To je vražda, napísala

• Česko To je vražda, napsala (viac)
Dráma / Komédia / Krimi / Mysteriózny
USA, (1984–1996), 198 h 48 min (Minutáž: 45–93 min)

Predloha:

Washington Irving (kniha)

Scenár:

Peter S. Fischer, Robert E. Swanson, Tom Sawyer, Robert Van Scoyk (viac)

Angela Lansbury, William Windom, Ron Masak, Louis Herthum, Tom Bosley, Will Nye, Michael Horton, Ken Swofford, Julie Adams, Herb Edelman, Keith Michell (viac)

Úspešná spisovateľka Jessica Fletcherová pomáha riešiť kriminálne prípady vo svojom okolí. Bývalá učiteľka angličtiny žije sama v dome v malom mestečku Cabot Cove. Je na dôchodku a po smrti manžela Franka sa rozhodne písať detektívne romány. Hneď prvá kniha je úspešná a vydavateľ ju pozve na oslavu do New Yorku. Keď sa však na večierku odohrá vražda, Jessica dostane prvú príležitosť súkromne pátrať po vrahovi, v čom sa jej úspešne darí. Napokon rieši vraždy, ktoré sa odohrávajú v jej okolí či na cestách, keď navštevuje početné príbuzenstvo a spoločesnké akcie. Polícia zvyčajne nie je nadšená jej aktivitami, pretože ako amatérka je vždy aspoň o krok pred profesionálmi, a tiež ako prvá odhalí skutočného vraha. (TV JOJ)

Recenzie používateľa Tai_K_B k tomuto seriálu (70)

Přátelské shledání (1987) (S04E11)

Už už jsem si začínala myslet, že mi v téhle epizodě Grady nebude vadit, ale dlouho mi to nevydrželo. Je to prostě blbec. Tato postava je dokonalým ztělesněním rčení, že kdo nemá shůry dáno, v apatyce nekoupí. A být Jessicou, už tohoto jejího synovce z těch věčných obvinění z vražd netahám. Ale to by celý seriál přišel přinejmenším o jednu celou sezonu. Takže o co jde tentokrát? Jessica přijela za Gradym do New Yorku, ovšem v jeho domě se právě dešvábizuje. I ubytují se v hyperluxusním hotelu, neboť Gradyho starý kamarád se výhodně a překvapivě oženil s majitelkou (o generaci starší) a zařídil jim tam útulné pokojíčky. Úúúplnou náhodou se ve stejném hotelu vyskytne i Gradyho dávná platonická láska Sandra, kterou Grady záhy nachází v jejím pokoji… jak jinak než zavražděnou. Monte Markham v roli detektiva se sice uvedl jako neschopný snob, ale časem se polepšil. Ovšem až poté, co si ho nezvykle rozohněná Jessica vyhmátla na vernisáži a setřela ho jako malého kluka: „Inspektore, přestaňte se kulturně vyžívat a věnujte více času vyšetřování!“ ()

Otrávená večeře (1988) (S04E12)

Přepracovanému šerifu Tupperovi přijela sestra Winnie, která si potřebuje odpočinout od cholerického manžela. Šerif ji odloží u obdobně přepracované Jess, která právě dokončuje nový román, a tak ji odloží u doktora Hazlitta, který konečně upustil od starosvětské pěšinky a pořídil si na hlavě modernějšího a slušivějšího ježka. U Setha tato přehazovaná horkého bramboru končí, protože mu Winnie padla do oka. Ovšem jen do chvíle, kdy se mu dotyčná nasáčkovala domů na noc, protože u Amose mezitím zakotvil neplánovaně dorazivší Elmo i s celou svou rodinou (špičkově zahraní a soustavně se hašteřící Henry Gibson, Geoffrey Lewis a Barbara Rhoadesová. Tedy řeknu vám, mít já takové přiženěné příbuzné, je ze mě masový vrah). Seth tedy řeší dilema, zda riskovat svou dobrou pověst starého mládence (víme, jak se na maloměstě novinky šíří rychle, že) a nechat u sebe přes noc vdanou ženu, která u něj beztak zakotvila především proto, že to k němu od Amose měla nejblíž. („Jsem obětí vzdálenosti!“) Jess neřeší nic, ta Setha s prosbou o pomoc pošle do háje, zodpovědně dopisuje knihu a „neměla by čas ani na Paula Newmana“. A chudák Amos jednou rukou krotí impulzivního Elma a druhou rukou zaškoluje novou svéráznou zástupkyni šerifa, která zásadně nepíše hlášení ani nevaří kafe, zato však neváhá tasit svůj proklatě nízko zavěšený kolt při každé vhodné i nevhodné příležitosti a podezřelé krotí úderem karate, než stihnou mrknout. Poprvé v historii tohoto seriálu je vražedným nástrojem Jessina kulinářská specialita (šerifův oblíbený čaudr). U Jess doma. Hromadná otrava. Celkem čtyři přiotrávení a jeden otrávený dočista. Znovu jsem se u této epizody skvěle pobavila, opět je v ní hláška na hlášku, dopadení padoucha bylo roztomilé a jako bonus: zpumprlíkovaný Seth. A vzhledem k neradostné době, ve které teď žijeme, se zkusím řídit Jessičinou moudrou radou: „Někdy pomáhá, když člověk nemyslí na problém, ale na budoucnost.“ ()

V kruhu rodinném (1988) (S04E15)

Jessica dostala žádost o ruku a řekla… ano! :-D Tentokrát se vše odehrává v prostředí jižanského venkovského sídla, v pravém nefalšovaném jižanském vedru a s pravou nefalšovanou černošskou služebnou. Jo, a taky tu hraje roli starý dobrý arsen. Když v domě dojde k vraždě a schyluje se k další, sahá Jessica k netradičnímu způsobu, jak dopadnout vraha. Vyšetřujícího si tu střihnul René Auberjonois, který se narozdíl od ostatních postav i od své nejikoničtější role v tom vedru jako jediný neroztéká. :-) A hláška večera: „Copak důvěra je základem rozumného obchodu?“ ()

Vražda za zrcadlem (1988) (S04E16)

Jess se nachomýtne k autonehodě a nechtíc vyslechne zpověď umírajícího řidiče – nájemného vraha, který právě zlikvidoval svoji poslední oběť. Když Jessice na policii nikdo nevěří, protože manželka oběti jim do telefonu tvrdí, že domnělá oběť právě spí nahoře v pokoji, rozjede se to Jess osobně ověřit. Záhy zjišťuje, že se nachází v konspiračním domě, kde CIA ochraňuje jistého zahraničního ex-diktátora a kde mezi agenty panuje silně podezřívavá atmosféra. Jessicu lanaří falešný kněz, aby pro něj tyto špiony špiónovala. Výměnou jí nabízí, že ze složek CIA vymaže dle jejího přání vše, co tam na ni doposud sesbírali. Máme tu vše, co do správného špionážního příběhu patří. Utajený dům CIA (která mimochodem operuje na území USA a vůbec nikdo se nad tím nepozastavuje), mezinárodní zápletku, odkaz na Jessičiny předchozí „zářezy“ na poli internacionální špionáže, předměty jako špiónská poplašná rtěnka, oboustranné zrcadlo, převleky, nepravé identity… a nemůže samozřejmě chybět ani zákeřný zrádce. ()

Smrtonosná vinice (1988) (S04E17)

Další hvězdně obsazená epizoda: Eli Wallach, John Saxon a Billy Zane jako zástupci tří úplně odlišných generací jednoho rodinného klanu. Idylické prostředí vinice, projížďky na koních, vinný sklípek, naříznutý schůdek… A konečně(!) se tu Jessica projevila jako člověk a nechala to vrahovi taky jednou projít! ()

Poklad (1988) (S04E18)

Tento seriál je přeborník v precizním překladu epizod. No posuďte sami. Originál: „Benedict Arnold Slipped Here“. Překlad: „Poklad“.  |  Na obranu dabingového studia musím přiznat, že tam o ten poklad alespoň šlo, ačkoli si ho asi všichni protagonisté představovali trochu jinak. Jessica, chudák, jakožto vykonavatelka závěti po své (kupodivu přirozenou smrtí) zemřelé známé tentokrát padla rovnýma nohama mezi bandu penězíchtivých individuí, jejichž charakterová různorodost už snad ani nemohla být… různorodější. Byly to skvělé postavičky. Na jedné straně bodrá hippiesácká dlouho pohřešovaná vnučka, která si (doslova) rozbila stan u Jessicy na zahradě, na druhé straně kleptomanská a poněkud popletená uklízečka, na třetí straně povedená rodinka lakotných zastavárníků, co by si navzájem pro halíř koleno vrtali, na čtvrté straně horlivá obchodnice s realitami snažící se dům po zesnulé prodat a na páté straně záhadný Brit s podezřele akutní potřebou onu rozpadající se barabiznu koupit. Jo, a málem bych zapomněla ještě na Setha, který se v nedostupné pozůstalosti zamiloval do sady šachů. A protože v domě se dle místní šuškandy ukrýval poklad, tak všichni tááák dlouho hledali, až Jessica našla. Stálo to jen jednu další (tentokrát už poctivě zavražděnou) mrtvolu. ()

S kamennou tváří (1988) (S04E21)

Vše se točí okolo divadelní premiéry hry podle Jessičiny předlohy, kterou zdramatizoval jeden z jejích bývalých žáků. Vyklube se z toho naprostá příšernost, vůči původní verzi úplně předělaná, a jediný kritik, který ji pochválí, je záhy zavražděn. Jessica se v rámci vyšetřování nechává instruovat, jak funguje ten nejnovější technologický výdobytek moderní doby – počítač. Popadá mě nostalgie při pohledu na to DOSové ovládání přes příkazový řádek, na 3,5palcové diskety a na to, jak datový přenos jedné kratičké recenze, posílaný po telefonní lince, prý trvá 5 minut. :-) Dean Stockwell se ocitl opět v roli, kterou umí tak nedostižně: nadřazený, přehnaně jízlivý, nesnesitelný a přesto čímsi nedostižný pes, který štěká i kouše. Jen jsem zrovna od něj čekala ten závěr poněkud méně patetický. Nějak to tentokrát nikam nevygradovalo. ()

Primárky (1988) (S04E22)

Ech, politika. Nejspíš to bylo tím prostředím předvolební kampaně s přehazováním špíny sem a tam, ale tenhle díl mě moc nebavil. Nejzajímavější na něm byla rozhořčená Jess a nejsmutnější ten vražedný motiv. ()

Jako v kleci ptáček (1988) (S05E01)

Úvod páté sezony strávila Jessica téměř celý… ano, vážení přátelé… ve vězení. Nejdřív ji chudáka jakýsi neznámý muž přepadl, pak po ní chtěl klíče od auta, které neměla, pak ho někdo před ní zastřelil a záhy přifrčela hlídka a zatkla ji pro vraždu jako nějakého protřelého vrahouna. Na stanici zjistila, že jí někdo ukradl identitu, vlastní synovec ji při identifikaci zapřel, vyšetřující policista byl blbec a nakonec se namísto právníka objevil Michael Hagarty a oznámil jí, že je to celé sice jeho šlamastika, ale jde o tak zamotanou mezinárodně špionážní honičku na nájemného vraha, že jí pro její vlastní dobro bude nejlíp, kde je. A navíc to ještě vypadá, že v některé z té spousty zainteresovaných vládních i jiných organizací asi bude nějaký krtek. A málem bych zapomněla ještě na zástupkyni tisku, co se o ten případ zajímala a taky nebyla úplně ta, za kterou se vydává. Tato epizoda byl takový chaos a všichni tam lhali úplně všem úplně o všem, že jsem se v tom ani nepokoušela zorientovat. Popravdě, mít já za známého Michaela, tak ve chvíli, kdy na něj „náhodou“ někde narazím, nasadím tmavé brýle, nalepím si klobouk a falešný plnovous a prchám, seč mi síly stačí. Tenhle britský (ex?)špion je zaručená pohroma. ()

Malá noční hra (1988) (S05E02)

Jessicu na večírku vyzve k tanci šarmantní gentleman Dennis Stanton a dalo by se říct, že mezi oběma přeskočí taková malilinkatá jiskřička. Záhy, později v noci, jí dotyčný přistane na balkoně a tvrdí, že prchá před manželem dámy, kterou byl právě o patro výš navštívit. Když je ráno onen manžel nalezen uškrcen a z jeho sejfu zmizel náhrdelník za víc než dva miliony, poví Jessica vše policii. Jenže domnělý zločinec má neprůstřelné alibi od vysoce postaveného příbuzného, se kterým si vyšetřující detektiv nehodlá zahrávat. A protože Dennis je jako vystřižený z Aféry Thomase Crowna a navzdory riziku odhalení se Jessice i nadále dvoří, rozhodne se naše nebojácná spisovatelka zariskovat, nechat se od policie napíchnout a pokusit se z něj vymámit přiznání. Vypadá to, že pátá sezona se ponese ve znamení dramatičtějšího osobního nasazení, než na jaké jsme byli doposud zvyklí. ()

Pozdrav z Ruska (1989) (S05E14)

Tohle je pro mě třešínková epizoda, ačkoli jí nedávám plný počet, neb vždycky, když se točí něco o Rusku, bruslí tvůrci na tenkém ledě a rozdíl mezi povedeným, nepovedeným a úsměvným není v tom, co a do jaké míry odpovídá realitě, ale vždycky je to hlavně o atmosféře. Tady se nacházíme v době, kdy si KGB ještě říkala KGB a Sověti si ještě říkali Sověti. A všude se mluvilo o glasnosti, ačkoli se v jejím duchu málokdy jednalo. A uprostřed toho všeho dlí Jessica na mezinárodní konferenci a namísto oslavy její první do ruštiny přeložené knížky končí se zabaveným pasem poté, co jí někdo ukradl kabelku, byl kvůli tomu zavražděn, a z kabelky se nakonec vykulil špionážní mikrofilm se zašifrovaným vzkazem. Rázem se okolo naší nebohé spisovatelky točí milice, KGB a i ta moje výše zmiňovaná třešinka na dortu: David McCallum alias Illya Kuryakin. A ve finále nás čeká dokonce mandlový nugát. :-) ()

Pověz mi zrcadlo - 1. část (1989) (S05E21)

Páni! Jessica na druhou a souboj dvou pronikavých detektivních mozků. :-) Scénka, v níž šerif Metzger soptí vzteky nad tím, že „úplně cizí lidi si sem přijdou umřít“ a on během jediného roku řeší v Cabot Cove už pátou vraždu, mi úplně projasnila den. Osvěžující a napínavá detektivní zápletka se spoustou vzájemně zauzlovaných vztahů, úžasně napsáno a trefně obsazeno! Člověk by s každou jednou postavou dýchal, a to i s těmi epizodními. Ta Jessičina distingovaná spisovatelská konkurentka byla fakt enigmatická. Sympatický mrzout Seth byl ještě mrzutější, než jindy (žádný div, vzhledem k okolnostem). A na Jess bylo tentokrát políčeno hned ze dvou stran a konečně se taky jednou měla obětí úkladné vraždy stát ona sama! ()

Jack a Bill (1989) (S06E05)

Znovu se tu Jessica pouze mihne v několika záběrech, ale nevadí. Tentokrát sledujeme netradiční vyšetřovací duo, jak řeší vraždu přítele i chystaný atentát na exotického potentáta. Prvním z šestinohé dvojky je soukromé očko – dvoumetrový správňácký flegmaticko-vznětlivý habán se slavnou ragbyovou minulostí, až za hrob loajální mizerně placenou sekretářkou, trpělivou zanedbávanou přítelkyní, nerudným domácím a soustavně jednou nohou na mizině. Ken Howard sice není zrovna model z Playboye, to si nenalhávejme, ale já ho mám docela ráda a tahle role mu sedla. Všechny ostatní postavy, ze kterých by se ve spin‑offu určitě vyklubaly „vracející se role“, jsou taky sympaťáci (až na tu jeho slečnu, která je tak překrásná, až je ošklivá). Ovšem největší kus herecké práce odvádí pes Jack, ten je na Oskara! Nepřehlédnutelný sestřih, nažloutlý přeliv a ty dvě nemožné červené mašličky (chudák, na tom se teda maskéři vyřádili), ocásek konstantně jak na vrtulce, no a ten jeho kukůůůč! :-) Zvířecí trenér i rejža to s ním skouleli skvěle. Opravdu škoda, že na ten vlastní seriál nakonec nedošlo. Kdyby se vydržel nést v tomhle duchu, s chutí bych ho sledovala. ()

Poslední vůle (1989) (S06E09)

Tady byla iniciální zápletka poměrně jasná, ještě než se stihla zaplést, ale jinak to byla opět moc pěkná epizoda. Plná zhrzených vyděděných dědiců a jedné spisovatelky, která se zas jednou ocitla ve středu dění, aniž se o to prosila. Přiznávám, že zdědit já od skoro neznámého člověka 50 milionů, taky by mi na tom izolovaném ostrově bez kontaktu se světem, se dvěma mrtvolami a bandou potenciálních nevraživých vrahů za patami nebylo úplně příjemně. ()

Poručík za katedrou (1989) (S06E10)

Opět epizoda s Jess pouze v roli uvaděčky. Ale v téhle sezoně, ačkoli je to už ob epizodu více méně úzus, mi to zatím ani v jednom případě nevadilo, všechny dokázaly vtáhnout do děje a ve všech byli protagonisté natolik sympatičtí, že si to uhráli. Ostatně, pořád lepší, když si Lansburyová ve dvou sezonách sem tam trochu oddechla, než kdyby s rolí sekla úplně, jak o tom v té době vážně uvažovala. „Poručík za katedrou“, který byl Jessicou představen dnes, je dalším z těch postav, co by si úplně klidně utáhli vlastní seriál, pokud by někdy nějaký vznikl. ()

Riziko podnikání (1990) (S06E15)

Neteř. Zase další neteř. A zase zatčená pro vraždu. S manželem neúspěšným hercem, který se marně snaží prorazit nejdřív jako odepsaná postava v seriálu, poté jako žampion v ochotnickém divadle a nakonec s velkou slávou jako hlas ananasu v televizní reklamě. Všude samý realitní makléř a intrika, detektiv má stylový spockovský zástřih podle hrnce a na lov sukní si nám sem od náročného nahánění zločinců v Metroplexu odskočil Ken Olandt AKA kultovní Super Force. Už začíná trochu unavovat, jak jeden a ten samý dabér (navíc s poměrně charakteristickým hlasem) namlouvá v průměru tři různé postavy na jednu epizodu. Ale jinak to bylo opět svižné a vtipné, takže spokojenost. ()

Velká show roku 1965 (1990) (S06E16)

Muzikálové prostředí, 25 let stará vražda + jedna nová, přičemž ten, kdo měl být za hlavního hnusáka, byl nejsympatičtěji ztvárněnou postavou. Hvězdička dolů za zápletku, která byla tak zapletená, že jsem se v ní ke konci už úplně ztratila. Potěšilo hostování Jeffa Yaghera. ()

Vražda podle Maggie (1990) (S06E17)

Další epizoda bez Jess, a opět velice povedená. Maggie, Jessičina bývalá studentka a nyní scenáristka akčních seriálů, je velice lidská, pragmatická a sympatická postava, a že je o poznání mladší, než Jess, došlo i na starosvětskou finální honičku s vrahem za patami. Osobnost i zevnějšek Maggie mě nostalgicky upomněly na Kate Jacksonovou a její postavu v pohodovém seriálu Scarecrow and Mrs. King. Ovšem největší lahůdka  byl soustavně machrující ale v konečném důsledku slabošský Bert, který byl zahrán s okouzlující komediální nadsázkou. U herce s charismatickým tvrďáckým zevnějškem, jako má Tim Thomerson, by člověk takovou roli ani nečekal. Jeho emocionálně košatý výstup v návštěvní místnosti ve věznici byl herecky nejbrilantnější ze všeho, co se objevilo v celé šesté sezoně, dost možná i v celém seriálu. ()

O'Malley má štěstí (1990) (S06E18)

Už se pomalu začínám cítit provinile, že všem těm epizodám bez Jess v téhle sezoně dávám samý plný počet hvězdiček, ale prostě to nejde jinak. Nemůžu na nich najít nic, co by mi byť jen trochu zkazilo dojem. Tentokrát tu máme opět další sympatickou hlavní dvojku: policejního detektiva a jeho průraznou chráněnku, co u policie stále naráží na pány, kteří si o sobě myslí, že smyslem života každé ženské je nechat si od nich osahávat zadek. A její strýček je neodolatelně irsky zabejčenej, když se ho někdo naivně snaží zahnat do rohu tím, že zatlačí na vyšších místech. Ovšem snaha vytočit pohodáře strýčka, který se prostě nenechá vyvést z míry naprosto ničím a neustále všechny odzbrojuje svým stoickým klidem, je spolehlivým způsob, jak vrah tak akorát usvědčí sám sebe. Na oddělení vražd, kde to mimochodem hlavní hrdinka dotáhne na konci epizody až na seržantku, má svých pár světlých chvilek i samolibý, mírně otravný, ale jinak docela neškodný seržantský floutek, kterého si střihl Jay Acovone. ()

Zemřela herečka Angela Lansbury

Zemřela herečka Angela Lansbury

11.10.2022

Přichází smutná zpráva ze Spojených států, v požehnaném věku šestadevadesáti let totiž v úterý 11. října zemřela v kalifornském Los Angeles americká herečka Angela Lansbury. Jen za pár dnů by přitom… (viac)

Zemřel herec Yaphet Kotto

Zemřel herec Yaphet Kotto

16.03.2021

Ve věku 81 let zemřel na Filipínách americký herec Yaphet Kotto. Informaci prostřednictvím sociálních médií zveřejnila jeho žena Tessie Sinahon a později ji potvrdil i hercův agent Ryan Goldhar.… (viac)

Zemřel herec John Saxon

Zemřel herec John Saxon

26.07.2020

Ve věku 83 let zemřel v sobotu v americkém státě Tennessee herecký veterán John Saxon. Podlehl zákeřnému zápalu plic, jak médiím potvrdila jeho žena Gloria Martel. Rodák z Brooklynu s italskými… (viac)