Priatelia

Promo
USA, (1994–2004), 86 h 32 min (Minutáž: 22 min)

tomi456

Když jsem se narodil už startovala druhá série, naopak když seriál končil seděl jsem s rodičema přilepenej na obrazovce a modlil se, aby tu Rachel z letadla pustili.. Nikdy už nikdo nenatočí byť kvalitou podobnej sitcom, jehož postavy tak dokonale vyšly a dýchla na vás přitom tak dobrá nálada. Je pro mě těžký napsat nějakou soudnou recenzi, když jsem seriál viděl minimálně 7x a znám doopravdy nazpamět každej díl, přijdu dolu a rodiče se koukaji a hned vím o čem ten díl je a jak dopadne. Ještě stojí za zmínku význam tohoto seriálu, když Přátelé mají víc a víc fanoušků a to i přesto, že skončili před 11 lety! Není větší legendy a pro mě navždycky číslo jedna! ()

r3musko

Nevyhnem sa porovnaniu s HIMYM. Priatelia sú klasika. Joey, Chandler, Monica, Phoebe, Ross, Rachel to sú nezabudnuteľné postavy môjho detstva. HIMYM je modernejší. Pojmy ako facebook, twitter, iphone mu nie sú cudzie. Je kreatívny (flash-backy, flash-forwardy, neskutočné zápletky) a vie zahrať na city. Bohužiaľ Barney nie je Joey a HIMYM nie sú Priatelia, Priatelia tu budú a na HIMYM sa zabudne. Ale oba seriály mám rád svojím spôsobom rovnako. ()

Rorschach_SK

Legenda medzi žánrom sitcom, ktorá sa mi nezameniteľne spája s mojím dospievaním. Priatelia sú výborne šľapajúci stroj, ktorý vznikne, keď sa kreatívny tým scenáristov stretne s výborným castingom. Všetky charaktery hlavných postáv sa výborné dopĺňajú, viaceré diely či scénky sú dnes priam kultové. O výnimočnosti seriálu hovorí aj množstvo hosťujúcich hviezd - kde niektoré boli len na začiatku kariéry, iné už boli hviezdami prvej veľkosti. Škoda len toho umelého naťahovanie posledné 2-3 sezóny, keď už zopár dielov dosahovalo kvalít predchodcov. Ale pre mňa jasných 5 hviezd. ()

Ekdahl

Tohle se povedlo. Nejlepší je to tam, kde to navazuje na klasickou americkou grotesku, např. díl, kde hrají americký fotbal na dvorku - to je virtuosita v duchu nejlepších amerických grotesek. Slabší je to tam, kde tvůrci drnkají na sentimentalnější strunu, např. Phoebina svatba. Nicméně těch prvních je řádově víc a celkově je až neuvěřitelné, že se tvůrcům podařilo udržet vysokou kvalitu v tak rozsáhlým celku. Hlavně před scenáristy klobouk dolů, jejich nápady jsou v průměru velmi dobré, občas virtuozní (příklad za všechny: intro k jednomu dílu, kde v Central Perku Ross vypráví dinosauří historku a ostatní vedou v hlavě monolog, Monica: when will those become extinct? Gunter: I love Rachel, Joey si prozpěvuje, Phoebe: Kdo si to tu zpívá? - to je scenáristická virtuozita a filmový hody), v rámci možností originální. Přitom je to celé poměrně realistické, není to za vlasy přitažená limonáda. Frustrace, neporozumění, osamělost, trapnost - toť základní konstanty našich životů. Chemie mezi hlavními postavami funguje, ty postavy jsou napsané originálně (Phoebe), a obsazení taky funguje (jen Courtney Cox je herecky slabší, ale vizuálem to tahle jižanská kráska celkem vynahradí). Byla klika, že se na castingu sešla zrovna tahle šestice. Výborné jsou flashbacky do minulosti, to je filmová gurmánština první třídy, i občasné experimentálnější a parodické prvky. Phoebiny songy. Chandlerovy vtipy. Skutečné hlášky, které jsou uplně jinde, než ty ze Zelenkových nebo Hřebejkových filmů: How you doin? We were on a break! Vynikající je i naprostá většina vedlejších postav (Gunther, rodiče aktérů, spolubydlící Eddie, Russ, psycholog, s nímž chodí Phoebe, pan Heckles, Phoebin brácha, ugly fat guy, ten domovník atd. atd.), prostředí (kavárna)... Zajímavý je, že až tu a tam na nějakou tu reálii (sporty, svátky apod.) by se ten seriál mohl odehrávat i v Evropě, ba i u nás, je to velmi dobře přenosný a univerzálně srozumitelný. Popkulturní kult se z toho stal plným právem. - Nutno sledovat v orig. znění s titulky, český dabing ubírá tak 30%. ()

Crumb4

Koukala jsem až teď od prvního do posledního dílu a byla to závislost, které nelituju! Přirostou vám k srdci a já prostě i pár dílů probrečela :D Především ten, kdy žádal Chandler žádal Monicu o ruku a poslední díl. Ano, žrala jsem to jako nehorázná puberťačka, ale podle mého je to prostě seriál všech dob. Je vtipný, poučný, občas vážný a pro všechny generace. A hlavně příjdete na to, že mezi svými přáteli, nebo v sobě občas najdete Monicu, nebo Rachel, či Rosse a další :) ()

Turbinen

Úžasný seriál který mě provázel od mala....celé dětství......Upřímě nevím zda bylo dobré že seriál skončil tak jak skončil.....možná by bylo lepší řešení nechat seriál sice ano,byl by slabší a odešel by pomalu a v klidu a né na svém trvalém vrcholu ;) :(. ()

sophianne

Zpětně si říkám, že tři hvězdy možná nejsou tak docela fér. Viděla jsem jednu každou epizodu, většinu víc než jednou. Bavila jsem se. Jenže od té doby přišly seriály mnohem lepší, vtipnější nebo zkrátka jen odpovídající modelu lidské divácké společnosti, kam se od té doby posunul zájem. Doporučuju pustit si, pokud jste tomu náhodou doteď unikli (tomu se ale dá věřit jen dost těžko). Ale nemyslím, že se ještě někdy na nějaký díl podívám, takže zůstávám u svého průměru. ()

D.D.Dees

Jo, stará dobrá klasika. Neomrzí ani po opětovném zhlednutí. Zábava na hodně dlouhou dobu. Doporučuji všem co již zhlédli TBBT nebo HIMYM, protože Přátelé jsou o ždibíček lepší. ()

nacomeno

Tento seriál som nevidel celý,lebo aj tak drvivú väčšinu dielov čo som videl som pozeral nayebaný(vtedy mi to prišlo aj vtipné). Potom som prestal chlastať a už ten seriál nebola sranda ale dosť nuda. Preto som to ani nedopozeral ()

Michal_Murin

Tento seriál, aj keď je pomerne starý, baví divákov vtipnými hláškami a situáciami v životoch hlavných hrdinov. Má pekné ukončenie a trochu ma mrzelo že keď som videl poslednú časť, nenasledovala za ňou ďalšia. Ale veď predsa všetko raz končí a tento seriál je náramne vtipní v každej jednej epizóde, preto doporučujem každému kto ho ešte nevidel. ()

rybinin

Viděno poprvé (ano, fakt to tak je) před 2 měsíci komplet během léta, všechny sezony. Za 5*. Určitě. Napsal jsem malé shrnutí Friends vs HIMYM, mají mnoho společného, i když se to nezdá. Pokud to někoho zajímá, ať si přečte: -HIMYM má zajímavější režisérský koncept a je to single camera sitcom, takže natáčení probíhalo více filmově. Projevuje se to i na střihu, těch různých flashbacích, flashforwardech a coby kdyby situacích (i když ve Friends takové věci také trošku jsou). HIMYM je bohatší na lokace a exteriéry. -PŘÁTELÉ jsou multi camera sitcom před publikem, nějaké exteriéry jsou tam taky (přeci jen to není Ženatý se závazky), ale převážně se to odehrává v pár lokacích. Ale občas tam jsou také pestřejší lokace (Londýn) -HIMYM je více epizodický. Ano má story-arc (i když občas překombinovanej a šustí papírem), ale je tam více zapamatovatelných dílů, který jsou velmi originálně koncepčně řešeny. I když bohužel spoustu dílů se to točí kolem toho, co a kde Barney ojel. -PŘÁTELÉ jsou více kontinuální příběh od začátku do konce. Jednotlivé epizody na sebe daleko více navazují. To bylo pro mě sympatické. Jestli jsem něco neměl rád např. na TBBT, tak to byly ty věčné restarty během prvních sezon, kdy nedokázali napsat kontinuální příběh, co by se táhnul více dílama. A pokud ano, tak vágní. -HIMYM trpí nedostatkem postav. Je jich jen pět (oproti 6 ve Friends) a to skoro celý seriál jsou dvě z nich permanentně zadaní (Marshall a Lily). S Robin tam dělají scénáristické veletoče, aby to aspoň trošku ozvláštnili a ke konci je to spíše divné už. Ted se tam pak motá jak kůl v plotě. -PŘÁTELÉ mají daleko lepší výchozí pozici, co se týče možného kombinování vztahů s hlavní šesticí. Ano, i tady jsme limitovaní tím, že dva jsou sourozenci, ale dál tam jsou ty možnosti celkem velké, i když je s nima nakládáno rozumně. Jako něco jako Chandler a Monika v HIMYM není (nepočítám Barney a Robin - to je trošku jinej level), protože prostě na to nejsou lidi. -HIMYM je "hodnější" seriál. Skoro na konci každého dílu, kde došlo k hádce, se to nakonec vyřeší (nebo nevyřeší, ale vyřeší se to brzy potom). Je to už někdy celkem otravné. PŘÁTELÉ měli koule na to některé věci dále neřešit a nechat je být, tak jak to v životě je. Phoebe matka, otec, atd. Jako mrzí mě, že se ještě některé věci neřešili, ale tak moc mi to nechybělo. Mrzí mě například, že v posledních několika sezónách se neobjevila vůbec Carol (býv. manželka Rosse) a ani Ben a tak nějak to vypadalo divně. Dalo se kolem lecos vymyslet. -HIMYM natahuje vztah Robin a Teda do absurdních rovin a vymýšlí si prapodivné kličky, aby to zapadlo tak, jak to zapadnout mělo (konec seriálu) -PŘÁTELÉ zbytečně natahují vztah Rachel a Rosse. Jako myslel jsem si, že to bude vyřešené dříve než v posledním díle, ale na druhou stranu zase to prošlo jinýma zajímavýma situacema (manželství omylem, společné dítě), takže to trošku vynahrazuje. -HIMYM ve výsledku není moc realistický seriál, má hodně scénáristických kliček, které z toho často dělají tak trošku "scifi" -PŘÁTELÉ jsou takoví více ze života, i když postava např. Rosse je těžko představitelná. Jak PŘÁTELÉ tak HIMYM maj výbornej cast. PŘÁTELÉ mají jednu velkou výhodu a to opravdu velmi velké množství hereckých hvězd. HIMYM jich má jenom poměrně málo (namátkou mě napadá Jennifer Lopez, ale určitě ještě někdo.) Ať už jde o camea, kdy hrajou sami sebe (i to je v HIMYM), tak prostě jen guest stars. Namátkou ve Friends: Brad Pitt, Charleton Heston, Julia Roberts, Bruce Willis, Tom Selleck, Eliot Gould, Danny de Vito a pak třeba i lidi, co se proslavili později: Paul Rudd, George Clooney (jako doktor z Pohotovosti) Giovanni Ribisi apod. Z hlavy to celé nevím. Vykrádačky?? Musím se přiznat, že při sledování Přátel jsem si řekl, jak moc se jistý témata v HIMYM opakují a postupem času mi to trošku začalo vadit. Koncept zamilovanosti ústřední dvojice, který se táhne skoro celým seriálem je v podstatě dost podobný. To, že Emily chce zakázat Rossovi vídat Rachel je totožné s tím, jak dala Victoria nůž na krk Tedovi v HIMYM. Bylo toho tam víc, ale z hlavy si nemůžu vybavit. čistě technické aspekty: -PŘÁTELÉ jsou točeny na film, což se mi líbí! HD remaster je barevně pěkný, nevypadá tak digitálně jako HIMYM. Bohužel není často dobře zaostřeno a je to divně zrnité. Na to, že je točeno na 35mm jako filmy do kin, kvalitou je to jinde. Nevím proč. Asi tím, že ve filmu se jede poctivěji a Přátelé byly prostě točeny více televizně a rychleji. Někdy může neostrost dělat i fakt, že v HD remasteru, který je oproti TV vysílání 16:9, se někde na ty okraje mohl dostat stativ na světlo, nebo konec natáčecího setu a oni museli udělat zoom. Nevím, asi kombinace obojího. Jinak většinou je zaostřeno jakžtakž dobře a neruší to. HIMYM je klasická digitální produkce, jak ji známe. Stručně řečeno: HIMYM je poutavější svým vizuálem a režisérským konceptem a je v mnoha epizodách možná i vtipnější či zapamatovatelnější, protože přináší často až absurdní zápletky a zajímavé situace. PŘÁTELÉ oproti tomu více fungují jako celek. Mají taky hodně vtipné epizody a zapamatovatelné scény, ale jdou neustále dopředu. HIMYM se tak trošku zasekne a pak se snaží pořád Tedovi někoho najít a už to nikam nejde. Přátelé jsou také odvážnější v některých věcech. Např. neváhali Rosse třikrát oženit, z toho jednou omylem. V HIMYM jsme viděli nepodařenou svatbu jednu a ještě k ní v podstatě nedošlo. Nemluvě o takových věcech ve Friends, kdy Phoebe porodila bratrovi trojčata, Ross měl dvě nemanželské děti, atd. HIMYM má sice spoustu všelijakých zajímavých flashbacků a flashforwardů, ale celou dvojepizodu věnovanou tomu co by bylo kdyby? Na to koule neměli. Zato měli koule kolem dokola mít epizody o tom, koho Barney zase přefik... Poslední věc se týká obou seriálů. Tak nějak mi příjde nepředstavitelné, že by spolu vůbec takoví lidé přátelili. Možná markantnější je to v Přátelích. V HIMYM jsou to vlastně všechno inteligentní lidé, akorát holt ten intelektuál je Ted a Marshall holt je takovej kluk z vesnice, ale je právník. V Přátelích je ten rozdíl daleko větší. Máme tady intelektuála, kterýmu se posmívaj (Ross) relativně chytré jedince jako Chandler a Monika. Podivnou hippie (Phoebe) a hloupého Honzu (Joey). Jejich koexistence je mi trošku záhadou, ale holt je to jen seriál, no. Musí tam bejt nějaká propaganda, že jsme přeci všichni lidi a hodní grin emoticon A archetypy castingu? Ty se také hodně podobají. intelektuál, co má trošku smůlu na ženský (Ross, Ted), vtipálek (Chandler, Barney), proutník (Joey, Barney - v HIMYM maj na to jednoho, tady maj o jednu postavu více). Ambiciózní ženský (Robin, Monika), pak taková trošku pohodová ženská, která zrovna není nějakej intoš, ale je přes módu :)) (Rachel, Lily) a pak tedy máme ještě Phoebe, no... takovou postavu v HIMYM uplně nemáme () (menej) (viac)

james47

Naprosto nejlepší seriál VŮBEC!!!!! Neskutečně baví i po X zhlédnutích... Zhlédl jsem všechny série 2x a stále se mám na co dívat, co objevovat, čemu se smát. Neskuteční herci Jennifer Aniston, Matthew Perry, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, David Schwimmer a Courteney Cox tomu dávají korunu. Neskutečná režie Kevina S. Brighta se spolupracovníky scénáristy Martou Kauffman a Davidem Cranem. To vše z Přátel dělá legendu a vlastně nejúspěšnější seriál všech dob. Naprostá špička mezi seriály. ()

HonzaN

Právě jsem to dokoukal podruhé v životě.. poprvé když seriál běžel v televizi a teď v klidu po večerech doma... a přiznávám...je to skvělý seriál. Bavil jsem se, bylo mi smutno když děj v seriálu byl smutný. Poslední dva díly přetékaly nostalgií a smutnou náladou a ač nerad přiznávám, slzička opět ukápla. Daleko horší je skutečnost že mnou tolik milovaný seriál "HIMYM" opravdu vykradl seriál "FRIENDS" dost brutálně. Mám rád oba dva seriály, ale až při zpětném sledování "Přátel" jsem si uvědomil jak moc. Je tu pár který je perfektní ačkoliv není párem od samého začátku, potom je tu pár který není párem od samého začátku, ale v posledním díle se dají nadobro dokupy. A potom je tu jejich společný kamarád, snílek, blázen a hlavně obrovský sukničkář, který má "poměr" s jednou členkou party. Jediná výjimka je tu Pheobe. I tak mám moc rád oba seriály. Nicméně co se emocí týká, Přátelé vedou na plné čáře. Od první do poslední serie je to prostě bláznivá jízda týhle party. Hvězdy co se v seriálu objevily byly příjemným zpestřením. Jediné čeho jsem si dřív nevšimnul, ale až teď je lehce upadající uroveň sarkasmu u Chandlera. Ze začátku to byl vrah a zabiják, který svým vtipem zabíjel na dálku s přesností na milimetry. Ale postupem asu jeho humor lehce otupěl. I tak dávám jasných 5* a kdyby někdy došlo na návrat seriálu na obrazovky a herci se ke svým starým rolím vrátili, dám dalších 5* ikdyby seriál nestál za nic..."Přátelé" mi dali deset života a tuny humoru. A jedna malá rada na závěr: Nebuďte hloupí a pusttě tenhle skvělej počin i svým dětem. Po pár dílech si to zamilujou a tenhle kult jen tak nezahyne... ()

Zemřel herec Matthew Perry

Zemřel herec Matthew Perry