Dobrodružný seriál. Na 49. stupni severnej šírky a 19. stupni a piatich minútach východnej dĺžky, prihodilo sa čosi nevídané... Na 49.stupni severnej šírky, 19.stupni a piatich minútach východnej dĺžky, presne v Čabovciach, prihodilo sa jedného dňa čosi nevídané. Všetko sa to začalo na začiatku prázdnin. Slavo Kompiš a Karol Čutka, zásobený klobásami, chlebom a čajom od starej mamy, vybrali sa podvečer strážiť Kozmolom. Miesto, kde mali spolu s ostatnými z partie klubovňu. Ako si tak vykračujú, zbadajú čosi zvláštne. Po hladine jazera kráča dievčatko a okolo hlavy sa jej trblieta svetlo. Uplynie iba niekoľko hodín a z udalosti sa medzi deťmi stane senzácia. To neznáme dievča má meno Majka a pochádza z planéty vzdialenej príliš ďaleko na to, aby si to človek dokázal predstaviť. Podstatné je však to, že pre Majku nie je problém dokázať všetky veci, po ktorých deti túžia najviac zo všetkého. Majka vie totiž obchádzať zákony gravitácie a tak sa chlapcom čoraz bližšie približuje sen o tom, že raz na svojej plechovej lodi poletia z Tatier až do ďalekej Prahy. Majka sa však musí naučiť ostatným zákonom medzi ľuďmi. Aj keď sú prázdniny, teraz sa musí veľa učiť... (STV)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (9)

Zjavenie (1978) (E01)

Jako první mě zaujala atmosféra dětství na přelomu 70. a 80. let, která se nese v duchu toho nejlepšího, co československá tvorba pro děti a mládež dokázala nabídnout. A jejich kosmodrom pro experimenty s vysíláním kosmických korábů (vyrobených například z popelnic a s králíčím pasažerem Lajkou) je více než úchvatný. Hned jsem di vzpomněl, co jsme se u nás na vsi navyváděli my. Tak jsem zvědavý, co se ze seriálu vyvine dál. ()

Lietač (1978) (E02)

Zatímco první díl se mi z mnoha důvodů (většinou jiných než sci-fi) líbil, ve druhém hned spadl řetěz. Bezelstné počínání mimozemšťanky bylo pěkné, ale pak přišly zbytečné a natahované scény s poradou, jak ji přivítat, i samotným vítáním. Na závěr pak docela dobře nahláškovaná scéna s babičkou a následným originàlním opuštěním místnosti. ()

Svadobné šaty (1978) (E03) odpad!

Kluci shání, do čeho by Majku oblékli. A pak ji oblečou. Přísahám, nic jiného se za celý díl nestalo. ()

Prepad (1978) (E04) odpad!

Další děti se setkávají s Majkou a vyptávají se jí. Toť vše, co se zde děje. ()

Banket (1978) (E05)

Na konci tohoto dílu se konečně něco děje. Majka vysílá v prapodivném ustrnutí signály do vesmíru (a neúmyslně i na obrazovky televizí v bezprostředním okolí) což největší a nejchytřejší z kluků rozpozná. Stejně jako o chvíli předtím to, že mohou existovat civilizace bez humoru. Jenže nuda trvá a fakt si nedovedu představit, že by v dobách premiéry hořel nedočkavostí, až bude další díl. ()

Otec to zariadi (1978) (E06) odpad!

POZOR, VELKÝ SPOJLER. Děti řekly o Majce vrátnému v hotelu, ten o ní řekl v neskutečně trapném dialogu řediteli hotelu. Ten ji ubytoval v jednom z pokojů jako delegaci. Nyní víte vše a můžete díl klidně přeskočit. ()

Tajomník (1978) (E07)

Ať se snažím, jak se snažím, vůbec jsem nepochopil, co se v tomto dílu dělo a o co šlo. ()

Záhadný cudzinec (1978) (E08)

Abych řekl pravdu, také by mě nenapadlo, že až přiletí mimozemšťané z mnohem vyspělejší civilizace, rozhodnou se k pozemšťanům promluvit na tiskové konferenci v přísálí vesnické hospody, kde nejvýznamnějším novinářem bude redaktor z krajských novin. Přidávám hvězdu za uvítací prodlov, který si nijak nezadá s absurdními situacemi z Mars útočí. ()

Operácia Púpava (1978) (E09)

Nevím, jaký vesmírný duch osvítil Majku na ploše pro přistání meziplanetárních těles a jaká proběhla výměna informací, každopádně odteď se její chování ztotožňuje s dětskými obyvateli naší planety. ()