Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa DocBrown k tomuto seriálu (140)

Star Trek: Nová generácia (1987)

Dustojny nastupce puvodniho serialu. Nechci posuzovat, ktery je lepsi, protoze jsou jine. Ackoli namety epizod uz nejsou tak originalni jako v TOS, tak nesrovnatelne vyssi rozpocet umozni daleko vetsi propracovanost. Cim nejvyrazneji prispiva TNG do sveta ST ? Napada me hlavne holograficky simulator (ackoli se uz objevil v TAS), Borgove a Q (coz je castecne predelavka Trelana). Picard je sice rozhodne prijemnejsi jak Kirk, ale Kirk nebyl nejzajimavejsi postavou TOSu, puvodni serial "delal" hlavne Spock (ktery se tu take objevi). Jen me dost mrzelo, kdyz serial opustila Tasha Yar. Naopak potesilo, kdyz ho opustil wlezley Wesley :-). Mimochodem az tady ze sebe lidstvo pomalu zacina delat tu nejuslechtilejsi rasu v galaxii, v TOSce tomu jeste nebylo. TNG ma urcite nejlepsi znelku ze vsech, ktera zacina uvodnimi fanfarami z TOS a pak se citlive prehoupne do genialni Goldsmithovy ustredni melodie z prvniho filmu. 85% ()

Střetnutí na Farpointu (1987) (S01E01)

Pilot k novému Star Treku, v době kdy byla po čtvrtém filmu Kirkova posádka na vrcholu. Na první pohled plně pod taktovkou Gena Roddenberryho. Ačkoli se posádka změnila jak nejvíc to šlo, základní schéma epizody se stále hodně podobá TOS, stejně jako papundeklové kulisy a pípavé zvuky, doplněné nekvalitními syntetizátory. Pokrok ale přece jen přinesl design lodí vytvořený počítačem. Minisukně se ještě podařilo udržet, ovšem pouze za cenu toho, že se v nich museli objevit i muži. Troi jí asi nemůže mít kratší a v posledním záběru se v ní mihne i Tasha, obě ale naposledy. V budoucnosti sice Troi zakryje spodek, ale odkryje vršek. Samozřejmě nemohl chybět nějaký cross-over s TOS, o který se postaral McCoy. Pilot samozřejmě představuje i spoustu novinek - Q, Betazoidy, zmínka o Ferengi, kteří měli být prvně hlavními nepřáteli Federace. A také simulátor, který se vlastně už objevil v TAS. Bohužel né všechny novinky jsou pozitivní. Kapitánu Picardovi šoupli na loď děti a nejen on z toho nemá vůbec radost. Střetnutí na Farpointu je jen takový můstek mezi TOS a TNG, který se postupně začne ubírat svojí vlastní cestou. ()

Bez zábran (1987) (S01E02)

Druhý díl a už recyklují TOS, navíc vše stojí na předpokladu, že spratek získá velení jen pomocí napodobení hlasu. A ta hrozná šéfinženýrka. No TNG se ještě hledá, na druhou stranu vtipných momentů je tu hodně. A žhavé bříško Tashi byla asi hned na začátku ta nejerotičtější scéna TNG. ()

Zákon cti (1987) (S01E03)

Skandál! Primitivní rasu hrajou pouze černoši. A přechytřelej android je extra-extra bílej. Rasismus, dyskriminace! Stejně jako zpěv Včelích medvídků Bílá bílá bíla. Kam jsme se to dostali? Pro Tashu jsem měl pubertální slabost. ()

Nejzazší výspa (1987) (S01E04)

Viz zajímavosti - Wil Wheaton, představitel Wesleyho Crushera, to označil jako "pravděpodobně nejtrapnější představení záporáků v historii televizního vysílání", ... řekla nejtrapnější postava seriálu. Naopak parádní a vtipné představení. A jeden z Ferengů je Armin Shimerman, budoucí Quark. Naštěstí se postupně Ferengové vyvinuli v důstojnější a důmyslnější rasu. Is this a female. You work with your females, arm them and force them to wear clothing. Sickening! ()

Kam se dosud nikdo nevydal (1987) (S01E05)

Ukázka toho, jak něco co by fungovalo kdysi v TOS (bez fracka), je o dvacet let později neskutečně naivní. Z fracka Wlezleho se ještě snažili dělat hlavní postavu a budoucí hvězdu. Naštěstí na popud nelibosti diváků byl postupně ze seriálu vypsán, a nakonec vykopnut. Ale zpět k epizodě ... poletíme na myšlenky! No a zase chlap v sukni. Tak tudy teda ne. BTW Specielně pro tvůrce Voyageru: we're passing warp ten ()

Osamělý mezi námi (1987) (S01E06)

Vesmírná detektivka, TNG jde nahoru. Datova posedlost Holmesem (kterého Spock označil jako svého předka) začíná. Trochu škoda, že se Ind jako vedlejší postava neuchytil. ()

Spravedlnost (1987) (S01E07)

Jedna z mála epizod se špatným koncem ()

Hra na schovávanou (1987) (S01E09)

Jak už bylo mimo jiné zmíněno v TOS Patterns of Force And absolute power corrupts absolutely ()

Oáza (1987) (S01E10)

V té krabici na začátku je Armin Shimerman (Quark) ()

Poslední sbohem (1988) (S01E11)

Epizoda Nejdesedostatzesimulátoru první v celém Star Treku. Časem se z toho stane klišé omílané dokola a dokola, hlavně v posledních sériích DS9 a v celém VOY. Všichni jdou do simulátoru bez komunikátoru, nejde transportovat, vypnout energie, blbost, jen několik vtipů. Tady navíc přechytřelej Wlezley. Na konci ještě hologramy vylezou ven a Picard se vykecává místo toho aby řešil skutečné hmyzáky, které ani neukázali. TOS: A Piece of the Action bylo daleko daleko lepší. ()

Bratři (1988) (S01E12)

Po dlouhé době, po kterou jsem měl tuhle epizodu za jednu z nejlepších, s hrůzou zjišťuji, jak příšerně naivní to bylo, jak nikdo není schopný nic poznat. Tedy až nejchytřejšícho z nejchytřejších fracků v galaxii, který opět a zase zachraňuje celou loď. Shut Up Wesley! měl řvát Picard v každé epizodě dokud se ho ve čtvrté sezoně konečně nezbavili. Ačkoli za první půlku bych stále dal plný počet, druhá půlka byla hrozná. ()

Trosečníci (1988) (S01E13)

Taková slabší Sexmise. V módě byly svetry. ()

Až se ucho utrhne (1988) (S01E16)

Škoda, že po 15 minutách planeta nezmizela a epizoda neskončila. ()

Rodná hrouda (1988) (S01E17)

Povedený remake TOS:The Devil in the Dark ()

Plnoletost (1988) (S01E18)

Další pokus zbavit se Wlezleyho nevyšel. Ale budeme to zkoušet znovu a znovu a ono to jednou vyjde. Ale ta Vulkánka byla luxusní, škoda, že dostala nejmíň prostoru ze všech. ()

Klingonské srdce (1988) (S01E19)

TNG se konečně rozjíždí. První střípek do klingonské historie. BTW Merculite rakety, tak tady je tvůrci MoO vyhrabali ()

Arzenál svobody (1988) (S01E20)

Schiavelli na mimozemšťana žádnou masku nepotřebuje ()

Symbióza (1988) (S01E21)

Děti, drogy ne! ()

Slupka všeho zla (1988) (S01E22)

.. a mé pubertální srdce se puklo. Do poslední minuty jsem doufal, že to zase nějak zvrátí a okecají, jako už 100x před tím. No, za pár let jsem se aspoň částečně dočkal. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)