební kytice odkvetla, nudou utlučené špačky už v chaloupce nebylo kam dávat, a zlobivý bobr remcal, že by to chtělo onačejší přeříznutí, než jen to běžné, domácí. A do toho koloušek, mladý a žádoucí, mistr v Underhand Chop, schopný sekyrou "přebobrovat" kmen v rekordním čase. Tohle prostě dobře dopadnout nemohlo. Ale že to roll sushi z bobra nařezal hezky, kluk jeden slepej, šikovnej. Úplnej Stevie Lumber. ()

Yellow (1991) (S03E14)

"Tam, před četou popravčí... splnil se sen. Jenže čí?" To se takhle poručík Kalthrob (Eric Douglas) opatrně rozhlíží a strachy podělaný až za ušima kráčí v šlépějích svého dabl-otce (neboť nejen otce fimového,  v této povídce, ale i otce skutečného), plukovníka a echtovního gumáka (Kirk Douglas s kamenným ksichtem a tvrdým pohledem naprosto přesnej) a najednou zjistí, že mu kdosi nabízí pásku přes oči a že když ji hrdě odmítá, taťka se spokojeně (ačkoli trochu potutelně) usmívá a spiklenecky na něho mrká. Dodržet vojenskou rodinnou tradici a kráčet v šlépějích otce, co víc si od života, oprava, od smrti přát. Edit: Pro Mr.Apache. Máš pravdu, že v tomto dílu Talesů opravdu není žádný sex, ale jedna žena by se tam přece jen našla, ta zubatá babice s kosou ;-). ()

Split Personality (1992) (S04E11)

"Dvojnásobný požitek... dopřával si, dobytek." Při obvyklém úvodním slovu si Crypt Keeper hraje se zajímavým kuličko-očním počítadlem a upozorňuje, že tentokrát je rodičovský dohled opravdu nutný! Je zde totiž, oproti jiným dílům, dvojnásobná porce nemravností i hrůzy. Jo jo, Split Personality patří do mých TOP, bodejť by taky ne. Všechno dabl aneb "nejlepší věci v životě chodí po dvou". Joe Pesci byl samozřejmě boží, coby namachrovaný žoviální obšourník, a dvojčata byla dvojnásobně šik. Pravda, holky to byly malinko jednodušší (čti blbé jak troky), že s nima mohli Vic a jeho "bratr" tak snadno a tak dlouho úspěšně... vymrkávat. Navíc jsem čekal, že se z děvčat vyklubou čarodějnice, kanibalky, upírky nebo tak něco a ony zatím jen prachobyčejné kikiny, co se neumí podělit o chlapa. Ačkoli, vlastně umí... ()

Forever Ambergris (1993) (S05E03)

"Při sexu karma v rozkladu? To by mi zkazilo náladu." Naopak zde mi to náladu zvedlo, zejména pak nos, povalující se v umyvadle. Tohle asi nebyl oblíbený díl velkého fanouška seriálu, Michaela Jacksona. Dále jsem zjistil, že Steve Buscemi byl děsná držka (míněno pochvalně) už zamlada  a že s fešandou Lysette Anthony jsem o dva roky později dost riskoval, když jsem ji chtěl vysávat v Drákulovinách, protože v posteli umí doslova vražedně (!) šukat. Pobavil i Crypt Keeper coby fotograf. Připomnělo mi to mé úplně první focení, ve fotoateliéru náročné vyvoňavkované madam, kdy si mě tak dlouho rovnala do polohy, zcela protichůdnými pokyny typu "Tu bradičku výš, čelíčko níž." nebo "Hlavičku na stranu... ještě víc... ještě..." až jsem měl úplně dřevěnej krk a strach, že mi ta hlava upadne. ()

Zemřel herec David Warner

21.01.2022

Arnold Schwarzenegger naváže spolupráci s Netflixem

Arnold Schwarzenegger naváže spolupráci s Netflixem

20.05.2021

Arnold Schwarzenegger dlouhodobě patřil k hercům, kteří se účinkování v seriálové tvorbě téměř zcela vyhýbali. Časy se však zřejmě mění a nyní bývalý republikánský guvernér Kalifornie chystá svůj… (viac)