Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2019 (viac)
Publicistický
USA, 2019, 239 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Scenár:

Jon Macks, Mike Reiss

Účinkujú:

Alfonso Cuarón, Regina King, Mahershala Ali, Bradley Cooper, Lady Gaga, Ludwig Göransson, Amy Poehler, Maya Rudolph, Tina Fey, Helen Mirren, Jason Momoa (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov uprie na nadchádzajúce udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú. Milióny milovníkov filmu netrpezlivo sledujú očarujúci ceremoniál, pri ktorom sa rozdeľujú najprestížnejšie ocenenia vo svete kinematografie. Každoročné odovzdávanie Oscarov sa stalo najslávnejšou aktivitou Akadémie filmových umení a vied. Oscary sa udeľujú pravidelne od roku 1929, v roku 2019 budú teda vyhlásené výsledky 91. ročníka. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa aj tentokrát bude prihovárať moderátor Roman Juraško, ktorý v štúdiu privíta módnu stylistku Zuzanu Kanisovú a filmového kritika Petra Konečného. (TV Doma)

kajas

A já si na rozdíl od kolegů myslím, že jsme byli svědky jedné z nejlepších oscarových nocí za poslední roky. Celý přenos trval jenom malinko přes tři hodiny, moderátor mi vůbec nechyběl, při vystoupení Lady Gaga a Bradleyho Coopera jsem zamáčkla slzu a Olivia Colman měla tak roztomilý vítězný projev, že jsem jí odpustila i tu porážku Gagy. O vítězích jednotlivých kategorií si můžeme myslet cokoli, ale líbilo se mi, že nedominoval jediný snímek a ceny byly rozděleny mezi větší spektrum tvůrců. Uvažovala jsem o čtvrté hvězdičce. ()

honajz2

Hm, náhodou si to zapnu a na pódium jde žena bojující proti menstruačním tabu (?), potom tam vyhlásí cenu pro nejlepší krátký hraný film a vyhraje to něco o diskriminovaných černoších v USA. Po minutové přednášce tvůrců o tom, že budou bojovat o to, aby šestiměsíční dítě té režisérky mohlo žít ve světě, kde se tohle nebude dít. Pak jsem na chvíli odešel a vrátil jsem se, když byl na pódiu Spike Lee, o kterém tam říkali, že měl nejvíc politicky angažovaný projev, pak jsem zase odešel, a když jsem se vrátil, kdo dostal cenu? Black Panther. Ty vole, já myslel, že Oscaři jsou filmové ceny, ne festival politických přednášek. Tady se ale politika řešila fakt všude, film byl někde na druhé, co druhé, nějaké sedmé, osmé koleji. Naštěstí cenu za nejlepší film vyhrálo něco jiného, než jsem se bál, že to bude, za to tu hvězdičku přece jenom dám, na Green Book se klidně podívám. Ale jinak to o filmech vůbec nebylo, spíš o tom, kdo je jak utiskovaný. Po tomhle musím říct (a nevěřím, že to říkám), zlaté Ceny české filmové kritiky, tam je znát, že to pořád jsou ceny o FILMECH a i když se ten pokus o humor tam nevydařilo, pořád lepší něco, než tohle suché politické nic v Oscarech. No a teď jsem zvědavý na České lvy. 1* P.S. : Cena pro zahraniční film musela být jasná hnedka každému, když viděl nominace, jakou asi tak mohli mít filmy jako Studená válka a Zloději proti Cuarónovi? ()

vydumnica

Tak dlho sa clovek na tie Oscary tesi a...tento rok to bolo velmi slabe...sklamanie...akosi to ide s nimi dolu vodou...3* davam jedine kvoli krasnemu vystupeniu Bradlyho Coopera a Lady Gaga, inak fakt slabota...Oscarovy vecer by som zhodnotila dokonca ako nudny, ani trosku zabava, ani vtipne to nebolo...bez moderatora to bolo cele take divne...(uz by sa im fakt zisiel nejaky poriadny moderator!)...Cely vecer presiel akosi bez velkych prekvapeni ci emocii...Naozaj najslabsie, odkedy Oscary sledujem...Aj saty boli povacsine hrozne...NAJ TRAPAS: citanie dakovnej reci u vitazov za make-up Vice, az ja som sa za nich citila trapne!!! NAJ HVIEZDY: Rami Malek, Lady Gaga, Bradley Cooper a potesila aj Julia Roberts. NAJ MOMENT: uz spominany song Shallow. Vitazi podla ocakavani, viac-menej. Z Oscarov sa naozaj vytratilo to take filmove, hollywoodske, iskra alebo co...a stale sa riesi rovnopravnost, atd. Uz to fakt zacina unavovat...musi tam byt zastupca kazdej rasy, aby sa nepovedalo...AKADEMIA BY UZ MALA RIESIT LEN FILMY A HERECKE VYKONY!!! ()

Samuel7

Letošní přenos mi přišel dost obyčejný a až na pár výjimek bez emocí. Ale jsem rád, že poprvé za jedenáct let, co přenosy sleduji, vyhrál cenu za nejlepší film ten, který se mi opravdu líbil nejvíce. Takže s výsledky vesměs spokojenost. Nominace ale zas často pro mě naprosto nepochopitelné a až na vítěznou Green Book a Bohemian Rhapsody pro mě filmy z kategorie Nejlepší film zase brzy zapadnou. Ještě, že nevyhrála utahaná Roma. ()

filmmovier

Až na směšná ocenění Black Panthera (kterému to ale alespoň předal Kapitán) a pár tradičně dementních a tupých komentářů na téma politika, girlpower nebo blackpower jsem letos fakt spokojenej a neskutečně nasdšenej. Fantastický úvod od Queenů byl fakt meganářez a Brian May je fakt řízek. Podobně fantastický nářez byl i v podobě Shallow. Tenhle song se opravdu neskutečně povedl a už hodně dlouho jsem neměl takhle velkou husinu. Neskutečné. Jsem nasdšený z famózního sukcesu Ramiho i celé Rhapsody,, souhlasím s výhrou pro Mahershalu Aliho (v Green Book byl naprosto perfektní), jsem nadšen z vítězství úžasné Olivie Colman (a jejího báječného proslovu), jsem nadšen z vítězství Spider-Mana a zejména z nejdůležitější sošky pro Zelenou knihu, ten film je fakt luxusní a z těch, co jsem viděl, je i nepopiratelně nejlepší, což se opravdu nestává příliš často, aby vyhrál opravdu nejlepší film (i když na hlavu mu šlape Rhapsody, ale to nechme stranou). Tím naprosto nejlepším a nejlegendárnějším momentem byl ale nadšený Spike Lee vrhající se do náruče snad ještě nadšenějšího S.L. Jacksona. Celý ceremoniál šlapal a odsýpal a neexistence moderátora tomu vůbec, ale vůbec nevadila, naopak si myslím, že to jenom prospělo a klidně bych se bez něj obešel i za rok. Takže letos vážně fajn, od té doby, co sleduju přenosy, byl tenhle rozhodně nejlepší. A všechny sošky došly tam, kam měly. A navrch se konalo i pár velice příjemných překvapení. Jo, letos to fakt vyšlo. Ale na tý blackpower a girlpower by fakt měly trošku ubrat. Ukřižujte mně. ()

Bobik9

Né, že by ty nominace byly úplně špatně. Ovšem Oscaři ukázali to, co prostě člověk musel čekat, ale doufal, že to tak nebude. A to je, že v Americe jedou jen barevní a ženský. A to nejen, co se předávání cen týče, ale i co se předávajících týče. Kvalita musí stranou. ()

Eleanor05

Nejen, že to byla nuda s reklamami po každých deseti minutách, ale většina výsledků byla směšná. Green Book, Olivia Coleman, kamera, oba scénáře, střih zvuku a Shallow - souhlasím. Zbytek vůbec. To, že Bale nedostal za famózní ztvárnění Chaneyho Oscara, je vůči němu obrovská křivda, tak skvělý herecký výkon se jen tak nevidí. Naproti tomu Oscara dostal kluk, co hraje všude stejně, jen v Bohemian Rhapsody napodobil pohyby Freddieho Mercuryho, což zvládne drtivá většina frontmanů revivalových kapel Queenů a nic za to nedostávají, přičemž oni se alespoň pokoušejí ještě i o zpěv... K tomu neustálé omílání problematiky černošského otroctví a migrantů, a z nich následně plynoucích x cen, mi připadalo až absurdně nespravedlivé z filmového hlediska. Kam jsme se to dostali, že se dnes posuzuje film z hlediska barvy kůže jeho tvůrců a protagonistů, a ne pro své vlastní filmové kvality? Tohle byl můj poslední přímý přenos Oscarů, na který jsem se dívala a děkuji za Zlaté Glóby, které oproti této frašce působí spravedlivěji. ()

Castrator odpad!

2018 stál za nic, 2019 byl ještě horší. Prostě Oskaři jdou do hajzlu a tihle byli poslední, které jsem viděl. Že nebyl nominovám První člověk na nejlepší film bych ještě skousl, ale že nedostal nominaci ani za hudbu (Zlatý Glóbus dostal), to už bylo příliš. Třešničkou na blivajzu byl pak samotný večer. ()

Jaro.Krafcik

Prvý krát som si pozrel udeľovanie Oscarov. Nakoľko to vysielali dosť neskoro a prázdniny pre východ skončili tak som si pozrel aspoň záznam. Musím povedať že ak by nebol taký dlhy posun Oscarov z polnoci na druhu hodinu kde to celé začalo. A otrasného prekladu a nesympatickí účinkujúci, tri ženy na začiatku , jedna zavtipkovala že je freddie mercury tak som mal chuť to vypnúť, nakoniec som to iba pauzol a vychutnal si dvojpiesnové predstavenie Queen, pesničku Shallow od lady gaga a bradleyho coopera a niekoľko zbytočne natiahnutých ocenení, napokon, vyhral niečo každý, či už ide o film, alebo rasu. 3* ()

Loki_Six

Konecne oceneny aj komiksovy film a uplne zasluzene. V kostymoch a vyprave ho nemohl tromfnut nik iny kedze vytvorili kompletne novu krajinu a kostymy ktore este nikde inde neboli. To nie je ako skopirovat nejake saty z historie ktore uz boli v stovkach inych filmov. Ale to ludia co sa nedokazu preniest za hranice reality nikdy nepochopia. ()

wooozie

Průměrný ceremoniál se vším všudy a protože to letos bylo bez moderátora, tak tu vlastně není moc co hodnotit. Na ty rádoby politicky angažované projevy a burcující proslovy si člověk za ty poslední roky tak nějak už zvyknul, stejně jako na nekonečné množství reklam. Naprostá většina výsledků byla bez překvapení a pouze v některých kategoriích se rozhodovalo maximálně mezi dvěma favority. Pokud by měl člověk řešit všechny ty věci okolo (málo menšin, málo žen, Trump, nízká sledovanost), tak by se na to nemusel ani dívat, ale i když je to extrémně otravné a až únavné, tak pořád je to největší oslava filmu v Hollywoodu. A pokud bych měl jako každý rok vyzdvihnout alespoň jednu věc k zapamatování, tak by to byla jedna z nejlepších děkovaček za poslední roky v podání Olivii Colman, která se proměnila v naprostou záruku na navození pozitivní nálady. ()

Hanys_

Ten moderátor nakonec fakt chyběl. Jeden z těch nejmíň záživných přenosů, jaké jsem viděl. Nej scénky večera skákání Spike Leeho na SLJ a samozřejmě Shallow live. Z cen asi fakt nejvíc potěšil Goransson, jinak i ty filmy prostě letos nebyly tak silné. Rozhodně nemám pocit, že by se třeba z vítězné GB měla stát nová klasika. ()

valasek.m

No musím říct, že mě potěšil nejlepší film, ale nevím, absence moderátora byla prostě zvláštní, také to, že již český přenos netlumočil František Fuka, na kterého jsme si u Oscarů prostě zvykli. Ale celý večer byl bez nějakého svěžího nápadu, žádné překvapení, prostě nic jen předávání a hudební vystoupení. Shallow naprosto zasloužený Oscar za nejlepší píseň, Rami též naprosto zasloužený, troufám si říct, jeden z jeho životních výkonů, Mahershala Ali též výborný v Zelené knize, takže co se týče filmů a vítězů z této strany spokojenost, ale prosím Akademie na příští rok moderátora a Česká televize vraťte nám Františka Fuku, Sašu Michailidise a Toma Baldýnského, děkujeme. ()

filipvrbik

Víceméně nepovedený ročník, asi to bylo tím, že to nemělo moderátora...K vítězům- rozhodně nepotěšilo vítězství Bohemian Rhapsody, protože to je naprosto nudný film, jen těžící ze slávy Queenů a jako film stojí za prd (zejména Rami Malek, naprostý neherec- měl vyhrát Bradley Cooper a nebo nenominovaný Ryan Gosling)....Naopak potěšil Oscar pro First Mana za efekty, které jsou podle mě druhou nejdůležitější kategorií po nejlepším filmů (ruku na srdce, filmy se točí tak, jak byl natočen film s nejlepšími efekty-stačí zmínit Matrix, Avatar, Jurský Park). Taky Black Panther zabodoval zaslouženě..Jinak naštěstí byly Oscary rovnoměrně rozprostřeny, takže vítězem byli všichni a nikdo...Pokud chcete znát můj názor, skoro všechny Oscary bych dal Prvnímu člověkovi a pochopitelně Shallow...Snad bude příští ročník lepší a uspěje už "únorová" Alita :-) ()

barrahir

Ze začátku hrozně suchý a nudný, pak se teda našlo pár dobrejch monentů typu Shallow naživo, proslov Lady Gaga, Ramiho Maleka a hlavně Olivie Colman, ale to je tak všechno. V přenosu bohužel nebyl jedinej vtip a se slzou v oku můžeme maximálně vzpomínat, jak se otevíral večer před deseti lety. https://youtu.be/Terhj8mjPwY Předávání nutně potřebuje osekat a předávat jinou formou, jinak si to můžete přečíst v novinách a bude to to samé. Kdo se chce bavit, ať se podívá na Tony Awards. https://youtu.be/NKTlTsQgy5w, https://youtu.be/4SQfsBsMFls Alespoň přenos na ČT byl letos hodně profesionální, skvělej byl hlavně simultánní překlad Heleny Koutné, kam se hrabe Fuka, to se nadá srovnat... Skvělá slovní zásoba a výběr slov, nebála se přeložit ani vůlgárnější pasáže a celkově jsem takhle dobrej simultánní překlad neviděl ani u politických přenosů na ČT24. Zbylí moderátoři taky příjemní, jen by to chtělo místo reklam studio, jako měli na TV Doma a nějakej pokec o filmech. ()

kumite odpad!

To, že mi místní kulturní (j)elita vymažou v rámci úchylné politické korektnosti můj pravdivý příspěvek, vypovídá tak maximálně o tom, jak moc je důležité na tuto zrůdnost stále upozorňovat. Nejsem si zcela jistý, jestli dnešní cenzura a umlčování jiných názorů, než těch "správných" eurobolševických, není ještě horší, jak cenzura před rokem 89. ()

theSaint

Vlk se nažral a koza zůstala celá. Akademie na to šla od lesa a tak to rozprášila mezi všechny, aby nikdo nekňoural a neobvinil ji ze zaujatosti. Už při čtení nominací mě braly mrákoty, když jsem v kategorii 'Nejlepší film' viděl tu neskutečnou sr*čku 'Black Panther'. Tohle politické gesto předurčilo, jak letošní Oskaři budou (opět) vypadat. Začalo to vyhlášením nejlepšího oblečení červeného koberce, kde Billy Porter zvítězil se svým genderově vyváženým outfitem v podobě horního saka, které se od pasu mění v poctivé renesanční šaty. Obdivné komentáře médií a označení za "nejdůležitější šaty večera" potvrdilo mé nejhorší noční můry. Následné protlačování snad všech menšin a politických žvástů bylo korunováno bojem proti tabuizování menstruace. Hranici únosnosti zlomilo vítězství Maleka za nejlepší herecký výkon. Muž, který má zcela totožný herecký projev naprosto všude, ba co víc, je k nerozeznání od osobního života. Když na něj čumíte, máte pocit, že jaksi stále nevypadl ze své role, ale pravdou je, že on nehrál, jen se naučil pár pohybů a nasadil předkus. To takový Bale ho převálcoval jak ve Vice, tak v Hostiles (překvapení, že se Hostiles nedostalo do nominací- obzvlášť, když mezi nejlepšími filmy vidíte Černého Pantera). Spike Lee se definitivně stává ukňouranou, agitátorskou, sebestředně arogantní courou, která se nedokáže smířit s tím, že jeho filmy nejsou už tak skvělé a nevítězí- a to dokonce ani v dobách, kde se už ani tak nejedná o filmové umění jako spíš o politiku. Musí ho to děsně srát, když neuspěje v natolik zvýhodněném prostředí. A tak kope a naříká a ztrapňuje se odchody ze sálu a plácá si játra svými politickými výlevy. Zřejmě ho budu bojkotovat z principu. Feministky si samozřejmě také přišly na své. Jediné pozitivum vidím v 'Green Book' a to ve všech kategoriích. Jeho úspěch rozhodně neuráží. Jako nespravedlnost vnímám opomenutí 'Studené války', která doplatila na to, že dva neameričtí/cizojazyční a černobílí koně by už bylo prostě moc. Oskarům by prospěl někdo jako Gervais, aby všem těm pozérům rozhodil jejich dokonale neobjektivní, politicky korektní vizáž- to by byla sledovanost, panečku. Čiré zoufalství, které nabírá monstrózní rozměry. ()

fisus

Dal jsem celý přímý přenos,vyhrál film,kterému jsem to přál (i když Bohemian rhapsody nebo Vice bych bral víc) a upřímně se nekonalo žádné překvapení.Co mi však hodně vadilo byl český překlad,to byla fakt katastrofa.Byl jsem zvyklý na Baldýnského a Fuku,ti byli vtipní,ale ty letošní stály za prd. ()