Červený trpaslík

• Veľká Británia Red Dwarf
Veľká Británia, (1988–2020), 36 h 11 min (Minutáž: 25–90 min)

Tvorcovia:

Rob Grant, Doug Naylor

Kamera:

Ed Moore, Ian Adrian

viktorka181

Tohle člověk může buď milovat, nebo mu to připadá debilní a nudí se u toho. Já se řadím k té první skupině. Tu druhou skupinu nechápu.... ()

GOREGASM

1. série - ***** (100%) Geniální koncept, který položí na lopatky nejen famózním metaforickým humorem, v němž kraluje jelito všech jelit, Arnold "Majzlík" Rimmer. Více než důstojnými spoluhráči mu jsou Lister a Kocour. První jmenovaný je absolutně neorganizovaná 3000 let zmražená rockstar, což vtipně kontrastuje s jeho absolutním hudebním antitalentem. Kocour je pak prototypem nadčasového metrosexuála, který nedovolí ani svému stínu, aby dobře nevypadal. První série Trpaslíka ihned nastavuje laťku velmi vysoko, přestože je zatím postavena "jen" na extrémně absurdně vtipných dialozích, které by se mnohdy daly tesat do kamene. Vyzdvihnout musím i vtipně,ale stále v zábavných mantinelech pojaté papundeklové scifi kulisy, které dělají z Red Dwarfa po všech směrech dotaženou zábavu. 2. série - ***** (100%) Kryton (Rimmer: Jsou mrtvé několik staletí. Kryton: Vy jste lékař?), Lepší než Život, Díky za Vzpomínky, Díra ve Stázi, Queeq, Paralelní Vesmír. Jeden lepší díl než druhý. V epizodě Kryton je na scénu uveden stejnojmenný a dnes již legendární android, který tisíciletí pečuje na své lodi o mrtvou ženskou posádku, kterou se vší nevědomostí představuje členům Trpaslíka. Paradoxně v žádném dalším dílu druhé série se již neobjeví. Nicméně i bez něj si prozatím Rimmer, Lister, Kocour a Holly vystačí, protože každý díl má nezaměnitelně papundeklový scifi feeling a různorodě vypečený scénář. 3. série (100%) Bratři zpátečníci jsou nesmrtelní a ani nebudu rozvádět, jak jsme s klukama z gymplu drtili číšníky, když jsme si objednávali svůj milovaný ovip. Tenhle díl je vysoce předimenzovaný legendárními hláškami a trochu zastiňuje zbytek série, v níž Doug Naylor a Rob Grant potvrzují jednotlivými zápletkami svou lásku ke scifi a zároveň obrovskou chuť si z něj do všech světových stran střílet. Nodnol... to bude určitě bulharsky. 4. série - ***** (100%) To je Ma..., To je Maa...... To je Ma...Góóór. :D. Kryťák už hláškuje na plné obrátky a to ani nezmiňuji jeho dočasnou transformaci na člověka, která mu ovšem nesebere nic z jeho meziplanetárního smyslu pro humor, když se podivuje nad skutečností, že lidé nemají v očích ani základní funkci zoomu, načež suše dodá: Hmmm, zajímavé :-). V díle "Jiná Dimenze" se navíc prvně představí Rimmerovo alter ego Ace "připravte mi zavináče, na snídani jsem doma" Rimmer, ze kterého je celá posádka,vyjma Arnieho samozřejmě, na měkko v duchu bezmocného konstatování: To je Frajer. No a na závěr 50 kliků pro Gándhího :D. 5. série - ***** (100%) Hololoď - Karanténa - Zpátky do reality. Pátá série nabízí nejen tyhle 3 kultovní epizody, ale ruku na srdce pan Filuta alespoň u mě nemá konkurenci, respektive: Rimmer - Velmi zlobili, pane Filuto. Co s nimi uděláme? Pan Filuta zašeptá něco Rimmerovi do ucha a Arnie na to - Ale kdo to bude uklízet? :-) Tenhle díl řadím bezpodmínečně do své TOP 5. A říká vám něco jméno Jake Buchar? 6. série - ***** (100%) Jeden kultovnější díl než druhý, přesto vypíchnu své milované "Pistolníky z Apokalypsy", kterým dýchá na záda Emocuc - Polymorf II, Psirény, Legie, Rimmerosvět a závěrečná Mimo Realitu, která za všechny podtrhuje obrovskou devízu Trpajzlíka, který své nesmrtelné hlášky roubuje na zatraceně chytré scifi zápletky, které nešetří nápady. A propos, můžu vám připomenout direktivu vesmírného sboru 34124? 7. série - ***** (100%) Je sice pravda, že sedmá sérka obsahuje mnohými nenáviděný díl Skvíjukl (Duct Soup), ale já s ním problém nemám, i když je díky citoslovce posedlé Kočanské nejslabší. Když už jsme u dívčí posily posádky, tak sama o sobě rovnocenné vtipným elementem není, ale její přestřelky s Krytonem jsou k popukání a Kryťák se i díky tomu a absenci Rimmera stává nejvtipnější postavou. A jde mu to sakra dobře. 8. série - ***** (100%) Parádní ukončení seriálu, u kterého mělo po pravdě zůstat. Rob Grant a Doug Naylor dotahují svoje nápadu do skvostně otevřeného konce a science fiction díky Trpaslíkovi nebude nikdy vtipnější. Red Dwarf lámal diváky na svou stranu vždy lahůdkovými slovními piruetami, které naopak lámaly diváky v pasu, ale když jsem ho takhle po letech a starší dokoukal od první do poslední epizody v krátkém čase, musím smeknout před vynalézavým příběhem, na který je nabaleno tolik humoru, že je to na jednoho někdy až moc. Takže, „Nachystejte květináče, na Vánoce jsem zpátky!“ () (menej) (viac)

sgt.paper

Červený trpaslík je pro mě srdcová záležitost. Ať už je to kvůli geniálním postavám, skvělému anglickému humoru nebo perfektnímu příběhu. Každá epizoda je neskutečně chytrá, svižná, vtipná. Podle mě se jedná o nejlepší komediální seriál. ()

Fujara777

Zatiaľ jediný seriál, ktorý som videl časť po časti úplne celý. A že to bol nielen teplý, ale aj zábavný júl asi ani hovoriť netreba. Postavičky vyšperkované, paradoxy scifi tematiky využité, hlášky excelentné. Kultová záležitosť. ()

BeranSon

V říši seriálů opravdu velký pilíř a nestárnoucí klasika. Přiznávám, neviděl jsem všechny díly, ale viděl jsem dostatek abych si udělal názor a s klidem na duši ho ohodnotil. Pětihvězdičková záležitost to pro mě není, ale jako seriál pro zábavu ideální. - 7/10 - ()

Folky

Určitě nejlepší britský sitcom, s nejlepšími postavami. V některých sériích tomu sice došel dech (Kochanská nebyla dobrá náhrada za Rimmera), ale v posledních sériích je to opět vzestup nahoru. Oblíbená postava: Holly (když byl muž). ()

pitchfork

Nejlepší britský sitcom, který svou originalitou příběhu a nejpodivnějšemí postavami překonal vše, co kdy bylo natočeno v rámci sci-fi žánru. Proplétame se nekonečným vesmírem a potkáváme celou řadu mimozemských i lidských anomálií. Do toho slyšíme neskutečně mnoho doslova zlidovělých hlášek u kterých se tlemím i když to vidím aspoň po dvacátý. Nezapomenutelný zážitek u kterého si vždy mám chuť dát kuře Vindaloo a přemýšlet, co se to všechno děje nad našimi hlavami v tom černočerném vesmíru. ()

Raaavenek

Njelepší seriál všech dob, jednoznačeně a nezpochybitelně. Pokud ovšem pomineme poslední díly s Kochanskou, které již nebyly tak vtipné... holt, celý seriál stojí a padá s Arnoldem Rimmerem a jeho třemi společníky (bez Rimmseyho to ale nejde, jak jsme viděli). ()

plagjoklas

Ked som zacal sledovat prvy diel nejako ma to neoslovilo ale uz v polovici prveho dielu som zistil ze je to neobycajny serial ktory si moju pozornost urcite zasluzi. Kvalitný humor (niekedy dost cierny ale bohovský :)) dobre herecké výkony lacné seriálové kulisy, to je to co robí s tohoto serialu kult. A radím vám pozrite si to lebo tolko vtipných hlášiek na jeden diel som naposledy videl len u Simpsonovcov. ()

salamandrr

Britský seriál o posledním muži ve vesmíru.každý díl začíná voláním lodního počítače hollyho o pomoc:"Tady těžařská loď červený trpaslík"poté jej doplní nějakou uzemňují hláškou jako"Ach mám IQ 6000 to je jako 6000 učitelů tělocviku a dělám toto..."Na lodi je poslední žijící člověk a to Dawe Lister,vesmírný vágus,vagabund,pobuda,netalentovaný hudebník,smrdutec a v neposlední řadě člověk mající již jen jeden chuťový pohárek,který si trýzní pomocí KARI. Společníkem mu je Kocour-felis sapiens jenž se vyvynul z kočky domácí již Lister schoval kdysi na lodi,je naprosto marnotratný,nespolehlivý,sebestředný,hloupý,neprozíravý a samozřejmě sobecký a krásný,jeho dokonalým protějškem je on sám. Dále sanitární android Kriton kterýžto se od Listra učí lidským vlastnostem jako je schopnost lhát,být sobecký,ironický a vůbec takové ty "lepší" lidské vlastnosti. No a opravdovím skvostem je Arnold Jidáš Rimmer,jehož kladné vlastnosti umírali postupně v dětství,je hříčkou osudu a neustále se vymlouvá na své rodiče,kteří mu údajně zkazili život,ale jeho protějše z paralerního vesmíru mu dokáže opak.pro představu přikládám jednu jeho nadávku:"Už ti někdo řek, ze seš hnusný plesnivý povidlo, který má důvtip, šarm a duchapřítomonost německýho ovčáka po transplantaci hlavy?" Tento seriál nemohu doporučit každému,ale zkuste ho a myslím,že nebudete zklamáni Poznámka:první díly měli asi tak velký rozpočet jako má žák 4.B na oběd 8)*** Tak trpaslík se dočkal a byly natočeny 3 další díly, které nejsou úplně to co jsme očekávali, ale jako vzpomínka je to příjemné. kuloáry kolují zvěsti o dalších sériích, to už sme slyšeli tolikrát, že... ()

illy.cz

Nejlepší sci-fi sitcom který jsem kdy viděl. Postupem času se stal mým večerníčkem, bez kterého neusnu...:-). za zmínku stojí především skvělé, až absurdně umělé dekorace. Díly, ve kterých chyběl Rimmer byly sice o poznání slabší, ale pořád to stojí za to...Ale co dělá tento seriál jedinečný je určitě nedostižný český dabing, který se mimořádně povedl... ,,Minulý týden jsme objevili měsíc, který vypadal jako zadek Marylin Monroe,....obletěli jsme ho hned několikrát.'' ()

maaan

"Lister, have you ever been hit over the head with a welding mallet? Ne? Tak mlč a tlač vozík." Nezapomenutelné. Jeden z nejlepších českých dabingů ever. Vřele doporučuji. ()

LANSA

Naprosto luxusní dílko s úplně stupidním humorem,ale jakmile se vám dostane pod kůži,tak si ten seriálek dáte třeba sedmkrát a stejně vás spousta a spousta scének pošlě do kolen. ()

pravo

Urážky, urážky, urážky je asi najcharakteristickejšia vlastnosť britského sci-fi sitcomu založeného prevažne na dialógoch. Je pozoruhodné ako sa dá vytvoriť seriál o vesmírnej lodi v budúcnosti bez použitia množstva špeciálnych efektov, aby dizajn hotového produktu neurazil ba dokonca silne poznačil a ovplyvnil diváka. Kto videl vie prečo je Lister a Rimmer pre mňa osobne jedna z najvtipnejších dvojíc, čo sa objavila v TV. ()

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019

FUTURE GATE - Sci-fi Film Festival 2019