Star Trek: Nová generácia

• Česko Star Trek: Nová generace (viac)
USA, (1987–1994)

Tvorcovia:

Gene Roddenberry

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Scenár:

Ronald D. Moore, Brannon Braga, René Echevarria, Joe Menosky (viac)

Patrick Stewart, Jonathan Frakes, LeVar Burton, Michael Dorn, Marina Sirtis, Brent Spiner, Gates McFadden, Wil Wheaton, Denise Crosby, Whoopi Goldberg (viac)

Posádka hvězdné lodi USS Enterprise pod vedením kapitána Jeana-Luca Picarda zkoumá galaxii a ve 24. století podporuje mír mezi soupeřícími mimozemskými civilizacemi. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa sirien k tomuto seriálu (184)

Bratři (1990) (S04E03)

Cosi otravnýho s dětma a pak linka s Data která měla náběh na to aby byla fakt dobrá - ale vlastně se v ní většina potenciálu promrhá. ()

Náhle člověkem (1990) (S04E04)

Prvoplánovité, samoúčelné, hloupě naivní ve všech směrech... ale, co je nejhorší, ROZVLEKLÉ, předvídatelné, nudné. Velmi slabé 2*. Vlastně ne - sice to ničim přímo neuráželo, ale běžet to někde tak automaticky přepnu program, takže 1*. ()

Vzpomeň si na mě (1990) (S04E05) odpad!

Nezáživná bullshit nevysvětlená magic zápletka s nenápaditym námětem, díl co má 2 momenty kdy se něco děje které jsou spojené nekonečnem nudy, která se celá točí kolem one-girl show Dr Crusher, nejotravnější členky posádky, která naprosto nemá (postavou ani herecky) na to utáhnout vlastní díl, se závěrem, kam se přimotá její otravnej syn, s magic bullshit řešenim na závěr. Fuck that. ()

Odkaz (1990) (S04E06)

Velice solidní akční zápletka který navíc dává nahlédnout do nějakých těch skvrn na čistotě Federačního morálního štítu. Vzpomínka na Tashu, možná nejzajímavější postavu 1. série, rozhodně nejzbytečnějc a nejdebilnějc vyškrtnutou postavu star treku, tam je třešnička na dortu. K 5* tam chybí nějaká ta skutečná reflexe té Federační viny na celé situaci. ()

Opět spolu (1990) (S04E07)

Ten díl má úplně všechno co si lze přát: hlubší vhled do Klingonů, vyšetřování, akci, osobní příběh a vývoj postavy, nějaký etický konflikt, návrat pár epizodních postav, nějaké to drama... a to je možná ten problém. I když to je dobře napsané, zahrané i natočené, tak to je tak nějak... "all over the place" - je to super ve všech směrech, pokud tomu někdo dá 5* tak to naprosto chápu, ale pro mě to postrádá nějaký jasný focus a ústřední úderné téma. ()

Futurum Imperfektum (1990) (S04E08)

Nevim jestli se ten námět ohrál až pak nebo byl ohranej už tehdy, ale... bylo to až moc předvídatelný, zlom za zlomem, pointu za pointou. V první části navíc bylo až příliš hintů, druhá byla až moc křečovitá, třetí až moc očividná, takže nic nepřekvapilo. Jakože dalo se to dívat, bylo to udělaný solidně, má to určité klasické SF motivy, ale vlastně to ničim neokouzlí. ()

Poslední úkol (1990) (S04E09)

Jedna storka je nudnej a nedůvěryhodnej "survival" podle stokrát ohraný šablony, druhá storka je totálně samoúčelná, z podstaty stupidní a zjevně jen do počtu. Wesley kterej mi až tak moc nevadí zjevně zmizí, bohužel svou pro mě mnohem otravnější matku s sebou zjevně nevezme, takže žádná útěcha ani v tomhle směru. ()

Ztráta (1990) (S04E10)

Se mi tak zdá, že Troy sérii od série postupně a nenápadně, ale vlastně citelně degraduje a z komplexní a kompetentní postavy se stává jednoduchá citlivka a empatická one-trick-pony. Křečovitá hysterkovitost kterou tu při (naprosto nezdůvodněný a samoúčelný) ztrátě schopností předvádí je krajně otravná a naprosto ubíjí potenciálně zajímavou druhou zápletku se střetnutými 2D bytostmi. Mimochodem téma ztráty telepatie je naprosto odfláklý (a o dost líp bylo zmíněný už v s03e20 Tin Man). ()

Datův den (1991) (S04E11)

Celý díl pojatý jako 24 hodin na Enterprise z pohledu Data. Na pozadí se děje nějaký dramatický a akční děj, ale je jen na pozadí - jde jen o to jak to vidí - a prožívá - Data. Já mám tyhle na postavu centrovaný speciály rád a Data je na tohle geniální postava a je to udělané dobře, takže za mě možná ne úžasných, ale přesto jasných 5*. ()

Zraněný (1991) (S04E12)

Trocha dramatické akce, osobní linka O'Brianna a politická linka Federace a její mezihvězdné a válečné real-politiky. Škoda, že to morální dilema stále-válčícího-kapitána nebylo rozebrané víc do hloubky, ale jinak krásnej klasickej star trek díl. ()

Každému po zásluze (1991) (S04E13)

Jak nesnášim "all powerful entity" zápletky, tak tahle... byla fakt dobrá. Bylo to zábavné, mělo to své vtipné momenty, přitom to docela elegantně balancovalo mezi humorem a dramatem, záporačka byla výjimečně fakt charismatická (jak jako postava, tak jako herečka), způsob řešení byl... star trekový (teda, TNG civilizovaně star trekový, nemám pochyb, že James T. Kirk by to vyřešil... šťavnatěji)... jakože ve skutečnosti excelentní "oddechovej" díl. ()

Stopy (1991) (S04E14)

Takovej krásnej SF námět - a takové... drobné, ale hrozně bolestivé chyby v provedení. Absence stop, které by divákovi napověděly pointu, byť skrytě. Nutnost kompletního převyprávění. Jako bolí mě to, ale těch 5* s těmahle nedokonalostma čistym svědomim dát nemůžu. ()

První kontakt (1991) (S04E15)

Bojim se, že tahle epizoda nestárne dobře - jak se Rosewell a celý "ufoni jsou za rohem!" hype vytrácí z popkultury a povědomí, tak holt ztrácí sílu i díl, který je ukázkou prvního kontaktu ze strany méně rozvinuté civilizace - a "paralelou" domnělých událostí a konspirací z naší historie. Jinak ale solidní díl s trochou proti-xenofobní společenské kritiky, trochu předvídatelný, v závěru trochu zjednodušený, ale nijak bolestivě. ()

Dítě Galaxie (1991) (S04E16)

old-school SF zápletka totálně rozředěná Geordiho sociální neohrabaností s ženami - na velmi slabé hraně 3* ()

Noční můry (1991) (S04E17)

Hezký výlet do hororového žánru, s dobrou SF pointou. Bohužel, ty Dianiny snové sekvence byly fakt... špatný a v závěru to napětí přestalo fungovat a začalo to bejt spíš zdlouhavě roztahaný. Fakt, že pak ani nezbyl čas na ukázání ... byl v tomhle kontextu o to větší zklamání. ()

Záhadná zmizení (1991) (S04E18)

Hezká "klasická" SF pointa. Hezký námět. Hezké místy až hororové provedení. Jasný tah na 5*. Ale bohužel: předvídatelnost daná neobratným předesíláním. Emoce vázané na nikdy dřív nepředstavenou a zjevně epizodní postavu zpravidla nefungujou. Některé věci byly očividně cucané z prstu bez logiky jak se líně hodilo (rychlost průběhu nemoci, legendárně tristní bezpečnostní opatření an Enterprise...) Promarněná možnost alespoň nastřelit související nebo možná morální dilemata (zábavně - tohle všechno později napravili autoři RPG dobrodružství Pleasure bringers pro Ashen stars). Škoda, tohle byl jeden z těch fakt hezky SF dílů, které těch 5* dostat mohly. ()

Entý stupeň (1991) (S04E19)

Barclay je hodně dobrá vedlejší postava - dobře napsaná, dobře zahraná. A tady má hlavní roli v dramatu s velmi klasickým SF námětem. Jen - něco tomu chybělo - nějaká větší reflexe stavu, do kterého se Barclay dostane, nebo té finální pointy, která tam zůstane v podstatě jen deklarovaná bez čehokoliv dalšího. ()

Amorek (1991) (S04E20)

Začíná to výborně - a pak se to změní v simulátorovou nehumornou plytku s Q místo simulátoru - popravdě bych s chutí dal 2*, ale férovej fakt bohužel je, že jak Q tak Vash prostě jsou cool a je zábava je sledovat :/ ()

Polní soud (1991) (S04E21)

Silné 4* s nákrokem na 5 - ale nedosahuje to. Celá pointa mohla být silnější, kdyby tam některé přechody byly udělané plynulejší a méně jednoznačné, od zjišťování důkezů po postoje postav, a kdyby tam protistraně byla přiřknuta část pointy (čímž by pak i závěr vyzněl silněji - ideály na úkor pragmatismu). Nicméně i tak to je pořád udělané velmi dobře a téma i poselství jsou bohužel velmi nadčasové. ()

Půl života (1991) (S04E22)

Dianina matka je otravná a styl humoru kolem ní se točící je spíš trapnej a nudnej než co jinýho. Když je pak i celá pointa dílu prezentována otravně jednostranně (neříkám, že díl nemůže vyjádřit názor - ale o to solidnějc by měl protistranu reprezentovat), tak to fakt nic nezachraňuje. Mimochodem, přítomnost hvězdy ničící technologie ve star treku je hroznej overkill kterej kdyby byl reflektován ve zbytku seriálu by byl fakt naprosto WTF. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

Patrick Stewart se vrací do Star Treku

06.08.2018

Patrick Stewart (Logan, Green Room) si zopakuje svoji nejslavnější roli kapitána kosmické lodi USS Enterprise Jeana-Luca Picarda ve zbrusu novém Star Trek seriálu od CBS All Access. Detaily o příběhu… (viac)

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

Zemřel David Ogden Stiers z MASHe

04.03.2018

Star Trek po česku!

Star Trek po česku!

22.07.2007

Asi bychom jenom ztěží našli kultovnější sci-fi sérii, než je Star Trek. V úvahu připadá ještě Lucasovy Hvězdné války, ale ty nemají tak bohatou historii. Už tomu bude 41 let, kdy byl první díl Star… (viac)