M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (58)

Žhavé rty a prázdná náruč (1973) (S02E14)

"Chci, abyste projevovali major Houlihanové zdvořilost a respekt hodné toho, kdo dosáhl její šarže a pohlaví." Nikdo neumí tak krásně velet jako plukovník Blake a málokdo se umí tak krásně opít jako jedna nejmenovaná vrchní sestra. Mě tato epizoda hodně inspirovala, takže si od filmové společnosti Tabasco z Havany taky objednávám film Pavlína z Paříže a její pelikán a po jeho zhlédnutí se dle rozkazu ihned půjdu vysalutovat. ()

Pouze pro důstojníky (1973) (S02E15)

"Co provedli teď, Radare?" Hawkeye a Trapper si svou návštěvu Tokia vyloženě užili, ale v MASHi mezitím zavládla vojenská disciplína a s tím je třeba něco dělat. Nikdo samozřejmě neumí rozežrat systém zevnitř tak jako dva kapitáni, takže o zábavu je postaráno a my ostatní si zatím můžeme dát banánové daikiri v důstojnickém klubu. A než se klub zaplní příbuznými důstojníků, tak musím podotknout, že nikdo neumí tak krásně salutovat, jako Henry v trenýrkách s přilbou na hlavě. ()

Zamilovaný Henry (1974) (S02E16)

"Henry, stihl ses zeptat, kolik jí je, než učitel tělocviku zavolal policii?" Vím něco o tom, čím přemýšlí chlap ve středním věku daleko od rodiny, ale tento Henryho únik paměťových buněk do pohlavních orgánů určitě mohl být vtipnější. Důkazem budiž skutečnost, že ho přebilo Frankovo zhodnocení toho, jak větší disciplínou a pořádkem učinil válku zábavnější pro všechny. ()

Vše pro boty (1974) (S02E17)

"Já jsem doktor. Operuju už týden vstoje na jedné noze. Já Vás varuju - díváte se na zoufalého plameňáka." Výměnný obchod v M.A.S.H.i mě bavil, absence dodávek služebních bot mě trošku vyděsila a naprosto souhlasím s Frankovým tvrzením, že úchylové by se neměli z armády propouštět. ()

Operace Nos (1974) (S02E18)

"Radare, poznamenej do denní zprávy, že jsem tady nebyl a přines mi to, abych to podepsal." Alibistický Henry byl naprosto dokonalý, tah nadrženého plastického chirurga Stanleyho směrem k sestřičkám byl hodně inspirativní a tradiční spiknutí kapitánů proti majorům mě asi nikdy neomrzí. ()

Vybraní lidé (1974) (S02E19)

"Roste mi tady dům z bedýnek, každá bota byla vyleštěna za hranici únosnosti a ten vůl tady dohání skluz ve výrobě hnojiva." Henry je prostě geniální. Jedinou větou vysvětlí takřka kompletní děj celé epizody a kdyby do toho ještě zakomponoval Dr. Radara, Korejku a mimčo, tak už bych si nemusel více ošoupávat klávesnici. ()

Jací jste byli (1974) (S02E20)

"Povyšujeme tě z pacienta na doktora." Z nudy se dají dělat různé kraviny, třeba rovnat láhve kečupu do jedné přímky, ale já jsem se přitom evidentně bavil mnohem méně než personál MASHe. Pak naštěstí přišla válka, což jako pacifista píšu velmi nerad, ale v tomto případě vrátila zábavu na tu správnou úroveň. Legrácky na sále mám zkrátka rád a Radarovo neustálé povyšování tomu dodalo tu správnou šťávu. ()

Krize (1974) (S02E21)

"Radar rozhodne, kdo s kým bude spát." Kromě raněných došlo v MASHi všechno, spálilo se všechno, co nesalutovalo a každý důstojník dostal funkci. Tu nejlepší, t. j. ubytovacího důstojníka, získal samozřejmě Radar, ale i další stáli za to - tepelný důstojník McIntyre, latrínový důstojník Pierce či zásobovací důstojník Burns. Všichni byli skvělí a mě se v narvané Bažině dost líbilo. ()

George (1974) (S02E22)

"Jsme svobodná země, Franku. Každý může mít zranění, jaké si přeje." Udavačství Franka tentokrát nestojí za víc než dvě rány pěstí do Kuního ksichtu, ale fragmenty fotbalového zápasu mezi Protestanty a Katolíky byly Boží, alkoholová dáma zase inspirativní a Radarovo "odborné" vyšetření zdravotního stavu Henryho bylo přesně tou zábavou, kterou mám na MASHi nejraději. ()

Pošta volá (1974) (S02E23)

"Franku, volali ze zásilkové služby. Tvůj mozek bude hotov až za týden." Trapper chce domů, Klinger chce domů, Frank chce vydělat investicemi a já jsem toužil po alespoň jednom pacientovi, který by byl důvodem zábavy na operačním sále. I na to nakonec došlo, ale mě nejvíc bavil Henry při čtení Klingerových žádostí. ()

Souboj agentů (1974) (S02E24)

"Nikdo se nic nedozví. Vybuchne Vám v ústech kartáček. Najdete v kalhotech tarantuli. Nebo Vám exploduje sestra." Nikdo neumí vyhrožovat tak dokonale, jako plukovník Flagg. Je to však agent C.I.A., C.I.C. nebo C.I.D.? Pochybuju, že to ví on sám, ale tenhle souboj agentů je prostě jedinečný. ()

Duhový most (1974) (S03E02)

"Proč jsi mi nedal podepsat tohle, když jsem podepisoval tamto, přestože jsem vlastně nevěděl, co podepisuju?" Henry je zkrátka rozený vůdce a jeho zoufalství z toho, že má něco rozhodnout, je skutečně zábavné. Samotný zájezd pro zraněné k Číňanům až tak zábavný není, ale na způsob, kterým Henry zdobrovolnil Radara, si budu muset dát v životě pozor. ()

Železňák Kelly (1974) (S03E04)

"Historie vyžaduje, aby generál zemřel slavnou smrtí." Zoufalé shánění bojů uprostřed války bylo skvělým balzámem na mou sarkastickou duši. Stejně tak opilý Henry vítající generála, krvácení v pozoru či jedno salutování na celou válku. Tohle zkrátka byla válka dle mého gusta a já si rád o generálově hrdinné smrti přečtu "pravdu" v Hvězdách a pruzích. ()

Operační den (1974) (S03E05)

"Dochází nám rukavice, roušky a hedvábí. Jediné, čeho je dost, jsou ranění." Při Operačním dnu se transplantuje americký sen, vysvětluje se důvod Frankova práskačství, nechává se psychiatr operovat a taky se pacientovi odebírá jeho jediná ledvina. Jestli je však něco zábavné, tak je to vojákův dopis domů: "Jsi jediná, kterou jsem kdy miloval, zlato. Ta dívka v Tokiu vůbec nic neznamenala. Bylo to jen tak. Totéž platí o té v Okinawě a těch dvou v Honolulu ..." ()

Jaro (1974) (S03E06)

"To tedy bude hlášení. Úchyl má svatbu s rádiem, kočka žije v nemocnici a tenhle idiot porušuje subordinaci, jak otevře klapačku." Mám dojem, že tohle hlášení vůbec nebude, protože desátník Lyle umí skvěle točit s debilními doktory. Jinak mě tedy Klingerova svatba moc nebavila, ale ukojení Radara mi to dost vynahradilo. ()

Život s Otcem (1974) (S03E08)

"Vsadím se, že v téhle Bohem zapomenuté toaletě se stromy není nikdo, kdo by měl povolení své ženy, aby si šoupnul vedle." Moc se mi líbilo, jak Henryho prvotní nadšení vystřídalo zděšení, podezřívání a zoufalství. Taky jeho pokec s Otcem Mulcahym byl dokonalý v tom, jak si každý mlel svou. Ovšem obřízka mě nebavila. Amen. ()

Výplata (1975) (S03E22)

"Já si uvážu obrovskou olivu kolem krku a klesnu až na dno Martini." Výplatní důstojník Hawkeye to celkem rozjel, přirovnání Klingera k těhotnému šnekovi se taky povedlo a navíc jsem zjistil, že úplatkářství je pro Ameriku to, co kalhoty pro toreadora. To by asi samo o sobě stačilo, ale způsob, kterým paní major vydrbala s perlami pana majora, byl naprosto jedinečný. ()

38 vodorovně (1977) (S05E16)

"Vy nevěříte, že ten džíp sním, pane?" Tak to máme šroubky, matice, kondenzátor, olej a stěrač. Dobrou chuť, Klingere. Snědení džípu mě tedy bavilo o dost víc než křížovkářský problém. Ale na sále to byla ta správná klasika, kterou mám na Mashi rád. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young