Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (182)

Vnitřní zrak (1991) (S04E24)

Oko mysle. Najlepšia časť 4. série. Veľmi ma bavilo, ako boli podávané napäté scény, ako ich špičkovali do posledného momentu, a ten nečakaný zvrat pred záverom - brilantné. Super scéna, keď Jordie odstrelí O'Brianna a pokojne si sadne na jeho miesto. Akurát záver by som si vedel predstaviť otvorený v zmysle, že by sabotér ostal pre diváka odhalený, ale pre Enterprise a vôbec celú Federáciu nie. To už by som ale chcel od 80-tkového seriálu priveľa. ()

Teoreticky (1991) (S04E25)

Data ako romantik či dokonca zvádzač nie je predstava, ktorá by znela realisticky. Na pozadí problému s mini čiernymi dierami v trupe lode sa odvíja predstava tvorcov, aké by to asi bolo, keby Data musel do svojej výpočtovej jednotky zapracovať práve takýto podprogram. Ako experiment silne podkutý Datovym rozkošným humorom to obstojí, avšak nič viac. Dobrá je ešte scéna so smrťou ženy v podlahe. ()

Usmíření 1/2 (1991) (S04E26)

Tak Worf nám uteká. Pripomína mi Tealca z Hviezdnych vojen, ten tiež zdrhával kvôli svojim ľudom potom a znovuprichádzal so sklonenou hlavou k svojej 'starship mater'. Čo tam po Federácii. Tých tém o vnútroplanetárnych záležitostiach Klingonskej ríše už bolo aj dosť. A Piccard by sa mohol Klingónskej rade miešať do zadku aj menej. Aj keď sa viacmenej iba reční a akciu vidíme iba jednu, má to nadštandartnú atmosféru, vo veľkom sa kujú pikle a tvorcovia nám prichystali aj pohľad na dupľovaný párik klingónskych kozičiek. Dúfam, že pokračovanie ponúkne viac. ()

Season 5 (1991) (S05)

Piata séria je o máličko lepšia ako tá štvrtá. Obsahuje veľa skvelých epizód, veľa nadpriemerných, ale aj dve (iba) priemerné (Prvoradá povinnosť a Cena života). V posádke Enterprise pribúda jedna málo sympatická postava v podobe emzáčky Ro, našťastie dostáva priestor iba občas. Séria nemá žiadny nosný príbeh, ku ktorému by sa nejako vracala, skôr využíva z každého rožku trošku. 5*-vých epizód je mnoho, najlepšie z nich sú Zjednotenie (2), Záhada, Presilovka, Ja Borg a Nová fáza. ()

Usmíření 2/2 (1991) (S05E01)

Namakané zavŕšenie dvojepizódy. Intrigy, Romuláni, boj za česť a Data ako dočasný kapitán hviezdnej lodi. Krásne romulánske lode na obrazovke vždy rád vidím. Akurát tej akcie mohlo byť aj viacej a prvok Tashinej dcéry je zbytočnosť. Worf na klingónskej lodi príliš dlho nepobudol a očakávane sa vrátil späť aj so stiahnutým chvostom. ()

Darmok (1991) (S05E02)

V podstate fajn epizóda o hľadaní cesty v komunikácii a nedorozumeniach medzi navzájom cudzích rás. Aj keď na druhej strane má aj dosť "ale". Problém v komunikácii by mohol byť naprieč vesmírom námetom pre každý druhý-tretí styk s novou civilizáciou, doteraz ale každý hovoril "anglicky". Tam, kde zlyháva univerzálny prekladač, vyhráva Piccard? Ako keby nestačilo preprogramovať prekladač na potrebné reálie. Ten jazyk je celkom jednoduchý (a tým aj nepoužiteľný), všetci opakovali viacmenej tých istých 20-30 slov a fráz opakovali ešte oveľa menej. Radšej preto neísť do detailov. Pobyt na planéte mi zasa pripomenul Jamesa T. Kirka z TOS-ky. ()

Podporučík RO (1991) (S05E03)

Enterprise opäť "namočená" v konflikte nejakej cudzej rasy. Zachraňuje to zápletka so sprisahaním, akčne nabudení Kartasiánci a aspoň na chvíľu závan scén v exteriéri. Postava Ro mi neprišla dvakrát sympatická a pre seriál úplne zbytočná, takže s Piccardom vôbec nesúhlasím - žiadna hanba pre Federáciu. ()

Marná oběť (1991) (S05E04)

Začiatok na planete slabší, aj keď sa odohráva v exteriéri, následné vyšetrovanie a pátranie po záhadnej bytosti naberá na zaujímavosti. Rovnako aj dilema, čo s tvorom po vypátraní spraviť. Až priveľa priestoru dostáva postaršia vedkyňa a jej osobné problémy, je však na druhej strane kvalitne zahraná. ()

Neštěstí (1991) (S05E05)

Začína to vlažne, ale vážna nehoda rozdelí posádku na niekoľko skupiniek, z ktorých každá rieši iné problémy. Najmenej zaujímavá je kapitánová skupinka, kde je sa ocitne kapitán spolu s deťmi, ale zbytok je skvelý. Nechýba akcia i napätie. ()

Hra (1991) (S05E06)

Návrat Wesleyho je oživením, aj keď sú s ním spojené aj romantické chvíle či spomínanie s Picccardom na akademické časy a problémy, čo pôsobí prinajmenšom nudne a možno je to na hranici trápnosti. Na druhej strane zápletka s ovládnutím Enterprise je výborná a v závere sa k nej pridáva aj silný trilerovský nádych, na aký v startrekovskom univerze nie sme celkom zvyknutí. ()

Sjednocení 1/2 (1991) (S05E07)

Prvá časť dvojdielu nie je až taká zaujímavá, aj keď sa v závere objaví Leonard Nimoy alias Spock, prvýkrát sa dostávame na domovskú planétu Romulánov (mimochodom ich svet vyzerá ako vystrihnutý zo stredoveku). Vybavovanie sa so Sarekom a jeho citoch k Spockovi je nezaujímavé a zdĺhavé. Pobaví humor s Datom, chýba však akákoľvek akcia či napätie, viacmenej sa iba kecá a stavia na tajomstve. Úvodná spomienka na pamiatku práve zosnulého otca vesmírnej opery - Gena Roddenberryho zamrzí. ()

Sjednocení 2/2 (1991) (S05E08)

Zavŕšenie dvojdielu je o level lepšia ako úvodná časť. Nechýba už akcia a napätie, celé je to okorenené sprisahaním a zradou, občasným humorom a samotný Spock dostáva množstvo času. Dozvedáme sa, že romulánsky svet (trochu ako zo stredoveku) nie je tak nepriateľský, ako to bolo doposiaľ podávané. Pár logických nedostatkov ide preto v pohode odpustiť, ako aj bočná línia s hĺadaním ukradnutej vulkánskej lode. Konečne vidíme ako vyzerajú vulkánske lode, vo všeobecnosti dostávajú Vulkáni v NG minimum priestoru. ()

Otázka času (1991) (S05E09)

Zápletka s časom je v seriáli vždy vítaná, aj keď do poslednej chvíle vlastne divák netuší, ako to celé s časom je. Časové paradoxy sa nespomínajú, aj samotná filozofia okolo toho pláva len po povrchu. Naviac je až príliš veľa času venovaných vulkanickej katastrofe na planéte. Matt Frewer je však fajn, odkiaľ ale jeho postava vedela toľko o členoch posádky, vysvetlené nebolo. ()

Nové perspektivy (1992) (S05E10)

S Klingónmi sú vždy iba problémy. Tentoraz je na pretrase Worfov rodinný život a jeho rodičovské (ne)schopnosti. Vyrovnáva to aspoň nezdarný technický experiment a v závere aj napätie. ()

Můj hrdina (1992) (S05E11)

Ak keď sa nedialo žiadne veľké nebezpečenstvo, teda až na záver, epizóda ma bavila. Je zameraná na Datu a jeho myšlienkové pochody - odzrkadľujúce sa v kopírujúcom chlapcovi - a tie sú vždy zaujímavé. ()

Násilník (1992) (S05E12)

Znásilnené spomienky. Zaujímavá mysteriózna zápletka s ovládaním mysle a predvídateľno-nepredvídateľný (z)násilník. Možno ale až príliš zameraná na Troiovú, ktorá napriek tomu, že je telepatka, je úplne bezmocná. ()

Dokonalá společnost (1992) (S05E13)

Nesúhlasím s Piccardom, že geneticky "naprogramovaná" spoločnosť, v ktorej každý vie, kde je jeho miesto a predurčenie, je zlá. Práve naopak. Možno nie dokonalá, ale k spoločenskej dokonalosti smerujúca. Vo filozofickom súboji epizody však víťazí filozofia neistoty s potenciálom akéhosi rastu. Epizóda síce bez akcie, iba s drobným napätím, ale na druhej strane so zaujímavou filozofiou a sci-fi zápletkou. ()

Záhada (1992) (S05E14)

Originálny a zaujímavý námet s neznámou silou/paprskom, ktorý zasiahne členov posádky a tým im vymaže ich dlhodobú pamäť. Škoda, že sa svoju identitu dozvedia už v prvej tretine a nie až na koniec, ale aj tak skvelá zápletka a rozkošne predostretý charakter jednotlivých postáv bez ich masiek skrývajúcich sa za uniformu. Riker si hneď narazí rovno dve kočky (aj keď dve škaredšie by na Enterprise iba ťažko hľadal, pritom v nemocnici sa objavuje jedna rajcovná bruneta v plavkách), Worf berie hneď velenie pod svoje krídla a boj je pre neho až na prvom mieste, Data ako barman, Piccard ako vždy analitický s morálnymi dilemami. Jemný humor je len ku prospechu. ()

Z pozice síly (1992) (S05E15)

Akčne nabitá epizóda, v ktorej sa niektorí z členov Enterprise stávajú záporáci. Mám rád, keď O'Brain dostáva väčší priestor a tu ho nielen dostáva, ale ako záporák je skvelý....na rozdiel od Troiovej. Data je zasa "nabitý" emóciami. Aj zápletka je nadštandartná, ale jednoznačné víťazí akcia. V drobnej roli bezpečnostného dôstojníka sa objavuje Patricia Tallmanová, jedna z postáv neskôršieho Babylonu 5. ()

Etika (1992) (S05E16)

Aj medicínske epizódy patria medzi tie, ktoré môžem. Len keby nebolo toľko nariekania okolo - večne problémový Worf radšej umrie ako by mal vláčiť nohami po zemi, zasa nejaké trápne klingónske rituály, do toho výlevy s jeho synom. Zachraňujú to dobrý záver, keď už Worfa takmer "pochovali" či etické zvady medzi dvoma doktorkami. Do hlavy mi nejde iba jedna vec, že v 25. storočí nevedia liečiť miechu, trebars laserovým skalpelom či iným čudom, tak to sa v medicíne Zem a vôbec celá Federácia ďaleko nepohli. Také jednoepizódné prispôsobenie, aby bola z toho lekárska dráma. Hlavne, že v iných častiach budú robiť transplantácie mozgu alebo celej hlavy na počkanie. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)