Akčný veľkofilm, v ktorom hlavnú úlohu hrá medzinárodná špionáž, cestovanie v čase a evolúcia. Podľa všetkého o mužovi, ktorý sa snaží zabrániť tretej svetovej vojne prostredníctvom cestovania v čase a znovuzrodenia. (Continental film)

Necrotongue

Film byl po celou dobu lehce mimo mé omezené chápání, jelikož fyzika a vyšší matematika (já končím u zlomků, ty ještě zvládám) nikdy nepatřily mezi předměty, v nichž bych vynikal, takže mě všechno to klusání pozpátku nutilo spíše k úsměvu, navíc jsem měl po celou dobu (a že to byla doba) neodbytný pocit, že je na těch vysvětleních, jak to s různými časovými rovinami vlastně funguje, něco špatně. No, žádné nadšení jsem v sobě pro tento snímek nenašel. ()

luka4615

Trvalo to dlouhé tři roky, avšak konečně je to tady. Je tu další mistrovský zářez režijního matadora Christophera Nolana, který i přes delší stopáž a zhuštěnější látku drží pomyslnou kvalitativní laťku vysoko nad všemi ostatními. Tenet - slovo, jenž je ve své podstatě krásně znějícím palindromem, definuje celý tento epický spektákl, v němž se dvě protichůdné roviny prolínají s neuvěřitelnou tvůrčí hravostí a osudovým důrazem. Celý tento "mindfuck" výjev obestírá precizní kamera Hoyte van Hoytemy, těkavý soundtrack Ludwiga Göranssona a vybroušeně novátorská akční stránka, na níž je vážně radost pohledět. Samozřejmě nemohu opomenout samotnou příběhovou kostru, která díky hodinářské práci scénáristy a režiséra v jedné osobě přináší do filmového blockbusteru tolik potřebný impulz k tomu, aby divák konečně zase přemýšlel téměř o všem. Každý detail, fráze či čin, kterak se může divákovi zdát zprvu bezcenný, se totiž ve finále může ukázat jako zcela stěžejní střípek komplexní skládačky, díky němuž Vám bude poselství a celkové vyznění dávat najednou dokonalý smysl. Co tedy dodat na závěr? Pokud nějakým záhadným řízením osudu stále váháte, zda si na tento vybroušený filmový klenot zajít do kina, už vážně nemusíte. Jsem si totiž absolutně jistý, že do konce tohoto roku už na plátnech neuvidíte nic tak dokonale promyšleného, komplexního a svým "nolanovským" způsobem i absolutně originálního. Tohle je zkrátka jeden z těch snímků, který si Váš čas a Vaše přemítání nad dějem prostě a jednoduše zaslouží. Tak směle do kina! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice) „All I have for you is a word: Tenet. It'll open the right doors, some of the wrong ones too.“ ()

Dionysos

Anti-lineární film logicky nabízí přiléhavé poučení o jakékoliv linearitě lidského jednání – vektor nikdy nevede k cíli, úspěchu, konci: jen se v nekonečné smyčce navrátí na svůj počátek a konstatujeme: neúspěch toužící se změnit, chybění, hledání ukončení; nový začátek. Padouch, co si myslí, že ovládá čas, skrze něj vždy prohraje; lidstvo, které se děsí, že skrze svoji anihilaci zanikne, se po ní stejně vždy znovu zrodí; hrdina, který postupně buduje uvědomění sebe jako substance i subjektu, je vždy již vržen na začátek hledání: začátek filmu, který je koncem i začátkem. Poučení je jediné: je vše úplně jedno. Blockbustický nihilismus. Člověk je jen nevědomým hybatelem svého vlastního nevědomého rozhodnutí, o němž se nedá říct, kdy vzniklo, protože je vždy decentrováno vůči svému vědomí. Nedílným paradoxem filmu je, že jeho čas vrátit zpět nelze: poté se bezpochyby vyjeví chyby ve scénáři. Stejně tak nelze film zastavit, protože by člověk měl čas se nad věcmi zamyslet a bylo by po magii. Ale! Čas také nelze zastavit, proto tyto argumenty na tomto místě nejsou vůbec validní. ()

Earl_23

Filmařsky nejlepší Nolan. A to bych nevěřil, že je ještě kam se posunout. V době CGI a zelených pláten si musí celý Hollywood připadat jako kluci z I. A třídy proti ligovému výběru. Akce a námět neskutečné... Vypravečsky jde onejsložitějšího Nolana, o nejvíce nejasného, a proto nebude Tenet při chuti každému. Ale troufnu si říct, že přesně o to šlo. ()

JASON_X

Hodně složitý scífko, jen co je pravda. Každej, kdo bude tvrdit, že ho celý v pohodě vstřebal a pochopil, buď kecá, nebo je mnohem chytřejší než já. A nejenom složitý, ale i příšerně nudný, nudit mě začalo už dlouho před polovinou. Každý průměrný pokleslý sci-fi béčko mě bavívá víc. Je sice moc pěkně zrejžovaný a vypravený, má temnou muziku i temnou atmošku (jak jde čas pozpátku je skoro strašidelný), je tam spousta nádhernejch lokací (vede vyhlídka nad Amalfi), dobrá akce i trocha humoru (třeba ten o těch koulích v krku se mi moc líbil), ale ruku na srdce - je to zdlouhavá užvaněná nudná slátanina s pitomou zápletkou o záchraně světa a s divnými herci k tomu. Subtilního mouřenína, který se ke svojí hlavní roli nejspíš dostal jen kvůli pozitivní diskriminaci, jsem si nakonec docela oblíbil, ale spíš než jako Bond James Bond působí jako komická figurka, oproti který je i šašek Patyzón důvěryhodnější specnaz drsňák. A tenetská rádoby femme fatale, dvoumetrová nordická kobyloidní kudlanka, je fakt příšerně ekel, dokonce i ta 50+ indická cigoška Priya z Bombaje se mi líbila víc. A WTF ten retardovanej kvazimilostnej trojúhelník mezi kudlankou, mouřenínem a legračním zlounem Andrejem? A ty jejich pitomý dialogy? Nic trapnějšího už jsem dlouho neviděl. Příště bych prosím v nějakým dalším případným velkofilmovým scífku uvítal míň červený knihovny, časovejch paradoxů a různejch jinech zašmodrchanců, a naopak přivítal víc oldschoolově přímočarýho klasickýho spotřebního scifismu a la třeba starej dobrej Matrix. Můj bohužel zatím nejslabší Nolan, dokonce i ve srovnání s patetickým a vyčpělým Dunkirkem. Doufám, že tímhle filmem nezačíná lynchovatět, tzn. stávat se srozumitelným a záživným jen sám sobě a úzkýmu okruhu svých věrných. ()

Lucasion

"You wanna crash a plane? - Well, not from the air. Don't be so dramatic. - ...well, how big a plane? - That part is a little dramatic." Kinová událost roku. Nemám rád, když se opakuju. Tak jako tři roky předtím a tři roky před třemi roky. Nolan se nebojí do toho šlápnout a představuje svoji další skvělou myšlenku. Jak mluvit o Tenetu, abyste to nezkazili ostatním? To nejde. Jak popsat film? To nejde. Tohle prostě musíte vidět. Nolan má zkrátka svůj styl a tak jak se mluvilo o Inception před deseti lety, tak se teď bude mluvit o Tenetu. Jak říká postava Protagonisty "Nesnažte se to pochopit. Berte jak to je." Pravdou je, že veteránovi kinematografie leccos neunikne a už pokukuje po záplatce, kterou má mírně přečtenou. Přesto se Nolanovi hrátky s časem nevymknout kontrole ani na samotný závěr. Christopher je geniální loutkař a i letošní snímek potvrzuje jeho pozici v čele filmových režisérů. Díky famózní hudbě a hereckému kvintetu je tohle doslova filmový orgasmus. On už úvodní prolog je našlapaný adrenalinen i emoce jak to umí málokterý film. Navíc Imax vás doslova pohltí a vy máte pocit, jakoby jste skutečně v té koncertní síni byli. Na to, že má film nadprůměrnou délku, tak využívá každou scénu a veškeré dialogy mají smysl. Precizní vyprávění příběhu vás dostane i tentokrát a je vidět, že Nolan tohle opět zvládl na jedničku. Díky tedy famóznímu soundtracku vás tahle novodobá sci-fi uhrane a nepustí. Chápu, že to mnozí přirovnávají k další bondovce. Ani se nedivím, to tempo a vyprávění tomu značně dopomáhá. Faktem je, že tohle už není mainstream a mnoho diváků bude mít v hlavě guláš. Tenet je dost možná nejsložitější film od Nolana. Ne díky složité zápletce, ale díky mnoha vrstvám dějových linek, které se skutečně proplétají jako prsty hlavního hrdiny. Plně tedy rozumím, že mnoho lidí film odloží a půjde koukat raději na popcornovou zábavu. Tohle není ani Temný Rytíř a ani Dunkerk. I když na posledním zmiňovaném se Nolanův rukopis taky podepsal. Je vidět, že tento režisér má vskutku ač precizní, tak mnohdy složité vypravování, které není každému po chuti. Já ale musím tleskat. Vstávám a tleskám, protože zase odcházím z kina naprosto spokojený. Nolan mi dopřál další filmový opus, na který jen tak nezapomenu. Vše tu má smysl a všechny dílky, do sebe skvěle zapadají. Tohle umí málokterý kouč. Já vím pouze o dvou. A to jsem nezmínil bravurní výkony Washingtona a Pattisona. Prostě víc už nečtete a kupte si vstupenku do kina. Pokud chcete nad filmy přemýšlet, jdete na Tenet. Filmový skvost v nejryzejší podobě. Lepší film totiž letos neuvidíte. [Předpremiéra 26.8.2020 Imax 70mm] (100 %) ()

Morholt

Že jsem se občas nechytal, to bych ještě překousl a dokázal bych snést i mladého Washingtona, kterého považuji za dalšího z protekčních spratků. Jenže nedá se svítit, bylo to strašně nudné. A aby toho nebylo málo, postavy plivou příšerné repliky, které jsou spíš charakteristické pro apokalyptické béčka či céčka. Příliš nefunguje ani rádoby milostná linka, protože mezi herci probíhá nulová chemie. Co se akce týče, tak se Nolan nesoustředí na výbušnost, ale především na nápaditost, což je sice vzhledem k tématu logické, ale na mě to moc nefungovalo. Nemůžu říct, že by to bylo v tomto ohledu úplně zlé, ale na zadek jsem si z toho nesednul a to je to, co od režiséra takového kalibru čekám. Pro mě zatím s přehledem nejhorší Nolanův film. 35% ()

seale

Smysl se ztrácí v předimenzovaném příběhu a to doslova. Nebýt hudebních a digitálních efektů, film by byl prázdný. ()

Rohy212

Pustili jste si někdy z legrace pozpátku písničku a bavili se nad tím, jak bizarně a zároveň svým způsobem zajímavě zní, i když už její slova absolutně nedávají smysl? Tak to je Tenet. (To je myšleno jako kompliment.) ()

ScarPoul

Chcel by som dať viacej. Je tam množstvo faktorov, ktoré hrajú v prospech Nolana a jeho nového počinu. Neokukané lokácie, skvelá kamera, dravá hudba, v akčných scénach množstvo nápadov, ktoré sú naozaj originálne a hlavné duo Washington a Pattinson ktoré je funkčné a herecky na vysokej úrovni. Najväčší problém je tá vata medzi akciou. Tá snaha dať to znova do originálnej a vedecky potvrdenej skutočnosti, ktorá mala filmu dodať punc toho povestného - čo keby? Ale má to príliš veľa logických dier. A tie spočívajú v nedobrej motivácií postáv. Prečo chce Washington zachrániť nejakú ženu a dieťa? Prečo Branagh nezabije podstatne viac ľudí - kedže môže - pretože jeho ultimátny plán predsa nepredpokladá, že tam zostane niekto nažive. A práve táto skutočnosť mi celú tu snahu dáva do veľmi smiešnych skutočností. Keby že Nolan ide priamočiaro a nesnaží sa šokovať a pliesť, docielil by väčšiu údernosť. To je aspoň môj názor. Film ma miestami nudil, miestami bavil. A táto nesúrodosť je to, vďaka čomu už pristupujem k Nolanovým filmom opatrne. Nečakal som od toho veľa. A v zásade ma to nejako neprikovalo do sedadla. Ale za pozretie to určite stojí. Predsa len je to filmárčina na vysokej úrovni. ()

Lacike

Tak sa Nolan dočkal a natočil si svoju vlastnú Bondovku s magorom, ktorý chce zničiť svet a agentom, ktorý mu v tom má zabrániť. A samozrejme nesmie chýbať aj nejaká pekná deva. Zápletku tvorí monotónne presúvanie sa z bodu A do bodu B kvôli bazmeku C, aby sa zabránilo udalosti D a postupne zistíme, že kvôli udalosti D, ktorý spôsobil bazmek C sa celý čas postavy presúvajú z bodu B do bodu A. A niekde uprostred si napredovači aj spiatočníci dajú High five. Nolan tentoraz hĺbku postáv stlačil na nulu. Síce pre to má vo filme aj vysvetlenie, ale vďaka tomu mohli postavy fungovať len na základe charizmy hercov. A v tomto smere u mňa nezabodoval. Obsadenie tvoria buď neznámi nevýrazní herci, alebo herci, ktorých nemusím. Preto mi postavy boli ukradnuté. Zápletka sama o sebe natoľko jednoduchá, že nestrhne. Takže tu máme už len akciu a hrátky s časom. Akcia mi u Nolana dlhodobo príliš nesedí. Na jednej strane obdivujem, že točí maximum v lokáciach s praktickými efektami, ale chýba mi u neho pútavá filmová štylizácia. V jeho podaní akcia pôsobí zakaždým fádne jak náhodný záznam bezpečnostnej kamery. Aspoň, že už tak chaoticky v rámci priestoru nestrihá a dá sa v akcii lepšie orientovať. Vďaka tomu v bitkách už vidno kto koho a jak mláti. Naháňačky alebo výbuchy sú tiež celkom dobré, ale prestrelky ma v PG-13 ratingu vďaka absencii viditeľných zásahov stále vôbec nebavia a finále som odzýval. No a nakoniec tu máme hlavnú devízu a problém v jednom. Celý ten komplex hrátok s časom, ktoré som v rámci pravidiel filmu akotak pochopil, ale nedokázal som ich akceptovať. Celý čas mi tie scény v ktorých sa postavy pohybovali dozadu a ovplyvňovali postavy z normálneho vesmíru pripadali absurdné. Celkovo to je pre mňa film na jedno pozretie. Prvá polovica ma strašne nudila, ale akonáhle do seba začal zapadať celý obrázok, tak to bolo hm, ani nie napínavé, ale celkom pôsobivé. Jak také obrovské puzzle u ktorého ste zvedavý na výsledný obrázok. Dúfam, že po komerčnom neúspechu tohto filmu začne Nolan pri ďalších filmoch viac myslieť na to, aby sa divák bavil. 6/10. ()

Borrtex

V mnoha ohledech připomínájící časoprostorový seriálový trhák Dark, který letos završil třetí finální sérií. Nolan pojal vnímání času ovšem zase zcela jinak a tradičně divákovi neprojevil ani špetku soucitu při vyprávění svého komplexně spletitého, nýbrž do detailu dokonale vypracovaného příběhu. Tentokrát se k mému překvapení nebál přidat více akčních scén a náročnějších kaskadérských počinů. Tenet je zkrátka další precizní scénáristická lahůdka s vibrující hudbou Zimmerovského učence Ludwiga Göranssona. Epické kamerové záběry s fascinujícími, přirozenými non-green screen efekty, na které je potěšení pohledět. ()

maseer2

Nolan Tenetem potvrzuje, že je dnes de facto jediným filmařem (společně s Villeneuvem), který dokáže vměstnat takhle originální a myšlenkami nabitý námět do audiovizuálně kulervoucího blockbusteru, jehož struktura je tak komplikovaná, že by se komukoliv jinému rozpadla pod rukama.. technická stránka je bez přehánění naprosto boží, což je u Nolana standard, a Göransson zdatně zaskakuje za absentujícího Zimmera.. hrozně rád bych tedy střílel za pět, ale často zmiňované neduhy tu bohužel opravdu jsou - celé je to krapet překombinované a Nolan moc neřeší nějaké velké vysvětlovačky, jak to všechno funguje.. oproti tomu děj sám o sobě je vlastně hrozně jednoduchý a zhruba do poloviny, než se to pořádně rozjede, směřuje tak trochu do nikam, díky čemuž divák moc netuší, jaký má velká část dění na plátně smysl.. zároveň zde, stejně jako v Dunkerku, dost výrazně chybí emoce, takže ať se na plátně zrovna odehrává sebevětší šílenost, nechává vás to víceméně v klidu.. jsem moc zvědav, o kolik lépe do sebe všechno zapadne během druhé projekce.. každopádně je už teď jasné, že ty 3 roky čekání na další těžkotonážní biják podobného kalibru budou setsakramentsky dlouhé.. 4* ()

Conner.s

Pseudointelektuální spektákl, do kterého jsem se nějakým způsobem dokázal ponořit. Oproti Počátku to není kostrbatě vyprávěný film o snech, který vám první polovinu filmu vysvětluje pravidla a varuje před fatálními chybami, kterých se postavy nesmí dopustit, načež se v druhé polovině hledá z fatálních chyb poměrně snadná cesta ven. Aby bylo jasno, kostrbatý je Tenet také, ale nemá potřebu tolik vysvětlovat, jakkoliv to v závěru Nolanovi opět ujede, tudíž se v něm nelze na poprvé stoprocentně zorientovat, což vytváří atmosféru snu mnohem více než film o snech samotných. Je to mechanické, postavy jsou figurky na šachovnici, hlavní protagonista je zahraný jako v osmdesátých letech, ale dohromady to víceméně funguje a když přistoupíte na Nolanovu hru, dokáže slušně strhnout. Uvnitř je to stejně trochu prázdný, ale slušně to maskuje ona komplikovaná struktura, která vám nedovolí příliš se tím zabývat. Hudba Ludwiga Goranssona je v podstatě lehce lepší verze posledních Zimmerů pro Nolana, asi hlavně proto, že v ní konečně prvoplánově netikají hodinky, navzdory tomu, že film opět pracuje s časem. Stejně jako v jiných Nolanových filmech je však brutálně nadužívaná a za všech sil tlačí. 60% ()

Gwaihir

Složitost téhle bondovky bez agenta se dvěma nulami, ale zato s velmi zvláštním pojetím časových rovin, netkví ani tak na poli vědeckém, i když je to zde předstíráno opravdu zdařile, ale spíše v tom, zda se dokážete správně zorientovat v dějích odehrávajících se správným i opačným směrem, a to často současně, nebo alespoň v ne úplně standardním pořadí, a zda si z nich zvládnete poskládat celý příběh, v němž překvapivě nehraje hlavní úlohu jeho ústřední protagonista, což do jisté míry závisí i na tom, jestli vás to po celou stopáž bude dostatečně bavit, ať už v tom nějakou logiku vidíte, či nikoli. 80 % ()

BoPo

Christopher Nolan sa tak nejako zrecykloval. Príbeh, ktorý by sám o sebe neohúril, sa snaží zahaliť tajomnom, a to prostredníctvom netradičného prezentovania. Čiže ako u Mementa. Veľká, skvelo natočená, nedigitálna akcia, plná prvoligových kaskadérkych nápadov. Čiže ako u Temný rytíř povstal. Opäť je tu snaha posúvať hranice, a to či už tie filmárske, alebo divácke, ako tomu bolo u Počátku. Bohužiaľ Tenet zaostáva za všetkými spomínanými filmami. Ano, dostal som niečo veľkolepo a hlavne odvážne pôsobiace, ale v tej tune informácií bez návodu, a fyzikálnych pojmoch sa tak nejako nenašlo nadšenie pre postavy či zápletku samotnú. ()

GeusX

Cestování v čase je fajn zábavná záležitost, ale nemá smysl se pokoušet to pochopit neboť všechno, co se děje, bude dít nebo dělo může být tak překombinováno, že slovo realita přestane mít význam. Terminátor by mohl vyprávět... První čtvrtina filmu Tenet mi příliš záživná nepřipadala, spíš jsem kroutil hlavou, proč pátrání směřuje zdánlivě úplně mimo příběhovou linii a trochu dějový guláš. To se však objasnilo a rozjela se poutavá akce, trochu divoce s originální myšlenkou inverzního děje a celé se to všechno všelijak překlopí v čase. Kdo viděl - předpokládám, že většina, nějaké Nolanovy filmy, jako třeba Dokonalý trik či ideálně Počátek, tak bude v oněch zvratech jako doma. Ale stejně to logicky vysvětlit nelze :-) Slabší 4*. (viděl jsem: 1x cz) ()

ALIENka_

Nikdy bych neřekla, že mě může zklamat jeden z mých nejoblíbenějších režisérů, kterej nám dal Interstellar a Inception, ale bohužel, stalo se. Varuji vás, zřejmě tu bude hodně vulgarismů, protože jsem vážně nasraná! Co to sakra bylo? Já ani nevím, kde začít, tenhle film je prostě naprostá blbost, která vůbec nedává smysl. A přitom je založenej na tak skvělým nápadu, zato provedení je příšerný. A tím myslím fakt PŘÍŠERNÝ. Příběh nedává absolutní smysl, až jsem si říkala, co si to Nolan dal, když tohle vytvořil? Na jeho filmech miluju, že člověk musí zapnout mozkových závity a ne jenom tupě zírat na obrazovku, ale tady můžete zapínat, co chcete, a stejně nerozluštíte, o čem to má do prdele být. To ani nemluvím o rádoby "fyzice", na který je to postavený. Kdo vlastně pracuje pro koho? Všichni pořád mluví v hádankách, vysvětlení nefunguje, akorát si říkáte, co to má znamenat. Motivace postav nulový, stejně jako vztah, kterej si k nim uděláte. Pořád nějaká akce, akce a zase akce, až vás to nudí, protože nevíte, k čemu tam vlastně je, když pomalu nemá žádnej důvod. Charaktery postavy vůbec nemají a jejich chování je nelogický asi jako funkčnost celýho tohohle světa. Hlavní záporák je otřesnej. Jak se stalo, že se Nolan snížil k tomu, aby udělal typickýho nemastnýho neslanýho Disney záporáka, kterej chce zničit svět a tím to končí? A ještě mluví o tom, jak zabíjí lidi tím, že jim dá koule do krku... Vážně tohle vypustil Nolan? Ježíši, proč? Prostě proč? Jeho motivace ke zničení světa je tak nesmyslná, že jsem měla chuť to hned vypnout a jít radši spát. A kdo vlastně bojuje s kým? Proč ty vojáci bojují za oligarchu? Za zničení světa?? A kdo jsou vůbec? Kde se tam vzali? Jak funguje to cestování časem? Protože vypadá spíš jako pořádná deus ex machina, která funguje, když je to potřeba bez jakéhokoliv vysvětlení. Je spousta dalších věcí, který bych mohla vyjmenovat. Herecký výkony taky vůbec nic slavnýho, zvuk je někdy tak špatnej, že ani neslyšíte, co kdo říká, a hudba... nevím no, nic moc. A dialogy by líp napsal náhodný kolemjdoucí. Kdybych měla vyjmenovat všechno, co mě nasralo, byli bychom tady do zítra, takže ve zkratce, radím vám, radši se koukněte na něco jinýho, protože tohle je obrovský zklamání, hlavně jestli jste fanoušek Nolana jako já. Jediný dobrý jsou na tom efekty a nápad. A nejvtipnější je, jak se film bere hrozně vážně, ale vlastně je k smíchu... Nebo k breku, jestli jste fanoušek Nolana.. Hodnocení: kéž bych se mohla vrátit zpátky a říct sobě v minulosti, ať se na to nedívám/10 ()

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

Warner Bros. chce získat zpátky Nolana

15.06.2023

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

Christopher Nolan odhalil svůj příští film

09.09.2021

Režisér Christopher Nolan byl jedním z prvních filmařů, kteří se loni rozhodli vyzkoušet sílu kin během pandemie, když de facto vlastnoručně protlačil svůj snímek Tenet k letní premiéře. Místo… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů