M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Recenzie používateľa Jara.Cimrman.jr k tomuto seriálu (58)

M.A.S.H. (1972)

"Franku, strčil jste si stetoskop moc hluboko do uší. Poškrábal jste si mozek." Není mi ctí, když k nebi stoupá vlajka s hvězdamy a pruhy, ale dost mne baví, když kapitáni v bílých pláštích berou válku z té humornější stránky, na kterou vojenská propaganda obvykle nepochopitelně zapomíná. Vždyť výzva „I ty se pojď zasmát při ochraně světového míru v Koreji (Vietnamu, Afganistánu, Iráku, Iránu)“ by jistě dokázala do uniformy navléct spoustu cool týpků, kteří by jinak neprojevili odpovědný zájem nechat se zastřelit pro zvýšení ceny akcií zbrojařských firem. ()

Season 1 (1972) (S01)

"Vždyť mě znáte. Podepíšu vám kdykoliv cokoliv vojenského. Klidně i kapitulaci." Která velká postava vojenských dějin pronesla toto přiznání? Správně, plukovník Henry Blake, jehož MASH 4077 je jediným ospravedlněním korejské války. V 1. sérii zaznělo mnoho skvělých myšlenek či vtipů, z nichž bezkonkurenčně nejlepší se dle mého pacifistického názoru motaly kolem neexistujícího kapitána Tuttlea a rekordmana v počtu ztrát Buzze Brightona. ()

M*A*S*H - Úvodní epizoda (1972) (S01E01)

"Tihle dva ničí tuhle válku nám všem." Jak já jim závidím. Taky bych chtěl tvořit ostrov normálnosti ve válečném šílenství. Vždyť co je normálnějšího, než hrát golf v minovém poli, provádět souboj s láhvemi s močí na 20 metrů či vítat generála se záchodovou mísou na hlavě? Asi nic a mně právě došlo, že nechci být ničím v žádné válce. Přesto jsem si užil Hawkeyův a McIntyreův nástup, Henryho "přísnost" i Radarovu předvídavost. Na tomhle operačním sále se zkrátka cítím dobře. ()

Na trh (1972) (S01E02)

"Jak takovej blbec jako on vždycky perfektně zmaří celej plán?" Na to má Frank talent, ale tady nejde o plán, ale o stůl. Hádejte, z čeho je vyrobený. Myslíte si, že je z dubu? Kdepak, ten je z dubu. Henry to ví a tentokrát hravě vítězí nad všemi kapitány, majory i falešnými korejci ze CIA. Nedokáže porazit pouze Radara, protože ten je stále o několik myšlenek a hromadu podepsaných lejster před ním. ()

Requiem pro lehkou váhu (1972) (S01E03)

"Nevím, jak tebe, ale mě dvanáct hodin na operační sále trochu vyčerpalo. Asi se na pár týdnů zhroutím." Kecá - je to doktorská finta. On chce sestru Cutlerovou a ten druhý ji taky chce, Šťabajzna ji nechce, takže se bude boxovat. Mně tedy sestra Cutlerová nepřipadala tak moc sexy, abych kvůli ní vlezl do ringu se seržantem zabijákem Flackerem, ale to jediná výhrada k této epizodě. Trapperův boxerský styl totiž měl své kouzlo, nedotknutelnost pohlaví major Houlihanové mě pobavila a Henryho podepisování prázdných papírů se právě tady začalo stávat legendárním. ()

Šéfchirurg kdo? (1972) (S01E04)

"Už jsem někdy zneuctil svou uniformu?" Hawkeye a zneuctít svůj župan či kovbojský klobouk? Neslýchané. Ovšem inspekce generála Barkera ve 4077, kde spí jen ti ve službě, je naprosto báječná. Jen ten desátník Klinger mě při své premiéře moc nerozesmál, ale to bude tím, že mu lodičky sluší k uniformě víc než mě. ()

Služka (1972) (S01E05)

"Myslíš, že by bylo podezřelé, kdyby ho ve sprše přejel džíp?" Kde se stala chyba? Proč jsem nepotkal oddanou mladou korejskou služku dřív, než jsem se oženil? Jak by byl život jednoduchý. Jinak samozřejmě souhlasím se vší lidskostí Hawkeye Pierce a Young Hi si zaslouží svobodu. Tedy hned potom jak uklidí, uvaří, vypere, vyžehlí, umyje mě, oholí mě a tak dále. ()

Yankee Doodle Doktor (1972) (S01E06)

"Všechno je fajn, pane. Tedy skoro fajn. Tedy horší než skoro fajn. Totiž všechno by to bylo fajn, než to bylo hrozné. " Nikdo neumí obelhat pravdu jako plukovník Blake a nikdo není vhodnější k "úpravě" válečné propagandy než MUDr. kapitán Benjamin Franklin „Hawkeye“ Pierce. Mě tedy jeho parodický Yankee Doodle Doktor moc nebavil, chvíli jsem dokonce kacířsky přemýšlel o tom, že tři hvězdy této epizodě stačí, ale pak Hawkeye promluvil vážně a mě to dostalo. ()

Banány, krekry a oříšky (1972) (S01E07)

"Tohle je válka. Nikdo nemůže dělat, co je v jeho silách." Tak to je pravda. Zejména když doktorovi, který neví, jestli je úterý nebo středa, ukradnou čtvrtek a najednou je pátek. Z toho by se jeden zbláznil a v tom je Hawkeye naprosto jedinečný. ()

Kovboj (1972) (S01E08)

"Jediné, co je na mě vojenského, je plíseň na nohou." Tak v tom má Henry pravdu a proto je s ním taková legrace. Hned jsem měl chuť dát si s ním golf na jednu jamku s parem 29 úderů na hřišti ohraničeném z jedné strany minovým polem a z druhé strany severokorejskými bojovníky. Samozřejmě hned potom, co bych mu po trapperovsku otestoval kotlety, jestli nejsou otrávené. ()

Henry, prosím, vrať se domů (1972) (S01E09)

Vy lidé, skvělí lékaři a sestry, jste k tomu přispěli a rád bych vám poděkoval. Stejně tak mé pravé ruce desátníku O´Reillymu, který ve skutečnosti velí této jednotce a mě užívá jako zástěrku." Henry skvěle zhodnotil své velitelské schopnosti, ale sledovat Frankovu verzi války v podobě rozcviček, salutování a zabavení destilačního přístroje bylo šílené. To by si snad ve válce nikdo nedovolil, takhle nelidsky se chovat ke švejkujícím doktorům a jejich játrům. Válka je přeci cool, zábavná a vlastenecká, zejména když se demokracie chrání na odvrácené straně zeměkoule. ()

Nenávidím tajemství (1972) (S01E10)

"Nenávidíte mě tolik, že byste mě chtěli přeložit k jiné jednotce. Nejlépe nepřátelské." Hawkeye už měl lepší převleky než za Sherlocka, ztráta jeho přátel mi připadala poněkud nevěrohodná a tak se tentokrát musel o zábavu postarat sám náčelník. Henry byl zkrátka okouzlující a já bych moc chtěl umět své milence předat jako dárek naviják a nebýt přitom pověšen za koule místo lustru, jak se mi to občas stává. ()

Bakteriologická válka (1972) (S01E11)

"Měj jsem divný sen. Byl jsem sodovka a někdo mě vysál brčkem." Tak to nemáš Franku tak dobře spát. Nepřišel bys o půl litru krve a nenechal Hawkeye s Trapperem, aby mě bavili. Tentokrát jim v tom zdatně sekundoval Radar se svými legendárními příchody a také vhodné přechodné pracoviště nahrazující latrínu. To bych se raději vypustil v minovém poli než bych plnil tento kýbl v teepee. ()

Drahý otče (1972) (S01E12)

"Vzhledem k počtu lidí, kteří se nudili minulou neděli, bude příští neděle zrušena." Rozjezd hlášek místního rozhlasu se podařil, Henryho přednáška o manželském sexu byla vynikající, Radarův džíp v balíku neměl chybu, a Klingerovo K. O. Franka lze ospravedlnit snad jen tím, že tehdy ještě nenosil lodičky. Ale nyní zapomeňme na Santu na frontě, dejme ta játra na stranu a vraťme se k tomu sexu. ()

Edwina (1972) (S01E13)

"Zabila jsem tě?" Nemám tak dobrou úrazovou pojistku, abych si k Edwině přisedl ke stolu, takže jsem rád, že to za mě udělal Hawkeye. Jen jsem při tomto setkání s přírodní katastrofou čekal více humoru. Vlastně mě rozesmál jen Radar, kterému spadl prst do oka dírou ve stanu v ženských sprchách. A jelikož šmírování sprchujících se krásek patřilo v jisté době rovněž k mým koníčkům, tak jsem mu rozuměl. ()

Love Story (1973) (S01E14)

"Tahle holka si čistí zuby encyklopedií." Radarova love story nevypadala nic moc, ale Bach, Tolstoj a Hawkeye to zachránili. Zejména zjištěním Frankovy alergie na chloroform či zašitím majora do prostěradla. A taky jsem se dozvěděl, jak se dá zranit při salutování, takže již nikdy nikomu nebudu salutovat, když budu mít na hlavě rybářský klobouk. ()

Tuttle (1973) (S01E15)

"Pokud budeš mít zítra volno, mám nějakou skvělou literaturu o sexuálních deviacích." Takhle mě v životě žádná slečna ani paní nebalila a já se ptám: Proč? Vždyť já bych si to zasloužil. Deviací mám hodně a jsem správný chlap, něco jako kapitán Tuttle. Ten nejlepší doktor, voják a vůbec Američan. Vždycky když si na něj vzpomenu, tak mi ukápne slza ... smíchu. Protože znám Tuttlea stejně stejně jako Henry, Frank, Šťabajzna a všichni další, kteří ho nikdy neviděli. Přesto s ním snídali a byl jejich nejlepší kamarád. Tak tady dostávala moje bránice pořádný záhul. ()

Rekordman (1973) (S01E16)

"Pokaždé, když vydáte nějaký povel, na operačním sále zbydou jen místa k stání." Mám rád vojevůdce, kteří obětují nejprve levé křídlo, pak to pravé a nakonec si vyžádají nový pluk. A přesně takový je plukovník Buzz Brighton a tak mu škodolibě přeju vše, co mu "dobráčtí" doktoři z Bažiny připravili. Je to totiž skvělá zábava a vévodí jí opilý plukovník Blake při nočních střelbách. Toho chlapa okamžitě povýšit a svěřit mu větší jednotku s nejméně dvěma Radary. ()

Někdy kulku uslyšíš (1973) (S01E17)

"Jako tvůj lékař ti doporučuji odložit na pár dní kradení aut." Tak tentokrát to na sebe vzal mistr elegance Frank, když si při tanci způsobil zranění při plnění povinností v přední linii a dokázal tak, že Purpurové srdce může dostat naprosto kdokoli, kdo je drzý si o něj říct. Jinak je to spíš epizoda plná smutku a protiválečné agitace, což je důležité, ale humoru to moc neprospívá. ()

Drahý otče... Znovu (1973) (S01E18)

"Nechci, aby sis myslel, že tu je blázinec, tati, tak organizovaní tu nejsme. Jenom se strašně nudíme." Hawkeyeovy dopisy otci mají velkou výhodu v tom, že nemusí mít příběh, protože jim stačí pár skečů. Mne tedy nadchla zejména Radarova maturita, protože pod Henryho přísným dohledem bych snad i já dálkově získal doktorát z astrofyziky. A pak jsou tu další skvělé kousky - Doktoři swingu, falešný doktor, nevěsta Klinger či nahý strávník a s těmi všemi je celkem dost zábavy. ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young