M.A.S.H.

• Česko M*A*S*H (viac)
USA, (1972–1983), 108 h 15 min (Minutáž: 25–120 min)

Tvorcovia:

Larry Gelbart

Predloha:

Richard Hooker (kniha)

Scenár:

David Isaacs, Ken Levine, Richard Hooker, Larry Gelbart (viac)

Recenzie používateľa malyLibor k tomuto seriálu (45)

Probuzení (1976) (S04E24)

Nechápu ty, kdo nepochopili... Nechci sem psát, že ten, kdo zapomněl svou historii si ji musí zopakovat. ()

Drahý Sigmunde (1976) (S05E08)

Další skvělý díl. Sidneyho mám rád, formát dopisů mám rád, a tenhle díl je neskutečně lidský. ()

Techtle mechtle (1977) (S05E19)

"Jsme prostě lidé a nezáleží na tom, jak moc se snažíme jimi nebýt". Další skvělý díl. ()

Generálův osobní lékař (1977) (S05E21)

Tenhle seriál miluju, ale některé díly vyčnívají. Tenhle je jeden z nejlepších. ()

Dnes večer promítáme (1977) (S05E22)

Další ze skvělých dílů, díky kterým MASH tak miluju. ()

Suvenýry (1977) (S05E23)

"Takových jako já jsou tu tisíce. Co budete dělat? Změníte celý svět?"  "Ne, jenom ten náš malý koutek". A přesně vo tom to je. Skvělá epizoda, super Klinger, parádní záporňák Frank, ale naprosto skvěle podané morální ponaučení od B.J. a ještě lepší od Margaret. Další super díl. Jdu si namíchat martini, obzvlášť suché, nejlépe aby se z něj prášilo. ()

Major Machr (1978) (S06E25)

Jeden z mých nejoblíbenějších dílů. Plný humoru, ale nejzajímavější na něm je to, že vychází ze skutečných událostí, které se v korejské válce opravdu staly. ()

Drahá Sestro (1978) (S07E15)

Tyhle dopisové díly miluji. A otec Mulcahy patří k mým nejoblíbenějším postavám celého seriálu, takže tento díl má pro mne o to větší kouzlo. ()

Cena (1979) (S07E18)

Přesně jak napsal uživatel LEATHERFAC. Za mne nejdojemnější díl seriálu a před Potterem smekám. ()

Pozor na Flagga, chlapci! (1979) (S07E22)

Zas ten nudný Flagg. Ale tentokrát poprvé jsem se u dílu s ním opravdu pobavil, překvapivě díky Charlesovi. ()

Partyzánské sny (1979) (S08E03)

Velmi zajímavý díl. Připomnel mi mého dědečka. Ten vždy říkával: "Čiň čertu dobře a peklem se ti odvděčí". Ale taky měl přísloví "Podle sebe soudím tebe". Hawkey s B.J. si holt neuvědomili, že ne každý člověk je slušný a že komunista je stejný jako čert. ()

Sbohem Radare (2) (1979) (S08E05)

Pro mne nejdojemnější díl z celého dosavadního seriálu. ()

Ano, to je naše dítě (1979) (S08E15)

Tak tento díl jsem taky nikdy dřív neviděl. Pokud to není nejdojemnější, tak určitě druhy nejdojemnější díl seriálu. ()

Všichni dobří vojáci (1980) (S08E18)

Inu, všechna čest. MASH stárne jako dobrá brandy. Byl výborný od začátku a pořád si drží vysokou úroveň. Jen se mi zdá, že v této řadě je vysoce nadprůměrných dílů více než v řadách předchozích. Jsem velmi spokojen. ()

Dopisy (1980) (S09E02)

Další naprosto skvělý díl, ve kterém humor střídají okamžiky nutící člověka k zamyšlení. Charles opět překvapil. ()

Smrt na prázdninách (1980) (S09E05)

Další moc hezký díl. Charles opět ukazuje, co se skrývá pod slupkou lakomce. A B.J. zase předvádí, jak moc myslí na rodinu a děti, nejen své. Jsem dojatý tak, že si musím jít namíchat další martini. ()

Verbování (1981) (S09E07)

Pro mne trošku slabší díl, přesto jsem se i u něj dobře bavil. Klinger jako Lady Godiva byl opět skvělý :-) ()

Season 10 (1981) (S10)

Díly těchto pozdějších sérií už jsem v TV vídal jen sporadicky. Ale teď, kdy si pouštím postupně celý seriál, musím říct, že M*A*S*H zrál jako dobré víno. Zpočátku to byly bouřlivé díly plné až šílených vtipů, kdy jednotlivé postavy měly předem dané neměnné a v každém díle se opakující role. Postupem času ale seriál dospíval a stával se zralejším. Některé postavy se začaly vyvíjet (především Hawkey, Margaret), stávaly se lidštějšími a uvěřitelnějšími. Jiné, u kterých by ani tak naivní divák jako já změnu nepochopil a těžko přijímal, musely odejít a byly nahrazeny postavami, které nebyly tak jasně dané. Nejviditelnějším důkazem zrání seriálu je nahrazení zcela prvoplánově jednoduchého "zloducha" Franka mnohem charakterově košatější postavou Charlese Winchestera III., jenž v některých dílech působil jako zloduch, v jiných se ale ukázala i jeho vysoká inteligence, vzdělání a také hluboká lidskost. Zpočátku jej člověk neměl rád skoro jako Franka, ale později pochopil, že je to v podstatě velmi dobrý člověk, který jen hodně těžce nese to šílené prostředí, do kterého se dostal, a i v tomto šílenství, v nejhorších chvílích svého dosavadního života, se snaží zachovat si co nejvíce z civilizovaného člověka a život si udělat co nejkulturnější. Je mi jasné, že tento vývoj souvisí s tím, že seriál vznikal 12 let, tedy 4x déle, než trvala korejská válka. Za tu dobu zestárli a zmoudřeli jak tvůrci seriálu, tak jejich diváci. U M*A*S*H je tak vidět posun k vyšší kvalitě a seriál je i v těchto pozdějších sériích snad ještě lepší než na začátku. A ne-li lepší, pak minimálně stejně dobrý. Ne nadarmo je považován za jeden z nejlepších seriálů všech dob. ()

Jen jim to nandej, Hawkeye (1981) (S10E05)

Pro mne zatím nejslabší epizoda celého seriálu. Ty tři hvězdy dávám v podstatě jen za krásný park s úžasnou fontánou. Ale ten Hawkeyův pacifismus už byl na mne tentokrát moc. Možná proto, že kolem sebe slyším v poslední době příliš mnoho stejně pitomých keců ()

Zemřel herec Burt Young

Zemřel herec Burt Young