Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

mazadlo

Jako malinkej Peťa jsem na to neměl dostatečné koule. Takže to sjíždím teď a i po letech je to velmi kvalitní seriál, který má sice slabší chvilky ale přesto...podobný seriál se tu už bohužel neobjevil. Pokusy sice jsou pořád ale.... ()

serioga

Seriál,ktorý ma dostal.Je to môj najoblúbenejší.Prvých 5 serii vynikajuci,potom to už síce trochu upadalo,ale celkovo si tých 5 * zaslúži.Chemia medzi Duchovnym a Anderson funguje viac než dobre.Vďaka Aktom X som sa začal zaujímat a paranormalne javy. ()

mira007

Když to vtrhlo premiérově na tv obrazovky, tak to bylo originální, tajemné, temné , magické, napínavé jak kšandy - a dneska to dávaj odpoledne a nikomu to nervy netrhá. ()

Nattynax

Seriál mého mladí, pro který mám stále slabost a Mulder a Scully pro mě zůstavají nejoblíbenější seriálovou dvojicí. Lákala mě mysterioznost a mrazivost některých dílů, zvlášť v prvních seriích, jejichž kvalita ale bohužel postupně upadala. Přiznávám, že pátou * dávám z nostalgie, ale výčitky kvůli tomu nemám :) ()

bobstock

Bez debat nejlepší seroš o paranormálních jevech, který v devadesátkách bez přestávky děsil spousty a spousty diváků v nočních televizních hodinách...byl sem jeden z nich a nikdy sem nepřestal věřit. :) ()

TwoFace

— Mulder, the truth is out there, but so are lies. — Kultovní seriál, který se už během vysílání stal legendu s dvojicí hlavních postav, které zná celý svět. X-Files tvoří z poloviny hlavní dějová „mythology“ linka, jejíž epizody zabývající se vládními konspiracemi a UFO, jsou naprosto skvělé, napínavé a parádně natočené. Zápletka každou další takovou epizodou fantasticky vtahuje diváka stále hlouběji do rabbit hole svých konspiračních teorií. Z druhé poloviny jsou to pak „monster of the week“ epizody, které jsou svou kvalitou ale velmi různé – mohou být skvělým atmosférickým hororem, odlehčenějším dobrodružstvím, nebo průměrným sci-fi. X-Files jsou pro mě ale hlavně skvělá svou atmosférou, kterou mám s tímto seriálem neodmyslitelně spojenou – devadesátková nostalgie deštivého amerického maloměsta, ve kterém úžasně charismatická dvojice FBI agentů vyšetřuje místní záhadu. Ano, X-Files jsou hlavně Mulder a Scully, asi by to fungovalo i bez nich, ale myslím, že právě charisma a chemie hlavních postav, jejichž obsazení se nadmíru povedlo, udělalo z tohoto seriálu právem kultovní záležitost, kterou zná úplně každý. ()

hacho

Kvalita serialu postupne slabne, obcas se vloudi mezi zrno plev, presto je to pro milovniky sci-fi prijemna podivana. A je mile, ze tvurci nepodlehli tlakum fanousku a nedali hlavni hrdiny dohromady :o) ()

El Loco

THE TRUTH IS OUT THERE...Kultový mysteriózny seriál, ktorý sa zrodil v geniálnom mozgu Chrisa Cartera a ktorý absolútne obrátil naruby celú televíznu tvorbu a priniesol sci-fi/horror seriálom veľkú vážnosť. Príbehy sa točia okolo dvojice špeciálnych agentov FBI, Foxa Muldera a Dany Scully, ktorí v štruktúre Federal Bureau of Investigation vytvorili zvláštne oddelenie, zaoberajúce sa vyšetrovaním paranormálnych javov (PARANORMAL ACTIVITY), teda „The X-Files“ (Akty X). Mulder (David Duchovny) je jedným z najlepších agentov, akých kedy Federálny vyšetrovací úrad mal, no napriek tomu, že nie je kariérne ambiciózny, je svojej práci neskutočne oddaný, pričom vôbec nedôveruje svojmu zamestnávateľovi, ba práve naopak. Obviňuje vládu, resp. určitú entitu tvoriacu súčasť výkonného orgánu (GOVERNMENT DENIES KNOWLEDGE), že utajuje pred svetom mnohé tajomstvá a predovšetkým tie, týkajúce sa existencie mimozemských civilizácií a vďaka svojej šikovnosti a odvahe sa mu to mnohokrát podarí dokázať. Z tohto dôvodu je Mulder jedným z hlavných nepriateľov pohlavárov, skrývajúcich sa za významné exekutívne, či armádne posty a jeho život tak veľakrát visí na vlásku (TRUSTNO1). Nakoľko sa však vždy nájde nejaký tajný (a zároveň vysoko postavený) obdivovateľ práce tohto Dona Quijota, darí sa mu vyviaznuť bez následkov. Mulderova fascinácia paranormálnymi objektami pochádza z jeho mladosti, kedy sa stal očitým svedkom únosu jeho sestry Samanthy, ktorú priamo z ich domu „niečo“ unieslo a Fox je presvedčený, že sa jedná o UFO. Únos jeho sestry, ktorú sa nikdy nepodarilo nájsť, sa tak stáva Mulderovým hlavným leitmotívom, poháňajúcim ho v jeho práci. Aj z vyššie uvedených príčin dosadí FBI do jeho oddelenia Danu Scullyovú (Gillian Anderson), mladú agentku, ktorá je Mulderovým protikladom, nakoľko bezhranične dôveruje exaktným poznatkom vedy, je veľmi zodpovedná v dodržiavaní všemožných predpisov a bez rozmýšľania sa riadi pokynmi svojich nadriadených, ktorí tak dúfajú, že jej presunom do Aktov X budú mať Muldera viac pod dohľadom. Mulder so Scully však po počiatočnej nedôvere k sebe nájdu cestu a vzájomným vyvažovaním ich výnimočných investigatívnych schopností sa z nich stane dvojica, ktorá počas svojej kariéry (teda počas trvania seriálu) vyšetrí mnoho prípadov, ktoré patria do zložky „Paranormálne“...Keď sa vyzdvihuje výnimočnosť Aktov X, netreba opomenúť ani herecké výkony hlavných predstaviteľov Davida Duchovneho, Gillian Anderson, Mitcha Pileggiho (Skinner), Roberta Patricka (John Doggett), Annabeth Gish (Monica Reyes), Williama B. Davisa (The Smoking Man), či stoviek ďalších hercov, ktorí stvárnili množstvo nezabudnuteľných väčších, či menších postáv počas 202 dielov (9.sérií) tohto skvelého seriálu...THE BEST OF: Season 1 – „Squeeze“, „Ice“, „Eve“, E.B.E.“, „Shapes“, „Darkness Falls“, „Tooms“, „The Erlenmayer Flask“; ()

Chosé85

Hned ze začátku chci říct, že těch pět hvězdiček je za první čtyři série (asi 96 dílů), které v podstatě uzavírají celek a dávají tomu všemu smysl a seriál se tak nepropadá do podprůměru a obyčejné slátaniny. Prostě pokud chcete vidět opravdu mysteriózní seriál (který si na mysteriózní nehraje), tak tohle je ta z nejlepších voleb. Někdy jsem měl už i pocit, že klidně něco takového by se mohlo i stát, a to je u sci - fi žánru, co říct. Mimo hlavní postavy Muldera a Scullyové nikdy už nezapomenete na Muže s cigaretou, Alexe Kryceka, Skinnera nebo Alberta Hosteena. Celými čtyřmi řadami, které řeší různé (skutečností inspirované) záhady našeho světa, se táhne jemná nit mimozemského původu, ze které nejednou zamrazí (např. Anasazi). Jak říkám, za první čtyři řady (4x24 Getsemani) 90 %....klasika....povinnost. ()

werus

Absolutní duchařská špička. Seriálek co pobaví i postraší. A výborně hrající a sympatická ústřední dvojice - věčně při zemi se držící Dana a těžce duchařsky založený Fox. Seriál se znělkou, ze které mě pokaždé mrazí. Mám Akta x ráda, v televizi jsem sledovala každý díl a kromě příběhů v epizodách jsem s nadšením očekávala, jestli se teda Dana s Foxem dají dohromady nebo ne-e :). Ke konci seriálu mě pak docela vyděsilo, že Mulderův únos se trochu protáhl a na Foxovo místo přišel nový agent a já čekala, jestli se ho teda ještě dočkám nebo co, jakmile byl Mulder pryč, tak jsem se ani nechtěla dívat (vždyť co jsou Akta bez Muldera??), ale byla by to škola, protože ty chvíle bez Foxe nový agent Dogget zvládá a ty díly se povedly. Asi jedninou slabou stránkou Akt je kolísající kvalita epizod, což je ale na druhou stranu u takto dlouhých seriálů úplně normální. A těch dobrých dílů je daleko víc než těch slabších. ()

Aldanar

Ze začátku výborný mysteriózní seriál o nevysvětlitelných jevech. Bohužel, po třetí sérii seriál začíná velice upadat. Děj se čím dál, tím víc upíná k mimozemšťanům a honbě za "pravdou". Scénář pak začne být velice divoký a nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že to Duchovnyho a Andersonovou v pozdějších sériích už nebaví. ()

wampire23

Jeden z najlepších seriálov, aký kedy na obrazovkách bežal. Vždy sa mi páčilo mysteriózno a hororové seriály a tento je určite vrcholom vo svojom žánri. Kritika sa väčšinou viaže k tomu, že po prvých dvoch sériách sa varí z vody, čo skalných fanúšikov nemôže odradiť od dopozerania všetkých 9tich sérií.Pre mňa kultom vždy bol a vždy bude. 90% ()

Paul_cz

Po zkouknutí dílu War of the Coprophages (třetí sezóna) musím dát za 5*, protože něco tak roztomile vtipnýho je vidět málokdy.Celkově je to super seriál, ale tenhle díl ho u mě zařadil mezi legendy.EDIT po zkouknutí všech 9 řad - teda, byla to jízda.U spousty dílů (hlavně mytologických) jsem musel suspendnout disbelief (nevím jak to říct v češtině), ale i přesto je považuju za to nejzábavnější na X-Files.Nesouhlasím s těmi názory, že kvalita začala nějak výrazně upadat - mě se líbilo opravdu všech 9 sezón.Agenta Doggetta i Reyesovou jsem si taky oblíbil, a vidět zase na konci Muldera po takový době..cool.The Truth Is Still Out There. ()

Simgal

První dvě série jsou super, bohužel později je to horší a horší. Myslím, že ty poslední jsem ani neviděl a nijak toho nelituju. To ale neznamená, že se nejedná o velice kvalitní seriál. Nebýt Akt X, možná by seriálový průmysl dnes vypadal uplně jinak. To by jsme měli takové to "oficiální" shrnutí. Za sebe musím přiznat, že se jedná o naprostou srdcovku a nefalšovanou rodinnou zábavu. ()

Kratoc

Pro sci-fisty je tento seriál něco jako Biblí na pokračování. Série z počátku natáčení jsou rozhodně lepší - ty poslední jsou už krapet vylouhovanější, navíc po rozdělení vyšetřovatelské dvojice Muldera a Scully to už nemělo to správné grády. Ale pokud zapomeneme, že byly natočeny série s větším číslem než IV, tak tento seriál svým napětím osloví i ne-sci-fi fanoušky. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov