Akty X

• Česko Akta X (viac)
Dráma / Horor / Thriller / Mysteriózny / Sci-Fi / Komédia
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvorcovia:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Krysa SPK

Jsem fanouškem tohoto vyjímečného seriálu již od dětství, kdy jsem se v noci budil hrůzou, že mně vytrhne játra Eugen Victor Tooms. Akta X jsou legendou a u mne drží seriálové prvenství a to i přesto, že "...pravda je stále někde tam venku." ()

Compadre

Skvělý mysteriózní seriál, který jsem jako malý miloval. Jeho kvalita se s tou na konci nedá vůbec porovnat ( začátek geniální, posledních pár sérií už bylo fakt hodně přitažených za vlasy), ale čert to vem. Pořád je to kult a pořád se mi tak líbí jako před patnácti lety. Jak říká Mulder "Pravda je tam venku." :) ()

Moogwi

Kultovní seriál, kterému buď propadnete, nebo ho s klidným svědomím přejdete a nepochopíte co na něm ti ostatní mají. První série jsou nejlepší, ty ostatní jdou už bohužel s kvalitou důle. Ti co dávají nižší hodnocení, jsou pouze vládou dosazení konspiranti, proto si z toho nic nedělám :) ()

swe

První čtyři řady jsou famozní, plné tajemna a skoro až hororové atmosféry. Zbytek už šel do sraček. A já rád vzpomínám jenom v dobrém. ()

sskrblik

Když běžela na Nově upoutávka na další díl zakrýval jsem si oči jak jsem se bál. Dneska už by mi to tak strašidelné nepřišlo, nicméně je to legendární seriál po všech stránkách! ()

MIGHTTREE

Dříve, když jsem ještě neměl zcela jasně danou hranici mezi skutečností a fikcí jsem věřil, že něco takového je skutečně možné a odehrává se to pouze v Americe. Nejdříve se mi líbil Mulder, ale postupně kdy se utvářela ta hranice reality jsem poznal, že přece jenom to nejhezčí v seriálu je Scullyová. Dnes už se dokonce nebojím těch všemožných tajných případů. Nostalgicky si občas půstím úvodní znělku a dívám se na hvězdy. ()

Eleanor05

Zvláštní agent Fox Mulder pracuje v malé podzemní kanceláři na ústředí FBI a nikdo z jeho kolegů jej nebere vážně. Zabývá se neobjasněnými případy, které mají co dočinění s paranormálními jevy. Aby mohlo vedení jeho oddělení tzv. Akt X zrušit, "nasadí" na něj pragmatickou doktorku Danu Scullyovou, jež má dokázat bezúčelnost a zbytečnost jeho práce. Jenomže spolupráce těchto krajně odlišných osobností na kriminálních případech, naneštěstí pro vedení, prokáže naprostý opak.../// Nejlepší seriál všech dob. Skvělé postavy, strhující děj, výborné příběhy a samozřejmě bezkonkurenční Mulder a Scullyová - nejlepší dvojice detektivů vůbec. ()

Castrator

Hodnotím pozitivně z nostalgických důvodů, dnes bych se tomu smál jako blbosti. Na pár dílů jsem se nedávno podíval a jak se říká v Uzbekistánu, tenhle seriál hezntejčdvel, najmě když mi už dávno není patnáct a na čerty nevěřím a věřit za každou cenu nechci. ()

Wade

Legendární dvojka Mulder a Scullyová a jejich vyšetřování nevyřešitelných případů v Akta X jsou sice zábavné, ALE po nějaké době prostě omrzí. Dropnul jsem Akta X po 4 sériích a to hlavně kvůli tomu, že se hlavní dějová linka prostě posouvala hrozně pomalu. Jasně některé díly byly opravdu skvělé i tak ale nemám v plánu pokračovat ve sledování nechce se mi sledovat další 3 série ve kterých se bude vyšetřovat xx případů, ale hlavní děj se posune jen minimálně.  63% --- 6/10 IMDb ()

mrx.friend

Mulder a Scullyová-- kdo by je neznal...už třeba jenom proto, kolikrát se stali terčem všemožných parodií a odkazů... vsadim své boty na to, že každý z vás viděl alespoň jeden díl, byť to bylo jenom nedopatřením... jako v každém seriálu, existují vynikající epizody, které znám nazpaměť a mohl bych se na ně dívat znovu a znovu (jejich seznam tu asi raději zveřejňovat nebudu - hádám totiž, že by nebyl nejkratší), a potom ty slabší, které snadno zapomenete - nicméně nejde označit nějakou, o které byste mohli s plným vědomím říct, že jde o čistý odpad, protože většinou šlo spíše o takové díly, kde se přílišně experimentovalo a dopadlo to pod úroveň (tady bych se odvolal hlavně na sedmou sérii)... znám snad všechny názvy jednotlivých příběhů včetně jejich českých ekvivalentů, což snad hovoří o všem - propadnul jsem tomuto seriálu zkrátka naplno a to už v dětských letech, kdy jsem některé podzimní a zimní potemnělé večery byl odkázán na to zůstávat sám doma před obrazovkou... matně si vzpomínám na epizody Shapes, Darkness Falls a Excelsis Dei, které obzvláště v mém tehdejším věku působily více než strašidelně... vrcholem potom byl mytologický dvojdíl Nisei a 731, který vyšel na videokazetách pod názvem 82517 - z postav malomocných, kteří zde vystupovaly, jsem měl posléze přes noc opravdu hysterické noční můry... sám jsem si tak vybudoval od našich přezdívku "Máldr" (zřejmě i proto, že jsem si často hrával s kapslíkovym revolverem, který jsem držel v rukou s plátěnými rukavicemi, a honil po pokoji různé zločince nebo právě přízraky)... nasbíral jsem nespočet různých výstřižků z časopisů, s nima vylepil x sešitů,-- prostě se ze mě stal Úchyl-X... :-D ale přece tu nejsem, abych "komentoval" část svého života, ale seriál - vděčím Chrisi Carterovi, hlavě projektu, který s tím vším přišel, a za jeho zásahy do dění vyprávění v několika epizodách a především za rozvoj tzv. mytologie - kostry seriálu, kdy se Mulder se Scullyovou snaží odhalit snahy americké vlády tajit fakta před veškerou veřejností ohledně mimozemské civilizace, což s sebou přináší hned několik zásadních událostí a zvratů v seriálu (např. jak šalamounsky je vyřešena absence protagonistiky Scullyové, Gillian Anderson, kvůli jejímu těhotenství na začátku druhé série - zřejmě ani Chris sám nepočítal s tím, že se vše stane pilířem pro následující dění)...také on vtisknul postavě Muldera ten jeho sarkazmus a nepředstavitelnou touhu po poznání pravdy, která leckdy hraničila až s paranoiou a Scullyové její skepticizmus a pevné přesvědčení v to, že i pro paranormální věci má věda nějaké své rozumné vysvětlení...jak už známe, protiklady se přitahují a ti dva si mezi sebou vytvořili tak silné pouto, které se shledá u lidí i v tom reálném životě dost málo (toto pouto však nebylo založeno na milostném nebo sexuálním vztahu, jak si mnoho fanoušků i nefanoušků přálo, a za to patří další dík Chrisovi, který veškeré náznaky, které by k tomuto směřovaly, ve scénářích škrtal a držel tak charaktery svých postav "na uzdě" - i když: ti, kteří došli až na konec seriálu, vědí, jak to nakonec dopadlo), ba co víc - nebylo komu důvěřovat... postupem času seriál získával samozřejmě i vedlejší postavy, které jsou opravdu jedinečné - parchanty (Alex Krycek, Kuřák) i souputníky (Skinner) prostě musíte milovat...já si dosti oblíbil postavu Mimozemského lovce, vždy mne potěšil jeho návrat, protože je Brianem Thompsonem zahraná vskutku věrohodně a nevím, jestli to dělají ty jeho svaly a mimika, která opravdu působí jako z jiného světa, nebo za to může doopravdy jeho talent... :-D Jak stojí v několika přítomných komentářích, Akta skutečně ovlivnila svůj žánr a kdo má novodobé mysteriózní a sci-fi seriály rád, tak je dost možné, že by se bez X-Files prostě asi kopal do zadku...Pravda je někde tam venku! () (menej) (viac)

Ichabod

Prvni serii zacal pred 14ti lety jeden z nejlepsich serialu historie a je i tim nejsymbolictejsim z 90tych let. Ma celkem devet sezon, ve kterych dva nejzajimavejsi agenti FBI s naprosto odlisnym pohledem na vysetrovani hledaji vrahy, monstra, pravdu o mimozemstanech atd. Asi vsichni vedi ze nejlepsi dily jsou ty s epizodickym pribehem, ve kterem se resi cokoli nadprirozeneho nebo nenormalniho a a podle mne ty nejlepsi dily jsou v seste serii, ktera ma jednak nejlepsi a nejzajimavejsi namety na dily a hlavne cerpa ze vsech nejlepsich vlastnosti X-files (Duchovny trousi vtipne hlasky jeste casteji, Andersonova starne do krasy a co je podstatne, uz nema na vse tak upjate nazory, ale spickovani mezi nimi stale je a obsahuje vice vtipu). Stoupa i kvalita efektu a rozpocet jednotlivych dilu a to vse dava dohromady jasneho kandidata na jednu z nejlepsich serialovych sezon vubec a to klidne napric zanry. Sezona 1 - *** Sezona 2 - ***** Sezona 3 - ***** Sezona 4 - **** Sezona 5 - ***** Sezona 6 - ***** Sezona 7 - ****1/2 Sezona sedm je naprosto netypicka a je vice zamerena na postavy, dily jsou vice absurdni a celkove jde zabavnost serialu jinym smerem, ale presto se kvalita drzi velice vysoko. Sezona 8 - **** Mulder se vyskytuje velmi sporadicky, ale pomerne dobre ho nahrazuje Robert Patrick jako agent Dogget, ke konci serie i velmi sympaticka (a malinko ujeta jako Mulder) nova agentka Monica Reyes hrana Annabeth Gishovou , serial ztratil prakticky veskery humor a to je skoda.Zase se ovsem zvysila kvalita efektu a obcas je k videni z vizualniho hlediska zajimavy zaber a klasicke serialove uvodni "previously on .." + nova titulkova uvodni kolaz. Sezona 9 - *** Posledni sezona bohuzel ztratila stavu a to hlavne v epizodickych dilech a to tak ze se clovek velmi tesi na nejaky ten mytologicky. A po pravde posledni dva mytologicke dily stoji za to. Treti dil od konce (velmi dobry a mytologicky) si Duchovny i sam natocil a co se tyce finalniho 90 minut dlouheho dilu tak nezklame...neni to zazrak ale rozhodne nezklame a budete drzet palce Dane a Foxovi pokud jen trosku jejich postavy mate radi (kdo by ale po cca 180 dilech temto dvema nedal trosku mista v srdecni komore). Tento serial reprezentuje to nejlepsi ze serialovych devadesatych let a krasne preslo do naseho stoleti a po pravde kdyz jsem ho ted poprve dodival do konce tak se na druhy film, ktery by mel byt ve vyjoji velmi tesim. 08-07-2007 ()

Blackberry

Aký iný seriál možno zaradiť na absolútny vrchol mysterióznych seriálov? Jednoznačná jednotka aj čo sa týka hereckého obsadenia. Mulder (D.Duchovny) a Scully (G.Anderson) dávajú viac-menej príkladný vzor ako zahrať náročnú úlohu: presvedčiť o nevysvetliteľných udalostiach aj tých, čo neveria na mimozemskú civilizáciu. Podľa mňa sa im to podarilo, len ma mrzí, že slovenské televízie už ignorujú ich znovaopakovanie. ()

KASUGI

Výborný sci-fi seriál, který časem dost ubíjela věčná nevěřícnost agentky Scullyové a samozřejmě klesající kvalita. ()

strelenaL

Nejlepší Sience Fiction seriál jaký znám. Super záhadné a nadpřirozené případy Agenta Foxe Muldera a agentky Dany Scullyové. Ještě jsem nezaznamenala jiný seriál tak dobrý jako tenhle. ()

Kosmik 1

Legendární seriál, kterému se vyrovnají snad už jen pozdější Krajní meze. Některé díly jsou opravdu hrůzostrašné, některé k zamyšlení, některé prostě jen pobaví a některé jsou bohužel jen průmerné. Zde platí, že s nastupujícími sériemi přijde i pokles kvality, ale když to překousnu a vzpomenu si na ty vynikající hororové scény a zážitky, které jsem z nich měl, tak musím dát plný počet, protože tohle je opravdu srdcová záležitost. A jsem moc rád, že se podobné seriály často vysílali v TV, kdy ještě nebyla možnost se běžně dostat k netu. :-) ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Nový seriál Vince Gilligana našel domov