Noc Oscarov

(relácia)
  • Česko Oscar 2019 (viac)
Publicistický
USA, 2019, 239 min (Alternatívna 90 min)

Réžia:

Glenn Weiss

Scenár:

Jon Macks, Mike Reiss

Účinkujú:

Alfonso Cuarón, Regina King, Mahershala Ali, Bradley Cooper, Lady Gaga, Ludwig Göransson, Amy Poehler, Maya Rudolph, Tina Fey, Helen Mirren, Jason Momoa (viac)

Na začiatku každého roka sa pozornosť celého zábavného priemyslu a všetkých filmových fanúšikov uprie na nadchádzajúce udeľovanie Oscarov. Všeobecné očakávania vrcholia priamym prenosom zo slávnostného galavečera, kde sa ceny americkej Akadémie filmových umení a vied (Academy of Motion Picture Arts and Sciences, AMPAS) udeľujú. Milióny milovníkov filmu netrpezlivo sledujú očarujúci ceremoniál, pri ktorom sa rozdeľujú najprestížnejšie ocenenia vo svete kinematografie. Každoročné odovzdávanie Oscarov sa stalo najslávnejšou aktivitou Akadémie filmových umení a vied. Oscary sa udeľujú pravidelne od roku 1929, v roku 2019 budú teda vyhlásené výsledky 91. ročníka. V priamom prenose z divadla Dolby Theatre v Hollywoode sa aj diváci televízie Doma dozvedia, ktoré snímky a tvorivé osobnosti si v 24 kategóriách odnesú legendárnu zlatú sošku. Zo štúdia v Záhorskej Bystrici sa aj tentokrát bude prihovárať moderátor Roman Juraško, ktorý v štúdiu privíta módnu stylistku Zuzanu Kanisovú a filmového kritika Petra Konečného. (TV Doma)

Enšpígl

Kdysi prestižní filmová cena se změnila v trapnou politickou angažovanost. Poprvé po dlouhé době jsem nedal přimák ale záznam a pro příští rok zřejmě vypustím i záznam. Poprosím jen ČT zda by příští rok nedávali Zlaté globy a třeba nějaké filmové ceny, to by bylo super. Pořad, kde musím poslouchat rok co rok "strhující projevy o ženách a černoších" už nemá s filmovou cenou co společnýho. Spike Lee fakt odešel, protože jeho černý film nevyhrál a vyhrál jiný film, který řeší utisk černochů, ale jinak než ho řeší film Spike Lee ? To už je parodie sebe sama tohleto, copak tohle může brát ještě někdo jako filmovou cenu ? ()

Malarkey

Letos jsem se na ceremoniál vykašlal. Sice slibovali, že bude kratší, ale nějak mě to po těch všech obstrukcích přešlo. Nejdřív obštrukce s moderátorem. Kevin Hart byl hrozba a bál jsem se, že to dopadne jako tenkrát s Chrisem Rockem. Pak na něj našli nějakou špínu a tak ho odvolali. Následně jsem se dočetl, že řadu ocenění budou předávat během reklam a udělalo se mi zle. Reklamy vždycky byly strašnou přítěží snad každého ceremoniálu, co jsem viděl. No…prostě jsem neměl náladu. Nakonec jsem to ale přeci jen dal ze záznamu a musím říct, že tak nudný a nezáživný ceremoniál jsem ještě nezažil. Je znát, že chybí moderátor. Úvodní slovo tří krůt bylo spíš trapné. I in memorian mi nezpůsobil mrazení v zádech. Jediný moment, který se mi opravdu líbil bylo odzpívání vítězné skladby Shallows od Lady Gaga a Bradleye Coopera. Jiskřilo to mezi nimi, jako kdyby to ani nemuseli hrát. Na závěr dodám, že ocenění herců a hereček mi přijde ok. Nejhezčí projev měl Rami Malek, nejtrapnější měl Spike Lee, když se vykecal z černošské poroby a po ocenění Green Book odešel ze sálu. Konečně ale vyhrál film, kterému jsem to přál. To se asi zase dlouho nestane… ()

novoten

Po rozčarování z nominací jsem s rozdělením cen celkem smířený, nad průběžnou politickou agitací také nepláču, protože třeba tři roky zpátky to při moderování Chrise Rocka bylo mnohem výraznější a tím pádem i horší. Paradoxně mi chuť nejvíce pokazila mediální dohra, kdy občas někdo netleská, občas se někdo pokouší odejít na samém konci na protest ze sálu (Spike Lee už zkrátka překročil hranu), údajně kvůli tomu, že vyhrál někdo jiný. Ze spásné myšlenky zastávání se všech ras, etnik, minorit i témat se bohužel definitivně stává neschopnost se ctí prohrát - a to je teprve ta ostuda, o které někteří mluví už pár let. Nepěkné pocity na samém dojezdu mám ne kvůli absenci moderátora, ale absenci konce. Po hodinách proměnlivého tempa je odříznut poslední děkující, Julia Roberts musí stihnout odříkat dvě věty na rozloučenou a je po všem. Programové složení je neúprosné a rozpaky se rozlijí naplno. Ale přes to všechno se v hodnocení dostanu relativně vysoko. Jakkoli jsem si s Favoritkou neporozuměl, je cena pro Olivii Coleman zasloužená a její děkovačka pak nejupřímnějším monologem posledních let. Osobně si pak dlouho ponesu vítězství songu Shallow. Každý máme v daném ročníku onu jednu sošku, která rozhodne, jestli budeme na ceremoniál vzpomínat ve shovívavém duchu nebo v nás zůstane osten zklamání. Vítězství (a stoprocentní zpěv a hra) symbolu filmu, který pro mě v roce 2018 byl tím nejlepším, mě natrvalo přetočilo do pozitivní nálady, kterou mi ani výše zmíněné karamboly nemohly docela zkazit. ()

Zeck

Díky přírodě za nejlepší film roku, který kupodivu vyhrál nejlepší nominovaný film z minulého roku. Když jsem průběžně šokovaně sledoval, že Bohemian Hypesody může vyhrát Oscary za dvě kategorie ZVUKU díky předvedení karaoke, kdy prakticky celý film běžely jen songy z alb Queenů, kdy s tímto ničím přesto porazil po zvukové stránce dokonalého First Mana a navrch získal ocenění za chaotický STŘIH. Obával jsem se, že ti nesoudní akademici mu snad mrsknou všechno (nakonec "jen" 4 z 5 nominací), aby se zavděčili divákům a zároveň to nandali tomu zlému Netlixu, který tam "nemá co dělat". Malek si pak zlaté dildo skutečně zasloužil, ale přesto bych ho raději viděl v rukou Balea za dokonalé a herecky mnohem náročnější ztvárnění Dicka Cheneyho. Po sporu s Netflixem pak akademici Cuarónovi nadělili celkem zasloužilé Oscárky "druhé" jakosti z pohledu diváka, ale první jakosti z pohledu filmového tvůrce a pro Zelenou knihu si ušetřili hlavní kategorii, kterou zkrátka vyhrát musela, aby nastala určitá objektivní spravedlnost. Co se týče zábavnosti večera, otřesně chyběl tradiční komický moderátor, který by celé předávání stmeloval. Tato letošní skromnější verze sice zkrátila délku o proti předchozím ročníkům (alespoň jsem měl ten pocit), ale nudila jako prase. Pokud člověk nesleduje Oscary poprvé v životě, tříhodinové rozbalování obálek bez jediné komické vložky ho bavit nebude, ať je to sebevětší filmový uchyl. 60 % ()

Marceloo odpad!

A Quiet Place samozrejme nevyhralo, ale na to sme si už u hororov zvykli, pretože najdesivejším prvkom je pre Hollywood muž na čele USA. Som rád, že aspoň Lady Gaga zúžitkovala svoje skúsenosti z American Horror Story. Jediné, čo tomuto Orange Man Bad cringefestu chýbalo, bola minúta ticha za chudáčika Jussieho Smolletta. #MAGA #Trump2020 #BuildtheWall ()

TheDarKnig

Víceméně spokojenost. Roma mohla být oceněna ve více kategoriích, na úkor Bohemian Rhapsody případně Výpravy Black Panthera, ale mimo to byly tento rok sošky rozděleny poctivě mezi většinu nominovaných filmů. Show jako taková nebyla ničím výjimečná, sem tam se objevil nějaký fajn vtípek, sem tam docela milá děkovačka, ale osobně mi tento způsob předávání nijak nepřekáží. Jen ten Spike Lee se svou extravagancí nejen v oblíkání, ale i v projevu jak jinak namířeném na hrozné utrpení bratrů a sester mi přišel docela otravnej. Potěšila výhra animovaného Spider-Mana, Shallow i všechny ceny pro Romu. ()

Spiker01

Green Book má hlavního oscara! A to je pro mě vrcholem celého ceremoniálu, protože to byl prostě top film z celé té, tentokráte diváčtější, nabídky. Ano, moderátor chyběl (ten Kevin Hart by asi mnoha lidem nesedl, ale já bych si ty jeho přisprostlé vtípky klidně hezky po ránu dal), reklamy tradičně meeega otravné, ale jinak to nebylo lautr vůbec nic jiného než předchozí roky, co na oscary koukám. Bez průseru a bohužel taky nějakého popíchnutí směrem k Hollywoodu (viz ignor Briana Singera atd). PS : Velice mě potěšila roztomilá děkovná řeč Olivie Colman, Favoritce jsem to sice zamák nepřál, ale jí osobně po tom výstupu ano.. ()

castor

Každý shrábl nějakou tu sošku útěchy, Hollywood se politické korektnosti nehodlá vzdát. Hlavně opatrně, hlavně nikoho neurazit. Vítězily ženy a menšiny. Za vedlejší role mají Oscary dva černí herci, v hlavní kategorii zvítězil (ač oprávněně) herec egyptského původu. Snad bude spokojenost. Neskutečné děkovačky o ženách od žen, kdy z každé třetí věty zaznívala slova jako síla, víra, hranice, sen, být sám sebou, zvednout se ode dna. Paní Spáčilová nepochybně zatlačila slzu, nicméně Alfonso Cuarón pobral, co mohl, takže ještěže mexická Roma nebrala plešouna i za nejlepší film. Herečka Olivia Colman, ačkoliv jsem cenu přál Glenn Close, každopádně v závěru ukázala, jak může vypadat spontánní děkovná řeč bez všech těch povinných plků. Krásná Julia Roberts to pak celé v úplném závěru korunovala. ()

gogo76

Musím so všetkým čo napísal Malarkey iba súhlasiť. Vždy keď bol v tv prenos sledoval so ho, posledné roky len cez archív, až taký maniak nie som, aby som si kvôli tom odoprel spánok. Keď som sa dozvedel, že bude chýbať moderátor, tušil som veľký prúser a tak sa aj stalo. Tak nudných oscarov som ešte fakt nezažil a len dúfam,že kritika bola čo najväčšia a padne na úrodnú pôdu a o rok to bude ok. Okrem spomínaného duetu nebolo zaujímavé vôbec nič. Najviac sa vždy teším na 4-5 minútový filmový zostrih filmových dejín,minulý rok bol napr. výborný, toho roku pre zmenu žiadny. Kopa nudných kecov, samé ďakovačky, a zbytočné kecy o tom kto má aký outfit a koľko stál ten a ten náhrdelník, no proste samé koko... ešte aj filmové ukážky z nominovaných filmov boli nejaké krátke, celé to ani nemalo filmovú atmosféru, občas som asi sledoval prenos z OSN alebo čo. Bol som veľmi sklamaný, čo k tomu dodať? 30%. ()

Pepinec

Byl to parádní ročník. Živej přenos na velkým plátně, spolu s filmovejma fanouškama, dobrým pitím, pěknou holkou po boku a v rozumnej vysílací čas. Navíc jako zázrakem se mi letos nekřiví huba při pohledu na výsledky. No jo, jenže tady se nehodnotí Pepincův zážitek, nýbrž oscarovej večer. Nečetl jsem komentáře kolegů, ale předpokládám, že bych se jenom opakoval. Smutně vzpomínám na pompézní večery z před deseti let, se kterejma má tahle šaškárna společnou leda znělku. Mně nevaděj kecy o politice, feminismu nebo rasismu, pokud se koukám třeba na Otázky Vency Moravce. Když jsou tohle ovšem jediný témata, který spojujou poslední čtyři ročníky předávání největších filmovejch cen, začínám si říkat, jestli není pomalu na čase poslat jim tam Chocholouška. P.S. Snad si taky všimli, že bez moderátora se špatně uvádí večer. ()

dr.horrible

2019 bol filmovo jeden z vôbec najslabších ročníkov čo pamätám a myslel som, že také Green Book sa do nominácií dostalo práve preto, a on je to hrozne príjemný filmík, ktorý prináša pekné myšlienky pre obyčajných ľudí, ale keď každý dejový a charakterový posun prebieha formou otvorenej exploitácie, aby to pochopilo aj deväťročné decko, také niečo školácky jednoduché a nesofistikované predsa nemôže dostať oscara za najlepší scenár. Rovnako ako celé Bohemian Rhapsody, toto sú míľové kroky dozadu, naspäť. Tieto dva filmy spolu vytvorili tak bizarnú situáciu, že som bol nakoniec šťastný, že kategóriu najlepší film vyhral najhorší nominovaný. A ďalej chápem v Trumpovej Amerike zosilnené tlaky na diverzitu každého druhu a súhlasím s tým, ale tá hromada ocenení pre Black Panthera už začína smrdieť nespravodlivosťou. Pritom Terence Blanchard je tiež černoch. :) Trochu mi nevyšiel môj tip na vedľajšiu mužskú rolu, kde som celkom s istotou tipoval Sama Elliotta. BlacKKKlansman v druhej scenárovej kategórii je príjemným prekvapením (porovnajte si to s Green Book) a Cuaron ďaleko pred ostatnými si svoje tri ocenenia našťastie odniesol. Tento rok žiadnu konkurenciu vlastne ani nemal. K show niečo dopíšem, keď uvidím celý záznam. Zatiaľ predovšetkým rozčarovanie. —————- A show tiež za moc nestála. Vlastne celá prvá hodina-hodina a štvrť nepriniesla jediný zaujímavý moment, jedinú zapamätaniahodnú ďakovaciu reč, ani čo i len jeden naozaj vtipný vtip, a ja už som chcel hovoriť o najhorších oscaroch. Potom sa to trošinku rozbehlo, prišli Myers s Carveym za potlesku kapely Queen, Samuel a Brie, silný moment bolo uvedenie Green Book a samozrejme Shallows. Bradleyho Coopera dole čakala jedna z najkrajších modeliek sveta a oni s Gagou i tak vykúzlili parádnu atmosféru a naozaj uveriteľnú chémiu (ten záverečný úsmev!). Gaga mala tiež peknú ďakovačku. Tvorcovia Period ma rozosmiali z celého večera asi najviac. In memoriam podľa mojho dostalo dosť nevýrazný hudobný podkres a tak slzička neukápla ani keď prišli na rad Miloš Forman, Stan Lee, či Margot Kidder (spomeňte si na minulý rok s Carrie Fisher, to bolo iné kafe). A komplet všetkých aj celý večer totálne zatienila milá, vtipná a úprimná ďakovacia reč Olivie Coleman. Pamätným momentom bude aj Cuaron odchádzajúci zo scény s oscarom v ruke, podoprený do Del Tora. Bohužiaľ, tento už i tak slabý ročník bez moderátora a humoru, vystihuje skôr na pódiu stojaci, za najlepší film ocenenie preberajúci Peter Farelly. Smutné. ()

marhoul

Moderátor mi nechyběl, scéna krásná, hudba také, uvádějící osobnosti stručně fajn. K cenám: to, že vyhrála Green book je prostě skvělé, protože moc pěkných filmů není nikdy dost. A to, že největší hovadina ever stran nominací na Oscara "velice intimní zpověď "(a jiné bláboly řečené k tomuto ubíjejícímu psíhovnoopusu bez hudby, scénáře, děje, poselství, sdělení...) dostala "tři ze slušnosti a pal zpátky do Mechika" mě vyloženě pobavilo. :) Škoda jen, že na úkor mé oblíbené Studené války... No a v kůži krásné paní Bradleycooperové bych dneska nemusela být. Že mi chlapa vyfoukne před nosem, v celosvětovém přímém přenosu, sice talentovaná a sympatická, nicméně ošklivá tuctová kachnořekyně GaGaGa... HAHAHA! ()

luka4615

Ano, stalo se to, co bylo každému už předem jasné. Z ceremonie předávání Oscarů se stala přihlouplá, etnické a politické otázky řešící agitka, kde už kvalitní film či herecký talent nemá téměř žádné místo. Pomyslným hřebíčkem do rakve celeho přímého přenosu je pak nepochopitelné rozhodnutí nepoužít žádného moderátora. Je vážně hodně smutné, kam až tato prestižní událost klesla. ()

Lacike odpad!

Totalny odpad. Nemyslim to, kto ziskal ocenenia. To mi je viacmenej jedno a s vysledkami som spokojny fifty-fifty. Mam na mysli samotny galavecer. Oscary sledujem pravidelne v priamom prenose tak od roku 1998 a vzdy ma bavili. Tentoraz to ale bola taka nuda, ze som ich po pol hodine vypol a s pretacanim ich prebehol az na druhy den. V snahe byt absolutne politicky korektny a nikoho neurazit sa z galavecera stala totalne sterilita. Je to smutna ukazka toho, co nas caka aj v ostatnych sferach, ked nadobro zvitazi politicka korektnost. Snad skôr znicime planetu ako sa dozit takej vyprazdnenosti emocii a nazorov. 0/10. ()

corpsy

Ak sa pozriem na tento ročník, je jedno či by to bolo z hosťom, alebo bez neho. Ide o technické a produkčné fiasko, ktoré malo viac trápnych momentov, ako tých svižných a strhujúcich ( vďaka akurát tak za odovzdané ďakovné reči Alfonsa Cuaróna, Olivie Colman a aj takého Spika Lee ). Ináč veľké nezábavné faux pas. Ak je toto progres ku navráteniu diváka k obrazovkám, tak by sa Akadémia mala radšej uchýliť k rádiu, ako vo svojich začiatkoch a nezaťažovať nás s takýmito zaspatými prenosmi. Alebo, pretože dnes je to v Hollywoode v móde, zrebootovať niektorý zo starších ročníkov ( 2009 a nižšie ). ()

hous.enka

Absence moderátora je zlo a čím dál tím víc mi vadí reklamní předěly po deseti minutách. Je to taaaak otravné! Stejně protivná je hyperkorektnost, o kterou v Hollywoodu usilují. Ale to je prostě Hollywood a vy se s tím buď smíříte, anebo ne. Ceremoniál je můj každoroční rituál a budu koukat dál. Ale doufám, že příště to zase pojmou jako show a já se budu bavit, ne jen přihlížet, jak si předávaj ceny. ()

Vxxx

Myslím, že lidé hodnotí předávání Oscarů jen podle vítězů, aniž by pořad viděli. Letošní vítězové byli pro mě nejlepší za posledních pár let. Ae o tom to přece není. Bez toho moderátora to bylo sice trochu zvláštní, ale ta madam v repráku to zvládla skvěle a hosté byli z větší části taky super. Radši příští rok znovu toto, než Chrise Rocka... Dobrovodný program (nominované písně) byl super a Gaga s Breadlym tomu nasadili třešničku. Olivia Colman a její speech byl pro mě nejlepším okamžikem celého ceremoniálu. A krásná Julia Roberts. A taky fakt, že nám nezapomněli na Miloše v In Memoriam. Opravdu to nebylo špatné. 4* ()