Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

M1k9

UFO táhlo v devadesátých letech. Byl to magnet na úspěch a vzrušení, na které se nezapomíná. X-Files byl seriál předurčen k úspěchu, obzvláště s tak talentovanými a extrémně koukatelnými představiteli. Extrémně zajímavé náměty s otazníky a vykřičníky bohužel střídají tuctové díly věřte nevěřte. Tvůrcům bych hned na začátek poradil příště vypustit pár dílů a napěchovat zajímavé díly k sobě. Bohužel, světlo světa spatřilo mnoho sérií a mnoho dílů s podobným schématem. Tak či tak, X-Files patří mezi kultovní a přelomové počiny. Hlavní dějová linie o jedné velké konspiraci a pár malých mužících byla skvělá. Seriál otevírá oči a rozvíjí myšlení. Ne vždy za vším musí stát mimozemská síla nebo mimovládní organizace, důležité je být připraven uvěřit - čemukoli. Pustit to do hlavy a brát to jako jednu z možností. To je vše. Téměř. Bližší popis výjimečně přidám k sériím či dílům. Do dnešní doby (2019) bych použil jednu z řady chytlavých frází: --_-- TRUST NO ONE --_-- 8/10 ()

Greg25

Záhady a mysteriózní případy mě nikdy nějak extra nebraly, ale Akta X jsou právem jedním z nejoblíbenějších seriálů. Jejich atmosféra je na televizní seriál nevídaná a směle může konkurovat těm nejpovedenějším mysteriózním filmům. Stejně tak David Duchovny s Gillian Anderson jsou těmi pravými pro své role. Milovat záhady dám plný počet. 80% ()

cutugno

Svojho času veľmi úspešný seriál o paranormálych javoch / duchovia . tajomné bytosti , mimozemšťania , konšpirácie... /. ktorý si získal veľa fanúšikov po celom svete a ja bezpochybne aj po niekoľkých rokoch stále patrím k nim. Duet Mulder a Scullyová, kultova a desivá hudba , je to skvelý a napínavý seriál na ktorý slovenské televízie akosi pozabudli. ()

Blue.Shark

Jak jsem řekl, tak jsem udělal a všech 9 řad je za mnou. X-Files dávám lepší 4 hvězdy. Proč? Síla tohoto seriálu tkví v konspiračních teoriích. Ty se objevují prakticky v každém dvoj/trojdíle a musím říct, že to je neuvěřitelná jízda, při které se nejednou tají dech. Ten pocit, když člověku najednou něco docvakne, to je prostě úžasné. To, co tomuto seriálu škodí, jsou epizodické díly. Samozřejmě - drtivá většina z nich je opravdu zábavná do poslední chvíle, jenže když člověk vidí dvojdíl, kde létají konspirační teorie i z krabičky od másla, prostě není úplně příjemné vrátit se do "nudnějších" kolejí, kde se řeší věci typu vlkodlak nebo třeba masový vrah. Oba herci v hlavních rolích se skvěle doplňují a o pekelné hlášky není nouze...stejně jako o vtipné situace (v několika dílech se obojí vyskytuje v opravdu vysokém množství). Měl jsem ale obrovské dilema (koukat/nekoukat dál), když se nepatrně změnilo herecké obsazení. John Dogget mi přišel sympatický, Monica Reyes také, ale přece jen už to nebylo ono - stále zábava, ale něco tam nesedělo. Z celkových 202 dílů se mi však nelíbily asi tak dva a - jak jsem už psal - dvojdíly a trojdíly, sakra, to je naprosto nezapomenutelné. Neuvěřitelná atmosféra. No a poslední díly deváté série? Nářez a prakticky kompletní shrnutí všeho důležitého. Myslím, že shlédnutí devíti řad tohoto parádního seriálu opravdu nelituji. ()

Echelon1

Síce nepatrím k ľuďom, ktorí podvečer vyzerajú na oblohe ufo a na hríboch okrem dubákov hľadajú aj chupacabru, záhady máme predsa radi všetci, aj ja. Dvaja agenti, ktorí majú najviac šťastia na svete, a Mrs. Scullyová i skrz to, že ich skoro každý týždeň prizabije nejaký ufónec alebo iná priateľská bytosť, sa niekedy (i)racionálne drží vysvetlenia na základe "vedy" (v ich chápaní len našich doterajších poznatkov) so zarytosťou priemernej slniečkáry pri podpore multi-kulty. A samozrejme plno epizód končí "nijako", pretože je to kúúúúl a divák bude nad tým do rána rozmýšľať. Hold, seriál má ako každý - výborné diely aj super nudné diely. Neskoršie série samozrejme pokročili na kvalite. ()

bozka10

Absolútne kultový legendárny seriál,asi z najznámejšou a najlepšou dvojicou agentov vôbec.Zaujímavé,mysteriozne,povinnosť to vidiet,vo svojom žánri už toto nepredčí asi nič.Skoda Muldera v seriach kde absentoval to chýba.Napriek tomu absolútna špička žánru. ()

Košoun

Akta X byl vždy můj oblíbený seriál. Bohužel však postupně s časem začal ztrácet na kvalitě, ale první díly byly vynikající. David Duchovny s Gillian Anderson jsou opravdu skvělý pár. ()

Grafito

Byly doby, kdy bych za Foxe Muldera dejchal a Scullyovou klátil.. ale suma sumárum.. ví vůbec někdo, jak Akta X skončily? Já teda ne.. škoda, že to včas neutli.. ()

77Ivana

Byl to můj první mysteriózní seriál jaký jsem kdy viděla a byla jsem hrozně nadšená. Prvních pár sérií bylo perfektních, u těch posledních už se mlelo z posledních sil. Co, ale chcete pořád natáčet že? ()

Money_too

Revoluční seriál, záhadná témata. Postupně se objevuje dost nudných dílů,ale to neubírá na celkovém hodnocení seriálu. Snaha Foxe Muldera najít pravdu je na seriálu nejzáživnější a spolu s Danou Scullyovou tvoří dokonalý pár. The truth is out there! ()

KOZEL84

Ze startu určitě na 5,jako děcko sem tím byl skoro posedlý,ale později už to nebylo ono.A ten poslední film-škoda mluvit.A musím říct,že konspiračně-ufoní díly mě bavily nejmín'.Nejlepší je nezapomenutelné Hnízdo s Douge Hutchinsonem (ten co jedl játra;). ()

Corvaxus

Kultovní The X-Files mě provází od dětství. Perfektně jsem se vždy bál a nejednou se od srdce zasmál.. Rozmanitost a jisté parodování sebe sama je dokonalé. Viz třeba epizoda Humbug (2x20). Zdejší hodnocení je dost podceněné, snad z neznalosti? ... V každé sérii se najdou dobré kusy. ()

Kesiak

Akty X, ak už ide v mnohých momentoch o bludárenie ľudí sprostosťami, poskytujú svojim konšpiračným jadrom (elita, ktorá tají ľuďom a svetu informácie) veľké mystérium, ktoré priťahuje. ()

jasanka

Těžko říct, jak bych to hodnotila dnes, kdybych viděla pár dílů… Před těmi x lety (kdy to byl u nás hit), jsem to viděla na 3*. A pamatuji si, že mi to přišlo fakt hodně strašidelné. ()

Saur.us

Legendární seriál, u kterého můžu být hrdý na to, že ho mám doma kompletní v originálu a v současné době nedělám nic jiného, než že sleduju díl za dílem a zjišťuju, že není úplně dokonalý, že se střídají dobré a špatné díly a že mají občas dobří scénáristé dovolenou a špatní mají nejen s logikou problémy. Musím ocenit tu "noirovou" atmosféru, nemá chybu! ()

R4kosn1k

Tento seriál má pár horových chvílí, a těmito chvilemi předčí většinu dnešních hororů i po téměř 20 letech! Když serial bežel na Nově bylo mi asi 7 nebo 8 roků, pořádně jsem to ani nevnímal. A teď si to chci vynahradit..., protože už jen když se řekne Akta X, každý ví o co jde. Dnes se takové unikáty už netočí, možná někdy za 20 let někdo něco takového natočí. Přesto kdybych znělku slyšel i po 40 letech... To je Akta X!! ()

KayTee

Akta X...má první opravdová láska :-) Bylo mi teprve 11, když se u nás Akta X dostala do televize a s tátou jsme na to začali koukat. Zamilovala jsem si oba hlavní hrdiny a díky mému zalíbení v záhadách z toho prostě musela zákonitě vzniknout láska na celý život. Tenkrát jsem ještě neznala žádný internet a diskuze...museli jsme si vystačit s kamarády fanoušky a s plakáty a články v Bravíčku. Asi po pěti-šesti řadách se objevila delší pauza a pak mé stěhování ze SR do ČR a ze závislosti jsem se dočasně vyléčila. A pak se někde objevila informace o připravovaném druhém filmu. Začala jsem googlit a objevila jsem velkou československou základnu fanoušků. Byla jsem v tom zas. Dokoukala jsem všechny řady, pořídila jsem si originály DVD všech epizod, konečně jsem pochopila složitou mythologii, našla jsem své staré výstřižky, povídky a všechno možné :-) A o to víc intenzivnější to bylo v tom, že jsem to měla s kým sdílet :-D Navíc jsme mohli poznat, že Chris Carter objevil opravdu kvalitní herce, ať už neodolatelného Duchovnyho nebo naprosto úžasnou a dokonalou Gillian :-) Doufám, že už brzo se dočkáme posledního filmu, který snad trochu napraví reputaci toho druhého a důstojně celý tento fenomén ukončí :-). Ale i když vše skončí, vždycky se budu s láskou prohrabávat ve svých aktovských vzpomínkách a pouštět si oblíbené díly. ()

RedHot

Nepochopil jsem, co na tom všichni mají. Připadá mi to jako úplně obyčejná šedivá slátanina. Ale možná jsem to vzal ze špatného konce, kdo ví. Každopádně neeX-istuje možnost, že bych to zapnul znova. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov