Poviedky zo záhrobia: Démonický rytier

• Česko Povídky ze záhrobí: Rytíř Démon (viac)

Bojovník hájící barvy dobra tentokrát nevypadá jako chrabrý rytíř s tváří anděla. Spíš jako špinavý, zarostlý, unavený štvanec. K jeho dalšímu nerovnému střetnutí se zlem dochází ve zchátralém motelu a nedobrovolnými účastníky se stávají všichni jeho obyvatelé, tvořící téměř tradiční vzorek americké obyvatelstva. Poněkud prázdná krasavice a její samolibý, patřičně podlý a zbabělý milenec, který zkazí co může, rázná majitelka motelu, starý ochlasta, malá holčička, dobrácký polda, křehká černá dívka, pracující v motelu jako uklízečka. Ani jeden z nich zpočátku netuší, kdo z obou nových příchozích mluví pravdu a hájí barvy dobra. Pozice se však velmi rychle vyjasní stejně jako předmět, o který se hraje. Vzácný flakón s posvěcenou krví, který je klíčem k otevření pekelných bran.Americký horor z roku 1995 je prvním celovečerním počinem spadajícím do úspěšného povídkového cyklu Povídek z krypty (u nás Povídek ze záhrobí). Vyprávění o lidech, bránících se ve starém domě útoku monster, sice patří k těm nejčastějším a zdánlivě už nemá co nového nabídnout, přesto je to tentokrát požitek, který by si žádný fanda horroru neměl nechat ujít. (oficiálny text distribútora)

MightyHal

Za mě slabší než pokračování "Bordello of Blood" i tak ale skvělá záležitost. Má to celý výbornou atmosféru, skvělé praktické gore efekty (pěst skrz xicht), občasný černý humor a super herecké osazenstvo. Billy Zane si to totiž jako démon neskutečně dával a kradl si každou scénu pro sebe a William Sadler jako hlavní hrdina byl taky příjemnej ale to i zbytek castu. Za mě jednoduše skvělý béčko které je řemeslně zmáklé na jedničku a nabízí i skvělý masky monster. Výborná věc 9/10 ()

obitus

Becko jako remen. Samozrejmne se nabizi srovnani s Bordello of Blood, ktery si dokaze v celovecerni stopazi udrzet rychle tempo po celou dobu a nejsou v nem hlucha mista, jako tady. Pribeh netreba resit, samozrejmne je to ptakovina, ale az na par zminovanych nudnych chvil zabavna ptakovina. Herci jsou spravne spatni (bezruka cernoska dokonala) a triky, ty jsou naprosto skvele, predevsim masky a ruzne krvave lahudky opravdu stoji zato. Tales from the Crypt jsou precejen lepsi jako kratke povidky, ale rozhodne i jako celovecerak nabizi slusnou zabavu a milouckeho Crypt Keepera. BTW Zemeckis stal u zrodu serialu a produkoval jednotlive epizody, takze logicky i film. ()

Bloody13

První půlka devadesátých let byla pro horor nemilosrdná doba. Žánr zažíval tvůrčí krizi a rok 95´ byl jejím vrcholem. Proto i třeba průměrný Demon Knight působil jako nezvykle svěží dílko. První celovečerák kultovního seriálu nepostrádá všechny atributy starých krvavých béček: nechybí známé tváře (Sadler, Zane, Miller), povedené masky hnusných démonů, diváka ohodí spousta krve a zeleného slizu a to vše za nutně černohumorného nadhledu. Příběh je posunutý na vedlejší kolej, ve svojí přímočarosti jde stejně o souboj dobra se zlem ve starém hotelu, uprostřed ničeho. Snímek teda ctí pravidla žánru, je vyroben s fanouškovským zápalem a toho si já umím cenit. Následující Upíří nevěstinec mi však připadá o krapet lepší. ()

Gorehound

Poctivý zásek Strážcu krypty, ktorý sa so svižne ubiehajúcou stopážou zábavne preseká až kingovskými charaktermi v klasicky vystavanom príbehu o boji dobra so zlom. Démonický Billy Zane občas pripomenie napríklad Freddyho Kruegera, rovnako ako snové pasáže, keď sa snaží misky váh prekloniť na svoju temnú stranu. Atmosféra prekliateho a obliehaného domu kdesi uprostred ničoho tu funguje výborne, rovnako ako perfektné masky démonov a gore efekty, ktorých je tu tiež dostatok, všetko korenené občasnými suchými hláškami a čiernym humorom. Klasika, ktorá sa blisla už v našich videopožičovňových časoch, a dodnes nestratila svoje klasicky horrorové kúzlo. ()

kosta73

Esence pojmu "béčko". Dílko, které by společně s dalším celovečerním počinem BORDELLO OF BLOOD mohlo fungovat, jako manuál pro začínající tvůrce B-movies. Věcička, která mě skutečně baví - maximálně přitažlivý námět, super zpracování, vynikající podoba démonů, charismatický Sadler. Přílišná zdhlouhavost, o které se zde píše, jako o výrazném mínusu mi nevadí, vedlejší postavy jsou bez větších problémů přehlédnutelné, Sadler + démoni naprosto stačí ke spokojenosti. Proč tedy "jen" tři hvězdičky? Billy Zane... nemůžu ho ani cítit! Opět mi svojí odporně teatrální přítomností pokazil celý film. Jinak si není na co stěžovat. ()

• Film soutěžil o cenu Saturn 1996 v kategorii nejlepší horor. (Terva)
  • První verze scénáře pro film byla napsána již v roce 1987, tedy ještě, dřív než se do tvorby vložila HBO. Film měl tehdy režírovat Tom Holland. (Terva)