Joss Whedon, na Oscara * a cenu Emmy nominovaný, scenárista a režisér stojící za fiilmem Buffy, přemožitelka upírů a Angel, tentokrát využil svůj nezaměnitelný důvtip v tomto napínavém velkofiilmu. Kapitán Malcolm Reynolds, ostřílený veterán (na straně poražených) z galaktické občanské války, nyní živoří na palubě své lodi Serenity. Vede malou vybranou posádku, ale když přibere na palubu dva nové pasažéry - mladého doktora a jeho sestru s telepatickými schopnostmi - získává mnohem víc, než na co je připraven. Oba jsou uprchlíci ze seskupení, které vládne vesmíru, a tak se Serenity rázem ocitá lapená v pasti mezi nezastavitelnou vojenskou silou Aliance a brutální zuřivostí zdivočelých Reavers. A další nebezpečí se skrývá i v samém srdci lodi… (oficiálny text distribútora)

genetique

Čo ja viem, nebolo to zlé, ale podľa mňa sa to so 'Startrek' alebo 'Stargate' filmami porovnávať nedá. Páčilo sa mi, že to nemalo zbytočné odbočky od deja a zbytočné spomaľovačky, ktoré by nudili. Sľubná pointa filmu, tú ale skazí scenár na jednoduché klišé. Efekty boli ale celkom prekvapujúce. Záporák mal dostať viac priestoru. Čistý stred. 60%. ()

Arachneuss

Bez znalosti Firefly ani ránu. Jak zakončit jeden z nejlepších seriálů všech dob ? Filmem, jenž vysvětlí všechny nezodpovězené otázky a ukončí odysseu hlavních hrdinů. Za minimální rozpočet dokázal Whedon stvořit skvělé akční sci-fi, jenž je i po desátém shlédnutí stále fascinující. Humorné eskapády Mala Reynoldse, drsné hlášky Jaynea, přitažlivost Inary, tajemnost River, odvaha Zoe a vtipnost Washe jsou stále mnohými z důvodů, proč jsem si příběh okolo posádky Serenity zamiloval. Jediným problém se tak stává fakt, že bez znalosti první (a bohužel jediné) série ztrácí velká část děje smysl. Pro ty, jenž měli možnost Whedonovu ságu vidět, se zajisté jedná o nezapomenutelný zážitek. ()

tron

„Dobre, máš určitý talent, Albatros, ale lietanie, to nie sú len tlačidlá a čísla. Vieš, aké je prvé pravidlo lietania? Láska. Môžeš poznať všetku vesmírnu matematiku, ale loď, ktorú nemáš rada, ťa okamžite strasie, bez výnimky. Láska ju udrží vo vzduchu, keď sa má zrútiť. Láska ti prezradí, kedy má bolesti. Láska z nej robí domov.“ Jossa Whedona ani omylom nepokladám za kultovú postavu (jeho scenár k VOTRELCOVI: VZKRIESENIU bol dosť príšerný, Buffy ma nikdy nebavila a z Angela som videl dve časti a stačilo) a predčasne ukončený westernový sci-fi (ehm) seriál Firefly som nevidel. Vlastne ani neviem, prečo preboha som si SERENITY pozrel. Ale dostala ma. Akčné scény sú prekvapivo kvalitné, počítačové efekty pekné, vízia budúcnosti síce plná klišé o osídľovaní vesmíru a akejsi zlej megakorporácii a postavy sú silne štylizované (indianajonesovský kapitán, cynický pilot). Lenže ten film funguje na jednotku. Herci bez problémov zvládajú štylizovanosť a stávajú sa sympatickými hrdinami, ktorým radi držíme palce (najmä Nathan Fillion a Summer Glau, ale tiež Adam Baldwin, či Alan Tudyk), výprava je krásna (predovšetkým „biele mestečko“), scény, v ktorých umierajú dôležité postavy, sú dojímavé a celé to má poetickú atmosféru o chybujúcich ľuďoch, ktorí kedysi možno boli dobrí a o lodiach, ktoré sú možno pooškierané, ale stále spoľahlivé. A posledná scéna z kokpitu je bomba. „Búrka je čoraz horšia.“ – „Čoskoro z nej budeme vonku."  ()

Rimsy

Samotnému seriálu jsem dal "jen" 4*, hlavně kvůli nevyváženosti některých dílů. Toto finále je ale naprosto strhující, což je i jeho největší nedostatek. Zatímco v seriálu Whedon vsadil na neotřelost a pomalejší vyprávění s důrazem na vztahy mezi charaktery, film je bombastickou hollywoodskou podívanou plnou hlášek a akce. Skvělý a živý svět byl naštěstí zachován, takže i přes některá klišé se jedná o výborné pokoukání. Jo a ještě jedna poznámka - sledovat film bez znalosti seriálu je podle mě ztráta času. ()

kiddo

Abych volně citovala: každý, kdo Serenity hodnotí bez znalosti Firefly, je Liou coe shway duh bia-tze huh hoe-tze doo bun ur-tze. Mezi světové záhady, které nejspíš až do smrti nepochopím, patří skutečnost, že typický hollywoodský liberál Whedon natočil snad nejlepší obhajobu libertariánského pohledu na otázku svobody, vlastní vůle a možnosti nuceně napravovat nízkost a přízemnost člověka (btw tomu, že Malcolm Reynolds je v podstatě klasický benevolentní patriarcha, a všichni včetně feministek ho přesto žerou, se svou neskutečností rovná už jen hipsterská obliba Tonyho Starka). Pátá hvězda málem unikla o vlásek, přesněji řečeno o zbytečný a neemocionální kůl zaražený na úplně blbé místo. Nezbývá než doufat, že teď po Avengerech nějaké studio konečně Whedonovi zaplatí dvojku. Do té doby si se svým novým oblíbeným drsoněm už nějak vystačím. PS: pokud bych si měla vybrat scénu, z níž se mi spodní svaly stahují nejvíc, pak volím úvodní čtyřminutový, dokonale hudebně podbarvený a pro Whedona zřejmě typický nepřerušovaný záběr na přistání Serenity, průlet rozpadající se lodí a perfektní představení členů posádky. Na tohle už ani ti Avengeři nemají. ()

• Saturn Award 2006 - Summer Glau nejlepší herečka ve vedlejší roli jako River. (Terva)
  • Na jedné z beden v nákladním prostoru je nápis „Znovu použitelná bedna: neničit!“ (můžete ho vidět za River potom, co byl Reaver postřelen). Původní scéna lodi ze seriálu Firefly (2002) byla totiž zničena (přestože Joss Whedon přísahal, že ji bude možné znovu sestavit) a proto nemohla být použita ve filmu (vše bylo postaveno pro film úplně od začátku). (Galadriel)
  • V závěrečných titulkách se objeví hudební téma seriálu Firefly (2002) v kytarové verzi. (Galadriel)

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

Matthew McConaughey se ztratí v Karibiku

01.02.2017

Když se řekne Serenity, řada si lidí si vybaví filmové zakončení seriálu Firefly. Od téhle klasiky ale uběhla řada let, takže si může "vyrovnanost" půjčit do názvu zbrusu nový projekt. O co přesně… (viac)

Nová bondovka hledá záporáka a bondgirls

Nová bondovka hledá záporáka a bondgirls

06.04.2014

Joss Whedon (Avengers) už před deseti lety věděl, že má Chiwetel Ejiofor velkou hereckou budoucnost. Záporák z jeho sci-fi akčňáku Serenity se nedávno blýsknul v otrokářském dramatu 12 let v řetězech… (viac)

Režisér „Buffy“ debutuje na plátně

Režisér „Buffy“ debutuje na plátně

26.09.2005

Režisér Joss Whedon až doposud pracoval na seriálech, z nichž asi největší popularitu si získala Buffy, přemožitelka upírů. To se však změní už tento čtvrtek 30. září, kdy se na plátnech amerických… (viac)