Firefly

• USA Firefly
USA, (2002–2003), 10 h 51 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Joss Whedon

Kamera:

David Boyd

Hudba:

Greg Edmonson

Nathan Fillion, Gina Torres, Alan Tudyk, Morena Baccarin, Adam Baldwin, Jewel Staite, Sean Maher, Summer Glau, Ron Glass, Zac Efron, Mark Sheppard (viac)

Serenity je loď třídy Firefly a její kapitán se jmenuje Malcolm Reynolds, ale nikdo mu neřekne jinak než Mal, což je vlastně latinsky „špatně“, ale co na tom. Tvůrcem seriálu je JOSS WHEDON, který předtím spáchal seriál BUFFY, PŘEMOŽITELKA UPÍRŮ Ve Firefly Whedon namíchal space operu s výraznými dějovými i charakterovými prvky westernu tak umně, že se toho producenti převelice polekali a pro jistotu seriál po 14-ti epizodách zrušili.
Firefly se odehrává několik let po prohrané válce Nezávislých proti rozpínavé Alianci. Na straně Nezávislých bojoval i kapitán Malcolm Reynolds a jeho první důstojnice Zoe. Po prohrané bitvě u Serenity se ale válka definitivně zvrtla a Mal zatoužil po jediném: když nemůžu mít opravdovou svobodu, chci mít alespoň loď, neregistrovaný vrak, a s ním na hranici samé galaxie mimo dosah centrální vlády shánět kšeftíky, které byste za legální mohli označit jen stěží… Ano, posádka Serenity je hrstka psanců na hraně či spíš za hranou zákona, v klasicky westernovém duchu, včetně všech atributů žánru western: ať už jde o oblečení, zbraně, častý výskyt koní, dobytka, typických padouchů i nefalšovaných zápletek jak vystřižených z divokého západu.
Žánru odpovídá i rozpolcenost a tajemnost posádky kapitánovi lodi: bezvýhradně prodejný žoldák Jayne, mladičká mechanička Kaylee, která jediná dokáže udržet Serenity pohromadě, luxusní společnice Inara, pronajímající si jeden z lodních raketoplánů, pastor Book, vnášející na loď dar víry, ale i pochybnosti o tom, kým vlastně je, nejistý ale spolehlivý pilot Wash a nakonec horký náklad v podobě výtečného a kultivovaného mladého lékaře Simona, který obětoval vše, aby unesl svou geniální sestru River ze spárů tajemných vládních vědců, konajících na ní pokusy více než podezřelé.
Stále o krok před pronásledovateli, stále na pokraji (hlavně finančního) vyčerpání, stále nebezpečně blízko smrti prolétá tento zajímavá směsice postav zaprášenými a temnými kouty vesmíru. Ne, nenajdete zde žádné mimozemšťany, zato ale dost klasicky prohnilých padouchů, plno čínských propriet, včetně poměrně častého nadávání v čínštině, a především dost a dost originálního dobrodružství. Serenity, to je jméno nejen lodi, ale i filmu, který o něco později ve stejné tvůrčí dílně vznikl a který rozvíjí děj seriálu. (Allegro.g.)

Brady

Geniální skloubení tradičního westernu s futuristickou sci-fi. Nevím, jak to autora napadlo. Možná jej inspiroval anime seriál Kovboj Bebop, který má podobnou atmosféru. Každopádně se mi tento seriál vryl do duše, jako jeden z těch nezapomenutelných. Nezbývá mi než truchlit, že byl seriál tak náhle ukončen. A to zřejmě proto, že byl tak výjimečný a nedal se jednoduše zařadit. Nevím. ()

Shakaar

Co je krátké to je dobré...asi tímhle heslem se musel ač nedobrovolně řídit tvůrci tohoto seriálu. Pravdou je že za náhlý konec seriálu, nemohou oni nýbrž společnost FOX. Ano tenhe Fox, který už v minulosti zrušil například Veronicu Mars či Futuramu. Naštěstí po nátlaku diváků se obě tyhle seriály navrátili...dočká se toho i Firefly? Měla by. Už jen proto, že Whedon naboural klasické klišé sci-fi seriálů. kde klaďasi jsou opravdu klaďasi a nikdo nemůže zemřít ( samořejmě kromě Lostu a BSG :) ). Když jsem vyděl Firefly poprvé, nemohl jsem uvěřit a pro jistotu jsem se podíval i napodruhé. A co se nestalo...líbilo se mi to ještě více. Co jiného než 5* jsem mohl dát když hudba je k tomu ekcelentní, postavy mnohem věrohodnější než uhlazený kapitán Picard...co to blábolím, prostě super. Menší náplastí pro věrné příznivce tohoto seriálu byl film Serenity, který mapuje období po patnácti dílech...ale to asi víte. Pro nezasvěcené se začali vydávat komixy, které jakoby nahrazují zrušený seriál, který věřím že ještě spatří televizní obrazovky... ()

artuš

Tento seriál mi hodně připomínal western křížený se sci-fi. Jelikož oba žánry mám rád tak mi to nevadilo. Někomu toto spojení může vadit. Ale dá se naněj zvyknout. Jinak perfektní děj a super atmosféra. ()

Pafnuc

Asi nejpřeceněnější seriál všech dob, plný klišé a logických i technických nesmyslů. Herecké výkony to nezachrání a "hlášky", které by stály za řeč, jsou tam celkem asi tři. ()

Abbadon.

Jestli chcete vidět něco netradičního, něco jedinečného s vynikajícími nápady, tak určitě zvolte seriál firefly. Ze začátku je dost k nepochopení, proč mají hrdinové střelné zbraně jak na divokém západě ale to se začíná v pozdějších dobách objasňovat. Hlavní hrdiny si brzy zamilujete, jejich povahy, vtipy. Je veliká škoda, že tento seriál skončil po jedné sérii, kterou nezachránil ani film Serenity . A kdo hodnotí tento seriál špatně tak můžu říct jediné "Bi-zui" !! 90% Komentáře které nechápu: karnát, ()

swiss

Po té, co byl seriál vychválen jsem byl po prvním díle celkem zklamán. Ale s každým dalším dílem jsem litoval, že není více dílů k dispozici. Vtipné, originální a proč si to nepřiznat - měl jsem je všechny rád... Nejvíc ovšem Jayna. ()

marusaj

Dobré, vtipné, zajímavé a víceméně celkem originální. Chemie mezi postavami tryská a prýští a postavy, skvěle napsané, bezvadně zahrané - ty jsou hlavní a obrovskou devízou tohoto seriálu. Budete je chtít znát, budete je mít rádi a bude Vás zajímat jak to s nimi skončí.. což se asi nikdy nedozvíme.. |:( ()

alienemo

Tak toto je jeden zo seriálov pro ktorom som najviac preklínal neschopnosť režisérov štúdia. Firefly ma maximálne premakané postavy, úplne výnimočnu atmosféru (vesmírne lode spolu s kolonistami, koňmi, šerifmi a ďalšími prvkami divokého západu), všetko skombinované v deji, ktorý za tých 13 častí dokáže vtiahnuť diváka do seba, ponúkne množstvo zaápletok a celý jeden hlavný dej ktorý je však ukončený tak, že sa vlastne neskončí. Samotní herci to hrajú tak akoby sa pre tento seriál a danú úlohu narodili. ()

Shrekito

Po Battlestar Galactice můj nejoblíbenější sci-fi seriál. Sci-fi a western se sice už atmosféricky míchali v Bebopovi, zde to zachází v tomto směru ještě dále, protože zde už i většina prostředí přípomíná western (také se to odehrává v okrajových oblastech galaxie, takže víc než koně a vlaky ve většině případů nečekejte). Sympatická posádka pašeráků v čele s mým oblíbeným kapitánem Reynoldsem a pošahancem do zbraní Jaynem. Navíc seriál není, jak už bylo zmíněno, o žádném zachraňování vesmíru, ale o tom jak se posádka snaží přežít ze dne na den. Proto je věčná škoda, že Fox tento seriál, stejně jako pár dalších zrušil :-( A reparát v podobě filmu Serenity nepočítám (protože kromě jedné dějové linky neukončil nic a také neodpověděl téměř na žádnou otázku ze seriálu. A ano vím o tom, že jsou i doprovodné komiksy). Moje nejoblíbenější epizody jsou Our Mrs. Reynolds a Jaynestown (výborný a vtipný díl s dnes již kultovní písní Hero of Canton :-D) ()

Melvej

Fireflý je scifi, které má na můj vkus v sobě až příliš mnoho westernu. První díly a seznamování se s děním vypadalo vcelku dobře, ale pak to přišlo - začal jsem nad tím trochu moc přemýšlet. Upřímně řečeno moje představy o budoucnosti se nejspíš hodně liší od těch, které mi předkládali tvůrci. Buďme trochu realističtí - v době, kdy se létá ve vesmírných lodích, po sobě sřílejí zbraněmi typu Remington, Winchester nebo Schofield - už dnes jsou to prakticky starožitnosti, a to velice ceněné, co teprv v daleké budoucnosti? A navíc by to bylo jako by dnes vojáci stříleli mušketami, popřípadě kušemi. Další věc, co se mi značně nelíbila - každá postava v seriálu mluví čínsky, nicméně se dále hovoří anglicky - proč tam tu čínštinu vůbec cpát? Působí to dosti rušivě, když postavy mluví a vy nevíte o čem. Kromě čínštiny se tam objevuje i jakási čínská kultura - divadlo, móda,... Tak co tam sakra dělá křesťanství? Copak je Čína katolická zem? Za celou tu dobu, co se na Zemi objevil Ježíš, se jeho noha ani nedotkla Číny, tak proč by měl být kněz v budoucnosti, kdy si Čína pravděpodobně podmanila svět, už jen tím, že všem vnutila svůj jazyk. Ale budiž, je možné, že i katolická církev by přežila. Teď ale ruku na srce, domníváte se, že byste si na sebe vzali šaty románského či gotického stylu na ples, hrozně by se vám líbily, a ještě byste se jimi chlubili? O tom pochybuji a stejně tak pochybuji i o tom, že by si lidé z budoucnosti oblékli westernové šaty. Další věc - věřili by lidé v budoucnosti na čarodějnice a chtěli by je upálit? (mimochodem, čarodějnice se v obdobích, která představují westerny, neupalovaly) No, podivností by ve Firefly našlo ještě hodně a trvalo by mi skutečně dlouho, než bych byl schopen všechny je vypsat. Nicméně seriál to není vyloženě špatný, ale ani vyloženě dobrý ukazuje nám zcela jiný pohled na svět, než jaký nám ukazoval třeba Star Trek, rozdíl však mezi těmito seriály je ten, že Star Trek byl, co se týče vědy a vědeckých možností, mnohem více uvěřitelný. Možná kdybych nebyl takový detailista, tak by se mi Firefly líbilo víc, bohužel jsem, a tak musím dát jen tři - neurazí, nenadchne, neuškodí. ()

amim

Firefly je podle mě to nejlepší, co může seriál nabídnout. Spojení westernu a sci-fi se nečekaně vydařilo na jedničku (ani ve snu by mě nenapadlo, že by tohle spojení mohlo fungovat). Herci jsou všichni vynikající a hlavně se přesně hodí na postavu, kterou hrají (Baldwin a Fillion jsou vůbec nejlepší). Mohl bych toho opravdu vytáhnout hodně, ale co na Fireflyi zbožňuji vůbec nejvíc je ta "reálnost". Žádní hodní hrdinové, kteří se snaží zachránit svět. Nic takového. Posádku tvoří posádka, která chce zkrátka a dobře přežít a neštítí se žádných zakázek ...zkrátka a dobře jim jde hlavně o peníze. O to víc jsem zklamán, že má seriál jenom 14 dílů a nevyužil svůj plný potenciál (to, že by se to mohlo krapet zvrtnou, je věc druhá). Seriál začal rozvíjet několik linek příběhu (od River až po tajemného pastýře (je to tak správně česky?)), které nicméně nemohl uzavřít, protože byl uťat a film Serenity prostě nedokáže v tak krátké době dořešit všechny tyto linky. To je však jediný vada na krása a proto se seriál Firefly rozhodně řádí do mého top3 seriálů, kde zřejmě zaujímá první pozici. ()

Breb

Neuvěřitelně chytlavá záležitost. Prostředí, ve kterém se seriál odehrává je perfektně rozpracováno, skoro při každém dalším sledování lze objevit něco nového. Příběh se naneštěstí v průběhu pouhých 14 epizod nestačil pořádně "rozjet", přesto mu lze vytknout jen málo. Jak už ale bylo řečeno jinými, stěžejním prvkem Firefly jsou postavy. Velmi kvalitní obsazení, velký potenciál jak budoucího vývoje, tak odkrývání minulosti a jako bonus navíc výborné hlášky. Celkový dojem je pak umocněn hudbou, Greg Edmonson se přesně trefil do podstaty seriálu. Opravdu velká škoda, jakým způsobem Fox se seriálem naložil a ačkoliv je rušení zajímavých scifi v posledních letech oblíbeným sportem televizních společností a fanoušci jsou už pomalu zvyklí, zrušení Firefly nesou velmi těžce dodnes. Vycházejí sice komiksy, ve kterých se lze dozvědět ledacos zajímavého, co bylo v seriálu nakousnuto, to ale prostě není ono. ()

Ficik

Shepherd said: ,, ...you've going to burn in very special level of hell, A level ther is reserved for child molesters, - and people who talk in the theater!" PS: Tommy987 ()

Mira90

Pilotní díl mě navnadil, první chytil a druhý už nepustil :-) Více po shlédnutí zbylých dílů... Ty jsem nedávno dodíval a přepadlo mě zklamání, že nebyla natočena alespoň ještě jedna řada. Především z toho důvodu, že zdaleka nebylo řečeno vše a nejedna postava stále zůstává v mlžném oparu domněnek. Jinak musím jen chválit. Počínaje naprosto dokonalou ústřední písní, přes vymazlené charaktery až po zápletky jednotlivých epizod. Prostě parádní seriál. ()

Lorge

Hned poté, co jsem viděl první (nebo druhý? Pořád mám v tom pořadí vůči filmu trochu zmatek :-)) díl jsem se zamiloval. A to především kvůli úžasnému castingu. Nezbeda Nathan Fillion, zamilovaný Alan Tudyk, sexy drsňačka Gina Torres, a dál a podobně :-). To vše pod taktovkou Mistra Josse Whedona... Nepochopím, proč vůči takovým skvostům, jako je právě Firefly, nebo Drive, nebo Freaks and Geeks, které končí svůj zářivý, ale o to kratší život nenaplněný dostávají svou šanci takové obludnosti, jako je Beverly Hills , Blillas, Tak jde průjem a pod... to by jeden řval. P.S. Sheldon Cooper má pravdu, Nathan jako Green Lantern a hned by to byl minimálně o polovinu lepší film :-) ()

MEW2

vysoke hodnoceni absolutne nechapu. naprosto tuctovy serial s tuctovymi postavami a zapletkami. dej kazdeho dilu lze bez problemu odhadnout po deseti minutach a serial pusobi misty nechtene vtipne (kombinace divokeho zapadu se sci-fi se obcas prilis nepovedla). zklamani a slabsi 3*. ()

Joss Whedon prolomil mlčení

Joss Whedon prolomil mlčení

18.01.2022

Je to zhruba rok, co jsme psali sérii článků na téma pozadí vzniku filmové Ligy spravedlnosti, kde po odchodu Zacka Snydera vznikl obří střet mezi hercem hercem Rayem Fisherem a zastupujícím… (viac)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

Seth Rogen jako Drake ve filmovém Uncharted?

03.07.2013

Tak to asi není představa, kterou by s producenty ze Sony a firmy Naughty Dog sdílelo mnoho fanoušků. Ti si v roli videoherního lovce pokladů Nathana Drakea odjakživa představovali Nathana Filliona.… (viac)

Joss Whedon má chatu v lesích

Joss Whedon má chatu v lesích

10.07.2008

A v ní, jak jinak, straší. Tvůrce megaúspěšné Buffy a rychle stopnuté, ale přesto kultovní Firefly, startuje v lednu na Foxu nový seriál Dollhouse (Eliza Dushku jako členka party mladých lidí, kteří… (viac)